Fakty i opinie

Znieważenie prezydent Gdańska. Prokuratura nie zajmie się sprawą z urzędu

Najnowszy artukuł na ten temat

Siedmiu oskarżonych ws. organizacji koncertu, podczas którego zginął Paweł Adamowicz

Piotr Adamowicz zarzuca organom ścigania bierność w sprawie gróźb, jakie od czasu objęcia urzędu dostaje prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Piotr Adamowicz zarzuca organom ścigania bierność w sprawie gróźb, jakie od czasu objęcia urzędu dostaje prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Prokuratura odmówiła wszczęcia postępowania karnego wobec gróźb kierowanych pod adresem Aleksandry Dulkiewicz z kuriozalnych powodów - twierdzi Piotr Adamowicz, brat zamordowanego prezydenta Gdańska. Urząd Miejski złożył już zażalenie do sądu. Tymczasem przedstawiciele prokuratury tłumaczą, że nie chodziło o odmowę wszczęcia postępowania ws. gróźb, tylko o umorzenie prowadzonego dochodzenia ws. znieważenia, bo nie dopatrzono się przestępstwa.Czy prezydenci miast powinni podlegać szczególnej ochronie?

tak, zwłaszcza po zamachu na Pawła Adamowicza 39%
trudno powiedzieć, to zależy od wielu okoliczności 20%
nie, to tacy sami ludzie jak wszyscy inni 41%
zakończona Łącznie głosów: 3455
Piotr Adamowicz, brat zamordowanego rok temu Pawła Adamowicza, a obecnie poseł Koalicji Obywatelskiej, zarzuca organom ścigania bierność w sprawie gróźb, jakie od czasu objęcia urzędu dostaje prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.

Poseł poinformował, że gdańska prokuratura odmówiła wszczęcia z urzędu postępowania karnego w jednej ze spraw dotyczących gróźb kierowanych wobec Dulkiewicz. Mowa konkretnie o tej, w której do prezydent, na służbowego e-maila, trafiły przeróbki jej zdjęć - w hełmie SS, na tle flagi III Rzeszy Niemieckiej, z podpisem "piąta kolumna w Gdańsku". W wiadomości pojawiły się też wulgaryzmy. Prezydent zeznała, że odbiera to jako znieważanie oraz publiczne propagowanie faszyzmu. Żądała ścigania sprawcy.

Brat Pawła Adamowicza: "Trudno nie być przerażonym"- Szczególnym obiektem ataku, któremu państwo nie potrafi postawić tamy, stała się Aleksandra Dulkiewicz. Przykładów tego stanu rzeczy można wskazać wiele, ale wystarczą dwa uzasadnienia do odmowy wszczęcia postępowania karnego po groźbach nadesłanych do Aleksandry Dulkiewicz. W jednym z najnowszych, sporządzonym 23 grudnia 2019, na czterech stronach drobnym druczkiem uzasadnia się, dlaczego groźby nie mogą być ścigane przez prokuraturę z urzędu. Koronnym argumentem jest to, że e-mail z obelgami i groźbami nadszedł na urzędowy adres prezydent Gdańska o godzinie 22:07 - czyli, jak wywiodła prokuratura, po godzinach pracy. Z tego powodu, zdaniem prokuratury, sprawca nie może być ścigany z urzędu - wskazuje Piotr Adamowicz. - Trudno nie nazwać tej argumentacji kuriozalną. Trudno nie być nią przerażonym. Pomijam już fakt, że prokurator powinien sobie zdawać sprawę z tego, że prezydent miasta, premier czy wreszcie prezydent Rzeczpospolitej sprawują swe funkcje bez przerwy i nikt nie zdejmuje z nich obowiązków o godz. 16. Czy oznacza to, że przestępca może teraz napaść na sędziego czy poszukującego go policjanta - byle po godzinach? Jeśli bandyta zaczai się pod budynkiem prokuratury i napadnie na wychodzącego z pracy prokuratora, nie będzie to już napaść na funkcjonariusza państwowego?
Czytaj też: TVP musi przeprosić Gdańsk za materiał o imigrantach

Piotr Adamowicz wskazuje, że mechanizm odmów prokuratury jest zawsze podobny. Bo powtarzają się w nich stwierdzenia: "brak interesu społecznego objęcia czynu ściganego z oskarżenia prywatnego, ściganiem z urzędu", albo "czyn nie zawiera znamion czynu zabronionego".

- Jaki czyn? Otóż napisanie na murze nazwiska Dulkiewicz i zestawienie go ze swastyką zdaniem prokuratury nie jest czynem zabronionym - mówi Piotr Adamowicz.

Prokuratura tłumaczy, a miasto złożyło zażalenie do sąduSprawę, którą nagłośnił Piotr Adamowicz, prowadziła Prokuratura Rejonowa Gdańsk-Oliwa. I rzeczywiście 23 grudnia wydała ona decyzję, ale - jak podkreśla Grażyna Wawryniuk, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Gdańsku - nie o odmowie wszczęcia postępowania, a o umorzeniu dochodzenia, które było prowadzone i nie dotyczyło gróźb, tylko znieważenia. W ramach postępowania osoba, która wysłała do prezydent obraźliwą wiadomość, została namierzona i przesłuchana. Przesłuchany przyznał, że jest przeciwnikiem polityki Aleksandry Dulkiewicz.

Prokurator analizując całość zebranych materiałów, uznał jednak, że działanie mężczyzny nie było ukierunkowane na propagowanie ustroju faszystowskiego, a na krytykę polityki prowadzonej przez władze Gdańska. W uzasadnieniu decyzji prokuratury o umorzeniu sprawy czytamy też, że nie można uznać, by do zniewagi prezydent doszło podczas pełnienia obowiązków służbowych, bo e-mail został wysłany późnym wieczorem. "Znieważająca wiadomość została skierowana niepublicznie i nie miała wpływu na wykonywanie obowiązków służbowych przez prezydent" - stwierdził prokurator prowadzący sprawę.

- E-mail pojawił się w urzędzie po godzinach pracy, w godzinach późnowieczornych. Więc nie możemy mówić, że do znieważenia doszło w związku i podczas pełnienia obowiązków służbowych przez prezydent. A o tym mówi art. 226 § 1 Kodeksu Karnego. Moment, w którym pojawił się e-mail, czyli godz. 22:07, ma tu więc znaczenie. W tym przypadku nie było znamion czynu zabronionego, dlatego sprawa została umorzona - mówi Grażyna Wawryniuk. - Prokurator, rozważając kwestię znieważenia prezydent, uznał, że brak jest interesu społecznego, by ścigać ten czyn z urzędu.
Zgodnie z prawem to przestępstwo ścigane z oskarżenia prywatnego. W aktach umorzonej sprawy są ustalone przez prokuraturę dane osoby, która wysłała prezydent obraźliwe treści. Umożliwia to wniesienie prywatnego aktu oskarżenia.

Daniel Stenzel, rzecznik prezydent Dulkiewicz, informuje, że miasto nie zgadza się z decyzją prokuratury, która dla urzędników oznacza tyle, że po godzinach pracy można bezkarnie znieważać prezydent. W związku z tym złożone zostało już zażalenie do sądu. Dodatkowo w środę rano Aleksandra Dulkiewicz m.in. o tym rozmawiała z rzecznikiem praw obywatelskich podczas spotkania w Europejskim Centrum Solidarności.

Od czasu zamachu na prezydenta Adamowicza Aleksandra Dulkiewicz porusza się w towarzystwie osobistej ochrony.

Opinie (560) ponad 200 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • może niech ona zrezygnuje z urzędu? (28)

  Pan Adamowicz wielokrotnie był atakowany również przez kolegów i nie płakał.

  • 520 367

  • mam dziwne wrażenie, że gdyby ekipa rzadząca obecnie Gdańskiem (17)

   przestała stwarzać sztuczne konlikty, narrację wojny i atmosferę nieustannej żałoby po poprzedniku to nie miałaby poza tym nic do powiedzenia. Wiec chyba chodzi o odrwacanie uwagi od spraw istotnych takich jak finanse miasta i inne sprawy, które są w opłakanym stanie.

   • 122 39

   • Gdańsk gnije i Kaczyński winny ... (7)

    • 28 24

    • Gdańsk nie gnije, a Kaczyński nie ma z tym nic wspólnego (6)

     Gdańsk, Warszawa, Wrocław i może Poznań to ostatnie oazy wolności w tym zatęchłym kraju

     • 38 55

     • Lewactwo nigdy nie jest wolnościowe (3)

      Po czy SLD to czysta opresja. Ich program to same zakazy. Tego nie możesz powiedzieć, tego nie możesz robić, tak musisz myśleć. Czysta bandytierka.

      • 18 10

      • Prawactwo już pokazało Europie co potrafi w 1939r (2)

       I też mały karakan chory na władzę stał na ich czele.

       • 14 15

       • Jeśli mówisz o nazizmie to niema on nic wspólnego z prawica. To nurt lewicowy.

        • 10 4

       • O hitlerze mowisz, czy o bolku a może o kwachu.

        • 2 0

     • (1)

      "oazy wolności" ha ha ha lepszej głupoty nie słyszałem. Powiedz to mieszkańcom Gdańska, który śmierdzi z Szadółek w coraz dalszych osiedlach, mieszkańcom coraz większej ilości osiedli, którzy stoją w korkach, wszystkim mieszkańcom, który podwyższono o 100% opłaty za śmieci......oaza wolności... co za bełkot.

      • 11 10

      • ... ale ty jesteś po prostu - powiem używając języka kulturalnego - niemądry.

       • 3 1

   • (7)

    Tu sie zgadzam. Porownujac hejt, memy i agresje po smolensku, tu mamy lajcik. A kult duzo wiekszy. Wysmiewane miesiecznice - pochodziki rodzin ofiar katastrofy jak sie maja do niemal dwutygodniowych obrzedow nakrecanych przez lokalne media. Pamietacie Frasyniuka co za wszelka cene utrudnial przejscie pochodu upamietniajacego ofiary Smolenska a potem krzyczal ze policja go bije? A blokady drogi na wawel zeby brat nie mogl odwiedzic brata? Wyobrazacie dobie teraz zeby tak Piotrowi Adamowiczowi blokowano wejscie do Bazyliki Mariackiej? I ci ludzie moeia ze po ich stronie jest milosc blizniego i prawda a po drugiej nienawisc. To czego najbardziej nienawidze to falsz i obluda. I jeden i drugi zginal pelniac sluzbe, jeden zbieral datki, drugi lecial oddac hold poleglym ofiarom Katynia. Pamietam jak PA walczyl o to, zeby nie powstala ulica Kaczynskiego. Obiecal ze nie powstanie, obiecywal walke na FB. Robienie z niego krysztalowej postaci jest teraz kuriozalne.

    • 42 18

    • Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia (5)

     Ja tam całą sytuację trochę inaczej odbieram. Tragedia w Smoleńsku wydarzyła się najprawdopodobniej przez butę i ignorancję ekipy wyjazdowej. Cała szopka wokół miesiecznic była nakręcona przez głównych zainteresowanych, czyli PIS. Kolejne pomniki, pochówek na wawelu wśród królów, przepisywanie historii na nowo itd. itp.
     Z Adamowiczem większość akcji została zainicjowana spontanicznie przez Gdańszczan, a sama śmierć była rzeczywiście zabójstwem napędzonym przez szaleńców.
     Ze swojej strony widzę dużą różnicę dla obu tych tragedii.

     • 22 24

     • Spontanicznie przez Gdańszczan, ha ha ha (1)

      proszę, nie rozsmieszaj mnie takimi tekstami

      • 21 11

      • No ma rację przecież!

       W UM sami gdańszczanie (i gdańszczanki i gdańszczanowinianie) pracują.

       • 15 4

     • Wszystko to była spontaniczna korupcja

      POlityczna również . Pajęczynę mafijnych POwiązań budyń budował przez 20 lat.Nawet kościół korumpował obdarowując lukratywnymi działkami. Choć tutaj POwód może być trochę głębszy. Az się radni wkurzyli i odebrali mu prawo decyzji w tych sprawach. Ale co naszkodził, to jego.

      • 7 5

     • "Z Adamowiczem większość akcji została zainicjowana spontanicznie przez Gdańszczan" naprawdę??? ja nie nakręcałem i nie słyszałem o żadnej inicjatywie aby "Nowa Bulońska" była jego aleją. Odnoszę wrażenie, że to miasto robi wszystko na siłę.

      • 10 5

     • Do JP

      Śmierć Adamowicza wydarzyła się najprawdopodobniej przez butę i ignorancję jego samego. Czyż to nie on zaakceptował taki status imprezy, taką ochronę?

      • 7 5

    • Dokładnie, jest wiele rzeczy, które można mu zarzucić, no ale ludzie mają krótką pamięć.

     • 5 0

   • Dokładnie 100/100

    • 2 0

  • Jestes chyba inaczej madry

   • 5 20

  • Boi się ? (1)

   To można robić coś innego . Niech weźmie kredyt i zmieni pracę

   • 51 11

   • Pająków też się boi ?

    Przecież to ściema, odwracanie uwagi od zadłużonego Gdańska .

    • 46 11

  • a ty na prezydenta, tak ? wszysztkie tramwaje zaraz by sie powyp....

   • 5 18

  • jest tak marnym prezydentem że powinna zrezygnować, a nie histeryzować (1)

   a poza tym internauci życzą dużo zdrowia! i samych sukcesów! byle jak najdalej od Pomorza.

   • 38 15

   • całkowita racja

    splot okoliczności tylko spowodował, że została prezydentem.

    • 23 7

  • oczywiście (2)

   Nie ma przymusu bycia prezydentką

   • 34 6

   • Prezydentkinią (1)

    Chyba?

    • 7 3

    • Ja wolę Prezydętką

     • 2 0

  • Do tego potrzebne są jaja hihi

   • 11 2

 • (33)

  A mógł rządzić Braun, albo Skiba... Niestety sie nie udalo. Szkoda.

  • 391 447

  • (9)

   Wpisami w internecie wyborów nie wygracie .Zamiast zaspamowywać portale internetowe prawicowymi komentarzami, weźcie się do roboty i stwórzcie ciekawy program wyborczy. Jeżeli będzie dobry, to mieszkańcy was wybiorą. Powodzenia.

   • 54 26

   • (4)

    Jaki program bylby ciekawy?

    • 13 12

    • (3)

     Realny.

     • 17 8

     • Skiba ten Pajac TVNowski ? (1)

      • 12 16

      • to nie ten Skiba... ale Skibów rzeczywiście wielu

       • 19 0

     • Programy prawicy są realne, po prostu motłoch ich nie rozumie.

      • 0 1

   • A jaki program wybrali podczas ostatnich wyborów gdańszczanie?

    Stop mowie nienawiści? Innego nie zauważyłem...

    • 40 6

   • z tym ze polowa mieszkancow wierzy w jakies ciele na malowanym wrotach obietnic wyborczych

    to sobie mozesz tworzyc program...tv

    • 10 2

   • A jaki program realizuje Ola? (1)

    Mógłbyś nas oświecić?

    • 16 4

    • Walka z mową nienawiści przy pomocy nienawiści

     • 9 2

  • jaworski starał się kilka razy na szczęście Gdańsk jest antypisowski :) (1)

   prędzej kartofel zrobi z guzikiewicza posła niż w Gdańsku prezydentem będzie PiSuar :)

   • 36 38

   • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • Jeden jak i drugi (2)

   są tyle warci co ważą i to po cenie złomu , co najwyżej.Więc chyba dobrze że skończyło się na "mogli".Zresztą aby rzadzić, to trzeba cos madrego zaproponować a nie tylko wymachiwać patriotyczną szabelką

   • 14 17

   • (1)

    Lepiej wymachiwac lewacką... Najlepiej z napisem CCCP.

    • 20 9

    • tak jest towarzyszu !

     • 5 2

  • hahah Braun i Skiba? Hahahah (5)

   Ile oni dostali głosów- razem chyba 12 procent? Spadaj z nimi pisi trollu

   • 29 32

   • (4)

    Sam jesteś pisowiec, co pewnie chleje za 500+. A ze tak malo dostali... No cóż w Wawie tez Trzaskowski wygral. Ciekawe dlaczego.....

    • 16 14

    • (3)

     Dlatego że skrajna prawica to głównie psychiczni

     • 11 16

     • Bog Honor Ojczyzna (2)

      Dlatego bo liberalizm to robta co chceta jak i kochający innaczej.

      • 10 10

      • bób , humus, włoszczyzna

       • 10 9

      • Robta co chceta to nie liberalizm a samowola.

       • 5 5

  • Braun? Skiba? jeden od mówienie szczęść boże a po chwili wyklina ile tylko się da a drugi (1)

   od kanalizacji, czyli od rur, i sprawdzania węchem i smakiem stanu śluzu - dni płodne czy też nie

   • 22 19

   • jeden jakiś niemiec drug najlepieji łapał i paliłby czarownice i na 4 zdrowaśki do pieca jak ktos chory - nie dziekuje za uwstecznienie

    • 3 3

  • Biedni prawicole... (2)

   Mozecie się zes*ać a i tak zawsze będziecie rynsztokowym ścierwem z polski B kupionym za 500+ jak wasi śmieszni piwniczni liderzy sponsorowani za kasę rosyjskiego sputnika... Trujący internet a w praktyce przy wyborach dostajecie maks 10/ 12% żałosna banda nierobów weźcie się lepiej za robotę i zacznijcie płacić podatki jak my.

   • 12 18

   • (1)

    A Dulkiewicz płaczę, że ją obrażają, i sugeruję że to pisiorki, twój wpis sugeruję, że największą Patologią są PO i KO

    • 9 9

    • tak masz racje towarzyszu - dobrze ,mówisz , nasza propaganda okazała się sukcesem zwsłaszcza w kręgach pospólstwa

     • 4 2

  • (1)

   Im dłużej Pani Dulkiewicz sprawuje urząd tym bardziej przekonuję się, że może trzeba było oddać swój głos na kogokolwiek innego tylko nie na nią. Facet coś by dla siebie załatwił a przy okazji załatwiłby też dla nas - zwykłych szaraczków. Co dla nas załatwiła Pani Dulkiewicz? Tylko bardzo proszę o nowe inicjatywy - nie wszystko to co zapoczątkował Śp. Prezydent Adamowicz.

   • 18 14

   • Za robotę sie weź, a nie czekasz żeby ktoś Tobie coś załatwił.

    • 4 6

  • to chyba dobrze, jeden większy random od drugiego.

   • 2 1

  • co to za niemiec ten braun ?

   • 4 2

  • Nawiedzony Braun. Wal sie

   • 4 2

  • i dzieki takim

   bezmyslnym osobom jak Ty jest jak jest....Czyli nie za dobrze a chamstwo jest na porzadku dziennym.Cofamy sie jako narod zamiast isc do przodu i rozwijac sie :(

   • 2 0

  • Człowieku ja widzę że ty jests na zerowym poziomie jak Pan Braun i ci inni

   • 2 1

 • nudne już to użalanie się nad sobą. może czas zająć się miastem?? (15)

  • 677 240

  • (1)

   Czekaj czekaj. Wpiszcie sobie w google "okładka Newsweek Macierewicz, albo Kaczyński" Zobaczycie jakie piękne przerobione zdjęcia i nikt nawet nie burknąl, że cos nie tak. Cofa mi się na tą obłudę.

   • 75 9

   • wpisz sobie w google okładka "w Sieci"

    i wpisz Tomasz Lis albo Ewa Kopacz. A zobaczysz wtedy jakie kwiatki można stworzyć.

    • 1 2

  • Nie rozumiesz, zawsze musi istniec jakis ukryty wrog. Zupelnie jak za komuny kulaki, prywaciarze, spekulanci teraz przyjelo to nazwe hejtera.

   • 43 3

  • "Mądry nigdy się nie nudzi" słyszałeś takie powiedzenie?

   Najwyraźniej nie słyszałeś...

   • 0 12

  • miastem zajmuje sie bardzo dobrze nasza Pani Prezydent (8)

   chyba ze ktoś jest głuchy i slepy..

   • 4 63

   • To wy pracujecie o tej porze w urzedzie ??!!

    • 39 4

   • Wasza? 12%?

    • 12 1

   • (2)

    Ja bym ją widział na obieraku w mleczaku. Z czym do ludzi? Brak obycia, wiedzy, charyzmy, charakteru.

    • 31 2

    • (1)

     A Pan/Pani czym się zajmuje, jeżeli można spytać?

     • 2 7