• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Życie wróci na Wyspę?

Michał Stąporek
23 czerwca 2006 (artykuł sprzed 17 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Nowy hotel w spichlerzach Wyspy Spichrzów
Zwieńczeniem północnego cypla Wyspy Spichrzów miałaby być konstrukcja jednocześnie związana z miastem, jak i wyjątkowa zarazem. Zwieńczeniem północnego cypla Wyspy Spichrzów miałaby być konstrukcja jednocześnie związana z miastem, jak i wyjątkowa zarazem.

Nowy architektoniczny symbol Gdańska na północnym cyplu, przykryte Podwale Przedmiejskie w środku i niewysoka zabudowa mieszkalna oraz kompleks sportowy na południu - tak miałaby wyglądać Wyspa Spichrzów przyszłości. Miasto przyklaskuje koncepcji zagospodarowania tego terenu stworzonej pod kierunkiem Stanisława Fiszera na zamówienie firmy Gray International.



Astoc, Chapman Taylor, Alter Polis, Bulanda Mucha - architekci i urbaniści tych pracowni pod kierunkiem Stanisława Fiszera, Polaka tworzącego od wielu lat we Francji przygotowali kolejną wersję koncepcji zagospodarowania Wyspy Spichrzów. Efekty ich pracy pokazano na seminarium, które odbyło się w Dworze Artusa. Przypomnijmy, że ich pierwsze, samodzielne pomysły ujrzały światło dzienne dwa miesiące temu.

Co tym razem zaproponowali urbaniści? Budynki mieszkalne w południowej części, na północy hotele i budynki użyteczności publicznej: biura i sklepy. Życie tej części Gdańska mają zapewnić restauracje i kafejki. Dla wygody mieszkańców i turystów zaprojektowano kilka kładek ponad Motławą. Główną ulica Wyspy miałaby się stać Chmielna, w ciągu której zaplanowano Plac Centralny. Podwale Przedmiejskie dzielące wyspę na osi wschód zachód miałoby zostać zamaskowane m.in. poprzez usytuowanie nad nim centrum handlowego.


Chmielna - główna arteria wyspy. Chmielna - główna arteria wyspy.
Podwale Przedmiejskie ukryte pod centrum handlowym. Podwale Przedmiejskie ukryte pod centrum handlowym.
Nowy Targ Rybny nad Motławą. Nowy Targ Rybny nad Motławą.
Wszystkie te pomysły zostały zaprezentowane już wcześniej, ale teraz zostały dopasowane do siebie. - Widzę tu wyraźny postęp w stosunku do poprzednich koncepcji - chwalił zadowolny prof. Wiesław Gruszkowski, nestor gdańskich architektów. - Architekci wreszcie zrozumieli, że największym zabytkiem Wyspy Spichrzów jest jej układ urbanistyczny.

Ale nie wszystkie reakcje były tak pozytywne. W środowisku gdańskich architektów i konserwatorów od kilku dni szeptano, że historyk Andrzej Januszajtis i architekt Stanisław Michel zapowiadają "frontalny atak" na prezentowaną koncepcję. Ten drugi zaczął od przypomnienia swoich zasług dla odbudowy Głównego Miasta i stwierdzenia, że nie może być zgody na budowę obiektów, które nie wynikają z historii Gdańska. - Lepiej jest robić najlepszą nowoczesną architekturę, niż podróbki przeciętnej dawnej - odciął mu się prof. Wiesław Gruszkowski.

- Trudno mi przyklasnąć pomysłom zaprezentowanym tutaj, zwłaszcza, że kilka z nich jest sprzecznych z obowiązującym prawem, przede wszystkim z ustawą o ochronie zabytków - stwierdził z kolei Andrzej Januszajtis i zaczął wyliczać, których z prezentowanych pomysłów nie akceptuje: m.in. ogromnego bursztynu na północnym cyplu Wyspy Spichrzów, który jego zdaniem zakłóciłby sposób patrzenia na panoramę miasta, oraz kładki, która miałaby stanąć wzdłuż Motławy i połączyć Wyspę Spichrzów z Ołowianką. - W tym miejscu specjalnie ścięto cypel wyspy aby stworzyć miejsce, w którym mogły zawracać nawet duże statki pełnomorskie. Czemu mamy rezygnować z historii tego miejsca? - pytał.

Na jego zarzuty odpowiadał Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska: - Pamiętajmy, że nowoczesne projektowanie architektoniczne nie jest łamaniem ustawy o ochronie zabytków. Piotr Lorens z Politechniki Gdańskiej nawoływał z kolei do metaforycznego potraktowania bursztynowej bryły na czubku Wyspy. - Rozumiem ją jako symbol, wyróżnik Gdańska. To nie musi być bursztyn, ale coś zarówno związanego z miastem, jak i wyjątkowego.

Na spory architektów zareagował Piotr Stefaniak, prezes firmy Inpro, jednego z trójmiejskich deweloperów. - Skończmy już z tymi wizjami! Czy nie można wreszcie ustalić jakiś konkretów co do przyszłości wyspy? - pytał. I ostrzegał, że inwestorzy odwrócą się od terenu o którym się dyskutuje przez lata, ale nic konkretnego nie robi, by przywrócić go miastu i mieszkańcom. - Z dyskusjami urbanistów jest jak z żołnierzami na poligonie: im więcej potu najpierw, tym mniej ofiar później - uspokajał go Piotr Lorens.

To stanowisko potwierdził Wiesław Bielawski: - Będziemy się starali zrobić wszystko, aby nowouchwalone plany zagospodarowania wyspy nie odbiegały od tego co pokazano na dzisiejszym seminarium. Oczywiście nie chodzi o szczegóły architektoniczne, ale o generalne rozwiązania urbanistyczne.

Opinie (203) ponad 10 zablokowanych

  • Tak kulka na cyplu to kał czy babol z nosa? To już lepiej zostawić tam dalej ruiny!!!

    • 0 0

  • zostawic jako pomnik historii

    • 0 0

  • heh
    gdyby to w sopocie mieć taki atrakcyjny kawałek grOntu...
    trzy cztery lata i stoi gotowe (cokolwiek) - miastu dodając splendoru, inwestorom zyski, a mieszkańcom i to i to...
    ale w gdańsku jak zwykle pierdu pierdu leśne dziadki, a wtóruje im urząd "Będziemy się starali zrobić wszystko, aby nowouchwalone plany zagospodarowania wyspy nie odbiegały od tego co pokazano na dzisiejszym seminarium"....
    starać to sie można o ręke:-)

    • 0 0

  • Podwale Przedmiejskie

    Mam nadzieję, że ktoś wziął pod uwagę ruch ..a raczej korki jakie są na Podwalu Przedmiejskim od godz. 15-ej i ilość samochodów ciężarowych tam jeżdżących??? Jakoś nie wyobrażam sobie, aby cały ruch skierowano np. przez Toruńską. Już w tej chwili jest duży problem - może rozwiążmy go w 1-szej kolejności, a potem pomyślmy o dalszych inwestycjach.

    • 0 0

  • wyspe oddac dzialkowcom...

    ogród dzialkowy ,,poranna zorza,,ze swoja niepowtarzalna architektura bylby w sam raz...

    • 0 0

  • kraju, kraju węgla i stali...
    i czekamy co będzie dalej...??

    • 0 0

  • Fiszerowi STOP!

    Ostatnim wiekopomnym "dziełem" p. Fiszera było niwątpliwe
    awangardowe zniszczenie widowni T. Wybrzeże. Wizualizacje Teatru były piękne ale w efekcie ich realizacji jest najgorsza teatralna widownia jaką stworzono w kraju w ciągu ostatnich parunastu lat. Fiszerowi tak jak nowakowi trzeba podziękować. Nowak zniszczył Teatr - nie wolno pozwolić na niszczenie Miasta.

    • 0 0

  • bolo
    mam prośbę
    czy mógłbys mi jakoś POwiązać ten stan agonalny opisywanego tutaj kawałka gdańska z jackiem kurskim, pisem, no i naszym wspólnym ulubieńcem romkiem gie? ...

    • 0 0

  • Gallux

    Na tym "kawałku ziemi gdańskiej" czas zatrzymał się w 1945 roku.
    Przez ...dzieści lat wisiał nad kanałem po byku napis "Nigdy więcej wojny", potem ów napisł znikł w niewyjaśnionych dotąd okolicznościach.
    A wymienieni przez Ciebie panowie już najmniej zajmują się tą częścią Gdańska.
    Bulterier toczy wojny - bo może marzy mu się taki właśnie obraz kraju
    A pan WC-premier, ministrum edukacji obmyśla jak tu nauczać młodzież historią wymyśloną przez siebie i ubeckiego tatusia

    • 0 0

  • gallux, ty byś nawet był dowciapny

    gdybyś nie był tak mało oryginalny. Wymyśl lepiej coś swojego, a nie "gronta" i "leśne dziadki" pożyczasz od innych...
    W Sopocie to warto się przyjrzeć nadmorskim terenom wzdłuż Bitwy pod Płowcami - jakieś socrealistyczne hotele typu Chemik, zapuszczone krzaczory... tam powinny stać te szeratony z widokiem na morze całym rzędem.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane