"Oceniam się na czwórkę". Rozmowa z prezydent Gdańska Aleksandrą Dulkiewicz

- Kiedy przychodzi cięższy czas, to zaciskamy pasa w tych kwestiach, które fajnie, gdy są, ale gdy ich nie ma, to też jakoś przeżyjemy - tak prezydent Gdańska tłumaczy zasady cięć budżetowych spowodowanych pandemią koronawirusa.
- Kiedy przychodzi cięższy czas, to zaciskamy pasa w tych kwestiach, które fajnie, gdy są, ale gdy ich nie ma, to też jakoś przeżyjemy - tak prezydent Gdańska tłumaczy zasady cięć budżetowych spowodowanych pandemią koronawirusa. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl

Co z realizacją oczekiwanych przez mieszkańców dużych inwestycji, na czym miasto będzie oszczędzać w przyszłym roku, jak za miesiąc będzie nazywał się stadion w Letnicy i dlaczego współpraca miasta z Forum Gdańsk jest trudna? Między innymi te pytania zadaliśmy prezydent Gdańska, Aleksandrze Dulkiewicz. Zapytaliśmy także, co myśli o nadawanych jej przez mieszkańców pseudonimach i czy planuje wejście do świata wielkiej polityki.Rządzi pani Gdańskiem od 1,5 roku. Jak po tym czasie odnajduje się pani w tej roli? Coś panią nadal zaskakuje?

Aleksandra Dulkiewicz: Miasto to nieustająco żywy organizm, jest wiele sytuacji, których nie można zaplanować. W tego typu przypadkach konieczna jest elastyczna, sprawna i skuteczna reakcja. Tu od razu nasuwa mi się epidemia koronawirusa, z którą jeszcze długo trzeba będzie się mierzyć i która zmieniła życie przecież nie tylko Gdańska.

Po tym 1,5 roku na pewno nie zabrakło mi sił. Gdańsk daje powera, nakręca do działania, miasto, ludzie nieustająco inspirują. Bezustannie czuję wielką radość z tego, że mogę służyć mieszkańcom i mieszkankom Gdańska.

Prezydent Paweł Adamowicz, podsumowując kolejne lata swoich rządów, wystawiał sobie przed dziennikarzami ocenę w skali szkolnej. Jaką pani wystawiłaby sobie teraz?

Mam zawsze kłopot z ocenieniem samej siebie. Najważniejszą ocenę wystawiają mieszkańcy i to codziennie, nie tylko przy urnie wyborczej. Jeśli pani nalega, to czwórka. Ale mam do takich ocen dystans, bo wiem, ile jeszcze wyzwań przede mną i całym zespołem.

Spotykamy się w dniu, w którym sporo zamieszania wywołała pani wypowiedź w reportażu dla niemieckiego radia. Powiedziała w nim pani m.in., że "obecna władza w Polsce nie szanuje praw człowieka i wykorzystuje swoją siłę" i że pani mama płacze, mówiąc, że teraz jest gorzej niż za komuny. Żałuje pani tych słów?

Nie żałuję. Z mojej mamy jestem bardzo dumna, dlatego zacytowałam jej słowa. Mama zawsze była odważną kobietą i potrafiła jeszcze przed Sierpniem '80 stawiać tamę złu. Staram się dziś inspirować jej postawą. Za swoją postawę w trudnym czasie dla Polaków otrzymała od prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego w 2009 roku Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Mój tata pośmiertnie także został wyróżniony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski, za działalność w opozycji antykomunistycznej.

W domu zawsze dużo rozmawialiśmy o Gdańsku, ale także o naszej ojczyźnie. Kiedy dzisiaj ludzie walczący o naszą wolność w latach 70. czy 80. widzą upolitycznianie sądownictwa, prokuratury, media narodowe służące tylko jednej opcji politycznej i zgliszcza telewizji publicznej, która przypomina telewizję czasów Jerzego Urbana, to mnie wcale nie dziwi takie porównanie, jakiego dokonała moja mama. Wiem, że ta ocena jest bolesna dla obozu obecnie rządzącego Polską, ale powinniśmy wszyscy stanąć w prawdzie. Bolesna jest także dla mnie osobiście, bo naprawdę chcę, żeby moja ojczyzna była krajem zakorzenionym w chrześcijańskich wartościach, szacunku i godności do drugiego człowieka, niezależnie od tego, jaki jest, opartym na wartościach demokratycznych, praworządnym i europejskim.

Przez oszczędności mogą wypaść kursy autobusów i tramwajówTuż przed naszą rozmową, w środę, informowała pani o tym, jak przez skutki pandemii koronawirusa ucierpi tegoroczny budżet miasta. Ten przyszłoroczny też będzie trudny. Na czym miasto zamierza najbardziej zaoszczędzić i dlaczego?

Finanse publiczne są trochę bardziej skomplikowane niż budżet domowy, ale myślę, że należy podejść do budżetu miasta tak, jak każdy z nas podchodzi do tego domowego. Kiedy przychodzi cięższy czas, to naturalnie zaciskamy pasa na dodatkowych rzeczach, które dobrze, gdy są, ale jeśli ich nie ma, to wszystko może dalej funkcjonować.

Im szybciej podejmiemy trudne decyzje, tym szybciej ponownie staniemy na nogi. Zadziałaliśmy sprawnie, wprowadziliśmy oszczędności chociażby na tym, że trochę rzadziej są oczyszczane ulice i chodniki, oszczędzamy również na oświetleniu - np. iluminacji zabytków czy iluminacjach świątecznych.

Z rzeczy bardzo istotnych, a przez to kosztownych i myślę najtrudniejszych, to kwestie związane z komunikacją miejską, gdzie cięcia niestety muszą być, bo wpływy z biletów spadły o 40 mln zł, czyli ponad 30 proc. Zarządzamy tak, żeby w godzinach szczytu nie ciąć połączeń. Ale zdarzy się też zapewne tak, że między godzinami szczytu w różnych dzielnicach miasta może jakiś kurs wypaść.

Mimo dziury w budżecie na komunikację miejską władze Gdańska nie zamierzają wycofywać się z bezpłatnych przejazdów dla uczniów.
Mimo dziury w budżecie na komunikację miejską władze Gdańska nie zamierzają wycofywać się z bezpłatnych przejazdów dla uczniów. fot. Anna Szczodrowska/Trojmiasto.pl
Skoro jest tak duża dziura w budżecie na komunikację miejską, to czy miasto nie rozważa wycofania się z bezpłatnych przejazdów dla uczniów ?

Szacujemy, że z tytułu bezpłatnych przejazdów dla dzieci i młodzieży wpływa do kasy miasta mniej o ok. 8-9 mln zł rocznie. Na komunikację w skali tegorocznego budżetu wydajemy ponad 400 mln zł, dlatego te 9 mln zł nie jest kwotą, która powoduje znaczące zmiany.

Wsparcie młodych ludzi oraz rodzin jest moim priorytetem, dlatego póki będzie taka możliwość, pozostawimy tę ulgę. W pewnym momencie może będziemy musieli zadać takie pytanie i postawić na szali dwa dobra, ale dzisiaj nie rozważamy likwidacji bezpłatnych przejazdów.

Należymy też do Metropolitalnego Związku Komunikacyjnego Zatoki Gdańskiej i na jego forum toczą się rzeczywiście rozmowy od jakiegoś czasu, żeby te bezpłatne przejazdy w jakiś sposób ujednolicić. Konkretne decyzje w tej sprawie jednak jeszcze nie zapadły.

Prace nad tramwajem na Warszawskiej, Nową Świętokrzyską i przejściem przy Bramie WyżynnejCo z zapowiadanymi wcześniej inwestycjami, które nie mogą doczekać się realizacji, jak budowa tramwaju na ul. Warszawskiej czy ul. Nowej Świętokrzyskiej?

Tramwaj w Nowej Warszawskiej to element unijnego programu, czyli całego pakietu działań, na które pozyskaliśmy spore środki unijne. Dziś wiemy, że to, co nam zostało z dotacji unijnej, na pewno nie wystarczy na pokrycie kosztów budowy tej linii. Jesteśmy w przededniu ogłoszenia kolejnego, czwartego już przetargu na to zadanie.

Wiem, że to inwestycja bardzo oczekiwana, która połączy linię tramwajową w al. Havla z nową pętlą przy ul. Jabłoniowej. Rozumiem mieszkańców, bo sama jestem w tej sprawie niecierpliwa, ale to, że jeszcze z tym nie ruszyliśmy, wynika z obiektywnych sytuacji. Gdy ogłosiliśmy kwoty zaplanowane na realizacje całości inwestycji, ceny zaoferowane przez wykonawców były po prostu wielokrotnie wyższe od tego, czym dysponowaliśmy w budżecie. Szczególnie w sytuacji kryzysu ekonomicznego spowodowanego covidem nie możemy sobie pozwolić na wydatki ponad możliwości, dlatego będziemy powtarzać postępowanie do skutku. Jesteśmy w pełni zdeterminowani, aby skończyć tę inwestycję do 2023 r.

Nowa Świętokrzyska to kolejna bardzo ważna dla mnie inwestycja, bo w południowych dzielnicach Gdańska mieszka ponad 100 tys. osób. Mamy już zaprojektowaną tę ulicę, posiadamy wszystkie uzgodnienia i w najbliższych dniach występujemy do służb wojewody o zezwolenie na realizację tej ulicy. Kiedy pozwolenie do nas trafi, będziemy w pełni gotowi do rozpoczęcia tej inwestycji.

Ile to może potrwać?

Wiosną 2021 r. powinniśmy mieć pełną dokumentację wraz z zezwoleniem, która pozwoli na ogłoszenie postępowania. Ale już wiemy, i to trzeba jasno powiedzieć, że ta inwestycja na pewno będzie powstawała etapowo, tak jak etapami budowaliśmy Nową Słowackiego czy Armii Krajowej. Do końca 2023 r. powinien powstać pierwszy etap od strony Kowal.

- Moim celem jest, żeby chociaż pierwszy etap Nowej Świętokrzyskiej powstał do końca tej kadencji - mówi Aleksandra Dulkiewicz.
- Moim celem jest, żeby chociaż pierwszy etap Nowej Świętokrzyskiej powstał do końca tej kadencji - mówi Aleksandra Dulkiewicz. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl
A jak się miewa zapowiadane przejście dla pieszych przy Bramie Wyżynnej?

Wreszcie mamy gotowy projekt przejścia naziemnego. Niestety uzgodnienia konserwatorskie i z innymi urzędami trwały dosyć długo. Ale każdy odpowiedzialny gospodarz patrzy szerzej. I teraz "doprojektowujemy" przebudowę ważnego odcinka ulicy Wały Jagiellońskie między Huciskiem a Węzłem Unii Europejskiej. Słynna zawrotka z płyt na tym odcinku też powinna zniknąć. Chcemy ogłosić na przełomie grudnia i stycznia dwuetapowe postępowanie. Mam nadzieję, że uda nam się wyłonić wykonawcę nie tylko przejścia dla pieszych na wysokości Bramy Wyżynnej, ale i wykonawcę modernizacji tego odcinka Wałów Jagiellońskich.

Do tanga trzeba dwojga, czyli trudna współpraca z Forum GdańskSkoro już jesteśmy w tych rejonach miasta, to mam wrażenie, że Forum Gdańsk od dawna "gra na nosie" władzom Gdańska. Wystarczy wspomnieć chociażby "przeboje" z zabudową kanału Raduni czy przykład z ostatnich tygodni - zasłonięcie Kunsztu Wodnego budką, w której można kupić buty i którą forum nazywa "instalacją artystyczną". Pani biuro prasowe w połowie września informowało, że miasto "nie akceptuje takich obiektów w tym miejscu", a tymczasem obiekt nadal stoi. Czy to oznacza, że w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego Forum może robić na tym terenie, co mu się żywnie podoba?

Problem polega na tym, że do dziś nie jest to teren gminy, podobnie jak inne cele publiczne wykonane w ramach tego projektu, ale jeszcze nierozliczone i nieprzekazane miastu.

Prowadzimy trudną rozmowę z władzami Forum Gdańsk, która być może trwa zbyt długo, ale naszym celem jest pełne zabezpieczenie interesów mieszkańców. Zgodnie z umową do końca roku cele publiczne, np. tunel pieszy wiodący do ulicy Okopowej przejdą, we władanie miasta.

Nadal nie rozumiem, dlaczego jako partnerzy nie jesteście w stanie się dogadać.

Co do placu, na którym dziś stoi kiosk z obuwiem, od wielu tygodni staramy się wypracować regulamin korzystania z tego miejsca, bo zależy nam na estetyce. Ale także partnerzy powinni to rozumieć.

Nasze artykuły o Forum GdańskCzy miasto obecnie stać na to, żeby wydać ok. 12 mln zł na wyposażenie Kunsztu Wodnego?

Pieniądze w budżecie na ten cel mamy zaplanowane i one przechodzą na kolejne lata. Jesteśmy konsekwentni, choć utrzymanie tego obiektu nie będzie łatwe. Dlatego że wielokrotnie wymagaliśmy od inwestora poprawek w budynku, okres prac się wydłużył. Ale takie jest nasze zadanie. Odbierając ten obiekt, chcemy, żeby wszystko dobrze w nim działało.

Zawiadomienie do prokuratury ws. wrześniowego marszu nacjonalistówPodobno szuka pani sposobów, by mieć narzędzia do blokowania marszów nacjonalistów, które byłyby zaplanowane w Gdańsku. A co z ciężarówką głoszącą homofobiczne hasła? Prezydent Sopotu znalazł paragraf, by ją zatrzymać, a pani zaapelowała do urażonych, by sami zgłaszali się na policję.

W środę z doniesień medialnych dowiedziałam się, że jeśli chodzi o "homofobusa", to złożony przez prokuraturę do sądu akt oskarżenia został przez tę samą prokuraturę wycofany. Jako samorządowcy jesteśmy zmuszeni do karkołomnych działań, a tak naprawdę pytanie brzmi, czy skuteczne jest państwo.

W sprawie marszu nacjonalistów złożyłam zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa liczące osiem stron. W tej sprawie zrobiliśmy wszystko, co zgodnie z prawem mogliśmy, wystąpiliśmy wcześniej do policji o opinię, która mogłaby być podstawą do zakazania tego marszu. I ta opinia była taka, że policja nie widzi podstaw do odmowy zgody dla tego zgromadzenia. Teraz policja sama składa zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa na tym marszu.

Prezydent Gdańska poinformowała nas, że w środę złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa na marszu nacjonalistów, który odbył się 5 września. Dlaczego dopiero teraz? - Bo trzeba było zebrać materiał - odpowiada Dulkiewicz.
Prezydent Gdańska poinformowała nas, że w środę złożyła zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa na marszu nacjonalistów, który odbył się 5 września. Dlaczego dopiero teraz? - Bo trzeba było zebrać materiał - odpowiada Dulkiewicz. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl
Dlaczego dopiero teraz zawiadamia pani prokuraturę? Marsz był 5 września.

Żeby być skutecznym, trzeba zebrać bardzo dokładnie materiał, udowodnić swoje racje. Ukończyłam studia prawnicze i chcę korzystać z narzędzi, które daje prawo. Na ten moment nie mamy jednak linii orzeczniczej w sądach, dotyczącej tego typu sytuacji.

Zakaz manifestacji, kiedy nie ma się podstawy, owszem, można wydać, a potem spotkać się w sądzie. I się spotykaliśmy, np. z powodu wydania zakazów dla kilku kontrmanifestacji do Marszu Równości choćby w 2019 roku. Wiele naszych zakazów się w sądzie utrzymało, ale wiele też się nie utrzymało. Dziś bardzo ważne jest, żeby kulturę zgromadzeń publicznych trzymać w ryzach i to zarówno po jednej, jak i po drugiej stronie politycznej, i żeby mogły one służyć społeczności do wyrażania opinii w różnych sprawach, ale zawsze tylko i wyłącznie w zgodzie z prawem.

"Do festyniary mogę się uśmiechnąć"A propos zgromadzeń, nie ma pani wrażenia, że za dużo jest pani w sprawach ogólnopolskich - na wiecach, manifestacjach - a za mało w tych miejskich?

Siłą rzeczy publicznie większym echem odbijają się tematy ogólnopolskie, związane np. z Westerplatte. Zastanawiałam się, ile procent mojego czasu pracy poświęcam na zagadnienia blisko mieszkańców Gdańska i myślę, że to jest 95 proc. Ale te pozostałe 5 proc. jest czasami bardziej widoczne...

-Tam, gdzie nie są przekroczone granice, nie mam problemu z nadawanymi mi ksywkami, bo wydaje mi się, że mam duży dystans do samej siebie - mówi prezydent Gdańska.
-Tam, gdzie nie są przekroczone granice, nie mam problemu z nadawanymi mi ksywkami, bo wydaje mi się, że mam duży dystans do samej siebie - mówi prezydent Gdańska. fot. Piotr Hukało / Trojmiasto.pl
Słyszała pani swój nowy pseudonim krążący po sieci? Pytam o "festyniarę". Dotyka to panią jakoś?

Akurat o tym pseudonimie dowiaduję się od pani. Bardzo mnie to rozśmieszyło. Festyniara brzmi całkiem OK, choć nie wiem "co autor miał na myśli".

Prezydent Adamowicz miał też kilka różnych ksywek, jedną z nich był "budyń", co wszyscy pamiętamy. Ja do festyniary się mogę uśmiechnąć. Ale niestety dużo określeń, które pojawiają się w Internecie, jest mniej śmiesznych, np. frau Dulkiewitz czy Dulczessa. Tam, gdzie nie jest przekroczona granica przyzwoitości, nie mam z tym problemu, bo wydaje mi się, że mam duży dystans do samej siebie. To, że ludzie nadają ksywy, wynika chyba z tego, że się interesują, więc to dobrze.

Od 2023 r. miasto przejmie wodę i ścieki. Koniec umowy z SNGPo awarii przepompowni na Ołowiance zapowiadano zmiany w funkcjonowaniu Saur Neptun Gdańsk, była nawet mowa o przejęciu jego obowiązków przez GIWK. Decyzja miała zapaść do 2021 r. Na czym stanęło i czy miejski kontrakt z SNG zostanie przedłużony?

W 2023 r. kończy się obecnie obowiązująca umowa z SNG. Jesteśmy w trakcie rozmów ze stroną francuską. To, co bardzo jasno wyłożyliśmy na stół, to informacja, że naszym celem jest przejęcie przez Gdańsk pełnej kontroli nad tym obszarem funkcjonowania miasta, czyli dostarczania wody itd.

Teraz diabeł tkwi w szczegółach, bo mogą być różne scenariusze, ale moją wolą jest nieprzedłużanie współpracy z akcjonariuszem francuskim. Mamy w tym zakresie przygotowanych kilka opcji, które realizujemy równolegle. Rozmowy w tej sprawie trwają. Co ważne, pracownicy SNG - dziś to niemal 600 osób - mogą czuć się bezpieczni, bo ich doświadczenie jest kluczowe dla funkcjonowania systemu.

"Wierzę, że stadion nadal będzie miał sponsora tytularnego"Miasto przygotowało ofertę dla Energi i informuje, że negocjacje ws. przedłużenia umowy na sponsoring tytularny stadionu trwają.
Miasto przygotowało ofertę dla Energi i informuje, że negocjacje ws. przedłużenia umowy na sponsoring tytularny stadionu trwają. trojmiasto.pl
Jak za miesiąc będzie się nazywał stadion w Letnicy, po wygaśnięciu obecnej umowy z Energą?

Rzeczywiście w październiku kończy się umowa na prawo do nazwy naszej bursztynowej areny. Jesteśmy w trakcie niełatwych rozmów z Energą. One się toczą od wiosny w różnej formie. Mamy przygotowaną dedykowaną ofertę dla Energi. Bardzo bym chciała, żeby była stałość w tym obszarze.

Załóżmy jednak scenariusz, że Energa rezygnuje z dalszej współpracy i stadion zostaje bez sponsora tytularnego. Czy miasto na to stać?

Dla każdego obiektu branży eventowej to trudne czasy, ale na pewno obiektu, jakim jest stadion, nie odpuścimy i nie zaniedbamy. Wierzę, że dobra wartość marketingowa zostanie doceniona i najładniejszy stadion w Europie nadal będzie miał sponsora tytularnego.

Wszystko o stadionie w LetnicyBudowa spalarni i przygotowania do modernizacji sortowni na SzadółkachOstatnio nasilił się problem z Zakładem Utylizacyjnym. Wiemy, jakie są tam podejmowane działania, by sytuację poprawić, ale na fetor skarży się pół miasta. Dlaczego przez tyle lat nie udało się rozwiązać tego problemu? Odór miał zniknąć po wybudowaniu kompostowni, a wrócił ze zdwojoną siłą.

Jak każdy mieszkaniec Gdańska wolałabym, żeby z wysypiska nie śmierdziało. Ale musimy widzieć też różne procesy, które mają na to wpływ. W tym roku o około 30 proc. wzrosła liczba odpadów bio, które właśnie stwarzają największe uciążliwości odorowe. Kompostownia w Szadółkach jest w stanie tę masę odpadów bio przerobić, ale niestety to musi trwać. Dotychczas nadwyżki odpadów bio sprzedawaliśmy innym instalacjom, ale niestety poprzez rozregulowanie rynku odpadów wszystkie instalacje w Polsce są przeciążone.

Nie czekamy z założonymi rękoma, przygotowujemy inwestycje, takie jak instalacja fermentacji, modernizacja kompostowni i sortowni, które pozwolą sprawniej reagować na koniunkturę. Mamy konkretny plan, jak temu problemowi z ZU zaradzić, brakuje nam tylko tego ostatniego ogniwa, czyli spalarni, której budowę rozpoczęliśmy, pozyskaliśmy dofinasowanie...

Wszystko o wysypisku na SzadółkachW ubiegłym tygodniu podpisano z przedstawicielami rządu umowę na blisko 300 mln zł pożyczki dla budowy gdańskiej spalarni.
W ubiegłym tygodniu podpisano z przedstawicielami rządu umowę na blisko 300 mln zł pożyczki dla budowy gdańskiej spalarni. mat.prasowe
Widziałam w ubiegłym tygodniu zdjęcia z podpisywania umowy na blisko 300 mln zł rządowej pożyczki na budowę spalarni. Była pani na nich z ministrem Marcinem Horałą. Czy to oznacza, że rząd już nie jest taki zły, skoro wspiera budowę gdańskiej spalarni?

Byłam zdziwiona, że pan minister się pojawił. Ale to tylko potwierdzenie, że ta inwestycja to bardzo dobry projekt , ważny także dla rządu. I z tego się cieszę.

Jakie ma pani plany na przyszłość zawodową? Kolejna kadencja na fotelu prezydent Gdańska czy może wielka polityka - Sejm, Europarlament?

Moim marzeniem jest praca dla Gdańska, dlatego chcę wystartować w wyborach 2023 na prezydenta Gdańska.

Opinie (1744)

 • (97)

  Wysoka ocena....Ja daję kochani 2 z małym plusikiem.Liczę w końcu na solidne zajęcie się sprawami miasta i mieszkańców i niezajmowanie się krajowa polityką,wszak włodarze miast nie od tego są.Czekam na bilet metropolitalny,nowe drogi,tańszą komunikację miejską,obniżki cen za śmieci.

  • 1202 172

  • Zapomniałeś o gwiazdce z nieba (23)

   Do pracy , płacić podatki i podnosić PKB

   • 35 56

   • Niemiecka .... (22)

    Z krzyżykiem na deklu

    • 58 11

    • (21)

     Skromność tej pani przebija wszystkich świętych. Ja tak jak niemieccy słuchacze niemieckiego radia dałbym tej pani nawet 6. Wysoka ocena za ofiarne próby odbicia Gdańska Polsce. Wszak w Polsce jest teraz gorzej niż za czasów III Rzeszy. Obozy koncentracyjne na każdym kroku, Gestapo i SS brutalnie niszczą opozycjonistów z ugrupowania tej pani. Nie wiem jakie jest najwyższe szwabskie odznaczenie ale ta pani na nie zasłużyła łącznie z niemieckim obywatelstwem.

     • 88 18

     • A gdzie ankieta? (7)

      Jakieś obawy, że Pani Ola wypadłaby w ankiecie mało pozytywnie?
      Bez obaw, w tym mieście kochają wszystko co antypisowskie. Nawet gdyby za ciepłe kaloryfery trzeba było płacić Niemcom stówę za dzień od łebka, to i tak Gdańszczanki i Gdańszczanie powiedzą, że jest cudownie, bo w Gdańsku rządzi Ola spadkobierczyni św. Pawła, bo nad miastem wieczna tęcza a pisiory są wkur...eni.

      • 65 4

      • stalin wiedział... (5)

       zamordować patriotów, inteligencję. W zamian mianować marność nad marnościami... i bieda zrobi resztę... ustawi jednego przeciw drugiemu i przepis na podbicie kraju gotowy. Jak patrzę się na infantylność naszej Gdańskiej władzy to wiem że jeszcze głęboko jesteśmy osadzeni w PRL... Gdańszczanie (nie żadne gdańszczanki) - nie widzicie tej żenady, imposibilizmu, marności naszych przedstawicieli... samorząd powinien umieć wyciągać max. od rządu a nie stawać okoniem i jak menel prowokacyjnie zaczepiać premiera - nie ważne kto by to był...

       • 38 3

       • (4)

        tylko menel mogl zachowac sie tak wobec gospodarza miasta

        • 3 25

       • oprzytomniej :)

        • 10 4

       • (2)

        Inteligentny gospodarz wystosowuje oficjalne zaproszenie do szefa rządu. I jeśli otrzyma uprzejmą odmowę, zachowuje się z klasą i honorem, zamiast ganiać za premierem po ulicach.

        • 11 2

       • (1)

        zrobila szybki test i wyszlo ze menel, uzywajac sformulowania poprzednikow, ja bym napisal ze dzentelmenem pan premier sie w zadnym razie nie okazal, oczywiscie zeby opisac zachowanie w/w zgodnie z tym czym ono bylo potrzebne bylyby mocniejsze okreslenia

        • 1 0

       • oprócz tego że się ośmieszyła nic więcej nie zrobi...

        jak to mówią gdzie diabeł nie może kobietę wyśle... ale tu chyba zrobiłby wyjątek... :)

        • 2 0

      • chociazby nie wiem jakie walki wykrecili rzadzacy to i tak suweren bedzie widzial w nich swietych z aureola, nawet proby wprowadzenia ustaw o bezkarnosci dla bosow nie wyrwala go z zaslepienia

       • 3 3

     • Macie jakieś kompleksy? (8)

      Wszystko wina Niemców albo Żydów. Potem kogo aha Rosjan...

      • 9 35

      • Nie wszystko ale zabili 6 000 000 Polaków bez wypowiedzenia wojny , dzieci na Woli zabijali kolbami bo taniej (5)

       Czegoś jeszcze knurze nie wiesz?

       • 41 7

       • (4)

        przykrywac zakusy rzadzacych na demokracje, samorzadnosc historycznymi wydarzeniami sprzed prawie stu lat, swiadczy tylko o ich nieczystym sumieniu niestety, czegos jeszcze nie wiesz knurze?

        • 2 17

       • Knur cie zrobił pajacu (1)

        • 4 5

       • Spójrz w lustro, a szybko zmienisz zdanie.

        • 1 1

       • nie za często?

        Znowu walisz dyktę, knurze?

        • 1 0

       • Demokracja

        Do knura co pisze o zakusach na demokrację. Po pierwsze co to znaczy zakusy na demokrację? Masz na myśli że rządzący chcieliby za ciebie głos od dawać w wyborach? Podstawą demokracji są wolne wybory. Ktoś ci je odbiera knurze? Wybory były i ludzie wybrali. W następnych wyborach będziesz mógł znowu zagłosować. I tyle w temacie demokracji.

        • 1 1

      • My mamy kompleksy? To AD powiedziała, że w Gdańsku i w Polsce jej i jej rodzicielce jest źle. (1)

       Zarabia polskie pieniądza, za na prawdę mały wysiłek własny i narzeka. Czas spakowac walizkę, zostawić tu wszystko co polskie, bo to wstyd z tym do Niemiec i niech jedzie zarządzać Berlinem i przyjaciółmi uchodźcami i tęczowymi....szybko zamarzy o powrocie, tylko ,że dla niej już tu miejsca nie będzie. Ktoś kto szkaluje własny kraj, niezależne od tego co się w nim dzieje, nie zasłużył na oddychanie polskim powietrzem.

       • 41 12

       • zabie wasze podskoki, gdanszczanie nie pozwola skremlic gdanska

        • 2 9

     • Frau (1)

      Antypolska osoba ale widać tacy wyborcy

      • 16 4

      • to jedz do "cieplego czlowieka" za wschodnia granice

       • 1 5

     • (1)

      Czemu wszyscy widza w III tylko to co działo się po 39 roku. Jakiś pan napisał że on nie widzi na ulicach ludzi smutnych w łachmanach i nie widzi obozów itp. Faszyzm wszędzie rozwijał się powoli. W Niemczech też udzie chodzili po ulicach uśmiechnięci i szczęśliwi z tym że wszystko do czasu.

      • 3 6

      • Zjadłeś gumijagody?

       lol

       • 2 2

  • A dlaczego obniżki cen za śmieci?

   To może też obniżki stawek komunalnych za czynsz? Bo te są złodziejskie w dzielnicach starych i zaniedbanych przez miasto. Z wyższego czynszu miały byc podwyżki a jak jest widać

   • 33 21

  • (2)

   Chcieliście to macie. Ocena 2 w skali od 2 do 100. Królowa festynów lgbt+ na każdym musi być - stad ta festyniara.

   • 153 22

   • Weź sobie jeszcze dwóch ochraniarzy (1)

    • 49 7

    • Więcej wódki

     • 16 2

  • Dziwi się że na spalarnię jej kasę tak szybko dali (4)

   Bo rząd nie lubi Gdańska i chętnie nas tu wytruje

   • 37 14

   • Za to Niemcy kochają Gdańsk (3)

    • 42 2

    • A my odbieramy sobie sami od nich reparacje wojenne (2)

     • 8 2

     • Alkoholizm jest straszny (1)

      • 13 4

      • on cie zniszczy jak sie nie opamietasz

       • 2 0

  • Czy w Gdansku ktoś wpadł już na pomysł, aby przekazać rozwiązanie problemu odoru chemikom, zamiast politykom i biznesmenom?
   Dopóki biznes nie potrafi stworzyć solidnej bazy technologicznej, to wybrani zarządcy miasta i województwa oraz organy prawne winne są doprowadzić do skutecznych działań.

   • 44 1

  • Strasznie wysoka ocena, te 2 z + (2)

   Trochę zawyżona, tak o jeden stopień :(

   • 83 8

   • Moja ocena . (1)

    To zero z minusem . Niżej się nie da

    • 51 9

    • chyba dobrze sie oceniles

     • 1 10

  • (11)

   Z twoich komentarzy wynika że Ciebie nic nie zadowoli. Twoje żądania co do obniżki cen wynika że nie rozumiesz gospodarki .Wysoka inflacja , rosnące zarobki pracowników wzrost kosztów utrzymania to nie polityka władz lokalnych , ograniczenia się dopiero zaczną . Nie napisałeś nigdy że w trosce o finanse zrezygnujesz z części wynagrodzenia lub emerytury.

   • 17 61

   • Napisał pracownik Oli... (8)

    • 44 7

    • Albo ktokolwiek kto cokolwiek wie o gospodarce. (6)

     500+ spowodowało zapaść. To jest fakt.

     • 10 32

     • PKB (4)

      dlatego mamy najwyższe PKB w Europie, daj Boże taką zapaść wszystkim :)

      • 19 9

      • (2)

       Najwyższe w europie PKB? Gdzie takie bajki opowiadaja? Chyba w tvpis

       • 11 16

       • jem się myli procent wzrostu PKB (który nie jest najwyższy w Europie)

        od poziomu PKB w przeliczeniu na mieszkańca (który w Polsce jest nadal sporo poniżej średniej krajów UE, ale tę lukę nadrabialiśmy do 2015 roku dość szybko, od 2015 roku mamy do czynienia ze strategicznym dryfem, a w 2020 będziemy mieli do czynienia ze spadkiem PKB).

        • 4 12

       • to jak slynne 27:1 i ogloszenie zwyciestwa

        • 3 10

      • Większe niż Niemcy, Francja i Szwajcaria? Jeżeli tak to rzeczywiście jest co świętować.

       • 2 5

     • Na ekonomii to ty się nie znasz wiadomo że pieniądz robi pieniądz

      • 0 0

    • napisal pracownik jacka

     • 0 2

   • Pracujesz bo ci Budyń załatwił pracę ? (1)

    • 26 4

    • a ty nadal obibok

     • 0 4

  • Tak wyglądały kiedyś Baby Jagi (1)

   • 43 7

   • macie tam w swoich szeregach dziesiatki prawdziwych jag

    • 1 5

  • Tfu!

   Taka ocena

   • 28 4

  • Pluje na Polskę (30)

   Nawet na dwóję nie zasługuje. Pała i tyle. Dlaczego redaktorka nie zapytała oto co dulkiewicz wykazywała na Polskę niemieckiej rozgłośni? Bała się? Co to za dziennikarka. Lizusowski wywiad. Dla tych którzy nie słyszeli lub nie czytali - dulkiewicz w niemieckim radio mówiła że w Polsce jest teraz jak w trzeciej Rzeszy, i że jest gorzej niż za komuny. Hmm... Ciekawe o co dokładnie jej chodziło. O to że półki w sklepach są puste? O to że można głosować tylko na jedną partię? O to że zabija się przeciwników politycznych?? Jeszcze jakim tonem ona to mówiła. Jakby się skarżyła, jakby zdradzała jakąś straszliwą tajemnicę i się bała. Tfu. No pewnie że nie jest idealnie nie każdemu się podoba, ale chyba są granice. to co ona robi to nie jest krytyka polityczna tylko szkalowanie. Obrzydliwe babsko. Posłuchajcie sobie zanim postawicie negatywa.

   • 93 13

   • Te sama retoryke uzywaja wladze w Bialorusi. (26)

    Opozycjonisci bialoruscy pluja na swoj kraj w zachodniej Europie np. W Polsce i na Litwie. Dokladnie te same argumenty :)

    • 13 37

    • (18)

     Bo w Polsce przecież jak na Białorusi - bije się pokojowych demonstrantów, wyłapuje na ulicach i torturuje w piwnicach komisariatów. Weź wyluzuj.

     • 37 4

     • Pokazać się znią to wstyd , niech wypada na szczaw

      • 24 5

     • W Polsce napuszcza się na nich machinę propagandową. (5)

      • 6 14

      • (4)

       Masz na myśli TVN, największą gazetę ogólnopolską, największą gazetę brukową, liczne tygodniki i kilkadziesiąt stacji radiowych, armię telewizyjnych celebrytów?

       • 37 5

       • (3)

        widac ze miliardy z budzetu na propagande skutkuja wysypem napastliwosci

        • 2 8

       • (2)

        Celna riposta to napastliwość? Nauczcie się polemizować na argumenty a nie powtarzać puste frazesy. Miliardy z budżetu na publiczną TV płynęły również za 8 Tuska i wcześniej. Rozumiem, że wtedy to nie przeszkadzało? Ktoś wtedy krzyczał w sejmie, żeby tę kasę przeznaczyć na służbę zdrowia?

        • 16 2

       • (1)

        biedni wy biedni, tylko na zmysleniach jedziecie i to sucharach, zero faktow, ale kasa leci z miliardowej puli na trolling

        • 0 11

       • Jakich zmyśleniach?
        Co jest zmyślone? W którym miejscu kłamię? Słucham.

        • 4 2

     • Retoryka pisu jest podobna do retoryki wladz (10)

      krajow wschodnich, a wiec zarzut donoszenia opozycjonistow do krajow zachodnich na wlasny kraj.

      • 3 26

      • To nie zarzut (6)

       ale stwierdzenie faktów - wszyscy "opozycjoniści" w bruxeli to zdrajcy, kłamstwami szkalujący własną Ojczyznę, żądający jej karania (bo przecież nie występują o zabranie funduszy Pisowi tylko Polsce)...nie ma takiej drugiej grupy, frakcji narodowej w PE, która donosiłaby na swój kraj!

       • 35 6

       • piszesz o pisowcach produkujących dyrdymały o powodach katastrofy w Smoleńsku? (1)

        • 5 22

       • bo oni to jak kali, kali jak nadaje na innych to dobrze, a jak powie sie prawde o brudach kalego to wielki krzyk

        pis to zla opcja dla polski

        • 1 11

       • Jak mozna zdradzic swoja organizacje? (3)

        Polska nalezy do UE. UE to Polska. To tak jakbys tacie donosil na brata, ze ten bierze narkotyki. Zdradzasz w ten sposob rodzine? Czy troszczysz sie o rodzine i probujesz wyciagnac brata i rodzine z bagna?

        • 4 6

       • (1)

        To tak jakbyś pokłócił się z bratem i poszedł do ojca narzekać na brata i prosił ojca, aby nie dawać mu pieniędzy! Polska nie bierze narkotyków. Polska ma w dużym stopniu patologiczną komunistyczną władzę sądowniczą, która uwłaszczyła się na urzędach. Podłe jest to co robi 'opozycja'.

        • 4 2

       • podle jest to co robia rzadzacy, zawlaszczenie sadow, nieetyczne zachowania pisich nominatow, chociazby slynna hejterownia piebiakow

        • 0 4

       • lolku

        To działa w obie strony.

        • 1 0

      • (2)

       rezim to rezim

       • 0 8

       • (1)

        Dureń to dureń.

        • 2 0

       • chociaz raz napisales prawde o sobie, tak trzymaj, tylko prawda cie wyzwoli

        • 0 0

    • Chcielibyście ale się wam nie uda

     Łącznik między Dulkiewicz a Budyniem już wytyczne przywiozła ?

     • 15 1

    • Pani prezydent już nie pamięta jak za czasów PO policja kopała leżących demonstrantów a do górników strzelano gumową amunicją? (5)

     • 40 3

     • Wtedy to było POstepowe (4)

      I nie SSmanskie ?

      • 30 3

      • (3)

       i postanowiliscie wygrac na tym polu podkrecajac razy sto, brawo zwyciescy! najlepiej radzicie sobie z niepelnosprawnymi, dobrze wam tez idzie zakuwanie starszych kobiet w kajdanki przez anonimowych milicjantow, obrzucajacych je kulsonami, tylko przed gornikami ogon pod siebie

       • 2 11

       • Z tymi farmazonami nie sposób dyskutować. Twoją babcię zakuli w kajdank? Jakiś przykład? (2)

        • 7 0

       • (1)

        nie ma mozliwosci wstawiania zdjec, jak chcesz to w internecie znajdziesz, moze luski z oczu ci opadna

        • 1 0

       • Wstyd...

        Najwięcej do powiedzenia ma ten co nawet nie ma polskich znaków. Przypadek???

        • 0 0

   • (1)

    poprzedni prezydent nie zyje

    • 0 0

    • zawadzal

     • 0 0

   • ?

    Jeśli jest jak za III Rzeszy, to dlaczego nie otworzono jeszcze obozów. Stuthof jest nadal obok Gdańska. Ale z jednym się możemy zgodzić - służba zdrowia dorównuje najniższym standardom

    • 0 0

  • Absurdalne argumenty (6)

   Ja rozumiem, że żyjemy w innym świecie... Albo mi się pomylił, hmm, już sam nie wiem?
   A dlaczego prezydent miasta ma nie prowadzić polityki z rządem? Miasto Gdańsk to nie jest polskie? Teren Westerplatte od tak miał zostać oddany, bo rząd ma swój pomysł na to miejsce symbolu? Prezydent ma być bierna na fałsz, chamstwo, złodziejstwo, ksenofobizm, niszczenie podstawowych wartości kraju itp, itd? Faktycznie Pani Prezydent i miasto nie zabiega o budowę nowych dróg, a to wszystko w koło co się dzieje w centrum i na obrzeżach to...? Ktoś o to zabiega a ktoś to blokuje, jak można tego nie dostrzegać? Rozumiem, że można mieć inne zdanie i wyznanie, ale fakty i argumenty chyba są proste. Z jakiej racji coś ma tanieć - zaburzył się jakiś system ekonomiczny na świecie, któty przeoczyłęm? NAwet w tym artykule jest dowód, że komunikacja musi zdrożeć i zdrożeje, bo to jest naturalne, a w obecnej sytuacji wręcz konieczne. Tak samo śmieci, podwyżki w całym kraju nie są spowodowane widzimisie Pani Prezydent Gdańska. Ceny utylizacji są tak zaniżone, że i tak wszyscy wciąż je do nas zwożą pod różną postacią, za darmo się tego nie przerobi.
   Jak można być tak ślepym na fakty, a jak się nie ma jakiejś wiedzy o działaniu pewnych rzeczy, to czemu wciąż się na ten temat wypowiadacie!? Żeby wyładować zalążek własnej frustracji!? Niszczy mnie ilość, a raczej stosunek +/- dla tej "mąrdej" wypowiedzi, mnie już też możecie zniszczyć minusikami ludzie mający zdanie o wszystkim, ale nic nie wiedzący. Za darmo wszystko wam zbudujemy, na jutro, jak w "Erze".
   Boże, dokąd to zmierza, widzisz, a nie grzmisz, gdzie są jakieś granice.

   • 9 69

   • (1)

    naturalna to jest zmiana prezydenta w przyszłych wyborach i to szybko

    • 43 3

    • Ale oni nie oddadzą władzy , wydadzą się takie rzeczy że padniesz

     • 12 2

   • AD chciała niezalezności w działaniu od rządu w warszawie. Jak tylko przyszło do podjecia decyzji

    co do działań anty kowid, co do przeszdszkoli i żłobków..czekała na decyzje z warszawy. kuriozum

    • 20 2

   • Oceniam to, co czuję smród z Szadólek, słyszę - wywiad (2)

    w niemieckim radiu i widzę - tłok w autobusach, tramwajach przy COVID.
    Czego nie rozumiesz?
    Ta kobieta nie jest podrzędnym urzędnikiem, tylko prezydentem miasta i oczekuję nie infantylnego wywiadu, tylko konkretów i ciężkiej pracy. A po tym jak się gada bzdury, to trzeba wziąć to na siebie i przeprosić? Wstyd, kompromitacja, nie pierwsza zresztą. Osobiście nic nie mam do tej pani, ale też nie jest moją znajomą, tylko prezydentem, który mnie też reprezentuje. Taki brak wiedzy jest porażający u osoby piastującej wysokie stanowisko. Tyle.

    • 26 3

    • (1)

     naklamales, nalgales i siup kaska do kieszonki

     • 0 10

     • Nakłamałeś, nałgałeś i siup kaska do kieszonki.

      • 0 0

  • tez jej daje 4 w skali od 1 do 10 :) (1)

   • 1 13

   • Ja bym jej nie dała

    • 13 1

  • (1)

   a ja 4+

   • 1 19

   • pisy maja problem z uczciwa ocenaopozycji, tu wychodzi ich malosc, jak to u totalsow

    • 1 5

  • a po co na to czekasz

   jak tyś ponoć w norłej jest? troliku

   • 1 7

  • Piszesz o jej miseczce?

   • 7 0

  • Lewicowy faszyzm w ratuszu ma się dobrze

   • 0 0

 • (34)

  Pani Dulkiewicz nie posiada naturalnej charyzmy i cech przywódczych oraz nie jest zaprawiona w boju. Poza tym za dużo ideologii a za mało zwyklego biznesu i spojrzenia ekonomicznego przedsiębiorczego.
  Co by nie mówić o Pawle Adamowiczu on te cechy posiadał i trzymał to wszystko za twarz. Był po prostu doświadczony i czuł temat

  • 912 120

  • Doświadczenie się zbiera latami (9)

   głosowałem na PA od początku, gdy się pojawił i trzeba pamiętać, że jemu to też nie przyszło od razu. Owszem, niektórych cech pewnie się nie wykształci, ale czy od razu trzeba potępiać po tak krótkim czasie?

   • 34 73

   • Co Pawel na to w Santa Monica ? (1)

    • 21 1

    • Odłożył z pensji to i ma

     • 2 0

   • (1)

    Nawet na początku, gdy był "świeżym" prezydentem, publicznie nie opowiadał bajek z mchu i paproci. Również kompromitacja była mu obca.

    • 19 8

    • Dowodzisz tylko starej prawdy o słabej pamięci wyborcy.

     Jego kocopały i chochoły były legendarne i szeroko w całym kraju znane.

     • 2 0

   • Olo pracownik um w Gdańsku...

    • 11 2

   • (1)

    ale dobrze wykształcił cechy .....ilości mieszkań i kont bankowych - pamiętamy te cechy

    • 27 1

    • typowa zawisc niektorych, najczesciej nieudacznikow

     • 1 4

   • Olo pracuje w UW stąd ta opinia.....

    • 9 2

   • >doświadczenie się zbiera latami

    Koniecznie na stolku prezydenta za taka sume pensji miesiecznie z kasy publicznej? gorszej bzdury nie czytalem od dawna. Takie doświadczenie można zdobyć kierując własną firmą albo przedsiębiorstwem, nie za cudze pieniądze. Żelazna logika gdańskiego, oślepionego neoliberalizmem mieszczaństwa. Żenada

    • 2 0

  • (8)

   Ona jest "pacynką" w rękach odpowiednich osób.Na przedszkolankę może by się nadawała ,na prezydenta miasta na pewno nie.Czy ktoś widzi wizję ,kierunek w ,którym miasto idzie ?

   • 101 14

   • Kierunek onkologia

    Jasno to widać

    • 36 4

   • (4)

    Za dużo miękkich ideologicznych tematów zastępczych a za mało twardej gry o dobrobyt mieszkanców miasta

    • 66 2

    • (3)

     Jeszcze dodam, że skoro prezydent podkreśla na każdym kroku, że Gdańsk jest otwartym miastem dla każdego to tym bardziej polityki i głównie ideologii i spraw światpogladowych powinno być jak najmniej a jak najwięcej działań w kierunku wzrostu zamożności, dobrobytu, stopy życiowej i ogólnego dobrostanu mieszkańców i miasta.
     Pani prezydent musi się przestawić na myślenie ekonomiczne i sobie wyobrazić, że zarządza wielkim przedsiebiorstwem, które musi generować "zysk" żeby istnieć. Zysk w ujęciu wielowymiarowym a nie tylko ekonomicznym.

     • 38 2

     • Z czego ma go wygenerować? (1)

      Od zapewnienia dobrobytu jest rząd, nie prezydent miasta.

      • 4 13

      • ale jak rzad jest nieudolny to jego trolledyskredytuja osoby ktore nie sa pasku, zeby odwrocic uwage od braku dokonan, a premie i tak im sie naleza

       • 0 6

     • Czyli nieśmiertelne budyniowe 'deweloperka jest dobra na wszystko'?

      Bo na tym pniu od 20 lat inna myśl nie wzrosła.

      • 3 0

   • "Na przedszkolankę....."

    O nie !! W żadnym przypadku. Z tą empatią, z tym zawziętym wyrazem twarzy?

    • 24 3

   • tak , widzę , ten kierunek to .... dno

    • 7 1

  • raczej był trzymany..przez deweloperów w ich kieszeni i mieszkaniach

   • 29 0

  • Co nie zmienia faktu, że PA był (6)

   jechany w internecie tak samo jak AD, jak nie gorzej. A tu proszę- doświadczony, czuł temat, 300 łapek w górę... przy następnym prezydencie będziecie tak samo pisać o AD.

   • 13 9

   • no czuł temat..............i przytulaną kaskę na boku

    • 24 0

   • Zwykły złodziej i kłamca

    • 11 1

   • Adamowicz był jaki był, sam go nieraz jechałem, ale tak to jest jak to mówią (3)

    "ludzi docenia się naprawdę dopiero po ich śmierci". W porównaniu z poprzednikiem pod wieloma względami Dulkiewicz wypada zdecydowanie gorzej.

    • 9 1

    • A do kogo ja porównać ? Do kolekcjonera mieszkań w zamian za przychylne decyzję ?

     Jej szkoda bo ja wyplują i jak trzeba skończy jak taki jeden

     • 10 0

    • Jakiej śmierci , zejdź na ziemię

     • 2 2

    • Widzę zwolennika tezy o wyższości dżumy nad cholerą. Gdańska tradycja sofistyczną w sile

     • 0 0

  • Jedyną cechę jaką miał perfekcyjną to łapówkarstwo i nabijanie sobie kasy, aż przyszła kryska na Matyska.... (1)

   • 21 4

   • I musiał wyjechać , jak Kulczyk

    Taki numer wypróbowany w Rosji

    • 11 1

  • Meza tez nie posiada (1)

   Wiadomo z powodu ww cech.

   • 7 4

   • duzo jest u was takich i wtedy nie przeszkadza? typowe pisowskie zagrywki, wytykac innym cos co u siebie tez sie ma i to najczesciej wielokrotnie wiecej

    • 0 5

  • ano (1)

   akutar to adamowicz mial zmysl biznesu i spojrzenia ekonomicznego przedsiębiorczego.

   • 3 1

   • Tak? Budując stadion za miliard z pewnością się nią wykazał.

    • 0 0

  • Rządzi się z głowa, charyzma jest często cecha zwodna:(

   • 0 0

 • (18)

  4?chyba 1!to jest ostatnia kadencja tej pani! Gdansk się budzi!

  • 1173 157

  • A niby kto inny? (3)

   Tak zupelnie poważnie. Nominat pis nie ma szans. Myślisz że PO wystawi kogoś innego? Budyń mógł sobie pozwolić być niezależny od nich. Ona tego nie zrobi będzie wystawiana i będzie wygrywać.
   Tak to widzę.

   • 11 72

   • Potrzebny jest taki ktoś

    Można śmiało pluć

    • 11 1

   • (1)

    Czlowieku, czy ty tej niezależności Adamowicza nie zauważyłeś 14 stycznia? Wy wyborcy PO naprawdę jesteście tacy inteligentni inaczej?

    • 15 1

    • tylko nie nominat pis, to bylaby kleska dla gdanska, widzimy co z polska wyprawiaja

     • 1 8

  • dlatego pcha sie w polityke (4)

   wie ze nie wygra a nowe prawo to max 2
   kadencje wiec musi byc widziana i znana w polityce bo kto ja potem ztrudni jak nie kolesie z PO

   • 39 3

   • Szadze (3)

    Że po wyborach parlamentarnych te dwie kadencję mogą być zniesione.
    No ale to tylko takie gdybanie.

    • 8 4

    • Prawo nie działa wstecz :) (2)

     • 1 5

     • ale dlaczego dopuszczenie kandydata do wyborów

      ma być działaniem wstecz skoro (hipotetryczne) wybory odbędą się juz po zmianie prawa?

      • 4 1

     • ale to, to tylko w krajach demokratycznych

      • 2 0

  • Tak samo ze szczurkiem jest ludzie plują na jego jadem, a i tak wybierają (2)

   • 29 1

   • Lepszy swój złodziej jak obcy

    • 10 3

   • to nie ludzie pluja tylko zatrudniani hejterzy

    • 0 7

  • to niestety zależy raczej od tego co pis zrobi - gdańsk tradycyjnie głosuje przeciw kandydatowi pis...

   • 12 6

  • to pisał pewnie pisowiec

   • 2 16

  • pani Dulkiewicz, czy w końcu złapano i osądzono tych co pani grozili ? pytam bo jak długo (2)

   zamierza pani jeszcze płacić krocie na swoją ochronę osobistą? czy to aby dalej taki konieczny wydatek czy jakieś koleżeńskie zobowiązania?

   • 18 1

   • Zapytaj Kaczyńskiego (1)

    Czemu ochronę.

    • 6 15

    • obecne rzady nie sa bezpieczne dla opozycji i dla tych ktorzy maja inne spojrzenie

     • 2 1

  • hahaha. mocno się w głowę uderzyłeś.

   • 5 2

 • Za dużo gada za mało robi. (8)

  Prezydentura zupełnie bez historii.

  • 1105 109

  • I zostanie na śmietniku historii

   Nieudane zmarnowane kilka lat

   • 59 5

  • Robi to co umie. Czyli nic.

   • 63 3

  • Skromna kobita

   Ja, gdybym był sędzią we własnej sprawie, to bym wystawił sobie przynajmniej 6. Bo obecna skala nie pozwala na więcej.

   • 25 2

  • Bez historii powiadasz . Prawda bo to dopiero 1,5 roku po tym jak został zamordowany na oczach wielu ludzi prezydent "z historią " . Historii jak się niektórym wydaje się nie pisze , historia tworzy się sama.

   • 3 12

  • (1)

   Oceniam ją na mocną jedynkę.

   • 31 1

   • Łaskawca

    • 13 2

  • Pyta pierw:

   - skad ten pełowski bełkot w niemieckich mediach
   - bo to jedyny sposup bym zwruciła na siebie ówage.

   • 26 0

  • Gdańsk nie ma prezydenta, ma aktywistkę polityczną

   która opluwa Polskę w niemieckich mediach i porównuje ją do III rzeszy

   skandal!!!!

   • 30 0

 • Grunt to wysoka samoocena... (14)

  • 841 61

  • Skąd ma wiedzieć o niedociągnięciach skoro (2)

   krytyków na FB blokuje a zostawia same serduszka?

   • 63 1

   • Serdeczności!

    buahahaha

    • 7 0

   • jest dobra !

    nawet sehr gut , dla Niemców jest na piątke , czyli ich jedynkę.

    • 13 0

  • (3)

   No słabizna. Ale to jest problem miasta jako takiego, które nie ma na siebie pomysłu. Tylko zmarnowane możliwości na każdym kroku. Potrzeba by kogoś z cojones, kto by wywalił dziadów z BRG (psucie miasta), ZTM (sprawna komunikacja, to nie koniecznie więcej bezsensownych kursów), SM (niemoc do potęgi) itd. Do tego rak Forum na własne życzenie, z którym teraz trzeba walczyć (Panie Bielawski?). A na przejście i równy chodnik (który potem i tak rozjadą) trzeba czekać dziesięciolecia.

   • 22 0

   • Łatwo jest ocenić kogoś z pozycji obserwatora (1)

    Gdybyś był/była prezydentem Gdańska, i to bez żadnego stażu w tej funkcji, i spadłyby na Ciebie setki spraw do załatwienia, na pewno poradziłbyś/łaś sobie lepiej od Dulkiewicz? Jeśli tak, to w porządku. Ale wtedy zgłaszaj postulaty do urzędujących w Gdańsku. Przez pustą krytykę w internecie niczego nie osiągniesz.

    • 1 7

    • osoba do ktorej sie zwracasz to szary wyrobnik pionu propagandowego, on tylko przekazuje bez zadnej wiedzy to co mu zlecono, nawet pewnie nie jest z gdanska i sprawy naszego miasta prawdopodobnie zupelnie go nie interesuja, zainteresowany jest stawka za swoja "prace" i iloscia zlecen

     • 1 4

   • zenua

    "Kiedy przychodzi cięższy czas, to zaciskamy pasa w tych kwestiach, które fajnie, gdy są, ale gdy ich nie ma, to też jakoś przeżyjemy - tak prezydent Gdańska tłumaczy zasady cięć budżetowych spowodowanych pandemią koronawirusa."- no to kolejnej "fajnej piaskownicy na srodku sprzyzowania" za 100 tyś mamy sie póki co nie spodziewać? Odetchnąłem z ulgą.

    "Z rzeczy bardzo istotnych, a przez to kosztownych i myślę najtrudniejszych, to kwestie związane z komunikacją miejską, gdzie cięcia niestety muszą być, bo wpływy z biletów spadły o 40 mln zł, czyli ponad 30 proc"- 30 procentowe podwyżżki biletów okresowych nie pomogły? Dlaczego nie ma cięć pensji użedników tak jak w sektorze prywatnym? Te wasze osczedności polegają tylko na głębszym szperaniu po naszych kieszeniach: komunikacja, parkingi etc.

    "Szacujemy, że z tytułu bezpłatnych przejazdów dla dzieci i młodzieży wpływa do kasy miasta mniej o ok. 8-9 mln zł rocznie. Na komunikację w skali tegorocznego budżetu wydajemy ponad 400 mln zł, dlatego te 9 mln zł nie jest kwotą, która powoduje znaczące zmiany."- jasne zawsze mozna podnieść ceny biletów, za co inni zapłacą i wmawiać mieszkańcom że te bilety są bzpłatne.

    Festyniara to kojarzy się z disco polo i wesolymi obchodami wybuczu drugiej wojny swiatowej. Rzeczywiście pozytywna ksywaka.

    • 1 0

  • Masakra i tyle

   Trója z minusem to dla niej i tak byłaby jak celujący z WF dla osoby z dwiema lewymi nogami.
   Jak pani jako prezydent miasta, może jechać do Niemiec i tam wypowiadać skandaliczne słowa na temat Polski, zamiast siedzieć na 4 literach i zajmować sie miastem ??
   Po co ?? Wstyd na cały kraj. Nawet jeśli miałaby pani racje, to powinna się ugryźc w język i siedzieć cicho a nie w DE swoje bóle cisnąć ...
   I te parcie na władze centralne w kraju ... Sorry. ale jest pani za cienka pani dulczesso (wiem, wiem - mało śmieszna ksywka, ale nie mogłem się powstrzymać).
   Ma pani w sobie coś, co innych od pani odpycha - jest pani zimna jak lód, tak, tak właśnie jest. Mało przyjazna dla innych, zamknięta w sobie i mało układna. Otacza sie pani swoimi znajomymi z układu i nie jest skłonna do rozmów na normalnym poziomie. A nie daj Boze, jeśli ktoś ma inne zdanie niż pani.
   W wyborach poszła pani na fali uniesienia i bólu po śmierci p.Adamowicza. Ale to się już nie powtórzy. Więcej gdańszczanie tego błędu nie popełnią. Więc proszę jeszcze się troszkę polansować, ale gwarantuję że po następnych wyboorach, będzie pani opuszczać gmach UM po cichu i za kilka lat nikt o pani nie usłyszy.

   • 33 1

  • Daję Pani Prezydent mocną 5kę (5)

   Ona jest tam sama i nikt jej nie pomaga.
   Pissowskie kmioty robią wszystko by skłócić ludzi!
   1. Powinna słuchać głosu mieszkańców Gdańska.
   2. Odciąć się do developerów (bo oni niszczą nasz piękny Gdańsk)
   3. Zrobić porządek z wysypiskiem
   4. Brać czynny udział w projektowaniu nowych ulic i przejść dla pieszych (kładki, tunele, przejścia naziemne)
   5. Nie faworyzować mniejszości
   6. ściągnąć duże firmy np z branży samochodowej (wybudować fabryki samochodów elektrycznych)
   Z samej turystyki i biur nie wyżyjemy.

   • 2 34

   • sama? (3)

    pełno jej rodziny i "przyjaciół" w urzędach

    • 26 1

    • Wszystkie spółki i spółęczki obsadzone swojakami (1)

     I każdy zarabia ile można. Siostrzyczka również w spółeczce miejskiej. A jak ...