• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Miasto wydzierżawiło podwórze. Sąsiedzi muszą płacić za przejazd

czytelniczka Trojmiasto.pl
7 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
Mieszkańcy Waryńskiego 2A po zamknięciu bramy od strony ul. Waryńskiego i naprawie słupków od strony Miszewskiego stracą możliwość dojazdu samochodem do domu. Mieszkańcy Waryńskiego 2A po zamknięciu bramy od strony ul. Waryńskiego i naprawie słupków od strony Miszewskiego stracą możliwość dojazdu samochodem do domu.

Budowa ogrodzeń, wspierana i promowana przez miasto, pozbawiła mieszkańców budynku przy ul. Waryńskiego 2A zobacz na mapie Gdańska we Wrzeszczu dojazdu na własne podwórko. By dostać się na nie samochodem, muszą płacić sąsiedniej wspólnocie 1 zł za każdy dzień użytkowania przejazdu. Zdaniem urzędników, mieszkańcy powinni problem rozwiązać we własnym zakresie.



Czy miasto dzierżawiąc wspólnotom podwórka powinno zgadzać się na montaż płotów?

O problemie pisze nasza czytelniczka, która mieszka w budynku przy ul. Waryńskiego 2A we Wrzeszczu:

Parę miesięcy temu mieszkańcy sąsiednich klatek budynku tj. Waryńskiego 2B, C i D zablokowali nam wejście na teren posesji od strony ul. Waryńskiego, stawiając na terenie należącym do Waryńskiego 2D zobacz na mapie Gdańska bramę.

Nie dano nam do niej kluczy, ponieważ nie partycypowaliśmy w kosztach jej budowy ze względu na brak zgodności między zarządami wspólnot.

W zaistniałej sytuacji jedyną możliwość dojazdu na teren podwórka, które do nas należy, mamy od strony ul. Miszewskiego zobacz na mapie Gdańska. Jest to jednocześnie droga pożarowa dla całego budynku, ponieważ przez przejazd bramny od ul. Waryńskiego wóz strażacki nie przejedzie.

Okazuje się jednak, że kilkadziesiąt lat temu miasto sprzedało grunt obejmujący wjazd od strony ul. Miszewskiego mieszkańcom przyległej nieruchomości Miszewskiego 3 zobacz na mapie Gdańska. Prawdopodobnie nie powinno było podejmować takiej decyzji ze względu na fakt, że działka jest na trasie wjazdu do budynków i garaży.

  • Płot w bramie od strony ul. Waryńskiego.
  • Wjazd od strony ul. Miszewskiego.
  • Budynek Waryńskiego 2ABCD. W oddali widoczny zamknięty przejazd bramny.
  • Zniszczone słupki na wjeździe od strony ul. Miszewskiego.
  • Zniszczone słupki na wjeździe od strony ul. Miszewskiego.
Na początku tego roku mieszkańcy i właściciele garaży korzystający z wjazdu od ul. Miszewskiego otrzymali od wspólnoty Miszewskiego trzy pisma, w których wspólnota ta domaga się od nich opłaty za wjazd w wysokości 1 zł dziennie. Na wjeździe ustawiono też znak zakazu i postawiono słupki, które zostały staranowane przez śmieciarkę (droga ta stanowi również dojazd do śmietników).

Od tamtej pory nowych słupków wprawdzie nie zamontowano, ale właściciele Miszewskiego 3 zapowiadają, że nie mają zamiaru zrezygnować z pobierania opłaty. Obawiamy się więc, że niedługo mogą postawić np. bramę, a my - pomiędzy dwiema bramami - pozostaniemy bez możliwości wjazdu na własne podwórko.

Miasto, do którego skierowane zostało w tej sprawie pismo, nie chce się przyznać do popełnionego błędu ani w jakikolwiek sposób pomóc w rozwiązaniu obecnej sytuacji.

Pewnym rozwiązaniem jest zatrudnienie prawnika i sądowe ustanowienie w księdze wieczystej wpisu o służebności przejazdu. Jednak jest to koszt, który mieszkańcy musieliby pokryć z własnej kieszeni, a i tak nie ma gwarancji, że finalnie sprawa zakończyłaby się pomyślnie. A przecież to nie nasza wina, że odgradzają nas od naszej posesji.

Zapytanie e-mailowe ws. poboru opłat za przekraczanie terenu wspólnoty Miszewskiego 3. Zapytanie e-mailowe ws. poboru opłat za przekraczanie terenu wspólnoty Miszewskiego 3.
Nadmienię jeszcze, że cała gminna droga dojazdowa wzdłuż garaży jest w fatalnym stanie i miasto proszone o jej remont twierdzi, że mamy ją wyremontować we własnym zakresie, choć nie należy ona do nas. Wykorzystywana jest ona również przez pojazdy zaopatrzenia dla pobliskiej Szkoły Podstawowej nr 17 zobacz na mapie Gdańska.

(...)

Czy jako mieszkańcy nie możemy nic zrobić? Czy jest jakieś wyjście z takiej sytuacji, czy zostaniemy "zabramowani" bez możliwości dostania się autem na własne podwórko?

O komentarz do tej sprawy poprosiliśmy Gdański Zarząd Nieruchomości Komunalnych oraz Kancelarie Radców Prawnych Galiński & Kleina.

Agnieszka Kukiełczak, rzecznik Gdańskiego Zarządu Nieruchomości Komunalnych:

Przedmiotowe przejście bramne usytuowane jest na działce nr 108 obręb 56, stanowiącej własność wspólnoty mieszkaniowej Waryńskiego 2D. Podwórze nie ma charakteru zamkniętego, ponieważ istnieje do niego dostęp od ul. Miszewskiego. Zatem osoby postronne, pomimo zamkniętej na klucz bramy mogą bez trudu się na nie dostać.

Przejście bramne umożliwia obecnie korzystanie z zaplecza podwórzowego, do którego tytuł prawny (umowy współdzierżawy gruntu) posiadają wspólnoty Waryńskiego 2B, 2C oraz 2D. Wspólnota Waryńskiego 2A miała możliwość przystąpienia do współdzierżawy, jednak na skutek braku jednomyślności i wzajemnie wykluczających się postulatów dot. podziału terenu od współdzierżawy odstąpiła. Pomimo zawartego porozumienia wspólnot w kwestii wspólnego zagospodarowania podwórka, do jego realizacji nigdy nie doszło.

Z informacji uzyskanych od zarządcy budynku Waryńskiego 2D wynika, że klucze do przedmiotowej bramy otrzymali wszyscy członkowie wspólnot 2B, 2C oraz 2D, które przystąpiły do wspólnej umowy współdzierżawy i zagospodarowania zaplecza podwórzowego.

Aktualnie droga dojazdowa do wspólnoty Waryńskiego 2A prowadzi częściowo przez teren stanowiący własność wspólnoty Miszewskiego 3, który obecnie jest ogólnodostępny.

Podkreślić należy, że tylko i wyłącznie właściciele nieruchomości mają prawo dochodzić swoich praw w kwestii korzystania z przejazdu poprzez nieruchomość gruntową Miszewskiego 3. Jedynym sposobem na uregulowanie powyższej sprawy jest wystąpienie właścicieli nieruchomości budynkowych, do których droga prowadzi, czyli Waryńskiego 4A, Waryńskiego 2A i 2B oraz właścicieli garaży, do właściwego sądu z wnioskiem o ustanowienie służebności drogi koniecznej na działce wspólnoty Miszewskiego 3 z tytułu drogi pożarowej.

GZNK aktywizując wspólnoty przy zagospodarowaniu wnętrz podwórzowych zorganizował kilka spotkań z udziałem mieszkańców korzystających z przedmiotowego dojazdu, przedstawicielami Wydziału Skarbu Urzędu Miejskiego oraz radców prawnych celem poinformowania o przysługujących im prawach właścicielskich i wskazania sposobu dalszego postępowania w sprawie korzystania z przedmiotowego gruntu.

Paweł Galiński, Galiński & Kleina Kancelarie Radców Prawnych:

W opisanej sytuacji właściciele nieruchomości Miszewskiego 3 mogą pobierać opłaty za korzystanie osób trzecich z ich gruntu. Z jednej strony mają oni prawo, z wyłączeniem innych osób, korzystać z nieruchomości zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa. Z drugiej strony, powinni przy wykonywaniu swego prawa powstrzymać się od działań, które zakłóciłyby korzystanie z nieruchomości sąsiednich.

Wspólnoty, do której należy czytelniczka oraz właściciele nieruchomości Miszewskiego 3, mogą rozwiązać kwestię dojazdu w drodze umowy. Jeżeli okaże się to niemożliwe, właścicielom nieruchomości bez dostępu do drogi publicznej przysługuje prawo żądania ustanowienia przymusowo takiego dostępu.

W tym celu mogą oni złożyć wniosek do sądu rejonowego właściwego ze względu na położenie nieruchomości o ustanowienie służebności drogi koniecznej. Przed wydaniem postanowienia o ustanowieniu służebności sąd przeprowadza na miejscu dowód z oględzin nieruchomości, ponadto orzeka o wynagrodzeniu dla tych z właścicieli, przez których działki droga będzie przebiegać.

Co istotne, ustanowienie drogi koniecznej będzie mogło nastąpić dopiero wtedy, gdy nieruchomość w ogóle nie ma dostępu do drogi publicznej, a także, gdy dostęp co prawda istnieje, ale jest "nieodpowiedni". W przedstawionym stanie faktycznym istnieje ryzyko, że sąd uzna wniosek za bezzasadny, ponieważ istnieje druga droga, przez którą istniałby dojazd do drogi publicznej, gdyby wspólnota Waryńskiego 2A zawarła porozumienie w sprawie budowy bramy.

W celu uniknięcia postępowania sądowego i związanych z nim kosztów, najlepszym rozwiązaniem byłoby porozumienie się z mieszkańcami Miszewskiego 3 co do ustanowienia drogi koniecznej i uregulowanie tego w umowie albo porozumienie się ze wspólnotami Waryńskiego 2B, 2C i 2D co do partycypacji w kosztach budowy bramy, z której mieszkańcy Waryńskiego 2A będą korzystać.
czytelniczka Trojmiasto.pl

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Miejsca

Opinie (297) 3 zablokowane

  • W artykule brakuje informacji (7)

    Ze na tym podwórku i przy garażach konsumowano piwko winko czasem i wódeczkę co za tym idzie całe podwórka były zasikane.Dlatego mieszkańcy ogrodzili ten teren głównymi amatorami tych tanich trunków sa Jacek (Cowboy)Zbyszek(Heniu)Rafał(Piecia)to głownie oni robili tam burdy pijackie do samego rana

    • 14 0

    • (1)

      zrozumiała sprawa, ale nikt chyba nie ma pretensji o tą bramę, tylko o ryzyko zablokowania drogi pożarowej...

      • 1 1

      • W piątek wieczorem lub w sobotę

        to cała dzielnica tam chleje i mordy drą,tlucza butelki mieszkańcom ubliżają,a taki Cowboy jak sie upije to bez gaci biega po podwórku i zaczepia kobiety.Jego kompan od wina (Heniu)to na deptaku koło szkoły notorycznie rozpala grilla i piecze kaszankę,a gdy sie juz upije to śpi na chodniku nie dziwie sie mieszkańcom,ze sie ogrodzili

        • 0 0

    • Ja bym dodał jeszcze pare innych osob do tej trójki

      np:Marek Stępień absolwent szkoły specjalnej na Batorego ktory notorycznie pije wódkę koło szkoły nr17 i oddaje mocz w pobliskie krzaki,do tego dwie panny które żyją z 500+gruba Gośka i Ania Rozycka znane podwórkowe mewki które często mozna spotkać na Warynskiego pijące tanie piwa.Jasiu Wrona drobny zlodziejaszek ktory rozpala grilla i piecze kaszankę ze Zbyszkiem(Heniu)Pietrusinski ktory pije piwo w bramie koło zegarmistrza na Warynskiego tej patologi jest masa to głownie oni psują wizerunek tego podwórka

      • 3 1

    • Mariusz Farat

      zlodziej kryminalista co dzień na warynskiego wyłudza pieniądze od mieszkańców na wódkę,a jego siostra sprzedaje sie za wino same menelstwo!

      • 3 0

    • Na ulice Warynskiego

      Schodza sie wszystkie menele z okolicy,piją wina i oddają mocz na podwórkach!!!!

      • 2 0

    • Taki jeden w okularach koło szkoły

      Pił wina z kolegami to chciał obmacywać moja koleżankę,od tamtej pory nie chodzimy po tym podwórku

      • 2 0

    • To wszystko wina starego Zyppra

      Bardzo znany jest na tej dzielnicy i na komisariacie policji,to głownie on ze swoim kolega Cowboyem pili wina na tym podwórku czasem to w dziesięciu sie tam zbierali burdy wyzwiska czasem ktoś w mordę dostał taka tam mieszka patologia

      • 2 0

  • a czy to jedyna nieruchomość gdzie miasto sprzedawało budynek po obrysie?

    co drugi-trzeci budynek w tym miescie tak został potraktowany. Urzędasy z magistratu nie pofiafiły przewidziec

    • 6 5

  • Typowe polakowo !!

    Po pierwsze po co sie grodzic??? czy az tyle tam samochodow parkuje i robi zakupy czy pracuje w poblizu??? 2A nie chcieli sie dokladac to niech placa. Oferta byla zlozona . ale nie!!! Oni za frico musza miec - teraz placa. A zlodziej jak bedzie chcial wejsc to i tak wejdzie.

    • 11 3

  • Grodzić .grodzić !!! - Polska bogata w płoty .ogrodzenia i zasieki !!!

    każda posesja ,każdy dom a szczególnie każde nowe osiedle powinno być szczelnie i dokładnie zamaskowane ,ogrodzone i otoczone zasiekami !!! . Ztym ,że trzeba pamiętać , aby psy wyprowadzać za ogrodzenie na sąsiedzkie nie ogrodzone tereny -najlepiej jak są to gminne czyli niczyje ! ,bo jeżeli jest właściciel to stoi i pilnuje !!! . A wracając do tych ogrodzeń , wyobrażcie sobie Gamonie Ogrodzone wszystkie kamienice np.na takiej Świętojańskiej ... Co za Dureń wymyślił w ogóle te płoty ?!, byliście w Stanach ?...

    • 13 4

  • Budyń to kiep (1)

    przykro to mówić, nasze władze myślą bardzo prymitywnie

    • 9 7

    • Budyn musi siedziec

      • 4 1

  • Debilizm ludzi zakompleksionych! Wielcy włościanie, takie mają poczucie własności, że nadają się na leczenie psychiatryczne. Z doświadczenia wiem, że wystarczy jeden nadgorliwy, nudzący się emeryt by zbuntować resztę mieszkańców do bzdurnej interpretacji własności. Ale życie zawsze punkt siedzenia zmienia!

    • 15 3

  • czy prawdą jest ,że niektóre nowe ogrodzenia przystosowane i przygotowane są do podłączenia ich pod 220 V (1)

    • 2 2

    • Nie prawda

      obecnie mamy 230V

      • 2 0

  • a nie taniej poustawiać tablice ; - "Achtung Minen " ! ...

    • 5 3

  • Rozwiązanie jest banalne

    Wystarczy zakładać łańcuch albo zwyczajne zabezpieczenie do roweru na tą bramę i pomysłodawcy bramy sami też nie wyjadą ani nie wjadą. A swoją drogą jest to absurd, aby miasto umywało ręce. Powinno pozwać się de.bili, którzy narazili mieszkańców na takie niedogodności.

    • 6 10

  • GMINA NA SIŁĘ ODDAJE GRUNTY W DZIERŻAWĘ (1)

    Wspólnoty nie mają w dzierżawach żadnego interesu, ale interes ma miasto. Nie będzie sprzątać, odśnieżać i jeszcze pobierze opłatę za dzierżawę. Dzielą więc i działki i ludzi. Krnąbrnym odbierają możliwość dojazdu do posesji, szantażują, że pod oknem zrobią im parking. Zapytam czy jeśli kupi Pan(i) dom w działką 500m i jest to zakup optymalny to zachce Pan(i) ulżyć gminie i wydzierżawi od niej sąsiednie klepisko, z którego gmina nie ma chęci i środków wywozić gromadzonych śmieci? Pan(i) to zrobi i bardzo się będzie cieszyć z tytułu "POSIADACZA KLEPISKA".

    • 13 6

    • Budyn musi siedziec

      • 3 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane