- 1 Tylko milioner mógł napisać taką książkę (4 opinie)
- 2 Gwiazda Igrzysk Olimpijskich zaśpiewała (26 opinii)
- 3 Young adult. Na czym polega fenomen? (59 opinii)
- 4 Ten serial ogląda ponad milion widzów (41 opinii)
- 5 Koncertowy zawrót głowy (9 opinii)
- 6 Trójmiejscy mecenasi kultury i sztuki (26 opinii)
Po dwutygodniowym "okresie próbnym" działalności teatrów w reżimie sanitarnym, trójmiejskie sceny nie zwalniają tempa. W najbliższych dniach czeka nas wiele ciekawych propozycji. Wracają popularne tytuły, nie zabraknie premier ani spektakli gościnnych.
Najbliższe spektakle w Trójmieście
Po wielu miesiącach oczekiwania i niepewności od 12 lutego teatry w Polsce mogą ponownie zapraszać publiczność do swoich siedzib. Regularne spotkania na żywo, z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i z uwzględnieniem ograniczonej liczby miejsc na widowniach, umożliwiają wszystkie trójmiejskie sceny. W najbliższym czasie nie zabraknie też spektakli gościnnych.
Rewia70&France: polskie piosenki lat 70. i przeboje francuskie
Propozycje trójmiejskich scen
Teatr Muzyczny
W nadchodzący weekend Teatr Muzyczny zaprezentuje koncert polskich piosenek lat 70. oraz przebojów francuskich. W trakcie długich miesięcy rozłąki z widzami, zespół Muzycznego przygotował rewię, która - w pierwszej części - przypomni znane polskie przeboje i pozwoli powrócić do wyjątkowych wykonań z tamtych lat, a w drugiej - będzie podróżą po paryskich uliczkach i muzycznym Tour de France. W programie piosenki m.in.: Anny Jantar, Andrzeja Rosiewicza, Maryli Rodowicz, Urszuli Dudziak, Jacka Kaczmarskiego, ABBY, Edith Piaf, Mireille Mathieu, Joe Dassina, Vanessy Paradis, Ingrid oraz wiele niespodzianek. Pokazy 26-28 lutego oraz 5-7 marca.
Również w marcu nadarzy się okazja, aby nadrobić ostatnią propozycję Muzycznego skierowaną do najmłodszych widzów oraz rodzin - "Księgę dżungli". Akcja spektaklu przeniesiona została z egzotycznych lasów na teren dżungli miejskiej, wciąż dzikiej i bezwzględnej. To w niej będzie musiał odnaleźć się, a nawet walczyć o przetrwanie, Mowgli. Pokazy 6-7 i 13-14 marca.
Teatr Miejski
W marcu czeka nas też powrót lubianych tytułów Teatru Miejskiego w Gdyni. Po udanej premierze "Arszeniku i starych koronek", Teatr ze względu na chorobę aktora musiał odwołać pokazy spektaklu "Trzej muszkieterowie". Na początku marca (4-7.03) zaprezentuje spektakl "Rozważna i romantyczna". Słynny romans Jane Austen to pełna uroku sztuka kostiumowa, skrojona na miarę oczekiwań wielbicieli miłosnych perypetii sióstr Eleonory i Marianny. W dniach 11-14 marca wystawiona zostanie uwielbiana przez publiczność Miejskiego "Prawda. Komedia małżeńska" z brawurową rolą Szymona Sędrowskiego, a tydzień później (18-21 marca) kameralny spektakl o namiętnościach na podstawie wielkiej prozy Fiodora Dostojewskiego - "Nastazja wychodzi za mąż". Pod koniec miesiąca czeka nas zaś kolejna premiera w Miejskim - spotkanie z wyobraźnią, wrażliwością i metaforycznością języka polskiej Noblistki Olgi Tokarczuk, czyli "Prawiek i inne czasy" w reżyserii Jacka Bały.
Gdyńskie Centrum Kultury
Po długiej przerwie ze swoimi spektaklami powrócił Konsulat Kultury. W najbliższą sobotę, 27 lutego, zobaczyć będzie można "Psiunia" - tragikomedię, która dzięki humorystycznym dialogom oraz brawurowej grze aktorskiej obnaża słabości związku i przedstawia relacje w nowym świetle. W obsadzie: Marta Kalmus-Jankowska, Piotr Jankowski i Tomasz Sapryk. Tydzień później będzie okazja, aby obejrzeć "Pomoc domową", spektakl przygotowany przez grupę warsztatową Bałtycki Teatr Różnorodności. Pokaz odbędzie się 4 marca o godz. 19.
Na początku marca - wyjątkowo na deskach Konsulatu Kultury, a nie Gdyńskiego Centrum Filmowego - zobaczyć będzie można docenioną na festiwalach komedię "Zacznijmy jeszcze raz" w reżyserii Tomasza Sapryka. Pokazy sztuki specjalnie napisanej przez Olę Wolf dla dwojga aktorów - Tomasza Sapryka i Aldony Jankowskiej odbędą się 6 marca o godz. 18 i 20:15.
Zobacz także: Jak przetrwać bez pieska? Recenzja spektaklu "Psiunio"
Teatr Wybrzeże
Dwutygodniowy czas warunkowego otwarcia kultury Teatr Wybrzeże wykorzystał do maksimum, organizując aż trzy premiery: "Sztuki" Yasminy Rezy w reżyserii dyrektora teatru Adama Orzechowskiego, "Emigrantek" Radosława Paczochy w reżyserii Elżbiety Depty oraz zbliżającą się wielkimi krokami "Lillę Wenedę". Premiera nowej adaptacji dramatu Juliusza Słowackiego, w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego odbędzie się 26 lutego na Scenie Kameralnej w Sopocie.
Ze względu na duże zainteresowanie, teatr zaplanował dodatkowe pokazy tych tytułów. "Emigrantki" wystawione zostaną 25, 26 i 28 lutego oraz w dniach 11-14 marca, "Lilla Weneda" 25-28 lutego i 10-14 marca, a "Sztuka" 27 i 28 lutego.
W pierwszych dwóch tygodniach marca Teatr Wybrzeże zaprezentuje także: "Żabusię", "Norę", "Reset" oraz spektakl "Niezwyciężony".
Opera Bałtycka
Sporo dzieje się po przerwie w Operze Bałtyckiej. W najbliższym czasie zaprezentowane zostaną dwa ważne tytuły: historia poświęcona niemiecko-brazylijskiej działaczce komunistycznej żydowskiego pochodzenia, Oldze Benário, czyli opera "Olga". Pokazy 6 i 7 marca. Dwa tygodnie później wystawiona zostanie "Giselle" - słynna opowieść o miłości, pokonującej granice życia i śmierci. "To ukłon w stronę klasyki, pozbawiony inscenizacyjnych fajerwerków. Koncentracja na tańcu przy inscenizacyjnej i scenograficznej ascezie zachwyci sympatyków baletu, ale może rozczarować wielbicieli efektownych inscenizacji. Warto dać się porwać historii Giselle i zobaczyć kunszt tancerzy Opery Bałtyckiej" - pisaliśmy w recenzji. Balet zostanie wystawiony 19, 20 i 21 marca.
Zobacz także: Sens życia widzimy w miłości - mówi o "Oldze" Romuald Wicza-Pokojski
O kulisach powstania opery "Olga" opowiedział nam kompozytor Jorge Antunes (mat. archiwalny):
Spektakle gościnne
Oprócz bogatej oferty repertuarowej trójmiejskich teatrów, nie brakuje też propozycji teatrów gościnnych. 26 lutego na Scenie Teatralnej NOT wystawiony zostanie spektakl Teatru Capitol z Warszawy - "Sceny dla dorosłych, czyli sztuka kochania". To sprawdzona przez lata formuła komedii na czterech aktorów, w której dowcipne sceny przeplatane są piosenkami i interakcją z widownią. Na scenie zobaczyć będzie można Katarzynę Skrzynecką, Piotra Gąsowskiego, Magdalenę Margulewicz oraz Jakuba Przebindowskiego, który odpowiada również za muzykę do spektaklu.
Tydzień później, 7 marca, również na Scenie Teatralnej NOT, zaprezentowana zostanie inna komediowa propozycja na czterech aktorów: "Czworo do poprawki". To komediodramat mówiący o tym, że można na nowo zakochać się we własnej żonie czy mężu. W spektaklu występuje plejada znanych aktorów: Katarzyna Herman, Wojciech Wysocki, Agnieszka Sienkiewicz i Marcin Korcz.
Spektakle dla najmłodszych
W piątek, 26 lutego, w Teatrze na Plaży odbędzie się premiera spektaklu "Petit Pierre" - najnowszej produkcji Sopockiego Teatru Muzycznego Baabus Musicalis. Opowieść o Petit Pierrze - prawie niemym chłopcu ze zdeformowaną twarzą oraz wesołym miasteczku, w którym umieszczał zrobione z metalu, drewna i puszek postacie i maszyny jest pretekstem do przedstawienia młodym widzom historii XX wieku. Do poruszającego tekstu Suzanne Lebeau improwizacje fortepianowe wykona Leszek Możdżer. Kolejne pokazy 27 i 28 lutego o godz. 17.
Teatr Gdynia Główna w kolejne niedziele lutego i marca proponuje spektakle dla najmłodszych widzów. 28 lutego dwukrotnie - o godz. 12 i 14 - zagrany zostanie spektakl inspirowany "Moby Dickiem" Hermana Malville`a: "Dzielny Kapitan Ahab". To muzyczny wehikuł czasu, który zabiera publiczność w awanturniczą podróż morską. 7 i 21 marca będzie można obejrzeć "Bajkę o bajce. Szczęśliwy koniec", a 14 marca "Zuchwała historia z zakurzonej półki".
W Teatrze Miniatura zobaczyć można "Akademię pana Kleksa". Spektakl przygotowany przez aktorów Miniatury i utalentowane dzieci, które przeszły cykl warsztatów w teatrze z zakresu śpiewu, ruchu scenicznego i aktorstwa. To dobry przykład spektaklu, w którym podział na dorosłych aktorów i dzieci przestaje mieć znaczenie. Dla młodszych widzów będzie to świetna zabawa, dla starszych zaś sentymentalna wycieczka w czasy dzieciństwa. Pokazy 27 i 28 lutego.
Zobacz także: Pierwsza wizyta w kinie. Pamiętasz to?
Na scenie Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego gdańska Akademia Artystyczna 18 i 19 marca kilkukrotnie wystawi muzyczno-taneczne przedstawienie "Co ty powiesz", adresowane zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To abstrakcyjna baśń w wykonaniu baletu Akademii Artystycznej i pasjonatów teatru. Twórcy przeniosą widzów do Krainy Glorilandii, pełnej geometrycznych kształtów i symboli.
Z kolei Teatr w Blokowisku zaprezentuje online spektakl dla dzieci przygotowany przez Teatr pod Orzełkiem, zatytułowany "3 x Królewna, 3 x Smok". To trzy historie o królewnach, które rozpoczynają się w ten sam sposób, lecz w zależności od charakteru królewny: złośnicy, beksy lub roztropnej, prezentują różny przebieg dalszych zdarzeń. W spektaklu użyte zostaną różnorodne formy lalek: kukły, maski i lalka trikowa. Transmisja w niedzielę, 28 lutego, o godz. 17 na Facebooku oraz kanale YouTube GAK Plama.
Trójmiasto z teatrem w tle
Rozpocznij quizMiejsca
Spektakle
Wydarzenia
Zobacz także
Opinie wybrane
-
2021-02-25 18:04
(7)
Szkoda, że rząd zaorał kulturę na prawie rok czasu, ale cieszę się, że wszystko bardzo powoli wraca na stare tory.
- 15 15
-
2021-02-26 00:14
Rok zawsze będzie czasu. Idź do podstawówki dokończ edukację,
- 4 0
-
2021-02-25 18:40
(5)
nie Rząd tylko pandemia, tak samo jak w każdym innym kraju. A jakby Polacy byli mądrzejsi i stosowali się do obostrzeń to lockdown byłby mniej dotkliwy, ale to mało do kogo dociera bo Polacy zbyt mądrzy nie są.
- 8 15
-
2021-02-26 00:24
Wez juz nie pie... (1)
w Szwecji nie bylo zadnego lockdownu i wszystko funkcjonuje normalnie tak jak rok temu, a ofiar smiertelnych tyle samo co w Polsce.
- 4 5
-
2021-02-26 09:20
Trzeba naprawdę być niezłym 'intelektualistą' żeby porównywać Polskę do Szwecji. I taki człowiek śmie myśleć że jest mądry i ma rację
- 4 0
-
2021-02-25 18:57
właśnie nie pandemia (2)
tylko rząd, zostawili ludzi na lodzie, większość aktorów jest na umowach zlecenie/dzieło bo biją się o miejsca pracy i teatry chętnie idą na taką patologię, byleby oszczędzić na pracowniku
- 13 5
-
2021-02-26 08:42
A to wina rządu, że teatry są Januszami biznesu?
- 2 0
-
2021-02-25 19:36
To że Rząd sobie z problemami wynikającymi z pandemii kompletnie nie radzi nie znaczy, że spowodował pandemię.
- 5 3
-
2021-02-26 18:13
Akademia Pana Kleksa bardzo udana, ale zdecydowanie tak jak sugerują dla dzieci 6+. Starszak zachwycony, a przedszkolak drugą połowę na kolanach przesiedział ze strachu ;)
Na "Emigrantki" warto pójść. Kupiłam nawet rodzicom w prezencie bilety na kolejny spektakl :)- 3 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.