• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przyjęto uchwałę o przewozie rowerów komunikacją miejską

Maciej Korolczuk
30 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat) 
aktualizacja: godz. 14:13 (30 stycznia 2020)
Najnowszy artykuł na ten temat Wojewoda zaskarży uchwałę o przewozie rowerów?
Za przyjęciem uchwały o przewozie rowerów głosowało 21 radnych, przeciw było 10 radnych. Jeden radny lub radna wstrzymała się od głosu.
Za przyjęciem uchwały o przewozie rowerów głosowało 21 radnych, przeciw było 10 radnych. Jeden radny lub radna wstrzymała się od głosu.

Dyskusja nad zmianami w uchwale o przewożeniu rowerów w pojazdach komunikacji miejskiej trwała kilkadziesiąt minut i - co nie było trudne do przewidzenia - podzieliła radnych na zwolenników nowych przepisów i ich przeciwników. Przysłuchiwało się jej ok. 10 pracowników GAiT. Ostatecznie po ponadgodzinnej dyskusji uchwałę przyjęto.



Po tym, jak zmiany w uchwale przedstawił Wojciech Siółkowski, z-ca dyrektora ZTM głos zabrali radni. Jako pierwszy Przemysław Majewski z PiS.

- Przewożenie roweru komunikacją jest zachowaniem wyjątkowym. Często jednak konfrontacja rowerzystów z osobami na wózku czy matką z dzieckiem kończy się konfliktem, a odpowiedzialność za to co się dzieje w pojazdach spoczywa na kierowcach i motorniczych. Cedowanie na nich tej odpowiedzialności jest dyskusyjne.
Odpowiedział mu Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska.

- Szanuję głosy pracowników GAiT. Spotkaliśmy się ze związkowcami, prezesem Maciejem Lisickim i dyrektorem Sebastianem Zomkowskim. Postulaty związkowców były dwa: likwidacja sprzedaży biletów przez prowadzących pojazdy oraz całkowity zakaz przewożenia rowerów. Musimy jednak myśleć o wszystkich mieszkańcach. Uchwała jest w naszym przekonaniu rozsądnym kompromisem.
Borawski zwrócił się też bezpośrednio do radnych opozycji.

- Jeśli uważacie, by zakazać sprzedaży biletów i przewożenia rowerów i zbierzecie większość w tej sprawie, jesteśmy skłonni do dyskusji. Nie możemy zapisać w uchwale zasad współżycia społecznego czy kultury osobistej. Czy mamy w komunikacji w Gdańsku zakazać przewozu rowerów? A może wprowadzenia dodatkowych opłat za przewóz rowerów? Proszę określić swoje stanowisko - powiedział Borawski do przewodniczącego klubu PiS Kazimierza Koralewskiego.
- Nie dziwię się kierowcom, że dążą do komfortu pracy i walczą o bezpieczeństwo pasażerów - odpowiedział Koralewski. - To nieprawda, że pasażer będzie brał odpowiedzialność za to co się stanie w pojeździe. Bo do pojazdu wpuścił go przewoźnik. Ubolewamy, że stanowisko związków zawodowych nie zostało uwzględnione przez władze miasta.
Ponad godzinnej dyskusji przysłuchiwało się ok. 10 pracowników GAiT. Ponad godzinnej dyskusji przysłuchiwało się ok. 10 pracowników GAiT.
Emocji nie ukrywał radny Andrzej Skiba (PiS). Jak mówił, sam codziennie korzysta z transportu zbiorowego i problem poruszony w dyskusji jest mu znany.

- Codziennie widzę, z jakimi trudnościami musi się mierzyć każdy kierowca czy motorniczy. Ciąży na nim duża presja, musi dbać o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów. Taka osoba nie powinna mieć żadnych innych zadań ponad prowadzenie pojazdu czy pomaganie we wsiadaniu osobom niepełnosprawnym. Kierowca nie może zajmować się w czasie jazdy decydowaniem czy może jechać ten czy inny pasażer. Nie może zajmować się sprzedawaniem biletów. Co od lat stoi na przeszkodzie, by taki bilet można było kupić w biletomacie?
Wiceprezydent Borawski tłumaczył, że nie może wykazać się niegospodarnością i w trakcie prac spółki Innobaltica nad wprowadzeniem wspólnego biletu nagle kupić i instalować w pojazdach biletomatów, których czas amortyzacji wynosi kilka lat.

Głos w dyskusji zabrał też Karol Rabenda. Jego zdaniem uchwała zachęci rowerzystów do podróżowania komunikacją miejską i problem się nasili.

- Jak wobec tego chcecie rozwiązać problem, gdy na przystankach pojawią się rowerzyści, matki czy ojcowie z wózkiem oraz osoby niepełnosprawne. Spór będzie musiał rozstrzygać kierowca. Robimy ukłon w kierunku grupy [rowerzystów], która tej pomocy nie potrzebuje - przekonywał radny PiS i złożył wniosek o ponowne skierowanie uchwały do prac w komisji.
W głosowaniu wniosek radnego został odrzucony.

- Proszę zwrócić uwagę, że ta uchwała ogranicza przewóz rowerów w pojazdach, które nie będą miały stosownych piktogramów i nie będą wyposażone w stojaki, wieszaki czy pasy. Będzie to możliwe tylko w autobusach i tramwajach, które zostaną do tego dostosowane - zauważył Cezary Śpiewak-Dowbór z Koalicji Obywatelskiej.
Ostatecznie po ponadgodzinnej dyskusji uchwałę przyjęto.

Za głosowało 21 radnych, przeciw było 10 radnych. Jeden radny lub radna wstrzymała się od głosu.



Czy obawy kierowców i motorniczych są zasadne?

"Informuję, że jutro, 30.01.2020 r., na sesji Rady Miasta Gdańska zostanie podjęta uchwała ws. przewozu rowerów w autobusach i tramwajach. Zapraszam wszystkich kierujących z GAiT, którzy mogą nas wesprzeć, do Nowego Ratusza, przy ul. Wały Jagielońskie 1, do sali obrad RMG na pierwszym pietrze" - taką wiadomość przekazywali sobie we wtorek pracownicy GAiT.

Mobilizacja kierowców i motorniczych to pokłosie uchwały, jaką radni miasta mają poddać pod głosowanie na dzisiejszej sesji. Zmiany w przepisach dotyczą m.in. przewozu rowerów w pojazdach komunikacji miejskiej. Uchwała zakłada, że wkrótce będzie to możliwe tylko w pojazdach oznaczonych piktogramem, w miejscu do tego wyznaczonym. Dodatkowo rower będzie musiał być zabezpieczony specjalnymi pasami, a pełną odpowiedzialność za ewentualne szkody ponosi pasażer.

Dlaczego więc zaproponowane zmiany, które teoretycznie powinny uregulować sporne kwestie między rowerzystami, pasażerami a kierowcami i motorniczymi, nie podobają się tym pracownikom GAiT?

  • Uchwała zakładająca zmianę dotychczasowych przepisów o przewozie rowerów.

Brak elementarnych wymogów bezpieczeństwa



Jak czytamy w uzasadnieniu pisma, jakie kilka dni temu trafiło na biurko władz miasta, związkowcy zwracają uwagę, że kierowcy i motorniczowie wciąż są zmuszani do przewozu rowerów "w pojazdach, które nie spełniają nawet elementarnych wymogów bezpieczeństwa, tj. nie mają wyodrębnionej przestrzeni bagażowej odizolowanej od pasażerów oraz żadnych urządzeń mocujących i zabezpieczających rowery przed gwałtownym hamowaniem".

- Tylko brakiem wyobraźni oraz wiedzy z fizyki można wytłumaczyć projektantów obecnych i tych nowo proponowanych przepisów porządkowych. W tej sytuacji dalej się chce obciążać odpowiedzialnością kierujących za skutki dopuszczenia do ruchu nieodpowiedniego taboru - czytamy w uzasadnieniu stanowiska związkowców.
  • Stanowisko ze sprzeciwem wobec uchwały przekazane przez związkowców władzom miasta.

Policja i sądy po stronie pokrzywdzonego, a nie kierowcy



Jako "prawnie kontrowersyjny" związkowcy określają też zapis o odpowiedzialności pasażerów za powstanie ewentualnych szkód w trakcie przewozu bagażu, roweru czy hulajnogi.

- W praktyce zarówno policja, jak i sądy są zawsze po stronie pokrzywdzonego, a nie kierującego - twierdzą związkowcy. - Ten zapis w żadnym wypadku nie zabezpiecza kierujących przed odpowiedzialnością prawną i materialną za ewentualne szkody.
Uchwała w nowym brzmieniu precyzuje też, że pierwszeństwo podczas zajmowania miejsca w pojeździe przed osobą z rowerem mają mieć osoby niepełnosprawne na wózkach oraz pasażerowie z wózkami dziecięcymi. Ewentualny przewóz kilku osób ma być zależny od decyzji kierującego.

- Na tym tle dochodzi do najczęstszych sporów między pasażerami i kierującymi pojazdami. W takich sytuacjach solidarność pozostałych pasażerów powoduje wręcz presję społeczną i frustrację kierujących - podkreślają pracownicy GAiT.
  • Wrześniowy wniosek związkowców do KWP o wyrażenie opinii w sprawie przewozów w pojazdach komunikacji miejskiej m.in. rowerów.
  • Obszerne stanowisko KWP ww. sprawie.

Stencel: chcemy, by władze nas wysłuchały



Poza 500 podpisami pracowników związkowcy do swojego protestu dołączyli też obszerną opinię z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku, która sprawą zajęła się już we wrześniu 2019 r.

- Ani obecne, ani nowe zmiany w przepisach nie gwarantują komfortu i bezpieczeństwa pracy kierowców i motorniczych, którzy zawsze ponoszą pełną odpowiedzialność za przewożonych pasażerów - tłumaczy Stanisław Stencel, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Komunikacji Miejskiej w Gdańsku. - Poza tym czujemy się zwodzeni obietnicami o likwidacji sprzedaży biletów przez prowadzących pojazdy. Na mocy porozumienia z 2016 r. miało to nastąpić do końca 2019 r., a tymczasem mamy rok 2020 i teraz nakłada się na nas obowiązek sprzedaży karnetów. Pojawimy się na sesji, bo chcemy zabrać głos w tej sprawie. Mamy nadzieję, że władze miasta będą chciały nas wysłuchać - dodaje.
Początek czwartkowej sesji Rady Miasta o godz. 9.

Opinie (853) ponad 20 zablokowanych

  • A ile to procent mieszkancow? (3)

    • 8 21

    • ?

      • 1 0

    • Już spieszę z odpowiedzią (1)

      W Gdyni dokładnie oszałamiające 2,1%, jak wynika z badań preferencji komunikacyjnych z 2018 r. zamówionego przez miasto i ZKM. Nie da się ukryć, że rowerzyści to porażająca większość!

      • 4 2

      • Chciałem napisać 2%

        Niedużo się pomyliłem, dzięki

        • 1 0

  • Normalnie!? (1)

    Rower tylko w SKM, w komunikacji miejskiej zakaz przewozu rowerów, albo tylko złożony i opakowany.
    W sprawach oczywistych nie powinno być dyskusji. Rowery na ścieżki ( po to się je buduje-trzeba mierzyć siły na zamiary!!!

    • 113 27

    • Jakie ścieżki? Chyba DDRy...

      • 0 1

  • Wózek a rower, duża różnica (11)

    Jest zasadnicza różnica. Nie ma i czym mówić, transport publiczny jest dla ludzi nie rowerów! Dziecko jedzie w wózku lub niepełnosprawny, to ok, ale na rowerze są się jechać - chyba że jest zepsuty lub dętka pękła, to inna sytuacja.

    • 91 16

    • Rower (8)

      I właśnie o to chodzi jeżeli popsuł się rower, a do domu 30 km to czym przewieziesz rower ,jak będzie zakaz przewozu . Zastanów się .

      • 10 11

      • (1)

        Dobra. A jak się zepsuje samochód to co zrobisz ? Też pakujesz do autobusu?

        • 10 5

        • Rower waży ponad tonę. A rower tyle co wózek lub bagaż.

          • 0 3

      • Jej ale problem. Dzwonisz do znajomego (3)

        Przyjeżdża autem. Ladujecie rower i tyle. Ludzie dlaczego tak trudno wam myśleć dziś?! Zepsuty rower no koniec świata! A jeszcze jak w lesie się zepsuje gdzieś gdzie komunikacja nie dociera to co? Wybuduj szałas i zyj jak pustelnik. No bo jak do domu wrócić?? Ech niemoty!

        • 9 6

        • Nie każdy ma zmotoryzowanych znajomych (1)

          Albo inaczej - daj swój numer telefonu, skorzystam w razie potrzeby.

          • 6 5

          • Nie znasz numeru żadnej korporacji taksówkarskiej?

            • 5 3

        • A rower w trawaju to koniec swiata?

          Bo nie rozumiem, do czego pijesz

          • 0 0

      • Sam się zastanów. (1)

        Jaki % stanowią zepsute rowery w zbiorkomie?

        • 2 1

        • Czyli odpowiedzialność zbiorowa? Jak mi się zepsuje rower, to nie wrócę do domu, bo zakaz.

          • 3 0

    • To jest poważny dylemat etyczny (1)

      Czy miejsce w tramwaju powinien zająć niepełnosprawny ruchowo na wózku, czy upośledzony umysłowo rowerzysta. Tu się nie ma z czego śmiać!

      • 5 5

      • Gdyński troll proszony o milczenie

        • 3 5

  • Koniec z biletami w autobusach (4)

    Kierowca na kierować, nie sprzedawać. Są automaty i aplikacje, jak ktoś nie umie niech się nauczy. Albo kupi bilety w kiosku na zapas

    • 107 27

    • Chętnie kupię w kiosku (1)

      Tylko gdzie te kioski?

      • 11 5

      • A gdzie działający automat???

        • 9 2

    • Ludzie kupujcie trumny na zapas , ponieważ może się zdarzyć / można sobie dowolne wpisać /

      • 0 0

    • Jak ktoś

      nie umie pisać po polskiemu niech też się nauczy a nie wozi ludzi...

      • 2 0

  • Trzeci świat (1)

    Prawdziwa Europa ale wschodnia

    • 35 10

    • Żebyś się nie zdziwił

      Sprawdź przepisy dotyczące przewozu rowerów środkami komunikacji miejskiej w Amsterdamie, Kopenhadze, Sztokholmie, Paryżu, Wiedniu... OK, umówmy się, że po prostu wszędzie. Tylko weź chusteczki, bo się możesz popłakać gdy zobaczysz, jak tam dopiero prześladują rowerzystów.

      • 3 1

  • (15)

    Rowery w autobusie tak ale tylko kiedy obie opony przebite a rowerzysta w stanie uniemożliwiającym dalszą jazdę np. po urazie. W innych wypadkach jako ojciec jestem na NIE- zajmują miejsca na wózki

    • 75 29

    • A dlaczego rowerzysta nie może sobie wziąć taryfy? (1)

      Jak mi się auto rozkraczy to nie jęcze że nie moge go wepchać do autobusu, tylko opłacam lawete.

      • 7 4

      • myśliciel

        Ale żeś błysnął, długo nad tym myślałeś.

        • 0 0

    • Rower (1)

      Nie muszą być przebite dwie opony , wystarczy jedna i już nie pojedziesz ! Zastanów się zanim coś wypocisz .

      • 10 5

      • Nie zrozumiał

        • 2 0

    • jakie miejsce na wózki? co to za uprzywilejowanie?

      • 6 8

    • Nie ograniczaj się. (4)

      Powinny być uszkodzone minimum cztery koła w rowerze. Rowerzysta z otwartym złamaniem. Dopiero przy spełnieniu obu warunków ma prawo zapytać Pana Kierującego, czy pozwoli skorzystać z pojazdu, który został zakupiony m. in. z jego (rowerzysty) podatków.
      Jeżeli nie zapyta, to złamać mu drugą nogę czy rękę.
      A przy okazji, jeśli potrafisz to pomyśl, co ma zrobić twoja matka, gdy kupiła rower na komunię Twojego dziecka? I nie ma akurat do dyspozycji samochodu. Dasz jej na taxi bagażowe? (sprawdzić czy nie ksiądz).

      • 7 1

      • oczywscie ze bym jej dal na taxi (2)

        a jak ja sobie kupie lodowke to tez moge z nia pchac sie do autobusu? czy dasz mi na taxi bagazowe?
        jak ktos kupuje rower za 1000 zlotych to stac go zeby go przewiezc za 50 zlotych do domu
        a jak go nie stac to niech kupi rower za 950 zlotych

        • 3 2

        • (1)

          Haha woziło się kiedyś i pralkę i lodówkę w autobusie. I jakoś nikt nie miał z tym problemu, ale to było w dawno minionych czasach, gdy ludzie byli bardziej życzliwi względem siebie.

          • 2 1

          • I

            ...i deski na działkę...

            • 0 1

      • Matka? Matka siedzi z tyłu!

        • 0 0

    • Są taksówki, może powstanie pomoc drogowa dla rowerzystów. Nikt nie zabiera samochodu, motocykla do autobusu jak mu się oponka przebije.

      • 1 0

    • Tak jest , będziesz miał robotę jako kanar sprawdzający stan rowerów .

      • 0 0

    • Takiś pewny żeś ojciec?

      • 0 0

    • No i wszystko jasne , tobie ma pasować boś przecie ojciec a inni niech sie martwią . Sąd sądem ale sprawiedliwość .....

      • 0 0

    • Taaaa

      I później się każdy dziwi, że nikt nie chce jeździć rowerem...

      • 0 0

  • (13)

    Ja jezstem aktywista rowrowym, za samo gloszenie, ze miasto, ktore ma budzet z podatkow wszystkich mieszkancow, nie z akcyzy na paliwo, powinno budowac zrozwnowazona infrastrukture, wiele tutaj mnie nienawidzi.

    Kierowczyki powyzej sa zwyklymi wsiokami, to jest rodzaj czlowieka, ktory nie przywykl jeszcze w tym pokoleniu do zycia w miescie. Nie rozumie, ze wokol sa inni ludzie. Jego interesuje tylko on i jego interes. On chce jechac, inni maja mu umozliwic, Chce zaparkowac w danym miejscu, to stanie.
    Wierze, ze dwa trzy pokolenia naucza sie, ze miasto to sztuka kompromisow
    Szokiem jest wszystko bo wczesniej na wsiach byl tylko PKS i rower ukrsina nieosiagalny szczyt marzen dla wielu...po przybyciu do miasta sa zniesmaczeni ze jwzdza tu riwery drozsze id ich stetryczaltch bmw u gnijacych audikow smuerszacych paskow i golfow w najwyzszej wersji tylko na dubaj z powerfull TDI engine

    • 21 114

    • Trochę szacunku do "kierowczyków" (1)

      Kolażóweczko

      • 19 5

      • Szacunku? Za co? Za zanieczyszczanie powietrza, zajmowanie miejsca czy za wypadki?

        • 0 2

    • Można jeszcze raz?

      • 7 1

    • Ale ty masz kompleksy

      Współczuję ci

      • 9 1

    • To "matematyk kierowca"

      Stary troll który do kibla jeździ autem

      • 2 1

    • Kto cie uczył słowa pisanego?

      • 5 1

    • Też jeżdżę rowerem (1)

      Ale jak jest powyżej 10°C....

      • 1 0

      • dziś było
        założę się, że zaraz dodasz że powinno być powyżej 12,5 °C.

        • 0 0

    • parafraza

      "On chce przewieść rower i każdy ma mu to umożliwić" , a wała rower jest do jazdy a nie do wożenia.

      • 6 2

    • mniasto to sztuka kompromisow

      ale jak na razie to ped**arze tacy jak ty pod slowem kompromis widza ze wszyscy musza wam ustapic

      a to co chwila nowa sciezka (w ramach kompromisu na zasadzie piesi i kieorwcy ustapia my dostaniemy)
      a to zadanie aby wozic rowery w autobusach (to samo wy pasazerowie ustpacie)

      kiedy ped**arze ustapili pieszym albo kierowcom skoro mowimy o kompromisie?
      no kiedy?

      • 5 1

    • Ty tak na serio? Nie wiesz nic o pracy kierowcy czy motorniczego!

      • 1 0

    • Prawo o Ruchu stoi ponad uchwalami miejskich imbecyli.

      Jestes i**otą!!! To kierowca ponosi odpowiedzialniść karną za to,gdy rower zrobi uszczerbek na mieniu lub zdrowiu innych osób przewożonych w pojezdzie który Nie jest dostosowany do przewozów rowerów i hulajnóg .Prawo o ruchu drogowym zabrania przewożenia tego typu rzeczy w pojadach do tego nie przystosowanych.A takimi są zarówno autobus jaki trolejbus czy tramwaj!!! Koniec ,kropka.Nikt nie zmusi ,żadna uchwała miejska do tego,by kierowca wióżł to w kierowanym przez niego pojeżdzie!.Rada miasta nie zna przepisów o ruchu drogowym???To jakiś żart,by stawiać uchwały miasta ponad Prawo o Ruchu Drogowym!!!

      • 2 0

    • Ale d**il z Ciebie

      • 0 0

  • Rowerzyści (3)

    zastraszają wszystkich! masz rower - pedałuj i pamiętaj, że to ścieżka nie tor wyścigowy. Acha, po jeździe umyj się, bo w pracy trudno wysiedzieć z tobą rowerzysto!

    • 113 25

    • (1)

      I co jeszcze łachu wymyślisz? Powolutku mają jeździć, bo tobie podobni zdjęli ich z jezdni?

      • 2 14

      • biedak

        • 5 1

    • Taaaa

      A najlepiej to przesiądź się w samochód i generuj jeszcze większe korki, niż te które są teraz

      • 0 1

  • A może bagażnik (5)

    rowerowy zamontować z tyłu autobusu na zewnątrz

    • 27 26

    • Pomysł z tych fajnych i na pewno wart uwagi... (1)

      Ciekaw ile taki bagażnik by "zachodził przy skrętach. Kiedyś jeździły Neoplany z długim tyłem na których była (mała) naklejka, że pojazd zachodzi 1,4 m więc doświadczenie jest. Trzeba by kupić specjalne autobusy z krótkim zwisem tylnym.

      • 2 1

      • Nie z tyłu, a z przodu autobusu, żeby kierowca widział. W USA tak się przewozi rowery autobusami miejskimi (bagażnik na 3-4 rowery).

        • 2 0

    • I spoznienia autobusow pojada w godziny

      • 6 4

    • I co jeszcze

      • 1 0

    • + przyczepkę dla meneli ,niech sie śmierdżą we własnym gronie ?

      • 0 0

  • Rowery w komunikacji miejskiej (16)

    Co wy ludzie jesteście tacy kategoryczni? Może do czasu jak kogoś spotka przykra niespodzianka i rower w czasie wycieczki się zepsuje i trzeba z nim wrócić do domu. Jak mam pedałować z uszkodzonym rowerem, czy mam go prowadzić pieszo aż np. z Gdańska do Pruszcza? A w razie hamowania takie same prawa fizyki działają na wózki czy inne pojazdy dla niepełnosprawnych. Przecież nikt nie przypina wózka żadnymi pasami. Jak ktoś jest w czasie jazdy potrącany wózkiem bo mamusia nie umie zaparkować w autobusie to jest ok? Tylko rower może kogoś pobrudzić czy uderzyć? Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia! Nie życzę nikomu awarii roweru w czasie wycieczki!

    • 75 78

    • Jak ci sie rower zepsuje

      To se wzywasz taryfę i mówisz ze jestes z rowerem. Serio ludzie, zero zaradnosci. Faktycznie byscie umarli z tymi rowerami jakby wam ktoś palcem nie pokazał jak się zachowywać.

      • 18 17

    • To weźmiesz bagażówkę.

      Samochód się psuje - wzywasz lawetę. Rower się psuje - też możesz wezwać lawetę albo go wurzucić.

      • 11 6

    • Jak ci się zepsuje samochód to wsiadasz z nim do autobusu

      • 13 6

    • Bo rower to pojazd mechaniczny taki jak motor. (4)

      A wózek to przedmiot taki jak but, czy czapka.

      • 7 10

      • mechaniczny

        ale nie motorowy (silnikowy).
        Tak jak wózek.
        Cos pamiętasz ale niewiele...

        • 4 1

      • Pieszy prowadzący rower, to nadal pieszy.

        A wózek to taki sam przedmiot jak rower czy bagaż. Ze sklepu też wygonisz rower, mimo że setka innych ludzi chodzi z wózkami sklepowymi?xD

        • 3 2

      • to może niech rodzice założą sobie tą wózko-czapkę na głowę w autobusie, to nie będzie problemu z miejscem dla osoby niepełnosprawnej i wszyscy będą zadowoleni... trochę słaby ten przykład.

        • 1 1

      • ale jaja XD

        • 1 0

    • (1)

      Maju ale z czym ty masz problem? Trzeba mierzyć siły na zamiary. Niejednokrotnie spotkała mnie przykra niespodzianka, gdy jechałam rowerem. Do głowy mi wówczas nie przyszło, by pchać się z rowerem do komunikacji miejskiej! Przyjedżał po mnie mąż, pakował rower do samochodu i jechaliśmy do domu. A jak mąż nie mógł wracałam pieszo. I nie miało znaczenia, że jest daleko, zimno, ciemno, czy pada śnieg/deszcz. Trzeba przewidywać i myśleć. Niesprawnym rowerem w ogóle nie powinno się wyjeżdżać. A kapcia można złapać zawsze i wszędzie. I albo naprawiasz rower na miejscu (podstawowy zestaw naprawczy i narzędzia mieszczą się w kieszeni), albo jak nie umiesz/nie chcesz na miejscu naprawiać to dzwonisz po pomoc - męża, brata, siostrę czy choćby taksówkę. To tylko i aż tyle.

      • 6 6

      • głupiaś po prostu głupiaś pi

        • 2 0

    • Jeżeli jesteś prawdziwym rowerzystą..

      To że sobą wozi się zestaw naprawczy,podstawowe klucze i zestaw do naprawy ogumienia nic trudnego

      • 5 3

    • Asistance sobie wezwij

      • 2 0

    • (1)

      co zrobisz gdy zepsuje się rower w lesie? wezwiesz helikopter? Trochę wyobraźni - jeśli rowerzyści się uważają za odpowiedzialnych to muszą brać pod uwagę różne sytuację. O kierowcę nikt się nie martwi gdy auto mu się zepsuje gdzieś na autostradzie.

      • 3 4

      • argumenty mnie powaliły

        takie i**otycznie wyssane z palca i tak samo mondre

        • 1 3

    • Zamów sobie Ubera

      Pacanie !

      • 1 2

    • ...

      To wynajmij bagażówkę.Sa na minuty!

      • 2 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane