• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

7 i 8 maja obchody 70. rocznicy zakończenia II wś

Rafał Borowski
5 maja 2015 (artykuł sprzed 9 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Nocne uroczystości na Westerplatte
Tegoroczne obchody zakończenia II wojny światowej w Europie odbędą się w nocy z 7 na 8 maja. Tegoroczne obchody zakończenia II wojny światowej w Europie odbędą się w nocy z 7 na 8 maja.

Prezydent Polski i głowy wielu państw europejskich wezmą udział w obchodach zwycięstwa nad Niemcami w nocy z 7 na 8 maja na Westerplatte. Wydarzenie poprzedzi konferencja naukowa w Europejskim Centrum Solidarności zobacz na mapie Gdańska, w której wezmą udział europejscy historycy. Dzień później, bo 8 maja, świętować będą gdańszczanie.



Ogólnopolskie obchody zakończenia II wojny światowej odbędą się w nocy z 7 na 8 maja w symbolicznym miejscu jej rozpoczęcia, na Westerplatte. Uroczystość na terenie byłej polskiej Wojskowej Składnicy Tranzytowej rozpocznie się około godziny 23:40 w czwartek.

Czy weźmiesz udział w uroczystościach pod Pomnikiem Obrońców Wybrzeża?

Szczegółowy plan obchodów nie jest jeszcze znany, zgodnie z zapowiedziami kancelarii prezydenta znajdzie się on we wtorek bądź w środę na stronie internetowej prezydenta RP.

Pewne jest, że na zaproszenie prezydenta Bronisława Komorowskiego, w gdańskich uroczystościach wezmą udział m. in. prezydenci Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Estonii, Litwy, Rumunii i Ukrainy, premier Słowacji, przewodniczący parlamentów Hiszpanii i Łotwy, zastępca przewodniczącego parlamentu Węgier, były prezydent Niemiec oraz minister obrony Francji.

Swój udział zapowiedzieli ponadto sekretarz generalny ONZ oraz przewodniczący Rady Europejskiej.

70 rocznica zwycięstwa nad III Rzeszą to także pretekst do oceny skutków II wojny światowej. W związku z tym, 6-7 maja, w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się międzynarodowa konferencja historyków, zorganizowana przez ECS, Muzeum II Wojny Światowej oraz Centrum Dialogu Polsko-Rosyjskiego i Porozumienia. Wezmą w niej udział akademicy z Polski, Niemiec, Rosji, Ukrainy, Stanów Zjednoczonych i Izraela. Wśród zaproszonych będzie m.in. prof. Norman Davies, popularyzator historii Polski, ale i autor książki "Europa walczy", w której przyznaje największą rolę w militarnym pokonaniu Hitlera Armii Czerwonej.

Po zakończeniu konferencji odbędzie się panel polityczny z udziałem przedstawicieli państw, którzy później wezmą udział na Westerplatte. Panelowi będzie przewodniczył prezydent Bronisław Komorowski.

Przedstawiciele krajów Europy Środkowej i Wschodniej będą mieli okazję przypomnieć, że dla ich państw koniec okupacji niemieckiej był równoznaczny z narzuceniem ustroju komunistycznego.

- W przejętej przez Rosję narracji ZSRR, data 8 maja to czas triumfu. Nie wszystkim narodom Europy ten triumf przyniósł wolność - powiedział prezydent RP.

Chęć udziału w konferencji w ECS mógł zgłosić każdy zainteresowany. Warto jednak zaznaczyć, że w tym celu należało wcześniej zarejestrować się na stronie internetowej instytucji. Bez wcześniejszego zgłoszenia nie ma możliwości wejścia na konferencję. Organizatorzy mają jednak dla spóźnialskich dobrą wiadomość. Pozostało jeszcze kilka wolnych miejsc i proszą zainteresowanych o kontakt telefoniczny (58 772 41 12).

W związku z udziałem w konferencji wielu osobistości ze świata nauki i polityki zarządzono najwyższe środki bezpieczeństwa. Od 7 maja kontrolę nad obiektem przejmie Biuro Ochrony Rządu.

Szczegółowy plan konferencji jest już dostępny na stronie ECS: www.ecs.gda.pl

Miejskie uroczystości zakończenia II wojny światowej odbędą się 8 maja. Rozpoczną się o godz. 12, pod pomnikiem "Tym, co za polskość Gdańska", znajdującym się przy Podwalu Staromiejskim. W programie uroczystości zaplanowano kolejno: odegranie hymnu państwowego RP przez orkiestrę Morskiego Oddziału Straży Granicznej, przemówienia prezydenta Gdańska oraz dyrektora oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, modlitwę, apel pamięci i oddanie salwy honorowej, wreszcie złożenie wieńców u stóp pomnika.

Wszyscy, którzy wezmą udział w wydarzeniu, będą również mieli okazję zapoznać się z wystawą o deportacjach i wysiedleniach pt. "Wygnańcy". Na ustawionych wokół pomnika planszach poznamy historię milionów Polaków, którzy w wyniku działań wojennych ze strony III Rzeszy i Związku Radzieckiego oraz decyzji aliantów o zmianie granic Polski, zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów. Nierzadko na zawsze.

Po raz pierwszy wystawa została zaprezentowana w październiku 2008 roku w siedzibie Parlamentu Europejskiego w Brukseli. Następnie była pokazywana m. in. w Niemczech i Francji.

Miłośnikom historii polecamy również wystawę czasową "'45. Koniec wojny w 45 eksponatach", którą już od jutra będzie można zobaczyć w Europejskim Centrum Solidarności. Więcej informacji na temat ekspozycji na stronie internetowej Muzeum II Wojny Światowej.

W związku z obchodami, na kierowców czekają małe utrudnienia. Na zdjęciu zakaz zatrzymywania się, tymczasowo ustawiony na ul. Doki z powodu międzynarodowej konferencji w ECS. W związku z obchodami, na kierowców czekają małe utrudnienia. Na zdjęciu zakaz zatrzymywania się, tymczasowo ustawiony na ul. Doki z powodu międzynarodowej konferencji w ECS.


Utrudnienia dla mieszkańców Gdańska 7 maja

W związku z uroczystościami, poruszający się po centrum Gdańska 7 maja muszą się liczyć ze znacznymi utrudnieniami

- Od około godziny 11 rozpoczną się przejazdy kolumn eskortujących polityków przybyłych na uroczystości. Największe natężenie przejazdów przewidujemy pomiędzy godziną 14 a 16. - wyjaśnia sierż. sztab. Michał Sienkiewicz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Ulice, na których odbędą się przejazdy VIP-ów, będą blokowane etapowo. Nie ma więc obaw, że cała trasa zostanie jednocześnie zablokowana. Jednorazowa blokada będzie trwała około 15 minut. Może się jednak zdarzyć, że przejazdy nałożą się na siebie. Wtedy utrudnienia potrwają dłużej.

- Ze względów bezpieczeństwa, trasy przejazdów nie możemy podać do wiadomości publicznej - wyjaśnia sierż. sztab. Michał Sienkiewicz z Zespołu Prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku.

Nad bezpieczeństwem uroczystości w Gdańsku będzie czuwało 600 policjantów, w tym członkowie oddziałów antyterrorystycznych. Nad miastem będą latać dwa śmigłowce Komendy Głównej Policji. Bezpieczeństwo od strony akwenu wodnego wokół Westerplatte będą zabezpieczać cztery łodzie.


Wieczorne uroczystości na Westerplatte 7 maja. Dodatkowe połączenia autobusowe

Autobus nr 1 - dla mieszkańców

- podstawienie i odjazd: godz. 21.30 pętla tramwajowa w Oliwie (jak linia 122 kierunek Wrzeszcz) z przystankami:

- godz. 21.40 Wrzeszcz PKP (zatoka jak linia 162 kierunek Orunia Grn.)

- godz. 21.45 Dworzec Główny (środkowa zatoka kierunek Hucisko)

- godz. 21.50 przystanek Akademia Muzyczna (jak linia 112 kierunek Sobieszewo).

 Powrót około godz. 00.30 z pętli Westerplatte po identycznej trasie do Oliwy.

Autobus nr 2 - dla mieszkańców

- podstawienie i odjazd o godz. 22.00 z przystanku Dworzec Główny (środkowa zatoka kierunek Hucisko) na Westerplatte; dodatkowo autobus zatrzyma się o godz. 22:05 na przystanku Akademia Muzyczna (jak linia 112 kierunek Sobieszewo).

 Powrót o godz. 00.30 z pętli Westerplatte do Bramy Wyżynnej i Dworca Głównego.

Miejsca

Opinie (247) 4 zablokowane

  • (3)

    MASAKRA !!! nie moga sobie przejechac przez miasto o 3- 4 , tylko wtedy jak sie wraca z pracy w godzinach szczytu !!!! Pomyślcie troche o zwykłych ludziach !!!

    • 19 1

    • nie będą się przejmować motłochem,potrzebnym tyko przy urnach wyborczych (2)

      • 5 0

      • a gdybyś był wodzem (1)

        to byś się motłochem przejmował?

        • 0 5

        • prawdziwy wódz to zachęca do ataku okrzykiem za mną, a nie naprzód,

          • 6 0

  • (1)

    Dlaczego ta "ankieta" jest tak tendencyjna??? Powinno być jeszcze więcej odpowiedzi np. Nie nie wezmę udziału bo będzie tam Komorowski!!!!!

    • 15 2

    • albo - "nie wezmę udziału bo teren będzie zamknięty dla zwykłych ludzi"

      • 4 0

  • Sonda - "nie, mam dość rozgrzebywania historii" (2)

    dlaczego tak drapieżnie i ostatecznie? Dlaczego nie ma po prostu opcji - "nie, nie mam czasu i zbyt daleki jest dojazd"?

    • 8 1

    • (1)

      Z tej sondy można wysnuć wniosek, że 52 procent ma dość rozgrzebywania historii. Otóż ja nie mam dość rozgrzebywania historii, ale nie mogę być na uroczystościach z innych przyczyn. Jaką odpowiedź mam zaznaczyć?!

      • 4 0

      • oczywiście

        tak też to ująłem. Redakcja czasami nie myśli szerzej i praktycznie, lecz raczej prowokacyjnie...

        • 2 0

  • gdyby Niemcy zajęli "tylko" Skandynawię, Beneluks, Czechosłowację i Polskę, (4)

    to by nie było wyzwolenia przez Rosjan. Chcieli nakraść jak najwięcej, to się sparzyli.

    • 6 1

    • Nie do końca. (3)

      Hitler musiał zaatakować ZSRR póki ten był jeszcze osłabiony po czystkach i w trakcie realizacji planów silnego uprzemysłowienia. Dobrze wiedział, że jakby poczekał jeszcze 5 lat to Stalin wytłukł by jego atakując na swoich warunkach. Mówiąc wprost pomysł miał nie najgorszy, gorzej z wykonaniem. Wycofanie oddziałów spod Moskwy by wspomóc oblężenie Leningradu, zawalona kampania na południu i tragicznie ciężka zima przeważyły. No i Enigma, Rosjanie o Kursku wiedzieli szybciej więc zaczęli ostrzał huraganowy na chwilę przed zaplanowanym Niemieckim. Może nie zmieniło to wyniku bitwy ale na pewno ograniczyło bardzo straty po Radzieckiej stronie. W rezultacie dalsza kampania była prostsza.

      • 3 2

      • nie musiał. To jakby dzisiaj powiedzieć -- Europa musiała dzisiaj zaatakować Rosję, (2)

        bo za rok byłoby za późno... Obie strony zbroiłyby się i byłaby sytuacja jak z okresu zimnej wojny.

        • 1 0

        • Może tek może nie. (1)

          W wypadku zimnej wojny sytuacja wyglądała zupełnie inaczej z dwóch powodów.

          USA miało bardzo silna marynarkę i swoje terytorium na innym kontynencie, było w zasadzie poza zasięgiem wojsk lądowych ZSRR. Co z tego, że Stalin zająłby część zrujnowanej Europy po wojnie, skoro zyskałby kosztowna wojnę, trudna okupację bez możliwości rzeczywistego rozstrzygnięcia wojny? USA będące super potęga gospodarczą, z zabezpieczonym własnym terytorium i supremacja morską (zwłaszcza jakby nie udało się zająć ZSRR Anglii i RN wspomagałaby USN) mogłoby nękać i osłabiać Rosję latami wykańczając ją gospodarczo.

          Broń jądrowa, być może tylko ona zapobiegła wojnie. Po prostu każdy bał się jej użyć.

          tutaj sytuacja była inna, dwa systemy, totalnie sobie wrogie, widzące w sobie wroga i zagrożenie sąsiadujące ze sobą. Nic nie stało na przeszkodzie do toczenia zdecydowanej kampanii. Tak więc sytuacja była całkowicie inna.

          • 1 2

          • W sumie był jeszcze 3 powód.

            ZSRR wbrew swojej propagandzie było II wś. wykończone. Odbudował dawnej potęgi zajęła im sporo czasu. Nie tylko ze względu na zużyte zasoby, zdezelowany przemysł ale straty w ludziach i kadrze.

            • 0 1

  • obchody

    po co to komu potrzebne zakorkuja gdansk i jeszcze ich trzeba wyzywic z naszych podatkow......

    • 10 1

  • a ja wywieszę flagę 9 maja
    bo w przeciwieństwie do gimnazjalistów i politycznych jurgieltników
    mam świadomość (mimo rachunków krzywd) że gdyby nie owa opluwana Armia Czerwona
    to wszyscy Polacy skończyliby w Dachau, Sobiborze, Auschwitz, Stutthofie czy w lesie Piaśnickim
    i nawet ślad po Nas by nie pozostał
    takie plany mieli wobec nas kulturalni ą ę niemcy

    chwała prawdziwym Bohaterom
    a nie zachodnim twórcom i promotorom nazizmu
    gdyby nie Anglia i USA oraz ich biznesy to gehenny II wojny by nie było

    • 8 7

  • Znowu te korki elita musi przejechać a ty sto

    • 3 2

  • A dlaczego w nocy? (2)

    Przecież to nie rocznica rozpoczęcia wojny tylko jej zakońćzenia.

    • 13 1

    • może dlatego że kapitulację podpisali w nocy i nie wolno było Stalina budzić więc na drugi dzień podpisywali jeszcze raz jak towarzysz się obudził i został o tym poinformowany

      • 2 0

    • Może nieuki z UM Gdańsk pomyliły wrzesień z majem?

      • 0 0

  • grafomaństwo

    Którzy później wezmą za udział na Westerplatte...

    • 1 1

  • Proponuję by gajowy prezydent PO (nie wszystkich Polaków) zrobił uroczystość jutro!!! Ni tak na zakładkę z ciszą wyborczą? Komorowski robi forsę także z tego święta przesuwając dzień zakończenia wojny!!!! Widać po nim można już wszystkiego się spodziewać!!!!

    • 7 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane