• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Bank Współpracy wrocławsko-gdańskiej

Michał Stąporek
13 lutego 2008 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 22:53 (13 lutego 2008)
Najnowszy artykuł na ten temat Systemy Meritum Banku będą wyłączone
Centrala BWE na razie mieści się w rezydencji przy ul. Sudeckiej we Wrocławiu. Gdzie zainstalują się szefowie banku, gdy budynek uda się sprzedać? Centrala BWE na razie mieści się w rezydencji przy ul. Sudeckiej we Wrocławiu. Gdzie zainstalują się szefowie banku, gdy budynek uda się sprzedać?

Zanosiło się na spektakularny transfer banku z Wrocławia do Gdańska, ale wygląda na to, że trójmiejscy bankowcy znajdą pracę jedynie w kilku departamentach, które powstaną u nas.



Od kilku tygodni środowisko trójmiejskich bankowców i menadżerów średniego i wyższego szczebla prześcigało się w domysłach, czy Gdańsk ma szansę ściągnąć do siebie centralę pewnego banku. Chodzi o Bank Współpracy Europejskiej, niewielką, ale wchodzącą właśnie na ścieżkę dynamicznego rozwoju instytucję finansową z Wrocławia.

Taki transfer bardzo podbudowałby morale bankowców oraz władz miasta podrażnionych pogłoskami o możliwej utracie na rzecz Warszawy lub Krakowa centrali GE Money Banku.

Skąd te przypuszczenia? Przesłanek było co najmniej kilka.

Pod koniec stycznia rada nadzorcza Banku Współpracy Europejskiej we Wrocławiu powołała na stanowisko prezesa banku Mariusza Karpińskiego, wieloletniego prezesa najpierw Solidarność Chase Banku, później - po zmianie właściciela - GE Capital Banku, a po zmienie nazwy - GE Money Banku.

Także stanowiska członków nowego zarządu przypadły osobom związanym z Trójmiastem i bankiem GE Money. Są to Robert Leszczewicz, który odpowiadał w GE za rachunkowość oraz Grażyna Musiatowicz-Podbiał, odpowiedzialna za pion informatyki ekonomicznej, która trzy lata temu obroniła na Uniwersytecie Gdańskim pracę doktorską poświęconą ocenie efektywności przedsięwzięć informatycznych w przedsiębiorstwie.

Dowiedzieliśmy sie także, że część pracowników wysokiego i średniego szczebla GE Money Banku otrzymało od Mariusza Karpińskiego propozycję pracy "w tej samej branży i również w Trójmieście". - Choć w Warszawie otrzymalibyśmy równie atrakcyjne propozycje, przyjęliśmy tę ofertę właśnie ze względu na możliwość pozostania w Trójmieście -informowało nasze źródło.

Powołanie nowego zarządu słusznie odczytano jako początek zmian w banku, nad którym kontrolę kilka miesięcy wcześniej przejęły fundusze z grupy Innova Capital. Z naszych informacji wynika, że nową strategię wrocławskiego banku planują menadżerowie pracujący w wynajętym biurze przy... ul. Piastowskiej w Gdańsku. Przy tej samej ulicy znajduje się główna siedziba Domu Finansowego QS, którego założyciel, Krzysztof Fąferek został niedawno wiceprzewodniczącym rady nadzorczej BWE. Zaś sam Dom Finansowy QS przez pewien czas należał do grupy Innova Capital.

W tej sytuacji wydawało się, że zmiana siedziby jest tylko kwestią czasu, zwłaszcza że bank poinformował, że niebawem zmieni także nazwę. Jeżeli do tego wszystkiego dodać, że obecna siedziba BWE we Wrocławiu, prestiżowa Rezydencja Sudecka, wystawiona jest na sprzedaż, wszystkie te elementy zaczęły układać się w logiczną całość.

Pytanie o zmianę siedziby centrali banku zadaliśmy w zeszłym tygodniu jego rzeczniczce, Agnieszce Nowickiej: - Nie mogę potwierdzić takiej informacji - usłyszeliśmy w odpowiedzi. - Ewentualne decyzje o zmianie lokalizacji banku zapadną dopiero po ustaleniu szczegółów strategii. Na pewno bank czeka wiele zmian, ale szczegółów nie znam.

Marcin Szpak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki gospodarczej także niechętnie odpowiadał na pytania o możliwość przeniesienia siedziby Banku Współpracy Europejskiej do Gdańska.

- Rozmowy z każdym inwestorem na temat lokalizacji siedziby to bardzo delikatna sprawa. Nie chcę więc na ten temat się wypowiadać, ani komentować żadnych spekulacji. Powiem tylko, że jakiś czas temu rozmawialiśmy z zarządem pewnego banku na ten temat. - zastępca prezydenta bardzo starannie dobierał słowa.

Odpowiedzi na pytania o przyszłość banku odmówiła nam też Katarzyna Kubiak, odpowiedzialna za relacje inwestorskie w Innova Capital. - Nie jesteśmy zainteresowani upublicznianiem informacji na ten temat - odpowiedziała nam, gdy zapytaliśmy, czy rozważane jest przeniesienie siedziby banku do Gdańska.

Cały czas rosły więc oczekiwania i nadzieje na prestiżowy transfer. Władze banku jednak najwyraźniej postanowiły położyć kres tym spekulacjom i głos zabrał wreszcie Mariusz Karpiński, który od momentu nominacji bardzo oszczędnie wypowiadał się o przyszłości banku.

- Centrala jest we Wrocławiu i nie ma powodów, żeby ją przenosić. Istotniejsze jest, gdzie będziemy budować podstawowe kompetencje banku. [...] Dana funkcja będzie ulokowana tam, gdzie się uda pozyskać odpowiednie osoby - powiedział prezes w BWE w wywiadzie, który zostanie jutro opublikowany w portalu bankier.pl. - Przykład [...] z Trójmiasta to Nordea, która ma centralę w Gdyni, a znacząca część operacji jest ulokowana w Łodzi. Takich przykładów można by wskazać więcej, np. BPH, który ma bardzo duże operacje w Krakowie. Tak więc siedziba centrali to sprawa wtórna, na ten moment nie zastanawialiśmy się w ogóle, gdzie co ma być, ważne jest, by zbudować silny zespół.

Niewykluczone więc, że w Trójmieście powstaną te departamenty, za pracę których odpowiadali wiceprezesi BWE, gdy jeszcze pracowali w GE Money Banku, czyli rachunkowość i informatyka ekonomiczna.

Czy w takim razie o centrali banku możemy na razie zapomnieć? To zależy, czy bardziej uwierzymy w słowa prezesa Karpińskiego, że "nie ma powodów, by przenosić centralę z Wrocławia" czy może, że "siedziba centrali to sprawa wtórna". Jest przecież w Trójmieście wiele osób, które temu drugiemu stwierdzeniu gorąco zaprzeczą.

Opinie (30) 5 zablokowanych

  • MAŁO WAM BANKÓW I HIPERMARKETÓW? (1)

    • 0 0

    • Maryś, wciąż za mało, co widać po cenach, prowizjach i tłumach w marketach. Przede wszystkim konkurencja, Maryś.

      • 0 0

  • ZAWSZE tak będzie,dopóki POparańcy wpływać będą na losy

    kraju,a tym samym 3miasta!!!Zechciej to jeden z drugim pojąć!

    • 0 0

  • kolejna gratka dla

    liberałków?

    • 0 0

  • GDANSK: (1)

    brak inwestycji brak jakichkolwiek starań
    Sądzą że MUZEALNOSC GdaNska -Wałęsa muzeum solidarności itp-jest magnesem dla inwestorów a tu jeszcze Tusk(...) wychodził z propozycją muzeum przesiedleń kto będzie inwestował w skansenie. już Sopot stał się sezonową sypialnią dla tych którzy inwestują w Wa-wie i innych miastach a u nas wypoczywają po trudach Wieżowce na Przymorzu prawie puste bo są lokatą nikt w nich na sta le nie mieszka a miejscowych nie stać na przesiedlenie się z blokowisk Trójmiasto to miefsce tylko dla EMERYTOW bo mogą tu za grosze wegetować a dla MLODYCH brak PRACY przyzwoicie opłacanej
    ci

    • 0 0

    • jaga nie pisz bzdur

      Co do rozwoju gospodarczego Gdańska,na pewno jesteśmy za Warszawą,Wrocławiem,Poznaniem i Krakowem,czyli na 5 miejscu,z tym,że dystans do ostatniej trójki nie jest wcale duży,przed chwilą przejeżdżałem obok wiezowców na Przymorzu,w zdecydowanej większosci okien od strony morza zapalone światła,to raczej w Sopocie stoją prawie same pustostany w nowych,za wielką kasę inwestycjach mieszkaniowych,zresztą nie jest za wiele,bo i miejsca w Sopocie coraz mniej,jakieś 100,góra 200 lokali rocznie,Gdańsk w 2007 roku oddał do użytku blisko 4000 mieszkań,mniej więcej tyle samo co Wro,Krak czy Poz

      • 0 0

  • przecież PO najchętniej wszystko obsadziła by lasem

    o łoni tu sobie turystykę będa rozwijać, a jak im palmy wyrosną to będą mieli kokosowe interesy buraki jedne.

    Faktycznie do bani z tymi rządcami Gdańska, gorzej to chyba nigdzie w Polsce nie mają biorąc pod uwagę potencjał tego miejsca!

    • 0 0

  • mam wrażenie, że władze lubią jak się o nie zabiega, a nie...

    jak same mają o coś zabiegać...
    lubię ludzi w półpokłonie proszących o oczywiste sprawy, deweloperów "doceniających" ich urzędniczy trud... Natomiast gdy sami powinni zabiegać o coś dla miasta, o coś co nie przyniesie im bezpośrednio korzyści, co wymaga zaprezentowania koncepcji przyjaznej inwestorowi, ułatwień, zachęt etc. to po prostu nie potrafią się znaleźć.
    To mit, że władza powinna służyć społeczności lokalnej, cały czas wydaje się im, że to my powinniśmy im służyć... Dlatego inwestorzy nas omijają, a inni się wyprowadzają...

    • 0 0

  • TROJMIAST TO DZIURA

    • 0 0

  • I PROWINCJA

    Wladze lokalne w Gdansku to jedne z najslabszych w kraju. Miasto bez wizji
    - udupia sie inicjatywy specjalistow ich apele trafiaja w proznie bo np w danej chwili koliduja z podstlikowymi rozgrywkami wladz
    - wladza glucha jest na spoleczny glos - nie "rozmawia" ze spolecznoscia lokalna - klamie i maluje przed mieszkancami nieprawdziwy obraz ich miasta. Wyolbrzymia sie watpliwe sukcesy i drobne dzialania i generalia leza.
    - poza trupem w postaci gospodarki morskiej i Rafineria Gdanska( sposcizna po PRLu - jakby nie bylo - pustka, pustka, pustka....
    - zakrawajace na ironie hasla o METROPOLI - jaka to metropolia pytam sie? Bezrobocie spada bo polowa mlodych ludzi mieszka i pracuje w Wawie lub UK. Zadnej spojnej wizji funkcjonowania trojmiasta jako calosci - cigle spory na lini Gdansk - Gdynia...
    - TROJMIASTO TO CZARNA DZIURA!!!!!!
    niestety

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane