• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Brzeźno zbiera podpisy przeciwko wieżowcom

Krzysztof Koprowski
31 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 

Mieszkańcy Brzeźna prowadzą akcję zbierania podpisów przeciwko planowi zagospodarowania przestrzennego, który dopuszcza budowę trzech 30-metrowych wieżowców w bliskim sąsiedztwie Parku Haffnera.



Projekt planu zagospodarowania dla Brzeźna dla rejonu ul. Krasickiego, Gdańskiej oraz Gałczyńskiego zobacz na mapie Gdańska budzi kontrowersje od początku całej procedury niezbędnej do jego powstania, a następnie uchwalenia, co może nastąpić jeszcze jesienią br.

Już w dniu dyskusji publicznej w Biurze Rozwoju Gdańska mieszkańcy zbierali podpisy pod petycją przeciwko budowie w ich dzielnicy tzw. dominant, czyli budynków o wysokości 30 metrów. Zdaniem inicjatorów pisma maksymalna zabudowa nie powinna przekraczać 17 metrów. Ich zdaniem taka wysokość i odstąpienie od zapisów projektu dokumentu planistycznego "pozwoli uniknąć zaprzepaszczenia szansy na przywrócenie Brzeźnu rangi perły w koronie miasta Gdańska".

Ta wysokość jest nawet niższa niż w ocenie projektu planu przez Radę Osiedla Brzeźno, która chce ograniczenia wysokości do 21 metrów. Co ciekawe, pierwotnie radni pozytywnie opiniowali pomysł dominant, a swoją decyzję zmienili po kilku tygodniach.

Inicjatorzy pisma zbierają podpisy pod petycją w Galerii Sztuka przy ul. Północnej 1 zobacz na mapie Gdańska, osiedlowej bibliotece zobacz na mapie Gdańska oraz po niedzielnych mszach przy kościele św. Antoniego zobacz na mapie Gdańska. Założyli też profil w portalu Facebook, w którym prezentowane są główne zdjęcia Brzeźna - tego przed wojną, jak i współczesnego. Choć strona funkcjonuje dopiero od czwartku 25 lipca, dotychczas polubiło ją już ponad 680 osób.

Wśród komentujących są nie tylko mieszkańcy dzielnicy. Znany gdański fotoreporter Maciej Kosycarz przestrzega przed pójściem drogą hiszpańskiego miasteczka Benidorm, które z kameralnej osady zmieniło się w stojący przy plaży las betonowych budynków.

- Tam też zaczęło się od kilku niewielkich wieżowców, a obecnie cały pas nadmorski pełen jest takiej zabudowy. Budowa mieszkaniówki w tym miejscu Brzeźna to krótkowzroczność, to szybki zysk dla dewelopera. Te mieszkania i tak na ogół stoją puste, bo są kupowane jako któreś z rzędu - ocenia w rozmowie z nami pomysł urbanistów.

- Najchętniej widziałbym tam niższą zabudowę, maksymalnie 17-metrową, która służyłaby rekreacji i turystyce, czyli obiekty hotelowe oraz gastronomiczne. Dopuszczam też mieszkania, ale nie chciałbym, by była to funkcja dominująca. Brzeźno potrzebuje infrastruktury adekwatnej do nadmorskiego charakteru, tak by stało się, jak w czasach swej świetności, najpopularniejszym kąpieliskiem - dodaje Kosycarz.

Czy składałeś(aś) kiedyś wniosek do projektu planu zagospodarowania?

Jednak samo kliknięcie "lubię to", jak i nawet podpis pod petycją nie przyniosą żadnych efektów. Praktyka podobnych pism pokazuje, że traktowane są one jako jeden wniosek z tym, że wyróżniający się dużą liczbą wnioskodawców. Tak było m.in. z planem dla wieżowca na Żabiance. Dlatego warto złożyć własny, autorski wniosek pisemnie lub elektronicznie.

- Równolegle zbieramy podpisy i "lajki" na FB. Prezydentowi przekażemy listy osób z podpisami oraz podamy informację ile osób polubiło naszą stronę na portalu społecznościowym. Akcja na FB jest uzupełnieniem akcji zbierania podpisów o głosy internautów. Na poniedziałkową dyskusję [22 lipca w BRG - dop. red.] przynieśliśmy ponad 800 podpisów. Nie zliczaliśmy ich później, ale być może jest ich już ponad tysiąc - mówią twórcy profilu na Facebooku.

Uwagi i zastrzeżenia do projektu planu są przyjmowane do 14 sierpnia pisemnie lub drogą elektroniczną (opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu). Należy je kierować na adres Biura Rozwoju Gdańska przy ul. Wały Piastowskie 24 zobacz na mapie Gdańska. Następnie, w ciągu 21 dni rozpatrzy je Prezydent Gdańska, który zdecyduje o dalszych losach planu - skierowaniu do uchwalenia lub zmianie zapisów.

Miejsca

Opinie (197) 5 zablokowanych

  • Prawda o Polakach

    Prawda o Polakach-kiedy chcecie?-TERAZ!!!!!!!!! NATYCHMIAST!!!!!!!!!!!!co chcecie?-NIE WIEMY! to jest prawda o naszej mentalności.

    • 3 1

  • przesiedlić

    protestujących do ziemianek , będą mieli odpowiednią dla siebie wysokość ?

    • 3 2

  • Inwestycje to turyści i kasa (1)

    Pas nadmorski Gdańska jest niezagospodarowany, a przecież sporo turystów przyjeżdża zarówno z kraju jak i zagranicy, ale niestety poza centrum brakuje oferty wypoczynku np. atrakcyjne hotele, SPA, basen a nawet sanatorium - takie miejsce powinno tętnić życiem a nie popadać w ruinę. Tym samym Gdańsk stałby się bardziej zróżnicowany pod względem oferty turystycznej Przy takiej lokalizacji miasta dziwne, że nikt wcześniej nie wpadł na pomysł by zarabiać na turystach a i mieszkańcy mogliby kulturalnie wypoczywać.

    • 2 0

    • Powinni zacząć od

      pryszniców na plaży co 100 -200 m i kibelku przynajmniej przy każdym wejściu na plażę. No i parkingi bezpłatne. To minimum na początek. Bez tego jest błędne koło. Turyści nie przyjadą do miejsca o tak niskim poziomie sanitarnym, nie zamieszkają w hotelu, nie skorzystają ze spa albo basenu (którego i tak nie ma). Te drovie hotele które są w mieście nie zapełnią restauracyjek, kawiarenek itp. Nikomu nic się nie opłaca. Mówię o pasie nadmorskim. Sa wyjątki jak Przystań w Sopocie czy parę innych ale Sopot ma już jakiś poziom i bazę noclegową przy samej plaży, gdzie ludzie w gaciach wracają z nad morza. Czy widzial ktoś coś takiego w rejonie nadmorskim w Gdańsku?

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane