• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Brzeźno zbiera podpisy przeciwko wieżowcom

Krzysztof Koprowski
31 lipca 2013 (artykuł sprzed 10 lat) 

Mieszkańcy Brzeźna prowadzą akcję zbierania podpisów przeciwko planowi zagospodarowania przestrzennego, który dopuszcza budowę trzech 30-metrowych wieżowców w bliskim sąsiedztwie Parku Haffnera.



Projekt planu zagospodarowania dla Brzeźna dla rejonu ul. Krasickiego, Gdańskiej oraz Gałczyńskiego zobacz na mapie Gdańska budzi kontrowersje od początku całej procedury niezbędnej do jego powstania, a następnie uchwalenia, co może nastąpić jeszcze jesienią br.

Już w dniu dyskusji publicznej w Biurze Rozwoju Gdańska mieszkańcy zbierali podpisy pod petycją przeciwko budowie w ich dzielnicy tzw. dominant, czyli budynków o wysokości 30 metrów. Zdaniem inicjatorów pisma maksymalna zabudowa nie powinna przekraczać 17 metrów. Ich zdaniem taka wysokość i odstąpienie od zapisów projektu dokumentu planistycznego "pozwoli uniknąć zaprzepaszczenia szansy na przywrócenie Brzeźnu rangi perły w koronie miasta Gdańska".

Ta wysokość jest nawet niższa niż w ocenie projektu planu przez Radę Osiedla Brzeźno, która chce ograniczenia wysokości do 21 metrów. Co ciekawe, pierwotnie radni pozytywnie opiniowali pomysł dominant, a swoją decyzję zmienili po kilku tygodniach.

Inicjatorzy pisma zbierają podpisy pod petycją w Galerii Sztuka przy ul. Północnej 1 zobacz na mapie Gdańska, osiedlowej bibliotece zobacz na mapie Gdańska oraz po niedzielnych mszach przy kościele św. Antoniego zobacz na mapie Gdańska. Założyli też profil w portalu Facebook, w którym prezentowane są główne zdjęcia Brzeźna - tego przed wojną, jak i współczesnego. Choć strona funkcjonuje dopiero od czwartku 25 lipca, dotychczas polubiło ją już ponad 680 osób.

Wśród komentujących są nie tylko mieszkańcy dzielnicy. Znany gdański fotoreporter Maciej Kosycarz przestrzega przed pójściem drogą hiszpańskiego miasteczka Benidorm, które z kameralnej osady zmieniło się w stojący przy plaży las betonowych budynków.

- Tam też zaczęło się od kilku niewielkich wieżowców, a obecnie cały pas nadmorski pełen jest takiej zabudowy. Budowa mieszkaniówki w tym miejscu Brzeźna to krótkowzroczność, to szybki zysk dla dewelopera. Te mieszkania i tak na ogół stoją puste, bo są kupowane jako któreś z rzędu - ocenia w rozmowie z nami pomysł urbanistów.

- Najchętniej widziałbym tam niższą zabudowę, maksymalnie 17-metrową, która służyłaby rekreacji i turystyce, czyli obiekty hotelowe oraz gastronomiczne. Dopuszczam też mieszkania, ale nie chciałbym, by była to funkcja dominująca. Brzeźno potrzebuje infrastruktury adekwatnej do nadmorskiego charakteru, tak by stało się, jak w czasach swej świetności, najpopularniejszym kąpieliskiem - dodaje Kosycarz.

Czy składałeś(aś) kiedyś wniosek do projektu planu zagospodarowania?

Jednak samo kliknięcie "lubię to", jak i nawet podpis pod petycją nie przyniosą żadnych efektów. Praktyka podobnych pism pokazuje, że traktowane są one jako jeden wniosek z tym, że wyróżniający się dużą liczbą wnioskodawców. Tak było m.in. z planem dla wieżowca na Żabiance. Dlatego warto złożyć własny, autorski wniosek pisemnie lub elektronicznie.

- Równolegle zbieramy podpisy i "lajki" na FB. Prezydentowi przekażemy listy osób z podpisami oraz podamy informację ile osób polubiło naszą stronę na portalu społecznościowym. Akcja na FB jest uzupełnieniem akcji zbierania podpisów o głosy internautów. Na poniedziałkową dyskusję [22 lipca w BRG - dop. red.] przynieśliśmy ponad 800 podpisów. Nie zliczaliśmy ich później, ale być może jest ich już ponad tysiąc - mówią twórcy profilu na Facebooku.

Uwagi i zastrzeżenia do projektu planu są przyjmowane do 14 sierpnia pisemnie lub drogą elektroniczną (opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym weryfikowanym przy pomocy ważnego kwalifikowanego certyfikatu). Należy je kierować na adres Biura Rozwoju Gdańska przy ul. Wały Piastowskie 24 zobacz na mapie Gdańska. Następnie, w ciągu 21 dni rozpatrzy je Prezydent Gdańska, który zdecyduje o dalszych losach planu - skierowaniu do uchwalenia lub zmianie zapisów.

Miejsca

Opinie (197) 5 zablokowanych

  • Menelownia

    Jak ktoś w koncu chce cos budowac to tylko protesty. Jak wygląda pas nadmorski od hallera w strone nowego portu ?? pomijajac juz te kameralne sklecone z dykty, pustakow i wysokiej jakosci smieciowych materialow pseudo restauracje a raczej budy z zapiekankami bo restauracjami tego nazwac nie mozna. Syf kila i mogila , rozwalone budynki kazdy z innej manki jakies garaze i bajzel. I mieszkancy beda protestowac, ogarnijcie teren wkolo wlasnych domow a potem narzekajcie ze ktos chce cos zbudowac, fakt nie pasuje bo bedzie czysto.

    • 12 6

  • BRZEŻNO ...

    Stara dzielnica starych emerytów . Dzielnica , którą powinno sie reaktywować, ażeby powstało Uzdrowisko . Wtedy letnicy zaczną odpoczywać nad polskim morzem.Jak zaczną przyjeżdzać ludzie na wypoczynek , będą pieniądze dla Brzeżna. Na całym świecie wiele miast dobrze żyje z turystyki. My Polacy nie mamy szczęścia dla dobrych gospodarzy. Co wybory , tym gorszy matoł .

    • 13 2

  • przecież tam jest 10piętrowy blok na rogu Gdańskiej i Emilii Plater więc jak to różnica??? Czy wy mieszkańcy Brzeźna dalej chcecie ,żeby wasza dzielnica znana była z tego ,ze mieszkaja tam żule i strach po nocy chodzić? Czy nie lepiej ,zeby dzielnica zaczęła sie zmieniać na lepsze ,przeciez jak powstaną wysokościowce z wieksza ilością mieszkań to i inwestycje sie pojawią sklepy itp. wolicie umierac powolną smiercią jak Nowy Port gdzie wszystko jest zamykane i likwidowane???

    • 8 7

  • Dziwny zbieg okoliczności ... (2)

    że wszystkie dominanty planiści przewidzieli na działkach Invest Komfortu, Hines, itd.

    ŻADNEJ, podkreślam ŻADNEJ, nie zaplanowano na działce tzw. Kowalskiego.

    Więc pytam co to za PLAN ??? Bo na pewno nie architektoniczno-urbanistyczny.

    • 9 3

    • Kasa Misiu, kasa!!

      • 0 0

    • Jeśli są 3 dominanty

      to co to za dominanty? W Warszawie kiedyś pałac KiN był dominantą. Teraz obok stoi kilka wieżowców to żaden nie jest dominantą. Po prostu stoją wieżowce. Usilne dorabianie ideologii do wandalizmu urbanistycznego.

      • 1 0

  • Zabudowa Pasa Nadmorskiego

    Ten plan, w sposób bardzo mało subtelny, dąży do tego, aby po wybudowaniu obecnie planowanych bloków, w ramach tzw dobrego sąsiedztwa, powstały wysokościowce w Pasie Nadmorskim. A wtedy będzie po plaży. Będą grodzenia, smród i brud.

    • 10 3

  • Tak już jest w mieście.

    Radni, bo to oni zatwierdzają plany miejscowe, to ludzie między młotem a kowadłem. Jeślii zadecydują wbrew woli mieszkańców stracą być może ich głosy ale raczej nie. Mało kto wie jacy radni jak głosowali. Zdrugiej strony jest partia, kt9óra sporządza listę kandydatów. Jeśli Budyń obiecał deweloperowi że postawi wieżowiec to będzie indywidualnie wpływał na radnych albo poprzez partię. Dlatego jedyną metodą na to aby radni w jakś sposób wyrażali wolę wyborców jest udział w wyborach i eliminacja kandydatów partii rządzącej. Wszystkich. To zagrożenie może ich zdyscyplinować. A tak zdobywają głosy w swojej dzielnicy a w innej robią szkody. Radni z Rady Osiedla mają tylko status organu opiniodawczego i nie głosują na Radzie Miasta. Ale mogą zorganizować społeczność do działania i wpływać na ich decyzje wyborcze poprzez kształtowanie opinii. Wówczas same fajerwerki i darmowa pajda ze smalcem nie wystarczą Budyniowi i PO w wyborach. Dlatego musi się liczyć z opinią Rady Osiedla. I warto wybierać do niej ludzi aktywnych z dzielnicy. Większość ludzi jest bierna i mało się interesuje czymkolwiek poza własnymi sprawami. Nawet jak czegoś chcą to oczekują że ktoś im to załatwi. Władze miasta są aroganckie i nie można liczyć na zrozumienie potrzeb lokalnej społeczności. Tylko kasa do nich przemawia.

    • 4 2

  • Maciej Kosycarz

    ms rację. Traf chciał, że wypoczywałem na początku lipca niedaleko Benidorm w Villajoyosa 9 km od tego miasta. W benidorm byłem tylko po klucze i więcej tam ni epojechałem. Miejscowość gdzie wypoczywałem oddalona była tylko 9 km a był to inny świat. Dojeżdżając do Benidorm od strony autostrady miasto mnie po prostu przeraziło. Nagle ukazał się las różnych drapaczy chmur jak miasto z koszmarów sennych. Nowy York nad Morzem Śródziemnym. W mojej miejscowości byla tylko zabudowa niska i średnia i bardzo mi się podobala ta kameralność. Dlatego nie róbmy tego samego błędu co Hiszpanie. Poza tym oni żyją głównie z turystyki bi klimat tam pozwala na trwanie sezonu większości dni w roku . U nas sezon to praktycznie dwa trzy miesiące i koniec. Wieżowce, których deweloper i tak nie sprzeda ( przykłąd quattro towers we Wrzeszczu ) będą stały puste lub półpuste przez cały rok. Za to trwale oszpecą krajobraz. Czy to warto? Tylko widząc jak łątwo deweloperzy otrzymują weszytsko czego chcą od miasta , zaś opinie mieszkańców nie są w ogóle brane pod uwagę nasuwa mi się podejrzenie o uczciwość władz miasta.

    • 10 2

  • aaa tamm pieprdzielita jak potłuczeni

    te 3 bloki nikomu nie zaszkodzą a jedynie zaludnią trochę tą okolicę.

    • 5 3

  • Dziwne (2)

    Dziwne ze nie przeszkadzaja mieszkancom dziurawe ulice,pola dzikich chaszczy i błota, stare rozpadające się budy i piaszczyste sciezki. To jest Ok. wieżwców nigdy tam nie było wieć to juz ok nie jest. To co że majtki są nieprane od tygodnia? - Ale to moje majtki które dobrze znam.
    załosne

    • 8 3

    • Co ty p..sz

      Pewnie że przeszkadza. Ale co mają z tym robić? Lać asfalt za swoje? Rozbierać nieswoje obiekty????

      • 0 0

    • Skąd wiesz

      że nie przeszkadzają? Dlaczego miasto nie pomoże właścicielom tych bud jakimś programem unijnym wyrównywania wyglądu budek? A co mają mieszkańcy do dziur w ulicy państwowej? Pewnie piszą skargi i naprawa jest w planie gminy za10 lat. Na razie muszą wymienić asfalt na kocie łby w Starym Mieście bo jakiś dostawca kocich łbów musi wybudować sobie rezydencję, kupić ferrari i polecieć do Peru.

      • 0 0

  • Zeby Brzezno wygladalo jak Hiszpanski Benidorm trzeba by najpierw posprzatac

    pomalowac stare czarne domy , pozbyc sie meneli

    • 7 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane