- 1 Nazistowski ośrodek w żydowskiej willi (92 opinie)
- 2 Mikołaje na motocyklach opanowali Trójmiasto (53 opinie)
- 3 "Bombowe" wojny gangów na zdjęciach (177 opinii)
- 4 Był HIT, było Tesco, będzie osiedle (258 opinii)
- 5 Dworzec Gdańsk Główny będzie miał patrona (278 opinii)
- 6 Widziałeś ich? Daj znać policji (177 opinii)
Budynek dawnej elektrowni na Westerplatte już po remoncie
Zakończył się remont budynku dawnej elektrowni Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. W obiekcie będzie prezentowanych ok. 200 zabytków odkrytych przez archeologów Muzeum II Wojny Światowej podczas wykopalisk na Westerplatte.
Podczas prac konserwatorskich udało się odtworzyć jego historyczny wygląd. Zakres prowadzonych prac był szeroki.
Przywrócono dawny układ ścian zewnętrznych i wewnętrznych. Udało się odtworzyć historyczne zamurowania pod okna, a wnętrza budynku odzyskały pierwotny podział pomieszczeń. Zlikwidowano wtórne ściany i przegrody, usunięto tynk do wysokości trzech metrów, a w wyższych partiach zachowano oryginalne wyprawy tynkarskie.

Po elektrowni czas na kolejny etap prac
- Budynek byłej elektrowni został zmodernizowany w drugim etapie naszej inwestycji na Westerplatte, realizowanym po budowie Cmentarza Żołnierzy Wojska Polskiego - mówił kilka dni temu kierownik projektu z ramienia MIIWŚ, mgr inż. Piotr Zając. - Kolejnym etapem jest budowa budynku obsługi ruchu turystycznego oraz przebudowa parkingu znajdującego się u nasady półwyspu. Planujemy rozpoczęcie tych prac budowlanych jesienią, a ich zakończenie, wraz z procedurami odbiorowymi i uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie, do końca roku 2024 - dodał.
Nowy oddział muzeum - największe zadanie
Następnym krokiem inwestycji na półwyspie będzie budowa pawilonu wystawienniczego Muzeum Westerplatte i wojny 1939.
- Mniej więcej w tym miejscu, w którym odbywały się uroczystości, powstanie nowy obiekt - pawilon wystawienniczy, w którym znajdzie się między innymi wystawa opowiadająca o walce, która się tu odbyła, ale też o kampanii obronnej 1939 roku. W gruncie rzeczy będzie to budynek niejako "podziemny". Nie będzie on mocno wyeksponowany w górę, aby nie zakłócać tej przestrzeni, którą tutaj mamy. Chcemy zakończyć prace w roku 2027 - mówił wiceminister Jarosław Sellin.
W ramach tej inwestycji odtworzone zostaną historyczne ścieżki komunikacyjne sprzed września 1939 roku i całe zagospodarowanie terenu.
Otwarcie oddziału Muzeum II Wojny Światowej na Westerplatte ze wszystkimi planowanymi obiektami i wystawami planowane jest na koniec 2027 roku.
Miejsca
Opinie wybrane
-
2023-09-07 17:37
Super (1)
Na pewno odwiedzę muzeum jak już będzie czynne
- 74 15
-
2023-09-08 09:18
Jakim podłym człowiekiem trzeba być żeby to minusować??
- 1 1
-
2023-09-07 17:58
Pozorowane ruchy. (7)
To wszystko to pozorowane ruchy. Zamiast od razu wziąć się za pawilon wystawienniczy to tracą czas i pieniądze na drobiazgi. Bardzo dobry pomysł z tym odtworzeniem stanu zagospodarowania z przed 1939 roku ale nie ta kolejność. Rozumiem, że taka kolejność wynika z braku kasy a zapowiedzi były huczne.
- 35 81
-
2023-09-07 19:38
Chyba jednak nie rozumiesz :)
- 16 7
-
2023-09-07 20:32
Zapowiedzi nadal są takie same. Wszystko ma powstać do 2028r (4)
Biura projektowe przeszły do drugiego etapu na projekt budynku wystawienniczego. On będzie budowany od zera, a Elektrownia już stała, więc wiadome że skończą ją szybciej. Chcesz się doczepić ale ci nie wychodzi. Zresztą to co zostało zrobione przez ostatnie lata, to więcej niż przez ostatnie około 80 lat, a odnalezienie 9 naszych żołnierzy którzy leżeli w krzakach przez 80 lat to wstyd że dopiero teraz. Co robiło miasto wcześniej i poprzednie rządy? Nic nie robili, takie są fakty.
- 16 5
-
2023-09-08 01:50
Ten rząd też się nie spieszył z szukaniem. (2)
Zaczoł dopiero w 2020 roku jak im zależało na okrągłej rocznicy w 2019. Pięć lat się zbierali. Zgadza się, miejsce było niedoinwestowane, tego nie neguję. Może politykę miasta w tej sprawie trzeba było zmieniać, wybrać inne priorytety. Zarządzanie miastem to nie jest taka prosta sprawa. Jest dużo potrzeb a pieniędzy ograniczona iliść. Rząd nie był
Zaczoł dopiero w 2020 roku jak im zależało na okrągłej rocznicy w 2019. Pięć lat się zbierali. Zgadza się, miejsce było niedoinwestowane, tego nie neguję. Może politykę miasta w tej sprawie trzeba było zmieniać, wybrać inne priorytety. Zarządzanie miastem to nie jest taka prosta sprawa. Jest dużo potrzeb a pieniędzy ograniczona iliść. Rząd nie był chętny pokryć wydatków związanych z Westerplatte. Krnąbrne miasto niech sobie radzi samo. My kiwniemy palcem dopiero po przejęciu tego terenu. Miejsca pamięci narodowej są naszą wspólną sprawą. Rząd powinien pomagać miastom w takich przypadkach a nie je przejmować. Tylko Polska samorządowa może się rozwijać. Centralne zarządzanie już było, nie powinniśmy do tego wracać, to błąd. Zaznaczyłem na początku, że się cieszę z takiego postępu. 5+ za podjęcie działań ale za styl 1.
- 8 12
-
2023-09-08 10:03
Zaczol i wszystko jasne . Młody wykształcony zwolennik opozycji z wielkiego miasta.
- 3 0
-
2023-09-08 15:59
"Zaczoł" w 2020, bo im zależało na ogrągłej rocznicy w 2019?
Ciekawe.
- 1 0
-
2023-09-08 05:36
Gdzie byś w Gdańsku nie kopał tam znajdziesz czyjeś szczątki.
- 6 3
-
2023-09-08 09:34
Westerplatte zawłaszczył sobie pis więc pretensje do nich
- 1 5
-
2023-09-07 17:33
(4)
Doskonala wiadomosc.Widac ze centrala potrafi sie zajac nalezycie tym zaniedbanym przez miasto miejscem bohaterskiej walki.Pamietajmy o naszych bohaterach i dbajmy o spuscizne i pamiec o nich.Nigdy wiecej wojny!
- 109 74
-
2023-09-07 22:01
Januszu, elektrownia nie znajdowała się nigdy na terenie miejskim
to obiekt przez lata znajdujący się za płotem. Ale ługinowcy tak mają, że jak piszą - to kłamią
- 20 10
-
2023-09-08 05:38
Po co kłamiesz? (2)
Zaniedbany był teren należący do Skarbu Państwa. Twoje kochane Prawo i ZPRawiedliwość jak ukradło miastu Westerplatte, to jedyne co zrobiło to wycięło 400 drzew żeby hotel dla ziomeczków postawić.
- 13 7
-
2023-09-08 09:59
Co zrobiło przez 30 lat Twoje PO???? (1)
- 1 1
-
2023-09-08 12:49
Drogi,
aby ciemnota pisowska wiedziała co to asfalt
- 1 1
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.