• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Chcą zawieszenia sprzedaży Polanki Redłowskiej na 5 lat

Patryk Szczerba
14 stycznia 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Polanka Redłowska zmieni się. Ale krok po kroku
Polanka Redłowska od lat czeka na zagospodarowanie. Polanka Redłowska od lat czeka na zagospodarowanie.

Pięcioletnie zawieszenie prac dotyczących sprzedaży terenu Polanki Redłowskiej i prowadzone przez zewnętrznych ekspertów konsultacje społeczne dotyczące przyszłości miejsca. To nowe pomysły społeczników z Miasta Wspólnego, rady dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana i gdyńskiej Platformy Obywatelskiej na najbliższy czas. Apel o wstrzymanie prac nad przyszłością Polanki trafił na biurko prezydenta Gdyni, a konsultacje z mieszkańcami rozpoczną się za tydzień, w piątek.Nowa inicjatywa dotycząca Polanki Redłowskiej zyska popularność?

Przypomnijmy: Próby uchwalania planu dla terenu obejmującego Polankę Redłowską trwają od blisko 10 lat.

W październiku odbyła się kolejna dyskusja w tej sprawie. Kolejny raz dyskutowano zdalnie, co urzędnicy tłumaczyli sytuacją pandemiczną.

Znowu przekonywano mieszkańców zaniepokojonych losem terenu, że prace nad planem i jego uchwalenie nie oznaczają automatycznej sprzedaży i budowy hotelu.

Polanka Redłowska: dyskusja i kolejne uwagi do projektu- Dopiero zapisy obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego staną się podstawą do podejmowania decyzji dotyczących przyszłości tego obszaru, czyli potencjalnej sprzedaży Polanki Redłowskiej - mówiła Agata Grzegorczyk, rzecznik UM w Gdyni.

Przyszłość Polanki Redłowskiej: artykuły i opiniePo dyskusji złożono uwagi, które czekają na rozpatrzenie. Czekać za to nie chcą społecznicy z Miasta Wspólnego i wraz z gdyńską Platformą Obywatelską proponują kolejną inicjatywę mającą włączyć mieszkańców do dyskusji o przyszłości terenu.

Pierwszym krokiem jest tzw. moratorium, które w piątek Martyna Regent z Miasta Wspólnego i Tadeusz Szemiot, szef klubu radnych PO w gdyńskiej Radzie Miasta, przekazali prezydentowi Gdyni.

Pięć lat wstrzymania prac i konsultacje z niezależnymi ekspertamiTo apel o zawieszenie planów dotyczących sprzedaży terenów na Polance na pięć lat.

Jednocześnie wraz z dr. Wojciechem Ogrodnikiem, zawodowo zaangażowanym w badanie procesów społecznych i wykładowcą związanym z Wydziałem Socjologii UW i UMG, a także przewodniczącym Rady Dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana, zwrócili się do zespołu niezależnych ekspertów zajmujących się prowadzeniem konsultacji społecznych o przeprowadzenie panelu dotyczącego możliwych rozwiązań obecnego impasu.

Odsłoną walki o Polankę Redłowską był napis z apelem o niesprzedawanie terenu wyświetlany na miejskich budynkach. Odsłoną walki o Polankę Redłowską był napis z apelem o niesprzedawanie terenu wyświetlany na miejskich budynkach.
- Swoje poparcie dla inicjatywy i przeciw pomysłom zabudowy Polanki wyrażają również rady dzielnic, jednostki, które są najbliżej mieszkańców i które najlepiej wsłuchują się w ich głos. Gdynianie nie powinni być ignorowani, ale jeśli prezydent uważa nasz głos za głos niekompetentny, to oferujemy mu głos ekspertów - wyjaśnia Wojciech Ogrodnik, przewodniczący Rady Dzielnicy Wzgórze św. Maksymiliana.
Eksperci będą zatrudnieni przez posła Platformy Obywatelskiej Tadeusza Aziewicza. Zaczną pracę jeszcze w styczniu. W weekend rusza też zbiórka publiczna i nabór chętnych do udziału w konsultacjach społecznych.

Zaangażowani w obronę Polanki Redłowskiej podkreślają, że zarówno oni, jak i inni przeciwni działaniom prezydenta mieszkańcy nie chcą konfliktu i proszą o jedno - wstrzymanie planów sprzedaży i wzięcia pod uwagę wniosków, które pojawią się dzięki konsultacjom.Społecznicy: nie ma rozmowy, są komunikatyJak mówią, pięć lat to wystarczający czas, by włączyć do dyskusji o Polance Redłowskiej mieszkańców i wskazać, jaka ma być przyszłość ważnego nie tylko dla gdynian miejsca.

- Choć Gdynia posiada profesjonalny zespół Laboratorium Innowacji Społecznych, który mógłby przeprowadzić konsultacje, to od 2017 r., gdy pojawił się temat zmiany planu miejscowego na Polance Redłowskiej pod budowę hotelu, nie mamy do czynienia z rozmową, a z komunikatami ze strony prezydenta, które jednoznacznie wskazują, że z jego punktu widzenia nie ma alternatywy wobec planów sprzedaży Polanki - podkreśla Martyna Regent z Miasta Wspólnego.
Jak wskazuje, obiektywizm i jednocześnie profesjonalizm mają zapewnić niezależni eksperci, którzy nie będą obciążeniem finansowym dla miasta.

- Pragnąc zapewnić wysokie standardy bezstronności, postanowiliśmy odwołać się do ekspertów niezwiązanych z Gdynią. Zależy nam też na zaangażowaniu w konsultacje grup, których głos do tej pory nie wybrzmiał. Nie oczekujemy od Urzędu Miasta, by do pracy skierował własne zasoby, ale liczymy na dobrą wolę ze strony władz miasta - wyjaśnia.
Polanka Redłowska od lat czeka na zagospodarowanie. Polanka Redłowska od lat czeka na zagospodarowanie.

Gdyńska PO: to szansa dla prezydenta Wojciecha SzczurkaNa rangę tematu, jakim jest przyszłość Polanki Redłowskiej, zwraca z kolei uwagę Tadeusz Szemiot.

- Kilka tysięcy podpisów złożonych pod petycją Miasta Wspólnego sprzeciwiającą się planom sprzedaży, wielki ruch społeczny wokół inicjatywy Polanka dla Wszystkich, rekordowe 500 uwag do planu miejscowego dla terenów Polanki. To wszystko to przejaw kapitału społecznego, którego nigdy za wiele. W polskiej rzeczywistości, czy nawet w gdyńskiej, zintegrowanie tylu ludzi wokół lokalnej inicjatywy to jest, jeśli nie fenomen, to bardzo rzadka sytuacja - opowiada.
Wojciech Ogrodnik, Martyna Regent i Tadeusz Szemiot składający apel do prezydenta Gdyni o wstrzymanie działań związanych z Polanką Redłowską. Wojciech Ogrodnik, Martyna Regent i Tadeusz Szemiot składający apel do prezydenta Gdyni o wstrzymanie działań związanych z Polanką Redłowską.
Przekonuje, że prezydent Gdyni, jeśli chce zachować wysokie poparcie, nie może pozwolić sobie na ignorowanie tak szerokiego sprzeciwu wobec działań miasta związanych z Polanką Redłowską.

- Zmarnowanie tego przez władzę publiczną, która wydaje duże pieniądze, żeby na innych obszarach Gdyni wywołać elementarne zainteresowanie wspólną przestrzenią publiczną, byłoby poważnym błędem. A tu mamy coś autentycznego, naturalnego i mocnego. To wszystko powinno dać do myślenia prezydentowi Szczurkowi, że jego upór w tej kwestii jest wbrew oczekiwaniom społecznym - wskazuje.
Do środy na adres polankadlawszystkich@gmail.com można przesyłać zgłoszenia. Pierwsze spotkanie odbędzie się online w piątek, 21 stycznia, w godzinach 17-20.

Debata Trojmiasto.pl na temat Polanki RedłowskiejW pierwszych miesiącach 2020 r. w Portalu Trojmiasto.pl zorganizowaliśmy cykl debat, oddając głos osobom o różnych poglądach na zmiany na Polance Redłowskiej.

W sprawie Polanki Redłowskiej wypowiadali się:


 1. urzędnicy z gdyńskiego magistratu,
 2. społecznicy ze stowarzyszenia Miasto Wspólne,
 3. architekci z warszawskiej pracowni LandAr Project,
 4. gdyńska architekt Danuta Skwiercz-Kijewska,
 5. gdyński architekt Paweł Osicki,
 6. ówczesny wiceprzewodniczący Komisji Planowania Przestrzennego i Strategii Rady Miasta Gdyni Andrzej Bień,
 7. prof. Piotr Lorens z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej.


Quiz Trójmiasto i morze. Na jedno pytanie na pewno znasz odpowiedź! Średni wynik 45%

Trójmiasto i morze. Na jedno pytanie na pewno znasz odpowiedź!

Rozpocznij quiz

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (263)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane