• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Czy policja może "suszyć" z powierzchni wyłączonej z ruchu?

Maciej Korolczuk
1 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat 18-latek wbiegł do tunelu. 2 tys. zł mandatu
Zdania kierowców co do legalności kontroli podejmowanych przez policję z jezdni wyłączonej z ruchu są podzielone. Zdania kierowców co do legalności kontroli podejmowanych przez policję z jezdni wyłączonej z ruchu są podzielone.

Czy policja może kontrolować prędkość kierowców, zatrzymując się na powierzchni jezdni wyłączonej z ruchu? Takie wątpliwości naszych czytelników pojawiły się w Raporcie z Trójmiasta, gdy jeden z kierowców opublikował zdjęcie radiowozu stojącego tuż za wyjazdem z tunelu pod Martwą Wisłą.



Jak często policja zatrzymuje cię do kontroli?

- Nielegalne "suszenie" na wylocie z tunelu w kierunku Zaspy. Linie ciągłe w tym przypadku to pas wyłączony z ruchu! A nasza kochana policja bardzo często "poluje" w tym miejscu - napisał w Raporcie jeden z naszych czytelników.
To nie pierwszy tego rodzaju sygnał od kierowców, którzy widząc radiowóz na pasie wyłączonym z ruchu, twierdzą, że to działanie niezgodne z prawem.

A jak jest w rzeczywistości? Co mówią na ten temat przepisy?

- Zakładając, że stojący na powierzchni wyłączonej z ruchu radiowóz ma włączone sygnały świetlne, z definicji jest pojazdem uprzywilejowanym i nie musi stosować się do znaków i sygnałów drogowych. Mówi o tym art. 53 pkt 2 Prawa o ruchu drogowym - precyzuje nadkom. Magdalena Ciska, rzecznik prasowy wydziału ruchu drogowego Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.
Jeżeli policjant uzna to za konieczne, może przeprowadzić kontrolę w dowolnym miejscu (np. niezwłocznie po ujawnieniu wykroczenia podjąć próbę zatrzymania, by w ten sposób uchronić innych kierowców od niebezpieczeństwa), lecz zatrzymanie pojazdu do kontroli nie może utrudniać ruchu ani zagrażać bezpieczeństwu pozostałych uczestników ruchu.

- Przy doborze miejsca kontroli funkcjonariusze skupiają się przede wszystkim na bezpieczeństwie i zachowaniu dobrej widoczności. W przypadku gdy policjant zatrzymuje do kontroli pojazd w miejscu niedozwolonym, to w takich okolicznościach radiowóz powinien mieć włączone niebieskie światła błyskowe - dodaje Ciska i jako podstawę prawną wskazuje §3 Rozporządzenia MSWiA w sprawie kontroli ruchu drogowego oraz §13 pkt 2 Zarządzenia nr 30 KGP w sprawie sposobu pełnienia służby.

Sporo zgłoszeń do Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa



Tyle, jeśli chodzi o teorię. Zapytaliśmy więc policję o ten konkretny przykład zatrzymania radiowozu na pasie wyłączonym z ruchu na wyjeździe z tunelu pod Martwą Wisłą.

- Jeżeli chodzi o al. Macieja Płażyńskiego i tunel pod Martwą Wisłą, to częstsze kontrole na tych ulicach wynikają z faktu, iż na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa internauci zgłosili zagrożenie polegające na przekraczaniu dozwolonej prędkości - podkreśla Ciska. - Realizując te zadania w pojeździe oznakowanym i za pomocą ręcznego miernika prędkości, ze względów bezpieczeństwa nie ma możliwości pomiaru prędkości w samym tunelu, tak więc policjanci wykonują te zadania w miejscu najbliższym tunelowi, które spełnia wymogi bezpieczeństwa. W przypadku pomiaru prędkości w tunelu za pomocą vidorejestratora nie ma także możliwości, aby sprawcę takiego wykroczenia zatrzymać do kontroli w tunelu, dlatego osoba popełniająca wykroczenie polegające na przekroczeniu dozwolonej prędkości, zgodnie z obowiązującymi przepisami i z uwagi na bezpieczeństwo, jest zatrzymywana dopiero zaraz po wyjeździe z tunelu, właśnie na powierzchni wyłączonej z ruchu.

Opinie (307) 3 zablokowane

  • Polsko ogarnij się prosze

    Czemu a Angli nie ma takiej kontroli??? Czemu policja nie zatrzyma cię bez konkretnego powodu???Czy trzeba robić jakieś łapanki? Trzeżwe poranki itd

    • 1 1

  • no dobra !

    już pare razy o tym pisałem , napiszę jeszcze raz ! dlaczego Policja Drogowa nie zajmuje się kompleksowo -wszystkimi sprawami związanymi z bezpieczeństwem ruchu drogowego ? , a jest b. wiele aspektów z tym związanych ! wybrali sobie jeden - jedyny a co z z wszelakim innym łamaniem innych przepisów i zasad ?. a co z bardzo złymi ,żle oznakowanymi , żle zbudowanymi fragmentami ,odcinkami dróg , przyczyniającymi się do powstawania na nich do b.grznych kolizji i wypadów -włącznie z ofiarami śmiertelnymi ! . Czy to nie Poicja powinna takie odcinki zamykać i wyłączać z ruchu ? karząc i nakzując odpowiednim służbą właściwe wykonanie i oznakowanie ! Uważam ,że to Policja powinna globalnie czuwać i strzec naszego bezpieczeństwa ! . Zabawa Radarkami a przede wszystkim urządzanie tzw, pułapek ofsajdowych ,krycie się po krzakach to czynności które nie przystoją umundurowanym funkcjonariuszom ! a może do tych "suszarek" dołożyć jeszcze Puzle i klocki Lego ? A już tak całkiem poważnie ; - to tak popularnie zwane suszenie mogli by wykonywać np. Harcerze i po "złapaniu" danego pacjenta i spisaniu nr. rejs. przekazywać odpowiedniej komórce w komendzie Policji która dalej -wzywa kierowcę " na widzenie" połączone z opłatą !

    • 4 0

  • Niedorzecznik dużo mówi, ale nic nie powie

    Przecież jest jasne, że postój pojazdu nieuprzywilejowanego na powierzchni wyłączonej z ruchu nie jest w zgodzie z przepisami.
    Niedorzecznik mota się w swoich wypowiedziach tak jak by odpowiadał na pytania, które wogóle nie padły.

    • 1 0

  • żeby pojazd był z definicji uprzywilejowany musi:

    1. mieć włączone sygnały świetlne
    2. mieć włączone sygnały dzwiękowe
    3. mieć włączone światła mijania
    i to wszystko razem Pani rzecznik. Same bomby nie czynią radiowozu pojazdem uprzywilejowanym.

    • 5 0

  • Kontrola na Al. Płażyńskiego dokładnie ta z obrazka jest nie zgodna z rozporządzeniem. Policja która stoi na drodze wyłączonej z ruchu musi mieć włączoną dyskotekę w przeciwnym wypadku sami łamią przepis i nikt o zdrowych zmysłach nie przyjmie od nich mandatu haha. PS: tu nie zachodzi konieczność wyższa czy czynnik zagrażający bezpieczeństwu. To policja która jest nieoświetlona stwarza zagrożenie dla innych bo stoi tam gdzie nikogo nie powinno być. Bajdełej już kilka razy widziałem ja stali tam na światełkach wiec widać że nie którzy znają jednak przepisy. Nie zmienia to faktu że autka łatają troszkę za szybko szczególnie w czwartek pod mackiem:) i co dzień na obwodnicy którą omijam szerokim łukiem.

    • 1 0

  • oni...

    Oni sami często nie wiedzą co mogą a co nie, dlatego wolę mieć yanosika bo serio ciężko się połapać

    • 0 0

  • Tunel to biznes dla policji

    Dlaczego w tunelu nie ma odcinkowego pomiaru prędkości. Tam kiedyś będzie tragedia. 75 % kierowców przekracza 70 km/h. Policji widać lepiej od czasu do czasu łapać indywidualnie jak z kamer.

    • 0 0

  • GKA to rejestracje d**ili drogowych

    Polecam obserwować zachowanie kierowców z tymi rejestracjami.

    • 1 0

  • (1)

    Zawsze latam dwie paczki i nikt mnie nie złapał

    • 0 0

    • Sam się kiedyś złapiesz.

      • 0 0

  • Kiedy...

    ...można się spodziewać patroli na Sucharskiego (od ronda do Westerplatte)? Wyprzedzanie na czołówkę, przekraczanie prędkości to codziennie zjawiska. Zapraszam szczególnie w godzinach 6:30-7, 14:30-15:30 wtedy kiedy są zmiany w okolicznych firmach.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane