• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Mamy za dużo wolnego? Poza Polską też dużo świętują

Patryk Szczerba
1 maja 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Tak Trójmiasto świętuje majówkę
W Polsce jest 13 dni wolnych od pracy i wcale nie jesteśmy pod tym względem rekordzistami. W Polsce jest 13 dni wolnych od pracy i wcale nie jesteśmy pod tym względem rekordzistami.

Przy okazji przedłużonego weekendu majowego jak bumerang wraca dyskusja, czy w Polsce nie ma zbyt wielu dni ustawowo wolnych od pracy? Okazuje się, że w innych krajach europejskich jest podobnie, a w niektórych, jak Hiszpania, Austria, czy Czechy, nawet więcej.



Majówka w Trójmieście: wszystkie imprezy



Dni wolnych od pracy jest w Polsce?

Spora część z nas odpoczywa właśnie podczas długiego majowego weekendu nazywanego przez niektórych "najdłuższym weekendem nowoczesnej Europy". 1 i 3 maja są od lat dniami wolnymi od pracy, wystarczy więc wziąć wolne 2 maja i robi się z tego niezły urlop.

Dni wolne od pracy. W Polsce najwięcej?



Pojawiły się nawet propozycje, by także 2 maja zrobić dniem wolnym, skoro i tak wiele firm i instytucji nie funkcjonuje. Podniosły się jednak głosy sprzeciwu, że przecież dni bez obowiązkowej pracy mamy i tak pod dostatkiem.

Postanowiliśmy sprawdzić, czy Polacy faktycznie są aż tak leniwi i jak pod tym względem wypadamy na tle innych krajów europejskich.

U nas 13 dni wolnych, w innych krajach bywa więcej



W 2022 r. w Polsce jest 13 dni ustawowo wolnych od pracy (do rankingu wliczamy także święta wypadające w niedziele). I okazuje się, że to nie jest wcale najwięcej w Europie.

W Austrii i Słowacji tych dni jest 15. Podobnie w Szwajcarii, z tym że w tym kraju dni wolne zależą do poszczególnych kantonów.

W Austrii jest 15 dodatkowych dni wolnych od pracy rocznie. W Austrii jest 15 dodatkowych dni wolnych od pracy rocznie.
Austriacy w 2022 r. mają dodatkowe wolne 26 kwietnia w święto Wniebowstąpienia oraz 5 i 6 czerwca w Zielone Świątki, rozłożone tam na niedzielę i poniedziałek. Do pracy nie idą też np. 26 października, kiedy mają Święto Narodowe, i 8 grudnia, gdy wolne jest z powodu święta Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

Słowacy też mają 15 dni wolnych, m.in. w Wielki Piątek, podobnie jak my 1 maja, a później już 8 maja w Dniu zwycięstwa nad faszyzmem. Do pracy nie idą także m.in. 5 lipca w dzień św. Cyryla i Metodego i kilku innych dniach, jak np. 29 sierpnia w dzień Święta Narodowego i 15 wrzenia, kiedy przypada Święto Matki Boskiej Bolesnej. Dodatkowo mają wolne w Wigilię.

Także w Słowacji wolnych jest 15 dni. Także w Słowacji wolnych jest 15 dni.
O jeden dzień więcej niż Polacy mogą oficjalnie odpoczywać w 2022 r. np. mieszkańcy Hiszpanii, Czech i Finlandii.

Hiszpanie Wielkanoc świętują bez pracy już od Wielkiego Czwartku, oprócz tego wolny jest m.in. 19 marca (Dzień św. Józefa) i np. 12 października z powodu Święta Narodowego. W grudniu oprócz Bożego Narodzenia, które świętują przez jeden dzień (25 grudnia), do pracy nie idą 6 i 8. Pierwszego dnia z powodu Dnia Konstytucji a drugiego z powodu święta kościelnego.

W Czechach Boże Narodzenie świętują przez trzy dni od Wigilii, a Wielkanoc przez trzy dni od Wielkiego Piątku. 5 i 6 lipca to kolejne dwa dni wolne, kiedy można wypocząć. Drugi dzień to święto upamiętniające śmierć Jana Husa.

W Hiszpanii jest 14 dni wolnych od pracy w 2022 r. W Hiszpanii jest 14 dni wolnych od pracy w 2022 r.

Finowie świętują przez dwa dni Noc Świętojańską



Także Finowie, jak się okazuje, powinni być uznawani za leniwych. Świętują w 2022 r. przez 14 dni. Co ciekawe, mają wolne w wigilię Nocy Świętojańskiej i Noc Świętojańską, 24 i 25 czerwca. Dodatkowo, jak w innych krajach, wolne jest w wigilię Świąt Bożego Narodzenia i Wielki Piątek.

Tyle samo co w Polsce dni świątecznych jest w Szwecji. O jeden dzień mniej niż Polacy w 2022 r. świętują Francuzi, Norwegowie, Duńczycy, Węgrzy, Belgowie czy uznawani stereotypowo za leniwych Włosi.

Za jednych z najbardziej pracowitych powinni być uznani np. Holendrzy, którzy w 2022 r. mają tylko 10 dni wolnych. Oprócz dwudniowej Wielkanocy świętują Zesłanie ducha Świętego w niedzielę 5 i poniedziałek 6 czerwca. Pozareligijne święta przypadają 27 kwietnia i 5 maja - odpowiednio Dzień Króla i Święto Wyzwolenia.

Najmniej poświętują Holendrzy - 10 dni. Najmniej poświętują Holendrzy - 10 dni.
Osobną kategorię stanowią Niemcy. Tam dni wolnych razem jest 17, ale to, gdzie i kiedy jest wolne, zależy od miejsca zamieszkania, bo kraje związkowe ustalają to osobno. Dni wolnych w całym kraju jest 8.

Quiz Aktywne Trójmiasto Średni wynik 65%

Aktywne Trójmiasto

Rozpocznij quiz

Opinie (219) 10 zablokowanych

  • Współpracowałam w firmie...

    z ludźmi w różnych krajach, w firmie korporacyjnej. I czasem się rozmawiało na różne tematy przy okazji. Francuzi np. przychodzili do pracy rano, do lunchu intensywnie, a po lunchu, jak mówili, "pracują już tylko ci, co sobie nie radzą". Podobnie Szwajcarzy i Niemcy.
    A u nas w wigilię o 16-tej(praca była od 8-mej) wpadał dyrektor działu złożyć życzenia świąteczne i puścić nas, jak to określał, "wcześniej do domu, bo święta przecież". To było kilka lat temu. Za poprzednich rządów PiS.

    • 2 1

  • to trzeba miec cos z glowa zeby taki przyjebany tytul dawac (1)

    70% kazdego dnia w pracy, a tu takie pytanie

    • 3 0

    • Żalisz się, że jesteś niewolnikiem?

      • 0 0

  • Kiedyś praca była radoscią

    Teraz HR umocnił miernych ale wiernych.
    Ci co pracują nie ze swoim wykształceniem to bolszewicy

    • 1 1

  • 13 dni to dla plebsu. (1)

    Państwo nauczycielstwo mają przynajmniej x 7

    • 0 0

    • Mimo wszystko nie, nie mamy 13x7.

      Zapraszam do mojej szkoły, mam 4 wakaty dla anglistów i jeden dla hispanisty. Pewno się nadasz, i będziesz mieć te wolne 13x7.

      • 1 0

  • żenua por fawor

    Co, trzeba było dać jakiś clickbait na majóweczkę?:) Ehhh, Trójmiasto:)

    • 2 1

  • Uważam że należałoby uwzględnić do tego zestawienia ile dni urlopu przysługuje w danym kraju i jaka jest norma godzin pracy aby mieć szerszy obraz tematu.

    • 3 0

  • Jak miło zobaczyć taki artykuł po nocce i 18 h pracy

    • 3 0

  • Kryzys( sztucznie wywolany) stoi przed drzwiami.

    Niedlugo ludzie beda stac na ulicy z tabliczkami na szyi:" podejme kazda prace".Szalency przeprowadzali eksperynent socjalny, ktory spalil na panewce a teraz probuja nerwowo z niego wyjsc.Stad wojna na Ukrainie,pandemia, etc.No i oczywiscie drukowanie od ok.12 lat pieniedzy na niespotykana skale.Amerykanie,Europa,Itd.zadluzyli sie do tego stopnia, ze " rzady"nie sa w stanie tego splacic.Wiec albo hyperinflacka albo wojna swiatowa moze ICH "uratowac".No, bo albo w zamian za" dobre pieniadze" ktore pizyczyli/ wykreowali np.5-10 lat temu, obecnie/ niedlugo oddadza coraz mniej warty papier albo wywolaja wojne poniewaz na wojnie dlugow sie nie splaca i wszystko zostanie wyzerowane.Obecnie rzady swiatowe ida dwutorowo- jeszcze sie nie zdecydowali.W kazdym razie oczekuja nas interesujace czasy.A na razie....bawmy sie.

    • 2 0

  • Gastro

    Zapraszamy do gastronomi. Będziecie mieć tyle wolnego że fiu fiu :)

    • 2 2

  • W artykule zapomniano dodać, że każdego roku część wolnych ustawowo dni wypada w niedzielę, wówczas dla większości pracujących taki dzień to zwykła wolna niedziela, a nie dodatkowy dzień wolny.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane