• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Dziewięć osób utknęło w publicznej windzie w ECS

szym
6 listopada 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
  • Windy w Europejskim Centrum Solidarności
  • Windy w Europejskim Centrum Solidarności
  • Windy w Europejskim Centrum Solidarności

Dziewięć starszych osób, które zwiedzały Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, zatrzasnęło się w windzie. Na miejsce trzeba było wezwać strażaków, którzy przez ponad dwie godziny próbowali uwolnić pechowych pasażerów. Na szczęście nikomu nic poważnego się nie stało, a obecnie badane są przyczyny incydentu.



Gdy muszę dostać się na wysokie piętro:

Strażacy wezwanie w sprawie awarii windy dostali 23 października. Podczas niemal 2,5-godzinnej akcji, jedna z osób znajdujących się w windzie zemdlała - poinformowało Radio Gdańsk.

- Wówczas podjęta została decyzja, by przez górną część kabiny, po wykonaniu otworu, do środka wszedł strażak. Po wyważeniu od wewnątrz szyby w górnej części kabiny, do windy dostało się więcej powietrza, a sytuacja się ustabilizowała - mówi mł. bryg. Jacek Jakóbczyk z Komendy Miejskiej PSP w Gdańsku.
Magdalena Mistat, pełnomocniczka dyrektora oraz kierownik Działu Promocji i PR ECS potwierdza, że tego dnia w muzeum goszczono m.in. zorganizowaną, 39-osobową grupę ze Słupska. O godzinie 17 pracownik ochrony poinformował dyżurkę, że pomiędzy 1 a 2 piętrem, zatrzymała się jedna z trzech wind.

Żadna z zatrzaśniętych osób nie musiała trafić do szpitala



- W windzie znajdowało się dziewięć osób. O godzinie 17:05, ochrona, zgodnie z procedurami, wezwała technika obiektu, który podjął czynności zmierzające do awaryjnego ściągnięcia windy. W związku z niemożliwością usunięcia usterki przez technika obiektu, wezwano serwis wind - mówi Magdalena Mistat.
Na miejsce wezwano pogotowie i zawiadomiono straż pożarną. Osoby znajdujące się w windzie, przez rozszczelnione drzwi, otrzymywały wodę.

- Ratownicy medyczni wyrazili opinię, iż wezwanie ich było przedwczesne. Straż pożarna przystąpiła do siłowego otwierania górnej, szklanej części windy - relacjonuje Magdalena Mistat.
Około godziny 18:48 na miejsce dotarł drugi technik wind. Udało się awaryjnie sprowadzić windę na poziom -1 i ją otworzyć.

- Po wywiadzie medycznym ratownicy medyczni stwierdzili, że nie zachodzi potrzeba hospitalizacji żadnej z osób. Następnie w ogrodzie zimowym odbyła się ponad 30-minutowa rozmowa uczestników wycieczki z pracownikami ECS. Przeprosiliśmy za utrudnienia, zebraliśmy spostrzeżenia, opowiedzieliśmy o tym, jak dbamy o stan techniczny obiektu. Mówiliśmy też o działalności instytucji, programie wydarzeń. Finalnie umówiliśmy się na ponowną wizytę - tłumaczy przedstawicielka ECS. - Po upewnieniu się przez pracowników ECS, iż grupa ma zapewniony powrót i nikt nie potrzebuje indywidualnego transportu, w spokojnej i przyjaznej atmosferze pożegnano się na parkingu autokarowym.

Windy i ruchome schody pod nadzorem Urzędu Dozoru Technicznego



Wszystkie publiczne windy, zarówno osobowe, jak i towarowe, a także schody ruchome wjazdowe i zjazdowe podlegają obowiązkowemu, corocznemu przeglądowi przez Urząd Dozoru Technicznego. W ECS ostatni taki przegląd odbył się 23 września tego roku. Wszystkie urządzenia przeszły badanie pozytywnie i zostały dopuszczacie do użytkowania na kolejny rok.

- Sprzęt jest intensywnie eksploatowany. Europejskie Centrum Solidarności w tym roku bije rekordy frekwencyjne, co nas niezmiernie cieszy i za co jesteśmy wdzięczni. Do dziś budynek odwiedziło niemal milion gości. Frekwencja ta jest dla nas i naszego budynku wyzwaniem, także technicznym. Eksploatacja wszystkich urządzeń jest ogromna. Na co dzień wszystkie urządzenia są serwisowane i kontrolowane - mówi Magdalena Mistat.

ECS ustala przyczyny incydentu



Winda, która 23 października zatrzymała się między piętrami, poddawana jest procedurom technicznym, które pozwolą określić przyczynę incydentu. Ustalony zostanie także pełen zakres zniszczeń, które powstały w wyniku wejścia awaryjnego.

- Rozpoczęto też procedurę odszkodowawczą. Druga winda przechodzi serwis techniczny. Trzecia winda funkcjonuje prawidłowo - podsumowuje Magdalena Mistat.
szym

Miejsca

Opinie (249) ponad 50 zablokowanych

  • Tak zatrudniali w ecs i jak im poszło widac. Tak bedzie wlasnie po rzadach pani prezydent wygladal Gdańsk

    - Na tym etapie rekrutacji, kiedy nie znamy jeszcze finalistów konkursu, trudno dokładnie określić wysokość wynagrodzenia. Prawdopodobnie będzie to około 3,5 tys. zł brutto - informuje Aleksandra Dulkiewicz z działu koordynacji i PR w ECS.

    Choć w ogłoszeniu nie było mowy o zarobkach, a jedynie o wymaganiach (w tym m.in.: wyższe wykształcenie, tytuł magistra, znajomość przynajmniej jednego języka obcego, kreatywność, dyspozycyjność, prawo jazdy kat. B i inne.) zaskakuje tak duża liczba kandydatów.

    - Uczestniczenie w tworzeniu takiego projektu jak ECS jest na pewno ciekawym i twórczym wyzwaniem - mówi Dulkiewicz. - Zapewne również powodem dużego zainteresowania jest trudna sytuacja na rynku pracy oraz niewielka liczba ciekawych ofert pracy w Trójmieście.

    Rekrutacja składa się z trzech etapów. Szczegóły pierwszego etapu chętni poznali zaraz po wysłaniu CV. - Minutę po wysłaniu dokumentów otrzymałem trzy zadania do rozwiązania oraz informację, że nadesłano już 540 aplikacji mówi pan Marek z Gdańska, który stara się o pracę w ECS.

    Zadania są opisowe i dotyczą min. przygotowania informacji zapowiadających uroczystość wręczenia Medali Wdzięczności, przygotowanie treści ulotki reklamującej wystawę "Drogi do Wolności". Ostatnim był casus - "Opisz jak byś postąpiła/postąpił w opisanej poniżej sytuacji. W piątek po godz. 17 dzwoni na Twój służbowy numer telefonu dziennikarka z lokalnego oddziału ogólnopolskiej gazety codziennej. Informuje, że przygotowuje publikację do poniedziałkowego wydania gazety, a niezbędna jest jej odpowiedź na pytanie: jaka była kwota umowy, zawartej trzy lata temu pomiędzy ECS a spółką XYZ, na wykonanie ekspertyzy wytrzymałości stropów w budynku, w którym ECS organizuje projekcje kinowe. - To prawda, że nie było przetargu? - dopytuje dziennikarka."

    - Odpowiedzi na przygotowane pytania przysłało już 120 osób - dodaje Aleksandra Dulkiewicz. - W kolejnym etapie przygotowaliśmy test wiedzy o misji i działalności ECS, historii ruchu niepodległościowe

    • 1 4

  • Przecież ten caly obiekt od samego początku to jest fatalna konstrukcja.
    Piszę to jako osoba która z wycieczkami jest zmuszona z niego korzystać. Problemy są z przywołanie windy, jak i dojechaniem na wybrane piętro. Jakiś geniusz wymyślił 3 dźwigi Windows, a tylko dwa systemy sterowania (przywołania) tychże wind. Jak jest mało osób korzystających z tych wind, to pół biedy. Ale jak jest wiele osób, to człowiek zwiedza każde piętro tylko nie to gdzie chce dojechać.

    • 4 0

  • leszke był?

    • 2 1

  • zawsze w instytucjach publicznych czy to ecs czy to urzędy, szpitale, czy cos windy psuja sie niemiłosiernie a w prywatnych podmiotach wszystko zawsze działa. to nie jest hejt tylko moje prywatne spostrzeżenie.

    • 3 0

  • Założę się że skakali
    I to dobrze to jeszcze obmyślili - skakali między piętrami, żeby nikt nie widział. Niby starsze osoby... Drodzy pracodawcy - nie powinno się nikogo skreślać ze względu na wiek - jak potrzeba to główka popracuje.

    Swoją drogą z opisu wygląda to tak jakby pierwszy technik po prostu nie potrafił obsługiwać technicznie windy skoro drugi przyjechał i od razu problem rozwiązał.

    • 3 0

  • Dobry prawnik... ... I odszkodowanie. Wysokie. Taką mam koncepcję.

    • 3 1

  • Przypadek? Nie sądzę... ... kara boża za wstęp do muzeum propagandy!

    • 5 4

  • Nie ma co się dziwić kiedy do windy 6-osobowej ładuje się 9 osobników.

    • 5 3

  • robota zomowca i opony

    V kolumna w Gdańsku

    • 3 2

  • (1)

    A od czego mogło by się im stać coś złego, chyba że się przez te dwie godziny postoju pobili między sobą.

    • 4 5

    • od braku powietrza

      Winda ma określoną pojemność i niestety jest szczelna. Jeśli kiedykolwiek chodziliście do szkoły, w której była matematyka, fizyka i biologia, to nie powinniście pisać głupich komentarzy, bo od razu wiedzielibyście, czym grozi utknięcie na kilka godzin w windzie i dlaczego strażacy musieli interweniować siłą - musieli przede wszystkim wpuścić do windy powietrze

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane