• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Galeria Bałtycka otwarta

Michał Stąporek, fot. Łukasz Unterschuetz
4 października 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
aktualizacja: godz. 10:26 (4 października 2007)
Właściciele Galerii Bałtyckiej chcieliby, by gdańszcznie umawiali się na spotkania "pod zegarem", czyli przed głównym wejściem do centrum handlowego. Właściciele Galerii Bałtyckiej chcieliby, by gdańszcznie umawiali się na spotkania "pod zegarem", czyli przed głównym wejściem do centrum handlowego.

Dwieście sklepów, piętnaście barów i kawiarni oraz klub treningowy mieści się w otwieranej dziś rano Galerii Bałtyckiej. Budowa centrum handlowego na skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej i ul. Kościuszki w Gdańsku trwała niecałe dwa lata i kosztowała 140 mln euro.



Na kilkanaście godzin przed otwarciem sklepy już kusiły towarem, a robotnicy wciąż przygotowywali galerię na przyjęcie gości. Na kilkanaście godzin przed otwarciem sklepy już kusiły towarem, a robotnicy wciąż przygotowywali galerię na przyjęcie gości.
Galeria Bałtycka jest ogromna. Jeżeli ktoś gubił się w istniejących już wcześniej trójmiejskich domach towarowych, takich jak Klif, Batory, Madison czy Manhattan, do Galerii Bałtyckiej powinien iść z przewodnikiem. Bywalcy warszawskich centrów handlowych będą czuli się tu jak u siebie, ale wszyscy inni mogą być przytłoczeni wielkością budynku.

Projektanci Galerii Bałtyckiej najwyraźniej zdawali sobie z tego sprawę, dlatego zrobili co mogli, by jak najbardziej ułatwić komunikację w tym handlowym gigancie (niemal 40 tys. m kw. powierzchni sprzedaży).

- Sklepy są rozmieszczone wzdłuż dwóch osi komunikacyjnych: szaro-niebieskiej osi Morza i utrzymanej w cieplejszej, pomarańczowo-brązowej kolorystyce osi Ziemi - tłumaczy Marcin Łukasiewicz, dyrektor Galerii Bałtyckiej, wcześniej kierujący centrum handlowym Alfa na Przymorzu.

Pomocą dla błądzących będą (dziś jeszcze nie zamontowane) panele elektroniczne podpowiadające drogę do wybranego sklepu. Kupujący wskaże dokąd chce dojść, a elektroniczny przewodnik zaproponuje mu najkrótszy sposób dotarcia w to miejsce.

Które sklepy w Galerii Bałtyckiej mogą być największą atrakcją dla kupujących? Pracownicy firmy ECE (właściciela GB) wskazują na te, których dotąd nie było w Trójmieście: odzieżowe Zara, Peek & Cloppenburg, Bershka, Tommy Hilfiger oraz sklep z elektroniką Saturn. Przyciągać mogą także trzypiętrowy sklep H&M i dwupiętrowy Reserved. W ogóle gdańska firma LPP jest jednym z większych najemców w Galerii Bałtyckiej. Poza sztandarową marką Reserved ma tu jeszcze sklepy sieci Cropp Town, Re-Kids (otwarcie opóźniło się) i Esotiq.
O ile dziś o Galerii Bałtyckiej można już powiedzieć, że jest królestwem konsumpcji, o tyle wczoraj w tym królestwie rządził niepodzielnie kurz, materiały budowlane i robotnicy. Na niecałą dobę przed otwarciem, na korytarzach zalegał pył ze szlifowanych ścian i unosił się zapach wciąż malowanych sufitów. Robotnicy pracowali zarówno w sklepach, jak i w pasażach galerii, klatkach schodowych, toaletach i na parkingu. Chaos potęgowali dostawcy, którzy praktycznie w tym samy czasie zaopatrywali niemal 200 sklepów.

- Faktycznie, sklepy są jeszcze wykańczane, a galeria sprzątana do ostatniej chwili przed otwarciem. Ale chaos jest tylko pozorny. W czwartek od rana jedynie dwa sklepy na 200 będą niedostępne dla klientów - uspokajał Marcin Łukasiewicz.
Cały czas nie wiadomo, jak otwarcie Galerii Bałtyckiej wpłynie na płynność ruchu we Wrzeszczu. Trudno powiedzieć ile aut więcej pojawi się każdego dnia na skrzyżowaniu al. Grunwaldzkiej, ul. Słowackiego i Kościuszki, ale wiadomo, że parking na dwóch ostatnich kondygnacjach centrum handlowego pomieści 1100 samochodów.

Jednak Zbigniew Kowalewski, z zarządu gdyńskiej pracowni architektonicznej A-Plan bis, która współtworzyła projekt centrum handlowego przekonuje, że galeria ma także rolę miastotwórczą.

- Po pierwsze dzięki niej powstała pierzeja wzdłuż al. Grunwaldzkiej i ul. Kościuszki. Po drugie najwyższym fragmentem budynku jest wieża zegarowa, doskonale widoczna z ul. Słowackiego i od strony Oliwy. Wierzę, że niebawem gdańszczanie zaczną się pod tym zegarem umawiać.

Galeria Bałtycka jest czynna od poniedziałku do soboty, od godz. 9 do godz. 21, a w niedzielę od godz. 10 do godz. 20. Pierwsza godzina parkowania jest bezpłatna, druga i trzecia kosztują odpowiednio 2 i 3 zł, każda następna - 4 zł.

Kilka tygodni przed otwarciem Galerii Bałtyckiej wyremontowano skrzyżowanie al. Grunwaldzkiej, ul. Słowackiego i ul. Kościuszki, przy którym znajduje się to centrum handlowe. Prace kosztowały ponad 26 milionów złotych, w tym 19,5 miliona złotych pochodziło od dewelopera galerii, firmy ECE Projektmanagement. Firma pokryła również koszt przygotowania projektu przebudowy dróg.

Opinie (360) ponad 20 zablokowanych

  • NOWAK OK! (1)

    jadłem tam dzisiaj kanapke ze szpinakiem.smakowała mi i mojemu kumplowi, fajna obssługa .
    po kilku godzinach zwiedzania wruciłem by zjeść obiad ale kolejka duża i mało miejsca.
    Jutro podejdę i może się uda.

    • 0 0

    • problem z parkowaniem

      T R A G E D I A !!!

      • 0 0

  • TO SKANDAL BUDOWAC COS TAKIEGO W CENTRUM WRZESZCZA NIEDOSC ZE SKRZYZOWANIE GRUNWALDZKIEJ I SLOWACKIEGO JEST ZAWSZE ZABLOKOWANE TO TERAZ JEST PARALIRZ CALKOWITY NIE WSPOMINAJAC BOCZNYCH ULICZEK KOLO DWORCA PKP CIEKAWE CZY NASZ PREZYDENT GDANSKA CHCIALBY TU MIESZKAC I STAC NP.40 MIN A DO DOMU 100 METROW ????? KUR..CA KIEROWCOW BIERZE I NIECH NIKT NIE MOWI ZE POZNIEJ BEDZIE LEPIEJ A PANOM Z OCHRONY GALERI ZYCZE PILNOWANIA PRZYLEGLYCH TERENOW A NIE SPACEROW W OKOL GALERII I OBOJETNOSCI NA WANDALI-MLODYCH PIJACZKOW.

    • 0 1

  • galeria i okolice Parking

    T coS dla tych idiotow ktorzy nazywają sie kierowcami ,mieszkam niedaleko galeri a dokładnie na uliczkach koło Lidla ,ci pseudo kierowcy co stawiaja samochody na pasach zieleni ktore całkiem niedawno tam powstały albo co gorsze ci ktorzy parkują na Naszych uliczkach są zupełnie bezmyslni i powinni byc karani duuużymi mandatami ,nie można parkowac prywatnych wjazdow i na zakrętach!! to jest strasznie nie bezpieczne

    • 0 0

  • co na to nadzor

    ciekawe jak udalo im sie otworzyc nieskonczony obiekt, ciekawe co musieli zrobic aby straz dopuscila nieskonczony obiekt do uzytku.
    wszystko to dziwne i bardzo zastanawiajace.

    • 0 1

  • Ciekawe kiedy oni zakpńczą budowe tego moloch.Brak płytek śufity jeszcze do szlifowania malowanie

    • 0 0

  • ktos za ten obciach odpowie, macie racie kto dokonał takiego odbioru.
    brak miejsc parkingowych blokada wrzeszcza. niszczenie trawników.widzieliscie ten smietnik od strony kościuszki. czemu to tylko unas jest to możliwe. pirwsza taka Galeria itaki wstyd !!!

    • 0 0

  • Wstyd - to mało!!!!!

    Widziałem wiele centrów handlowych w Polsce i na zachodzie jak i w USA. W takim stanie oddanego obiektu nie widziałem nigdzie - niedokoNczone prace przy sufitach,potłuczne kafle na posadzkach-niezafugowane.Ogólnie obraz nędzy i rozpaczy. Skoro tak wyglada wizytówka handlowa Gdańska to powinniśmy sie wszyscy wstydzić. Panowie, zastanówcie sie nad swoim postepowaniem. Klienci zasługują na inne traktowanie.

    • 0 1

  • No ciekawe, kto widział dzisiejszy korek na słowackiego od przepustu pewnie do galerii :)

    • 0 0

  • A co ma odbiór do wykończenia?

    Manhattan był otwierany w jeszcze gorszym stanie. Dlaczego niby GB nie mogłaby zostać otwarta jeżeli nie dokończono jedynie prac wykończeniowych? Co mają fugi do bezpieczeństwa budynku?

    Po raz kolejny powtarzam. Centra handlowe właśnie buduje się w centrach miast! Nie dziwcie się że padło na Wrzeszcz bo właśnie on jest postrzegany jako handlowe centrum miasta. Ciekawe który inwestor by chciał wyłożyć kilkadziesiąt mln euro na inwestycje za miastem i ciekawy jestem bardzo czy jakieś bardziej prestożowe marki by chciały tam wynajmować lokale. Przenoszenie inwestycji za miasto powoduje osiedlanie się tam ludzi. I tam na nowo powstaje centrum miasta.

    To miasto nie nadąża z rozbudową infrastruktury. Napływ inwestorów jest jak najbardziej pozytywny, powstają nowe miejsca pracy, ożywia koniunkturę. A wy polacy ciągle płaczecie. Jak bezrobocie źle. Jak rozwój też źle.

    • 0 0

  • Na razie tylko 500 miejsc parkingowych

    Ciekawe, dlaczego przy otwarciu zataili info, że parking nie jest wykończony? Korek był nie z powodu złego skrzyżowania Grunwaldzkiej i Słowackiego, tylko przez to, że za dużo ludzi przyjechało samochodami, a udostępnili tylko 500 miejsc. Na ostatnie piętro (pozostałe miejsca parkingowe) nie było wjazdu ani wejścia dla ludzi.
    Zresztą w Alfie i Madisonie też na początku brakowało miejsc parkingowych, a potem się tłok rozładował - tu też pewnie wystarczy poczekać. Na razie zdecydowanie najlepszy dojazd tramwajem lub SKM, ewentualnie można zostawić samochód (dużo) bliżej Manhattanu.
    Jak dla mnie niedoróbki wykończeniowe do przełknięcia, w żadną dziurę obcasem nie wpadłam, jedynie strzałek do toalet brakuje. Jeśli rzeczywiście będą jeszcze uzupełniać płytkami te miejsca zalane betonem, to w sklepach wszystko będą musieli na noc w folie chować, a nie tylko zapasy na zapleczu ;-)
    W łuku gastronomicznym tłok, ale to też pewnie przejściowe.
    Sklepów rzeczywiście sporo, trzeba mieć zdrowie, żeby wszystkie obejść jednego dnia i w niektórych coś przymierzyć/kupić ;-)
    Ogólnie na plus, trzeba jedynie przeczekać, aż będzie mniej ludzi.

    Do malkontentów i krytyków ronda: wiadukt nad Kościuszki będzie, jak wybudują drugie pasmo Słowackiego od ronda de la Salle. Na razie są dodatkowe pasy do skrętów i jak tłumy opadną i barany nie będą wjeżdżać na chama na pełne skrzyżowanie, to tragicznie nie będzie.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane