• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Gdańsk i Sopot negocjują z trzema dostawcami energii

Maciej Korolczuk
3 października 2022, godz. 18:00 
Gdańsk w imieniu grupy zakupowej rozpoczął negocjacje z dostawcami energii bez przetargu w ramach postępowania "z wolnej ręki". Gdańsk w imieniu grupy zakupowej rozpoczął negocjacje z dostawcami energii bez przetargu w ramach postępowania "z wolnej ręki".

Zamówienie z wolnej ręki ma uratować kontrakt na dostawę energii dla Gdańska i Sopotu w 2023 roku - poinformowali przedstawiciele grupy zakupowej, której ze względu na chaos na rynku energetycznym i brak ofert nie udało się rozstrzygnąć przetargu na kupno energii. W poniedziałek rozpoczęły się pierwsze rozmowy z potencjalnymi dostawcami. Są wśród nich m.in. Veolia, PGE i Energa.Czy zanim było to konieczne, starałe(a)ś się oszczędzać prąd?

W poniedziałkowym spotkaniu online wzięło udział prawie 60 przedstawicieli metropolitalnej grupy zakupowej, do której należy m.in. Gdańsk i Sopot.

- Umówiliśmy się na kilka rzeczy - mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. - Po pierwsze już w piątek, a więc dzień po unieważnieniu pierwszego przetargu, poleciłam moim współpracownikom, by rozpocząć badania rynku, co jest dzisiaj możliwe do kupienia, by być jak najlepiej przygotowanym do procedury zakupu energii z wolnej ręki. Po drugie zdecydowana większość podmiotów chce pozostać w grupie zakupowej. Nad jej opuszczeniu zastanawiają się dwa podmioty. Na ostateczne decyzje daliśmy sobie czas do końca tygodnia.
Wspomnianymi podmiotami, które rozważają zakup energii na rynku, jest Saur Neptun Gdańsk oraz Port Lotniczy.

Niezależnie od decyzji poszczególnych gmin i spółek zrzeszonych w grupie i równolegle do prac rządowych nad zamrożeniem stawek za energię dla samorządów ruszają wstępne rozmowy z podmiotami, które mogą podjąć się dostawy z wolnej ręki.

- Chcemy usiąść do stołu z co najmniej trzema spółkami: Energą, PGE oraz Veolią, która dostarcza nam prąd obecnie - dodaje Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańsk. - Ale niezależnie od tego, jak i kiedy rozpoczną się negocjacje, to nie zakończą się one podpisaniem umowy, dopóki swoich deklaracji nie przekuje w czyny Rada Ministrów. Tymczasem od zapowiedzi Jacka Sasina mija już 10 dni, a o konkretnych regulacjach prawnych, które miałyby ulżyć samorządom, nadal jest cisza. Apelujemy po raz kolejny, by sprecyzować, które podmioty będą objęte zapowiedzianą stawką osłonową, i zakończyć ten legislacyjny bałagan.

W Gdańsku i Sopocie bez ofert, w Gdyni - jedna, ale niepełnaPrzypomnijmy. W ubiegłym tygodniu grupa zakupowa, do której należy Gdańsk i Sopot, unieważniła przetarg na zakup energii w 2023 roku. Na postępowanie nie odpowiedziała ani jedna firma.

Brak ofert na prąd dla Gdańska i Sopotu. Co dalej? Brak ofert na prąd dla Gdańska i Sopotu. Co dalej?

Wcześniej tylko jedna oferta (za wysoka i niepełna) wpłynęła z kolei na analogiczny przetarg grupy zakupowej Norda, do której należy Gdynia. Na razie nie podjęto decyzji o ponowieniu przetargu. Jak usłyszeliśmy w poniedziałek w gdyńskim magistracie, władze samorządów wstrzymały się z decyzją o nowym postępowaniu do chwili ustanowienia nowych stawek za energię na szczeblu rządowym.

Prąd dla Gdyni i grupy Norda zdrożał z 48 do 232 mln zł rocznie Prąd dla Gdyni i grupy Norda zdrożał z 48 do 232 mln zł rocznie

Na ostatniej sesji Rady Miasta przyjęto za to rezolucję (jej pełną treść publikujemy w ramce pod artykułem), w której radni wyrazili swoje zaniepokojenie wysokim wzrostem stawek za energię elektryczną, kierując apel do rządu o podjęcie działań zmierzających do ustabilizowania cen.

Rezolucja przyjęta przez Radę Miasta Gdyni:

W imieniu gdyńskiej społeczności Rada Miasta Gdyni wyraża swoje głębokie zaniepokojenie sytuacją, w której spółki Skarbu Państwa przedstawiają oferty na zakup energii elektrycznej kilkukrotnie przekraczające dotychczasowe koszty zakupu prądu.

Samorządy, w tym gdyński, prowadzą od lat działania, które mają na celu stabilizowanie cen przez współtworzenie grup zakupowych, jak również wprowadzanie rozwiązań związanych z wymogami "Ustawy o Elektromobilności", odpowiadającej na część wyzwań klimatycznych.

Obecna sytuacja, w której kolejne postępowania przetargowe prowadzą do pięciokrotnych podwyżek cen za energię elektryczną na rok 2023, niesie olbrzymie zagrożenie dla możliwości zapewnienia podstawowych usług, jak oświetlenie ulic, transport publiczny (w roku 2023 ponad 40 proc. przewozów realizowanych będzie trolejbusami i autobusami elektrycznymi) czy ogrzewanie i oświetlenie obiektów użyteczności publicznej. Stopniowe osłabianie samodzielności dochodowej i stabilności finansowej samorządów prowadzi do sytuacji, gdy nawet co dziesiąta gminna złotówka może być przeznaczana na pokrycie faktur, wystawianych przez spółki Skarbu Państwa.

Równie trudna sytuacja dotyka małych i średnich przedsiębiorców, a także organizacje pozarządowe. Niemal każdego dnia docierają do nas informacje o zakończeniu działalności przez podmioty gospodarcze - to osobiste tragedie właścicieli firm, ale także ich pracowników i kontrahentów, mające istotny wpływ na ekosystem gospodarczy miasta.

Rada Miasta Gdyni apeluje do prezesa Rady Ministrów o pilne wdrożenie mechanizmów osłaniających polskie samorządy, przedsiębiorców i organizacje pozarządowe przed wysokimi cenami energii elektrycznej.

Wnioskujemy o wprowadzenie narzędzi stabilizujących, w których stawki opłat za energię będą waloryzowane jedynie o wskaźnik inflacji publikowanej przez Główny Urząd Statystyczny.

Samorząd to mieszkańcy, obecna sytuacja wpływa na życie każdego z nich!

Joanna Zielińska
Przewodnicząca Rady Miasta Gdyni

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (128)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane