• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańska dolina bursztynowa

Magdalena Szałachowska
23 czerwca 2007 (artykuł sprzed 16 lat) 
Czy gdańscy bursztynnicy niczym kalifornijska Dolina Krzemowa stworzą rozpoznawalne na całym świecie skupisko współpracujących firm i instytucji? Najprawdopodobniej tak. W utworzeniu tzw. Bursztynowej Delty pomogą im: miasto Gdańsk, pomorski urząd marszałkowski i Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową.

Województwo pomorskie i Gdańsk są największym i najsilniejszym na świecie ośrodkiem branży bursztynniczej. Według szacunków w branży tej działa ok. tysiąc firm zatrudniających ponad 10 tys. osób. Łączna wartość ich produkcji, w większości trafiająca na eksport, wynosi ok. miliarda złotych, co w tworzeniu Produktu Regionalnego Brutto stawia branżę bursztynniczą obok branży stoczniowej.

- Musimy podjąć natychmiastowe działania - mówi Mariusz Gliwiński, prezes Stowarzyszenia Bursztynników w Polsce - Konkurencja rośnie nie tylko na wschodzie, ale także na zachodzie. Włosi zaczynają produkować ekskluzywną biżuterię z bursztynem i jest im coraz bardziej obojętne, skąd pochodzą kamyczki.

Powstanie sprawnie funkcjonującej Bursztynowej Delty, uzależnione jest od podjęcia międzynarodowej promocji gdańskiego surowca, od kształcenia wykwalifikowanego personelu oraz uregulowania kwestii wydobycia i handlu.

Jeszcze w tym tygodniu prezydent Gdańska najprawdopodobniej podpisze zarządzenie w sprawie przetargów na wydzierżawienie gruntów pod wydobycie i poszukiwanie bursztynu, w tym przede wszystkim nieużytków w okolicy Stogów i Olszynki.

Bursztynnicy liczą na samorząd również przy tworzeniu szkół, w tym między innymi specjalistycznego kierunku na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych oraz laboratorium certyfikującego autentyczność bursztynu przy Politechnice Gdańskiej. Pomoc władz jest także niezbędna w promocji "bałtyckiego złota".

- Bardzo poważnie zastanawiamy się nad nazwą stadionu powstającego z okazji Euro 2012. Muszę przyznać, że pomysł Amber Baltic Arena czy Amber Gdańsk Arena jest ciekawy - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

Wniosek o dofinansowanie projektów bursztynnicy przygotują przy pomocy specjalistów z urzędu marszałkowskiego i IBnGR. Jeżeli dokumenty spełnią wszystkie wymagania, Bursztynowa Delta stanie się faktem jeszcze do 2013 roku.

- Liczymy, że dzięki naszej współpracy metropolia gdańska będzie kojarzona przede wszystkim z bursztynem - mówi Marcin Kapuściński, kierownik Centrum Klasteringu przy IBnGR w Gdańsku. - Jednak najpierw musimy wypromować tę markę, czyli po pierwsze powinniśmy stworzyć gdański warsztat bursztynu, po drugie gdański, oryginalny wzór biżuterii, a po trzecie centrum weryfikujące jakość tej marki. Tylko dzięki odpowiedniej promocji branża będzie zdolna do globalnej konkurencji.
Bursztynowa Delta jest tworzona w ramach projektu "Stymulowanie innowacyjności gospodarki województwa pomorskiego przez wspieranie klastrów - koncepcja polityki i działania pilotażowe" realizowanego przy współudziale IBnGR i Urzędu Marszałkowskiego. Projekt jest częściowo finansowany z funduszy strukturalnych Unii Europejskiej w ramach stymulowania innowacyjności gospodarki.

Opinie (32) 5 zablokowanych

  • czy to nie ten kochany IBnGR przewidywał że sama organizacja miss world w Polsce powiększy grono podążających do nas turystów o 5 milionów na kazdy rok?

    • 0 0

  • tak, tak wszystkiemu są winne krasnoludki, geje, cykliści ... i ci nieudacznicy z IBnGR

    a tak poza tym to zgadzam się, że bardzo ważne jest rozwijanie i promowanie oryginalnego wzornictwa biżuterii z bursztynu; okazuje się jednak, że brakuje odpowiedniego kierunku na gdańskiej ASP i niektórzy bursztynnicy jeżdżą zgłębiać tajniki projektowania do Łodzi;

    jeżeli zaś chodzi o surowiec, to rzeczywiście płynie on z Rosji i Ukrainy, ale w którymś momencie może się okazać, że ktoś uszczelni granice i zapanuje nad nielegalnym handlem; to tylko jedna z przyczyn, dla której warto myśleć o rozwijaniu i uporządkowaniu lokalnego wydobycia

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane