• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Harcerstwo w 2023 roku to strata czasu?

Jakub Pajka
22 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (207)
Bycie harcerzem to ekscytujące wyzwania i przyjaźnie na lata, a przede wszystkim samorozwój i praca nad sobą. Bycie harcerzem to ekscytujące wyzwania i przyjaźnie na lata, a przede wszystkim samorozwój i praca nad sobą.

Jedzą szyszki, ale tylko z patelni. Sami budują łóżka i domki w środku lasu, bez niczyjej pomocy. Wywożą ich kilometry poza bazę z zamkniętymi oczami, a oni i tak wracają. Jak wygląda harcerstwo w 2023 roku?




Harcerstwo w 2023 roku: jak wygląda?



Czy uważasz, że harcerstwo jest pożyteczne i rozwijające dla młodych ludzi?

Czy harcerstwo w Trójmieście dalej funkcjonuje? Wiele osób, już dorosłych, w młodości choć przez chwilę było harcerzem lub zuchem. Kilkanaście lub kilkadziesiąt lat temu Związek Harcerstwa Polskiego prężnie funkcjonował i zrzeszał masę młodych i ambitnych ludzi. A jak jest dziś? Harcerstwo dalej ma się dobrze i oferuje wir niezliczonych przygód.

Czym jest harcerstwo?



Działanie w ZHP jest wielopoziomowe i każdy znajdzie tam dla siebie miejsce. Zaczynając od najmłodszych zuchów, przez harcerzy i harcerzy starszych, kończąc na wędrownikach. Przedział wiekowy jest zatem ogromny - od początku podstawówki, do nawet późnej starości, gdzie można działać w drużynach seniorskich. Na każdym z tych etapów harcerskiej ścieżki twoja rola się zmienia i różnią się też zadania, które wykonujesz.



- ZHP przede wszystkim jest organizacją, która wychowuje dzieci i młodzież. Bardzo ważna jest praca na autorytetach i wartościach. Nauka poprzez stawianie sobie wyzwań i pokonywanie własnych słabości. Harcerstwo to przygoda, która uczy otwartości na drugiego człowieka i kształtuje świadomego obywatela oraz dobrego lidera. To po prostu szkoła życia, dosłownie. Uczysz się tego, o czym nawet by się nie pomyślało w szkole, a przy okazji świetnie się przy tym bawisz - tłumaczy podharcmistrz Mateusz Pogorzelski, Komendant Szczepu Bór.
Zobacz, jak harcerze wyremontowali dom dziecka Zobacz, jak harcerze wyremontowali dom dziecka

Co robi się w harcerstwie?



W Polsce mamy aż 110 tys. harcerzy z ZHP, którzy według opinii publicznej cieszą się dużym zaufaniem wśród Polaków. Spotykają się na cotygodniowych zbiórkach, co jakiś czas jeżdżą na biwaki, a raz w roku na obóz harcerski.

Każda zbiórka jest tematyczna i z reguły odbywa się na dworze, co daje wiele możliwości. Przygotowują je drużynowi lub zastępowi, ale też zwykli harcerze. Nawet w wieku kilkunastu lat możesz uczyć się pracy w grupie i organizowania czasu rówieśnikom. Gry terenowe czy na orientację, nauka pierwszej pomocy, kuchnia polowa, wystąpienia publiczne to formy spędzania czasu, które mają za zadanie rozwijać kreatywność u harcerza. Na zbiórkach również realizuje się różne projekty, takie jak wykłady w szkołach czy pomoc schroniskom dla zwierząt, dzięki czemu nawet najmłodsi uczą się już zarządzania projektem.

- Biwaki i obozy są ulubionymi formami spotkań wśród harcerzy. Na takich wyjazdach realizowana jest określona fabuła. Za przykład możemy wziąć Rajd Śladami Przeszłości Gdańska. RŚPG odbywa się w okolicach 11 listopada i przy okazji jest połączony z obchodami tego święta. Opiera się oczywiście na historii Gdańska i w przystępny sposób pozwala poznać młodym ludziom różne zakamarki i tajemnice tego pięknego miasta. Obóz zaś jest podsumowaniem całego harcerskiego roku i jest swego rodzaju sprawdzeniem wszystkich nabytych umiejętności. Jest on oczywiście w lesie, a harcerze sami stawiają wszystkie namioty, budują własne łóżka, ogrodzenie, bramę i dbają o czystość. Z tym ostatnim bywa różnie, ale od czegoś jest kadra - śmieje się phm. Mateusz Pogorzelski.

Stereotypy o harcerzach



Harcerze z Betlejemskim Światełkiem Pokoju w Gdańsku. Harcerze z Betlejemskim Światełkiem Pokoju w Gdańsku.
Harcerze są grupą, która z pewnością wyróżnia się z tłumu. Mundury, których nie spotykamy na co dzień, budzą zainteresowanie, a powiedzenie "szyszkojady" utarło się w społeczeństwie. Ogniska podczas zbiórek i wspólne śpiewanie to oczywiście nieodłączna część harcerstwa, jednak z ZHP kojarzą się różne stereotypy.

- Jeśli chodzi o jedzenie szyszek, to sami się z tego śmiejemy i mamy duży dystans. Oczywiście nikt tych szyszek nie je, ale czasem zabawnie jest wkręcić kogoś spoza organizacji, że to nasz standardowy posiłek na obozie. Często też dzieci, które dołączają do drużyny myślą, że nosimy szarfy z odznakami i rozdajemy ciasteczka, jak skauci w Ameryce. Ciastek może nie rozdajemy, ale jak najbardziej pełnimy służbę w ZHP. Przykładowo zawsze bierzemy udział w śniadaniu wielkanocnym oraz wigilii dla samotnych i potrzebujących w Gdańsku. To niesamowite móc pomagać tylu osobom naraz i widzieć wdzięczność w ich oczach. To najlepsze, co możemy otrzymać w zamian - wyjaśnia phm. Mateusz Pogorzelski.

Zobacz, jak wyglądał największy zlot harcerski w Polsce w 2018 na wyspie Sobieszewskiej


Co daje harcerstwo?



Bycie harcerzem może dać również państwowe uprawnienia. Działanie w ZHP bardzo ułatwia możliwość robienia przeróżnych kursów i rozwijania się w pasjach. Uprawnienia opiekuna, kierownika wypoczynku, kursy ratownictwa medycznego, kursy spadochronowe - naprawdę jest w czym wybierać, a co najlepsze, większość z nich jest za darmo lub za niewielkie opłaty, dzięki dofinansowaniom. W harcerstwie można sprawdzić siebie i przełamać swoje lęki. Realizowanie sprawności i wyzwań to coś, co każdy harcerz dobiera indywidualnie.

- Przykładowo można podjąć się wędrówki od wschodu do zachodu słońca zwanej dwa pióra. Z samego rana wywozi się takiego harcerza z zamkniętymi oczami poza bazę, daje się mu mapę i musi wrócić do obozowiska przed zachodem. Jeśli to mało, to mamy trzy pióra, w których skład wchodzi próba milczenia - nie możesz powiedzieć ani słowa przez 24h, próba głodu - nie możesz nic zjeść przez 24h i próba samotności - wychodzisz do lasu całkiem sam na 24h. Żeby móc wziąć udział w tych wyzwania trzeba mieć minimum 16 lat, a nad wyzwaniami czuwają instruktorzy ZHP. Dla młodszych harcerzy również jest wiele możliwości, na przykład cały zastęp wychodzi do lasu i buduje szałas, w którym spędza noc. Wszystko to jest oczywiście dobrowolne, a każdy harcerz samemu wybiera sobie wyzwania tak, aby rozwijały właśnie jego samego - opowiada phm. Mateusz Pogorzelski.

Jak dołączyć do harcerstwa?



Harcerstwo jest w Polsce od wielu lat i cały czas cieszy się dużym zaufaniem. Harcerstwo jest w Polsce od wielu lat i cały czas cieszy się dużym zaufaniem.
Jeśli chcesz dołączyć do drużyny harcerskiej, warto sprawdzić, jaka drużyna działa najbliżej naszego miejsca zamieszkania. Można to sprawdzić na stronie Chorągwi Gdańskiej. ZHP to wspólnota otwarta na każdego, w której można poznać przyjaciół na długie lata i doświadczyć przygód, które odmienią Cię jako człowieka - zawsze na lepsze. Czekają tam na Ciebie ludzie z pasją, którzy poświęcają swój wolny czas, aby rozwijać i kształtować młodych. Harcerstwo to droga. Droga, która prowadzi ku lepszej przyszłości nas wszystkich.
Jakub Pajka

Miejsca

Opinie (207) ponad 20 zablokowanych

  • (5)

    Harcerstwo to uczenie dzieci słuchania komend, bycie masą, która komendy wykonuje bez zastanowienia. A to wszystko ubrane ładnie w patriotyzm, pomaganie pakowania zakupów i wieczne zbiórki pieniędzy, najlepiej pod kościołem

    • 22 47

    • Pod kościołem to raczej ci od Owsiaka.

      • 9 1

    • Ale pod kościołem no to raczej ci od Owsiaka.

      • 8 2

    • Bylam w harcerstwie w latach 90 tych (1)

      Nigdy nie było żadnych zbiorek, pakowania zakupów ani żebractwa. Za to w 1990 kiedy niektórzy jeszcze nie przetarli oczu po komunie, my wyjeżdżalismy na zagraniczne zloty harcerskie. Była motywacja do nauki języków, do poznawania świata, już wtedy. Cale życie mi to ustawilo.

      • 9 0

      • A ja byłem w latach 90 i pakowaliśmy zakupy w sklepie kilka razy, dzięki temu rodzice mniej się musieli dorzucać do obozu, a że działaliśmy w "mniej zamożnej" okolicy, to miało znaczenie. Natomiast nie przypominam sobie, żebyśmy gdzieś żebrali.

        • 6 0

    • nie ma nic złego w słuchaniu komend czy współpracy w grupie

      za to różne mogą być cele stosowania takich narzędzi. Bo to są narzędzia, trzeba je umieć stosować.
      Jak również odróżniać przywódcę od kacyka.

      • 3 2

  • (5)

    Dziwni ludzie ogólnie. Większość ich nie lubi a oni często też się nie wiadomo czemu izoluje. Ja miałem doświadczenie wyższości ich od reszty tak kilku się zachowywało przynajmniej.

    • 14 50

    • (2)

      Ja w prawie każdej grupie z jaką miałem styczność spotykałem wywyższających się ludzi. To cecha charakteru, a nie grupy. No chyba, że masz w to wpisane w etos czy statut.

      • 12 2

      • To prawda w duże mierze przerost formy nad treścią (1)

        Moje dzieci po 10 latach odeszły bezpowrotnie za względu na słabe charakter osób, które pchały się do rządzenia. To taka mała partia, w której różne rzeczy dozwolone jak w polityce.

        • 6 1

        • Wszystko zależy od tego kto i jak prowadzi drużynę, jaki jest w niej klimat itd. Jak byłem w harcerstwie, to spotykałem na rajdach przeróżne drużyny, od paramilitarnych baczność-spocznij po różowe kółka wzajemnej adoracji. To o czym piszesz widziałem nieco wyżej jak już się zaczynały jakieś stopnie powyżej drużyny.

          • 3 1

    • sadzac po lajkach to raczej ciebie nikt nie lubi. (1)

      • 2 4

      • Jak po lajkach oceniasz czyjaś sympatie do ciebie to wiedz, ze ludzie często lajkuja choć im się wcale nie podobasz

        • 1 0

  • Wszystko, co opisano powyżej to piękne założenia, pomysły i .mity.

    Dzisiaj albo ciężko znaleźć chętnych starszych i opiekunów do realizacji takich przedsięwzięć, albo brak pieniędzy. A jak nie, to takie rzeczy młodych nie biorą

    • 8 17

  • (2)

    Tytuł z programowaniem nlp - taki był zamysł?

    • 9 3

    • (1)

      Wiesz, ze nlp to bujda?

      • 2 2

      • a co szkodzi próbować?!

        wcale nie bujda, na nieświadomych i uległych działa bardzo skutecznie.

        • 1 0

  • Pamiętam ZHP i szczep Rodło, oraz zbiórki w szkole podstawowej nr 2. Bracia Be byli fajni, ale nikt nie lubił psychopaty Rudego Andrzeja, który lał wszystkich jak leci. Nie wiem, czy jeszcze żyje, ale mam nadzieję, że nie.

    • 5 2

  • przede wszystkim harcerstwo to nie tylko ZHP...

    • 26 5

  • Paramilitarna przybudówka partii (2)

    Harcerze mają łby zryte propagandą partyjną i kościelną. Większość znanych mi harcerzy należy do Konfy albo PISU i robi za bojówki na marszach równości czy niepodległości.

    • 16 35

    • A to nie są czasem harcerze z ZHR?

      • 7 3

    • Daj mi numer do twojego dilera.

      • 8 1

  • Do lasu mogę iść sam, rozpalić ogień mogę nauczyć się sam (4)

    nie chcę, żeby jakiś gość w krótkich spodniach uczył moje dziecko jak stać się mężczyzną.

    • 19 34

    • Dziecko też sam robiłes?

      • 13 4

    • (1)

      Wolisz jak Twoją pociechę na mężczyzne będzie uczył w szkole jakiś kolorowo-lateksowy niby facet?

      • 9 8

      • Dorośnij. Woli jak uczyc go będą kompetentni ludzie.

        • 3 2

    • Tak?

      100% łazisz w długich jeansach albo dresach jak jest 20C+ i nie nosisz krótkch spodni XD

      • 3 3

  • Opinia wyróżniona

    Moje załapały bakcyla (2)

    i też żyją na całego. Super sprawa, zwłaszcza w dzisiejszych czasach zamiast internetów, telefonów i konsumpcjonizmu. Uczą się samodzielności, kreatywności, współpracy a przede wszystkom faktu ze obok są też inni ludzie

    • 229 10

    • Cokolwiek co jest w stanie odciągnąć dzieciaki od social media jest dobre

      • 30 3

    • Dobrze, ze czegos innego nie zlapala.

      • 8 21

  • Byłem harcerzem za młodu i moje życie ukłąda się coraz lepiej (1)

    niedługo wychodzę za dobre sprawowanie, ktorego chyba nauczyło mnie harcerstwo.

    • 15 12

    • Hahaha

      • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane