Jak działa pomorski sanepid w czasie pandemii

Od marca br. jednostki Państwowej Inspekcji Sanitarnej organizują życie milionom Polaków. Wszystko w trosce o nasze bezpieczeństwo oraz ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.
Od marca br. jednostki Państwowej Inspekcji Sanitarnej organizują życie milionom Polaków. Wszystko w trosce o nasze bezpieczeństwo oraz ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa. mat. sanepid

W czasie pandemii jednostki Państwowej Inspekcji Sanitarnej pracują na pełnych obrotach. O to, czy moce przerobowe są wystarczające, ile zarabiają inspektorzy i dlaczego dodzwonienie się do sanepidu graniczy z cudem, zapytaliśmy Tomasza Augustyniaka, pomorskiego wojewódzkiego inspektora sanitarnego.Czy od marca br. próbowałe(a)ś dodzwonić się do sanepidu?

Zobacz wyniki (713)
Ewa Palińska: Ile osób pracuje w jednostkach Państwowej Inspekcji Sanitarnej województwa pomorskiego? Czy w związku z tym, że od początku pandemii mają państwo więcej pracy, wzrosła też liczba zatrudnionych osób?

Tomasz Augustyniak: Zatrudnienie w okresie od marca br. do dzisiaj wzrosło z 960 osób do 983. W tej liczbie uwzględnione są osoby, które korzystają z uprawnień związanych z rodzicielstwem (urlopy macierzyńskie, rodzicielskie, wychowawcze) oraz przebywające na świadczeniach rehabilitacyjnych (razem jest to 38 osób). Powyższe dane nie uwzględniają liczby pracowników, którzy przebywają na zwolnieniach chorobowych lub zasiłkach opiekuńczych. Wśród tych 983 osób są pracownicy merytoryczni oraz pracownicy administracyjno-techniczni.

Powiatowe Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne województwa pomorskiego zatrudniają (stan na 12.10.2020 r. dane zbierana dla GIS) - 743 pracowników, wśród tych osób są pracownicy merytoryczni oraz pracownicy administracyjno - techniczni.

Ile zarabiają inspektorzy? Czy podczas pandemii ich zarobki wzrosły?

Przeciętne wynagrodzenie szeregowego pracownika w jednostkach Państwowej Inspekcji Sanitarnej województwa pomorskiego wynosi brutto 4 320,04 zł (netto 3 133,26 zł). Czekamy na wypłatę podwyżek, które zostały przewidziane ustawą z dnia 8 czerwca 2017 roku o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, podwyżkę wynagrodzeń w związku ze zmianą rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 26 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków wynagradzania za pracę pracowników podmiotów leczniczych działających w formie jednostki budżetowej oraz rozliczenie wniosków dotyczących wypracowanych przez pracowników nadgodzin (sierpień, wrzesień).

Tomasz Augustyniak, pomorski wojewódzki inspektor sanitarny
Tomasz Augustyniak, pomorski wojewódzki inspektor sanitarny fot. Agata Jabłońska
Nieustannie pojawiają się skargi, że dodzwonienie się do sanepidu graniczy z cudem. Czy rozważali państwo zatrudnienie zewnętrznej firmy do obsługi infolinii? Czy jest w ogóle taka możliwość?

Rutynowe działanie to jak najszybsze dotarcie do osób z kontaktów osoby zakażonej i objęcie tych osób kwarantanną lub nadzorem epidemicznym, wydawanie decyzji o kwarantannie, w uzasadnionych przypadkach umawianie osób przebywających na kwarantannie na badania. Obecnie liczba osób objętych kwarantanną w województwie pomorskim wynosi ponad 15 tysięcy. Nałożenie decyzji o kwarantannie poprzedzone jest zawsze przeprowadzeniem szczegółowego dochodzenia. Pomimo włączenia w jesiennej strategii lekarzy POZ do walki z koronawirusem, organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej nadal realizują bardzo dużo zadań związanych ze zwalczaniem epidemii. Nadal wydawane są decyzje o izolacji dla osób z potwierdzonym zakażeniem Sars-CoV-2 przez Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych, bowiem nie wszystkie osoby mają możliwość uzyskania porady u lekarza POZ.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w TrójmieścieLiczba ognisk, które monitorują nasze powiatowe placówki jest bardzo duża, na stronie internetowej Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku publikujemy dane o tych ogniskach, które dotyczą placówek oświatowych, podmiotów leczniczych, zakładów pracy i różnych instytucji państwowych, natomiast placówki powiatowe monitorują jeszcze bardzo dużo ognisk rodzinnych. Liczba telefonów z różnego rodzaju pytaniami i sprawami do załatwienia jest ogromna. Tematy części połączeń i zapytań nie należą do kompetencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej, a tłumaczenie tego faktu wpływa na blokowanie linii telefonicznych. Ponadto trudno jest pracownikom, przy obecnym nawale obowiązków, jednocześnie odbierać telefony i przygotowywać dokumentację z dochodzeń epidemiologicznych i pisać decyzje czy sprawozdania.

Co jeszcze robicie?

W Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku prowadzone są wszystkie działania organizacyjne związane z poborem materiału do badania w kierunku SARS-CoV-2 w domach pacjentów przez mobilne medyczne zespoły wymazowe, finansowane przez Urząd Wojewódzki. Listy wymazowe dla konkretnych zespołów układane są z uwzględnieniem realnej trasy przejazdu i możliwej do realizacji ilości wymazów. Ze względu na badanie próbek w różnych laboratoriach zespoły muszą dostawać osobne listy pacjentów, których badania zlecili lekarze i osobne zlecenia od PPIS. Listy wymazowe, zlecenia i zestawy wymazowe przekazywane są medycznym zespołom mobilnym. Konieczny jest również stały kontakt z zespołami w celu bieżącego korygowania niezgodności, uzgadniania i dopisywania pilnych zleceń. W WSSE przyjmowane są też codziennie telefonicznie i drogą mailową zlecenia badań pacjentów niesamodzielnych. Jeżeli lekarz nie ma możliwości zlecenia badania w systemie, wszystkie dane wprowadzane są do EWP przez pracowników WSSE w Gdańsku, a następnie przekazywane są lekarzom informacje o wynikach. Obecnie realizowanych jest dziennie ponad 600 zleceń. Dlatego musimy mierzyć się z zarzutami, że bardzo trudno jest dodzwonić się do niektórych powiatowych placówek.

Jakie wsparcie od rządu na czas pandemii otrzymała Państwowa Inspekcja Sanitarna województwa pomorskiego?

Oprócz sprzętu komputerowego od początku pandemii placówki Inspekcji zostały zaopatrzone również w samochody. Obecnie trwa dostawa telefonów komórkowych i nowoczesnych telefonów stacjonarnych.

Co w codziennej pracy stanowi dla państwa największe utrudnienie?

Największym problemem jest zbyt mała liczba kadry w placówkach powiatowych. Od marca zasoby kadrowe organów Inspekcji nie powiększyły się, pracownicy są przemęczeni. Tak jak inni obywatele ulegają zakażeniom wirusem Sars-CoV-2, trafiają do izolacji i kwarantanny. Problemem są również zwolnienia lekarskie wynikające z chorób innych niż COVID-19. Proszę również pamiętać, że pracują u nas zwyczajni ludzie, którzy na co dzień zmagają się z takimi samymi problemami, jak wszyscy inni. Do tego pracują pod ogromną presją, mierząc się przy tym na każdym kroku z atakami i krytyką.

Opinie (116) 9 zablokowanych

 • (3)

  Wyłudzają przez telefon dane osobowe po czym nakazują siedzieć ludziom w domowym areszcie na podstawie tzw testow pozbawionych jakiejkolwiek standaryzacji i dających fałszywy wynik. Na tej podstawie niszczą ludziom firmy i rodziny. Jak sie wszystko skończy to prokuratorzy będą mieli co robić.
  W państwie prawa taka instytytucja została by od razu pozbawiona kompetencji i zdelegalizowana za działania na szkodę obywatela a osoby odpowiedzialne stanęłyby przed prokuratorem.

  • 65 80

  • Brałes już swoje tabletki?

   • 22 15

  • lepiej kup widły i taczkę

   prokuratura Ci nie pomoże

   • 6 5

  • Ale to przecież nie wina sanepidu, że rządzący wprowadzili takie zasady. Pretensje miej do góry, a nie szeregowych pracowników. Ja im współczuję.

   • 20 3

 • (5)

  Jak działa sanepid?.W skrócie, nie odbierają telefonu.

  • 79 14

  • Coś ty, oni są bardzo sprawni w przerywaniu łańcucha zakażeń (2)

   wystarczy popatrzeć jak liczba zakażonych wystrzeliła kiedy przestano testować ludzi na kwarkach - to kogo oni na te kwarki wysyłali jak testując losowych ludzi z ulicy miałeś wyższy procent pozytywów?
   Dlaczego nikt otwarcie tego nie krytykuje, nie rozlicza, nie powie, że to jest bez sensu?
   Dajcie normalnym ludziom normalne L4 gdy są chorzy to będą w domu siedzieć a nie ich bezprawnie zamykacie a potem jeszcze szczujecie milicją i armią smoleńskich obdartusów!

   • 13 4

   • Mistrzuniu jeszcze niedawno szczekales że to wssystko bujda

    I że czekasz od majówki aż się zacznie, więc teraz się stul

    • 3 3

   • Ziomek jak tam Twoje wyjścia do restauracji

    I ćwiczenia na siłowni codzienne? I wyjazdy za granicę na wycieczki? Opowiedz ruski trollu o tym

    • 6 2

  • Skoro oni nie odbierają to ja też mogę nie odbierać?

   • 9 1

  • dokładnie tak

   zasłanianie się dużą ilością telefonów jest bez sensu- działa ogólnopolska infolinia. do wojewódzkiego można dodzwonić się bez problemu, to gdański jest problemem- po prostu nie odbierają i następuje rozłączenie po ok. 30 sekundach (więc nie mają kolejkowania). po protu nie odbierają. a informacji odnośnie gdańska tylko oni udzielają. wojewódzki nie ma danych, ogólnopolska infolinia nie ma danych. żałosne. a człowiek siedzi w domu po informacji z przedszkola, że kwarantanna i sanepid będzie dzwonił. dziecko do końca kwarantanny nie było oznaczone w systemie jako kwarantanna, a oni kilka dni po jej zakończeniu dzwonią, czy musimy mieć dokumenty, bo jak nie, to oni do sytemu nie będą wpisywać.

   • 7 0

 • Jak się czyta o sytuacji w innych województwach, to u nas jest w miarę dobrze.

  Wyniki testu tego samego dnia na IKP, wymazy idą całkiem sprawnie. Zwalnianie z kwarantanny to akurat jest lekki bajzel, ale mogło być gorzej. Innych spraw u nich nie miałem, to moja opinia jest niezbyt obiektywna. W porównaniu z codzienną "pracą" UM i próbą załatwienia czegokolwiek w Gdyni, to niebo a ziemia.

  • 28 8

 • (7)

  Jak PO polikwidowalo większą część laboratoriow i punktów pobrań to co się dziwić,że teraz nikt nie może się dodzwonic .Pracowników jak na lekarstwo.

  • 28 51

  • No tak, winne po. (1)

   Bo PiS rządzi dopiero szósty rok, a korona zaatakowała wczoraj.

   • 32 5

   • zaskoczyli się, niedorajdy ... prawda? :)

    • 3 0

  • ROTFL

   • 2 0

  • a

   a PIS zlikwidowało kilkanaście szpitali!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

   • 9 3

  • Dobrze ze PiS przywróciło.

   No i te piękne autostrady które powstały przez ostatnie 5 lat, piękne szpitale itd... tylko kasa z budżetu rozdana na patoli, handlarzy bronią i niedoszłe wybory.

   • 18 3

  • Jak PO (1)

   Następny nawidzony PO juz 5 la nie rządzi

   • 5 3

   • siedem lat, dla ścisłości

    • 2 0

 • Państwo w państwie? (1)

  Jak działa sanepid chyba każdy wie kto miał doczynienia z tą instytucją.

  • 36 8

  • Miałam do czynienia i nic nie mogę im zarzucić.

   • 8 11

 • Sanepid wykonuje mrówcza pracę (2)

  Obecne rządy zmobilizowały wiele grup do wykonywania tytanicznej pracy. W porównaniu z taka Francja to nasz Sanepid robi kawał dobrej roboty.

  • 37 29

  • Ty nawet nad morzem nigdy nie byłeś, a co dopiero we Francji.

   Dobrze że masz Tvpiss na Podkarpaciu, dzięki niej wiesz wszystko :D

   • 7 3

  • spadaj trollu!!!!

   • 6 0

 • Jak działa? Słabo.

  I nie do końca zgodnie z prawem.

  • 36 15

 • Jak działa (14)

  Kosztownie!
  Mają duże premie za ilość wypisanych ludzi na kwarantanny . Rząd ich dobrze dotuje.
  Musi być dyscyplina i kontrola .
  Mają pensje niech pracują! Ale by ich dodatkowo nagradzać? Tam chyba bodajże 75zl za /os wysłana na kwarantanne. Mogę się mylić ...

  • 26 51

  • Jak widać coś jest na rzeczy bo sporo instytucji jest dodatkowo wynagradzanych jeżeli przyczynią się do pompowania covidowej statystyki i stwierdzą u kogoś nosicielstwo czy wyslą na kwarantanne. Komuś ewidentnie na tym zależy zeby pompować covidowy balon. Jest to nic innego jak legalna łapówka a podbijanie statystyk a tym samym sianie paniki i chaosu.

   • 11 10

  • Kłamiesz trollu!!!

   • 7 4

  • Haha

   Burze twoja pozytywna świadomość o Pisie?

   Kolego tak jest. Ale głośno o tym nie mówią.

   Szkoda że jesteś nieświadomy.

   • 2 6

  • Premie za kwarantannę? (2)

   75zl /os skierowaną na kwarantannę? Pierwsze słyszę. Plotki a realia to co innego. Cyt." Tam chyba bodajże 75zl za /os wysłana na kwarantanne. Mogę się mylić ..." - sam te plotki rozpuszcza.

   Pracownik Samepidu

   • 15 6

   • (1)

    Nie pamiętam czy taka była kwota !!!! Co nie znaczy że to plotki .... włącz sieć i poszukaj . Albo zadzwoń do MZ . Jacy wy zmanipulowani.... dramat ... oficjalnie to gdzie wspominali... Ale wy dalej swoje . Szkoda słów .

    • 3 12

    • dam dużo wielokropków to pomyślą, że jestem mądry

     za to ty oświecony jesteś i samodzielnie myślący

     • 1 0

  • Wiecej ?

   Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej będą mogli otrzymać dodatek specjalny za wykonywanie czynności kontrolnych związanych z epidemią - wynika z projektu nowelizacji rozporządzenia ministra zdrowia.

   Dodatek dla pracowników sanepidu za kontrolę w czasie epidemii COVID-19 w wysokości do 75 proc. wynagrodzenia zasadniczego.

   75% nie zł. Drogi Panie . Pomyliłem się ! Czyli lepiej 75% haha

   • 6 4

  • nie mają żadnej premii nie kłam

   mają za to dużo więcej roboty za te same pieniądze a jak tu czytam podwyżki z 2017 czyli 3 lata temu przyznane nadal nie przyznane, za to pińset plus jest

   • 12 5

  • Premie za badania?

   Skąd masz takie info bo chyba nie ze źródła?

   • 5 4

  • Bzdura

   co za bzdury piszesz! Wiadomości kompletnie wymyślone

   • 1 0

  • Skąd masz takie informacje? Czyżby a moj znajomy mowil, ze jego kuzyn itp?

   • 0 0

  • sanepidowiec

   75 zł/os? tyle to ja zarabiam za pół dnia pracy w sanepidzie...

   • 2 0

  • WHAT

   Ciekawe skąd takie informacje, akurat pracuje w takiej placówce i jeszcze nie dostałam tego 75 zł na os.. hmmm może jeszcze wypłacą :D

   • 0 0

  • 75 zl

   Co ty za glupoty wypisujesz

   • 0 0

 • współczuje pracownikom (6)

  Biedni pracownicy, nie maja czasu nawet zjeść śniadania. Jest ich za mało przy takiej skali zachorowań.

  • 47 10

  • Żartujesz? (2)

   Hahaha
   Kawka podstawa pracy w sanepidzie

   • 8 12

   • Rozumiem, że ty przez 8 godzin nic nie pijesz?

    • 8 3

   • tylko herbata!!!

    • 0 0

  • To tak nie działa

   Dużo zależy od tego w jakim dziale się pracuje, ale teraz zagonieni są wszyscy do roboty, nie tylko epidemiologia

   • 5 0

  • mysle , ze premie im to wynagradzaja (1)

   • 2 4

   • Tak. Premia. 2%. Można zaszaleć tyle kasy

    • 2 0

 • Bzdury (2)

  Za wysłanie na kwarantannę szeregowy pracownik sanepidu nie ma premii. Młody zarabia ok. 2300-2700 netto.

  • 36 5

  • ale to szef ma sie obłowic

   • 1 1

  • i tak za dużo

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane