• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Kierowcy i motorniczowie w koszulach, ale już bez krawatów

Maciej Korolczuk
26 września 2022, godz. 07:00 
Kierowcy i motorniczowie nie mają już obowiązku pracy "pod krawatem". Teraz jego zawiązanie pod szyją zależy wyłącznie od woli pracownika. Kierowcy i motorniczowie nie mają już obowiązku pracy "pod krawatem". Teraz jego zawiązanie pod szyją zależy wyłącznie od woli pracownika.

Od 1 października kierowcy i motorniczowie Gdańskich Autobusów i Tramwajów nie muszą już wozić pasażerów w obowiązkowych krawatach - taką decyzję, za zgodą władz miasta, podjął prezes spółki Maciej Lisicki. Pracowników miejskiego przewoźnika nadal obowiązywać będą służbowe uniformy.Czy zwracasz uwagę na ubiór motorniczych i kierowców autobusów?

Klient w krawacie jest mniej awanturujący się - kultowy cytat z Misia w reż. Stanisława Barei znają niemal wszyscy.

Trudno powiedzieć, w jaki sposób krawat (lub jego brak) przekładał się na pracę kierowców i motorniczych, ale wiadomo, że dotychczas był obowiązkowym elementem konfekcji pracowników miejskiego przewoźnika.

Dotychczas, bo właśnie zarząd spółki - za zgodą władz Gdańska - uznał, że praca w krawacie będzie zależała już tylko od woli i chęci samych kierowców.

Trzy powody rezygnacji z krawatówZ wnioskiem o rezygnację z obowiązkowych krawatów pod koniec czerwca do władz miasta zwrócił się Maciej Lisicki, prezes GAiT. Prośbę umotywował m.in. obecnymi trendami w ubiorach kierowców, postulatami samych pracowników spółki oraz ograniczeniami wynikającymi z prowadzenia pojazdu w krawacie.

Jazdę "pod krawatem" reguluje umowa przewozowa podpisana przez GAiT z Zarządem Transportu Miejskiego. Dotychczas obowiązek jazdy w krawacie obowiązywał przez większą część roku - jesienią zimą i wiosną. Latem, aż do końca września, kierowcy byli z niego zwolnieni.

Od października krawat zależy od woli kierowcyWielu kierowców o obowiązku jazdy w koszuli i krawacie wypowiadało się z rezerwą. Negatywne głosy docierały też do władz spółki. Pismo z prośbą o rezygnację z krawatów trafiło na biurko Piotra Borawskiego. Ten, po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw, dał się przekonać i wyraził zgodę na rezygnację z krawatów. Na jej podstawie dokonano też stosownej zmiany w umowie przewozowej.

- Zgodnie z przyjętymi zasadami kierowcy GAiT, do 30 września każdego roku, ze względu na okres letni są zwolnieni z obowiązku noszenia krawata. Dodatkowo, zgodnie z pismem i wyrażoną zgodą prezydenta Borawskiego, od października obowiązek noszenia krawatów zostanie zniesiony - potwierdza Paulina Chełmińska z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Przypomnijmy, że od kilku miesięcy wszyscy motorniczowie i kierowcy w GAiT swoją pracę wykonują w jednolitych koszulach z haftem.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (139)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane