• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Kierowcy po karambolu: estakada była jak szklanka. ZDiZ: sypaliśmy sól

Maciej Naskręt
4 listopada 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 

17 uszkodzonych aut i jedna osoba ranna - to efekt porannej kolizji z godz. 6 na Estakadzie Kwiatkowskiego w Gdyni. Kierowcy przekonują, że skutki zderzenia mogłyby być mniejsze, gdyby droga była posypana solą. ZDiZ twierdzi, że pługoposypywarki przejechały estakadą przed wypadkiem.



Czy zimą zmieniasz swoją technikę jazdy samochodem?

Gdyby nie refleks innych kierowców, osób rannych i rozbitych aut byłoby jeszcze więcej. W piątek rano na Estakadzie Kwiatkowskiego zobacz na mapie Gdyni zderzyło się 17 samochodów. Jedna osoba została poszkodowana.

- To było jak gra w domino. Prawdopodobnie jeden z samochodów stracił przyczepność i wytrącił z toru jazdy inny pojazd. Na nie zaczęły wpadać kolejne samochody lub kończyły podróż na barierkach estakady - opisuje kom. Michał Rusak, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej Policji w Gdyni.
Usuwanie skutków zdarzenia zajęło ok. trzech godzin.

W miejscu zdarzenia droga prowadzi z górki i po lekkim łuku w prawo. Nad ranem w tej części Trójmiasta był przymrozek. Droga była pokryta niewidoczną warstwą lodu.

Ulica Kwiatkowskiego. Korek po karambolu na Estakadzie Kwiatkowskiego. Ulica Kwiatkowskiego. Korek po karambolu na Estakadzie Kwiatkowskiego.
Miasto: sypaliśmy solą przed karambolem

Wielu kierowców po zderzeniu samochodów zwróciło uwagę na niewłaściwie przygotowaną jezdnię, na której znajdowała się gołoledź.

- Ostatnio drogowcy zapowiadali, że są gotowi do zimy. Było głośno, jak to wszyscy są gotowi, kasa w przetargach już rozdana. A tu efekty widać od razu. Kto za to odpowie? Jak zwykle kierowcy - mówi jeden z naszych czytelników.
Gdyńscy urzędnicy zapewniają, że drogowcy wyjechali na drogi już dzień wcześniej. O godzinie 18 na terenie miasta pracowały cztery pługopiaskarki. Po północy firma dbająca o stan dróg przeprowadziła kontrolny objazd m.in. Estakady Kwiatkowskiego, podczas którego stwierdzono dodatnią temperaturę pow. 2,5 st. C i brak opadów. Fakt występowania dodatnich temperatur potwierdzały odczyty ze stacji meteorologicznych Tristar usytuowanych w rejonie Estakady Kwiatkowskiego.

- W kolejnych godzinach, zdaniem urzędników, sytuacja na drogach kontrolowana była przez wykonawcę poprzez monitorowanie dostępnych źródeł informacji, stacji meteorologicznych, kamer Tristar i GDDKiA. Urządzenia te wskazywały temperaturę w granicach 2-3 st. C i niewielki opad deszczu - wyjaśnia Małgorzata Omachel z gdyńskiego magistratu.
Około godz. 5 rano po raz kolejny samochód techniczny kontrolował Estakadę Kwiatkowskiego. W związku ze spadkiem temperatury i niewielkim opadem, w rejon ten skierowana została solarka.

- Pługoposypywarka z solą przejechała w miejscu zdarzenia jeszcze zanim do niego doszło - zapewnia Małgorzata Omachel.
Warto nadmienić, że zjawisko oblodzenia wystąpiło na Estakadzie Kwiatkowskiego na krótkim odcinku drogi, w miejscu, w którym dotychczas nie występowało szczególne zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego. W związku z zaistniałą sytuacją wykonawca został zobowiązany do wzmożenia kontroli stanu nawierzchni dróg w terenie.



Usuwanie rozbitych pojazdów z Estakady Kwiatkowskiego. Usuwanie rozbitych pojazdów z Estakady Kwiatkowskiego.
Policja: nie sprawdzamy rodzaju ogumienia

A może do zdarzenia by nie doszło, gdyby kierowcy biorący udział w karambolu mieli wymienione opony na zimowe?

- Tak to jest, jak jeden z drugim na zimowe nie zmieni, bo śniegu nie ma - napisał w komentarzu pod artykułem o karambolu jeden z naszych czytelników.
Policjanci podkreślają, że w sytuacji kolizji lub wypadku nie sprawdzają rodzaju ogumienia, co najwyżej jego stan.

- Nie ma przepisu, z którego moglibyśmy karać za stosowanie niewłaściwego rodzaju opon do pory roku - podkreśla Rusak.
Utrudnienia na Estakadzie Kwiatkowskiego

W dniach 07.11 - 05.12.2016r. w związku z remontem przegubu nastąpi zmiana organizacji ruchu w ciągu Estakady Kwiatkowskiego kierunek ul. Morska na wysokości ul. J. Wiśniewskiego. Zmiany w organizacji ruchu polegać będą na zawężeniu jezdni Estakady Kwiatkowskiego do jednego pasa ruchu.

Miejsca

Opinie (309) 2 zablokowane

  • Po co sól?! A co to zima?!

    • 3 0

  • jak to nie ?

    "...w miejscu, w którym dotychczas nie występowało szczególne zagrożenie bezpieczeństwa ruchu drogowego..."
    Na miejscu wjazdu na estakadę droga jest nierówna/pofalowana.
    Kierowcy wjeżdżają w tym miejscu już z większa prędkością niż dozwolona, co zapewne przyczyniło się do utraty przyczepności przez tego Pierwszego.
    Ale ja już tam miałem prawie nauczkę, wyprowadził mnie wtedy ASR - pamiętam to do dziś, pogoda była podobna. Do dziś nie wyrównano tam łączenia, nie ustawiono znaków ostrzegawczych. W przypadku zmiany podłoża pod drogą istnieje duża różnica temperatur w nawierzchni...a do tego ta nierówność.
    Winą była prędkość, niekoniecznie opona, ale można by było tego uniknąć gdyby nie powyższe w cytacie przeświadczenie, które jest błędne!

    • 2 2

  • Kiedy doczekam sie opon wiosenno - jesiennych ? (1)

    Widzę że wulkanizacja to branża niczym farmaceutyka, wciąż się rozwija. Szkoda tylko że nie informują przy reklamie opon zimowych: "Nie wyłączać mózgu podczas jazdy nawet na naszych najlepszych oponach".
    Cóż, ustawy nie dało się przepchnąć to wmówimy że zimówki są konieczne i basta.

    • 5 0

    • przyczepność zależy od tarcia

      Tarcie zależy od dwóch wielkości: działającej siły i współczynnika tarcia. Teraz powiedzcie proszę czy współczynnik tarcia opon letnich spada wraz z temperaturą?
      Oczywiście jak jest lód na jezdni to nie mamy przyczepności niezależnie od rodzaju opony, no chyba , że mamy kolce lub łańcuchy.....

      • 1 0

  • hłe hłę

    Opony letnie, "szklana" jezdnia, 80 na liczniku i ułańska fantazja mistrza kierownicy więcej nie potrzeba

    • 4 3

  • Prawda jest taka ze ten co zawinol się pierwszy na estokadzie nie potrafi jeździć i tyle w temacie.Prosze o sto lapek w górę.

    • 1 6

  • Pan Rusak powinien pisac książki, najlepiej lektury szkolne z długimi opisami przyrody.

    "wytrącił z toru jazdy inny pojazd (...) kończyły podróż na barierkach estakady".

    • 3 0

  • na monitoringu miejskim,można sprawdzić czy ZDZIZ wykonało swoją prace

    • 4 1

  • zmienić tych od piasku.

    A tak ku sprawiedliwości to kiedy ukarają tego co odebrał tą część jezdni , nawet na suchej bez lodu jezdni podrzuca w tym miejscu jak na torze przeszkód , na prawym pasie trochę mniej. A dopiero po remoncie , choć przed remontem to samo było.

    • 4 1

  • Bzdurne wyjaśnienie, żeby chronić tyłek ZDIZ.

    Posypane solą przed zdarzeniem.? W takim razie ciekawe czemu musiałem jechać 20 km/h, żeby się nie ślizgać? Opony zimowe nic tu nie pomogły...Ktoś powinien odpowiedzieć za dzisiejszy naganny stan estakady...Czarny lód był chwilę przed 6, a oni tłumaczą, że po 5 posypali...Gdzie ta sól się podziała? Wyparowała?

    • 7 1

  • Mogliby chociaż nie robić z ludzi idiotów twierdząc, że monitorowali sytuację i przygotowali drogę do jazdy jeszcze przed karambolem. Każdy, kto w tym czasie tamtędy jechał wie, że to nieprawda... W normalnych warunkach może dwóch by się puknęło przez czyjąś głupotę, ale nie siedemnastu!

    • 8 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane