• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Koniec z "kopciuchami". Uchwały antysmogowe przyjęte

Ewelina Oleksy
29 września 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Co ze Strefą Czystego Transportu w Trójmieście?
W Gdańsku problem z "kopciuchami" jest nadal spory. Uchwała antysmogowa ma pomóc go zlikwidować. W Gdańsku problem z "kopciuchami" jest nadal spory. Uchwała antysmogowa ma pomóc go zlikwidować.

Koniec z piecami "kopciuchami" zanieczyszczającymi powietrze, a jeśli kominki, to tylko okazjonalnie. Sejmik województwa pomorskiego przyjął uchwały antysmogowe, które obejmą też Gdańsk i Gdynię. Sopot jako kurort ma od lutego tego roku oddzielne zasady i własne przepisy w tej sprawie.



Czy uchwały antysmogowe poprawią jakość powietrza w twoim mieście?

Przyjęte przez radnych województwa uchwały antysmogowe to przepisy dotyczące zmiany sposobu ogrzewania w domach. Wszystko po to, by zredukować zanieczyszczenia powietrza.

Na mocy uchwał mieszkańcy, którzy palą w starych piecach i kopcą z kominów, będą musieli podłączyć się do sieci ciepłowniczej lub gazowej, jeżeli istnieje taka możliwość. Na wsiach natomiast obowiązywać będzie m.in. wymiana pieców i kotłów na nowoczesne.

Ta wiadomość ucieszyła m.in. władze Gdańska. Warto przypomnieć, że w ostatnim sezonie grzewczym nałożono tu ponad 200 mandatów za palenie śmieciami w piecach.

Pożegnanie z "kopciuchami"



"Kopciuchy", czyli piece węglowe klasy 1 i 2, muszą zniknąć z miast najpóźniej do września 2024 roku. Do września 2026 roku trzeba się będzie pożegnać z piecami klasy 3 i 4, a do końca 2035 roku z piecami najwyższej 5 klasy.

Firmy zajmujące się ogrzewaniem w Trójmieście



Uchwała zabrania też spalania węgla brunatnego, węgla kamiennego o uziarnieniu mniejszym niż 3 mm, mułów i flotokoncentratów oraz biomasy o wilgotności powyżej 20 proc.

- Projekty uchwał były wcześniej konsultowane zarówno z samorządowcami, jak i organizacjami ekologicznymi. Zgodnie z założeniem uchwał antysmogowych mieszkańcy miast, którzy ogrzewają domy kotłami CO lub piecami na paliwa stałe, w pierwszej kolejności mają obowiązek podłączenia się do miejskiej sieci ciepłowniczej lub gazowej. Jeśli nie ma możliwości podłączenia się do miejskiego ogrzewania, uchwały zezwalają na stosowanie gazu lub lekkiego oleju opałowego. Oczywiście warto zainwestować w odnawialne źródła energii w celu ogrzewania budynku i wody, np. panele fotowoltaiczne czy solary - mówi Michał Piotrowski, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.
Jak podkreśla Mieczysław Struk, marszałek woj. pomorskiego, przyjęte uchwały to odpowiedź na problem, którego skala jest gigantyczna.

Czytaj też: Technologia z Gdyni wspomoże walkę ze smogiem

- W woj. pomorskim mamy ok. 100 tys. kotłowni i emitorów wysokoemisyjnych zanieczyszczających powietrze. Warto wspomnieć o powiązaniu zanieczyszczenia środowiska z chorobami cywilizacyjnymi. Pyły w powietrzu wpływają choćby na choroby układu oddechowo-krążeniowego - zaznacza Struk.

Czarny dym z komina. Film z kwietnia ubiegłego roku

Co z kominkami?



Jeśli mamy w domu kominek, który nie jest głównym źródłem ogrzewania, nie trzeba z niego rezygnować. Przestarzałe wkłady warto jednak wymienić na nowoczesne, ekologiczne.

Ile w Gdańsku, Sopocie i Gdyni można dostać na wymianę pieca? Raport.



Z kominka w domu nie trzeba rezygnować, jeśli nie jest głównym źródłem ogrzewania, a służy nam jedynie do okazjonalnego rozpalania. Z kominka w domu nie trzeba rezygnować, jeśli nie jest głównym źródłem ogrzewania, a służy nam jedynie do okazjonalnego rozpalania.
- Ale dym z kominka nie może być uciążliwy dla sąsiedztwa. Do spalania w kominku należy używać specjalnego drewna lub olejów (w przypadku biokominków). Trzeba też pamiętać, by rozpalanie w kominku było okazjonalne - wskazuje Michał Piotrowski.

Oddzielne przepisy dla Sopotu



Sopot jako kurort ma osobne zasady i inną uchwałę antysmogową, którą przyjęto już w lutym tego roku.

Zgodnie z nią do 2024 roku z Sopotu mają zniknąć wszystkie piece węglowe. Do końca 2021 r. ich wymianę na instalacje proekologiczne będzie w całości finansować miasto.

Czytaj też: Oferując pomoc przy wymianie pieca, podszywają się pod sopocki magistrat

W roku 2022 dofinansowanie sięgnie 80 proc., a w roku 2023 - 60 proc. Od stycznia 2024 r. miasto nie będzie już finansować wymiany pieców. W Sopocie pozostało jeszcze ok. 300 pieców opalanych węglem.

Straż Miejska uczy, jak prawidłowo rozpalać w piecu. Film archiwalny

22:11 17 PAźDZIERNIKA 20

Palenie śmieciami w piecach (11 opinii)

Szanowni Państwo czy można coś zrobić z trucicielami z Kielnieńskiej w Osowie, którzy palą w piecach śmieciami? chciałem wyjść na spacer, ale maseczkę trzeba założyć, nie z powodu covid19 a z powodu palonych w piecu śmieci. Zgłoszę to na straż miejską, tylko że w godzinach palenia śmieciami straż miejska nie funkcjonuje. Można coś z tym zrobić, bo nie da się normalnie funkcjonować?Sprawa zostanie zgłoszona w poniedziałek.
Szanowni Państwo czy można coś zrobić z trucicielami z Kielnieńskiej w Osowie, którzy palą w piecach śmieciami? chciałem wyjść na spacer, ale maseczkę trzeba założyć, nie z powodu covid19 a z powodu palonych w piecu śmieci. Zgłoszę to na straż miejską, tylko że w godzinach palenia śmieciami straż miejska nie funkcjonuje. Można coś z tym zrobić, bo nie da się normalnie funkcjonować?Sprawa zostanie zgłoszona w poniedziałek. Zobacz więcej

Miejsca

Opinie (439) ponad 20 zablokowanych

  • W miastach pozbywa się zieleni która pochłania CO2, betonuje się wszystko i to jest ECO ??? hipokryzja

    • 8 0

  • Tytuł

    A co na wypadek wojny, katastrofy naturalnej czy biedy, które zawsze nam grożą?
    Czym mam palić jak jestem biedny?

    • 6 1

  • (14)

    Prawda jest taka że to postęp, przemysł, nowe technologie trują.
    Wcześniej nie było samochodów, nie było samolotów, nie było komputerów, telewizorów czy telefonów komórkowych, ebooków i wiele innych ...... Sprzęty elektroniczne specjalnie produkowane na 2 lata zamiast jak kiedyś na 10lat. Trzeba potem to składować, nie ma jak niszczyć. W każdym telefonie są baterie złe dla środowiska... A plastik który produkowany jest na potęgę. Brak butelkowate... Powstające galerie, muzea, osiedla kosztem zieleni...Do tego w imię ekologi budowa spalarni... Uważam że samoloty też się przyczyniły do dużego stężenia Co2. Przecież lotów na cały świecie jest mnóstwo, jak na autostradzie samochodów. Przecież z nich nie zrezygnujemy. Tak więc postęp generuje to wszystko. A on zawsze idzie do przodu. Nawet rzeczy ekologiczne przykład samochody elektryczne czy faktycznie są eco??? A skąd jest prąd? a przecież mamy mnóstwo rzeczy na prąd. Które jak się zepsują trzeba utylizować...

    • 8 1

    • To wszystko prawda. No i? Do czego zmierzasz? (11)

      • 1 0

      • (10)

        Do tego że wiele zakazy nie zmienią dla powietrza. bo to szerszy problem niż piece... Nie mówię że jestem za piecami... Możemy je wymienić, ale reszta zostaje bez zmian....Postęp nigdy nie będzie ekologiczny... Tu trzeba byłoby zmienić wszystko... A wiadomo ktoś na tym zarabia...Przecież nagle nie znikną samoloty, czy auta czy fabryki i wszechobecna elektronika. Pytanie czy np panele słoneczne są eco. Jak się zepsują trzeba będzie je utylizować. Sami produkujemy rzeczy z którymi potem mamy problem...... !!!!!!!!!!!!!!!! A te rzeczy nie da się spalać jak drewno, papier....

        • 5 0

        • Acha... (9)

          No to powiem tak: ja nie widzę tutaj żadnego problemu, z którym należałoby się rozprawiać.
          Jedyny problem jaki dostrzegam to totalitarne zapędy państwa wobec obywateli.

          • 4 1

          • (8)

            Chodzi też że tworzy się zakazy dla obywateli, nowe przepisy w imię ekologii za plecami robi się co innego. To jest hipokryzja. Kara się zwykłego człowieka, zamiast zacząć od góry... Tworzone są różne przepisy by zniszczyć małe kraje, ich własną gospodarkę, by ich uzależnić od siebie. I to będzie eco. Czas pokarze czy te zmiany wpłyną pozytywnie na klimat i zahamują ocieplenie klimatu. Moim zdaniem nie, bo postęp idzie do przodu...Choć życzę sobie i wszystkim by było czyste powietrze i by nie było groźby ocieplenia klimatu. Dobrze że coś w tym kierunku chcą zrobić, ale jakim kosztem.. I czy tylko w tym jest problem. Tak jak mówiłam postępu nie da się zatrzymać...

            • 3 1

            • Jak dla mnie trochę zamknięty jesteś nadal w tej ekologicznej narracji... (7)

              Wpływ człowieka na klimat i Ziemię jest dość minimalny...
              Zaś ocieplenie klimatu to raczej pozytywna zmiana, jeśli w ogóle człowiek ma z nią cokolwiek wspólnego i o ile ona w ogóle ma miejsce.

              • 2 0

              • (6)

                Wiem o czym mówisz. Chodzi ci że w historii już były ocieplenia i zlodowacenia. Że to się powtarza co ileś lat w cyklach ziemi i że na to wpływu nie mamy?! O tych cyklach sie pisze . W niektórych publikacjach naukowych pisze się że ocieplenie prowadzi do ochłodzenia... Tylko Państwa, Unia chcą to zahamować. Mają inne poglądy niż ty. Wiele ludzi im wierzy.. Uważają że mamy zły wpływ na klimat i że klimat się ociepla i to jest złe. Państwa chcą wprowadzać politykę ekologiczną w imię ochrony klimatu przed ociepleniem. Nie jestem zamknięta na ekologię. Tylko mówię jaka narracja jest obecna w Państwach, Uni czy na świecie...Ja uważam że przemysł doprowadził do wielu rzeczy złych, ale jednocześnie był on potrzebny w jakimś stopniu. Jednocześnie wiem jak cała przyroda ma wpływ na nasze życie. Że wpływ mają prądy morskie, wulkany czy to co się dzieje ze słońcem, planetami itp Mam świadomość że przyroda także nami steruje i od niej wiele zależy.

                • 2 0

              • Cieszę się w takim razie. (4)

                Od siebie dodam, ze mam gdzieś tzw. narrację ekologiczną i tak rozumianą ekologię.
                Najgorsze w niej jednak jest to, że jedni dają sobie prawo decydowania o drugich w imię tej idei.
                Dlatego ta "ekologia" powinna zginąć.

                • 3 1

              • (3)

                A mi chodzi o hipokryzje krajów i rządzących... Co mówią o ekologii a za plecami robią co innego... Nie widzę niczego co Gdańsk zrobił dla ekologii, przeciwnie. Widzę negatywy. Co unia zrobiła by była lepsza zdrowa żywość?! nic dalej się truje ludzi. Ale wszyscy mówią w imię ekologii.

                • 3 0

              • Rządy demokratyczne zawsze będą pełne hipokryzji, bo politycy robią tylko tak by zarobić...

                Ale ja nie chcę by Unia, Państwo, Gdańsk (czyli to - bo nie wiem kogo masz na myśli?) robił cokolwiek dla zdrowia, żywności, ekologii, powietrza! Każdy niech działa we własnym zakresie i interesie... a państwo niech nie przeszkadza i zapewnia to, po co zostało powołane (wojsko, reprezentacja kraju na zewnątrz, policja, ewentualnie sądownictwo).

                • 3 0

              • Przecież wiadomo, że swiatem rządzą koncerny i pieniądze (1)

                Gadki szmatki o ekologii, klimacie i CO2 slużą jedynie zrobieniu gruntu pod biznes

                • 2 0

              • Dokladnie. Gdyby rządowi zależało na ekologii to np. koncesje na produkcję alkoholu dostawalyby tylko te browary i hurtownie, które wprowadzają na rynek swoje produkty w butelkach zwrotnych. A tak widzimy walajace sie butelki po Desperadosach, Sommersby, Milocinach, Kormoranach itd. Ja zaczęłam od siebie samej i kupuje tylko Okocim Radler i Radler Warki bo mozna zdać butelki. Podobnie nie wierzę że babcie i dziadki z przyjemnością machaja łopata z węglem. Gdyby inne ogrzewanie było tańsze to na 100000% woleliby pstryknac włącznik i gotowe. Tani prąd lub gaz do ogrzewania, odrębne liczniki na to i ludzie by się przestawili. Oczywiscie nie moglobyby być tak, że rząd to sobie rekompensuje opłatami przesylowymi itd.

                • 2 0

              • Po prostu człowiek już nie boi się Boga

                I chce być wszechmocny, wpływać na klimat planety... phi,śmieszne
                Klimat to element natury, a prawo naturalne pochodzi od Boga.
                Nic tu pyszny człowieczku nie zdziałasz...:)

                • 3 0

    • Prawda jest taka że to USA i Chiny trują (1)

      cały świat i my mamy się dostosować a oni to mają w trąbie

      • 2 1

      • Akurat w Europie najbardziej to byłe demoludy trują

        Najbardziej zanieczyszczone miasta w EU to miasta polskie...
        Niemcy już dawno swoje Zagłębie Ruhry zmodernizowali, w GB nie wiem jak tam Manchester czy Salisbury - miasta robotniczo- górnicze... Ale tam już Thatcher z górnictwem się rozprawiła.
        No i u nas niewiarygodna ilość rzęchów tdi jeździ po ulicach, o co zadbała PO dopuszczając import starych samochodów z Niemiec.

        • 1 4

  • Uchwała

    Przydałby się link do przyjętej uchwały antysmogowej w pdf.

    • 5 0

  • Dodajmy jeszcze uchwalę, że wszyscy mają być młodzi, zdrowi, piękni i bogaci. I problemy rozwiązane.

    • 5 0

  • Moja mama ma stary piec węglowy. (30)

    Dofinansowanie do wymiany pieca które daje UM Gdynia to 1800zł po zrealizowaniu wymiany. Stary przedwojenny budynek, konieczność wykonania projektu domu około 7000zł (potrzebne do przyłącza i wymiany), podłączenie gazu z podłączeniem do budynku około 12000zł, przystosowanie instalacji do nowego pieca około 5000zł, nowy piec gazowy dwufunkcyjny około 3500zł. Razem całość 23000zł do zapłaty dla mieszkanki z Gdyni która sama mieszka i ma emerytury 1200zł.

    Jak tu żyć Prezydencie Miasta Gdyni...

    • 15 2

    • A co najgorsze... (28)

      To dlaczego Twoja Mama w ogóle miałaby być zmuszona robić cos takiego, jeśli nie ma na to ochoty np?!

      • 4 5

      • (27)

        Wyobraź sobie, że mieszkasz obok jego mamy, masz dziecko które oddycha tym syfem. Dlaczego ono musi oddychać tym smogiem, truć się, chorować skoro nie ma na to ochoty?

        • 3 5

        • Nie musi. (11)

          Niech się wyprowadzi jak Mu nie pasuje.
          Albo niech pozwie Jego Mamę o immisje.
          Są na to rozwiązania nie angażujące państwa.

          • 1 7

          • (10)

            Pozwanie to nie jest angażowanie Państwa? Jeśli każdy złożyłby pozew, to sądy by stanęły. Trzeba uporządkować tę sprawę ustawowo. Prawo do życia i zdrowia mamy zapisane w konstytucji.

            • 6 1

            • Pozwanie nie angażuje państwa. (9)

              Za postępowanie sądowe się płaci.

              Jeśli sądy by stanęły (wg mnie już dawno stoją), to znaczy że sądów jest za mało albo są źle zorganizowane. Bez względu na to, nie ma to wpływu na zasady jakie powinny rządzić między suwerennymi jednostkami.

              Konstytucja tez "gwarantuje" bezpłatną edukację służbę zdrowia itd... i co? Jest bezpłatna?! Obudź się z ułudy!

              P.S. Prawo do życia i zdrowia masz. Bez względu na jakąś tam ustawę. Więc walcz o nie, jeśli ktoś na te wartości nastaje!

              • 0 4

              • (8)

                gadasz takie dyrdymały że się tego czytać nie da.
                Pozew bezpośrednio angażuje Państwo bo sądy to instrument państwowy, kwestia czy to płatne czy nie tu nie ma nic do rzeczy.

                • 5 0

              • Nieważne, czy sąd w nazwie jest państwowy czy nie, i czy stoi z anim powaga Rzeczypospolitej... istotne, kto płaci za (7)

                Jeśli za spór sadowy płacą jego strony to sad ten jest prywatny.
                Sam piszesz dyrdymały. ;-)

                • 0 4

              • fajne masz teorie, szkoda z Tobą dyskutować (1)

                spór może być prywatny, ale w sądzie RP

                • 3 0

              • A słyszą o arbitrażu?

                Wygodne. Szybkie. Prywatne. Obowiązują te same reguły co w sądzie.
                Da się? Da się.

                • 0 2

              • "Prywatny Sąd".... jprdl (4)

                • 3 0

              • A słyszał o arbitrażu? (2)

                • 0 2

              • nie zes*aj się (1)

                odnosiłeś się do sądów, nigdzie nie pisałeś o arbitrażu

                • 2 0

              • Sąd czy Sąd arbitrażowy - to samo. Instrument do rozstrzygania sporów.

                • 2 1

              • A jaki masz problem z prywatnym sądem?

                • 0 3

        • (12)

          tylko kto był pierwszy Jego Mama i jej dom czy Ty i Twoje dziecko?
          weźcie się ludzie ogarnijcie.
          W 3 lata nikt nie da rady ogarnąć tego i odciąć się od pieca.
          Problem jest bardziej złożony, ponieważ to nie jest tak że ludziom się nie chce i mają kaprys palenia węglem i drewnem, tylko że budynek jest z reguły już stary, często pamięta wojnę i ładowanie tam gazu to zabójstwo finansowe dla Właściciela - raz że koszt przeprowadzenia tematu a dwa to koszt za palenie później gazem (gdy budynek nie jest docieplony itp) Ci ludzie za paleniem gazem to będą mogli pętle na szyję założyć bo pójdą z torbami.

          • 6 3

          • A jakie to ma znaczenie kto był pierwszy?! (11)

            na roszczenie o immisje nie ma wpływu kolejność zamieszkiwania!

            Ponadto, ludzie pala tym, na co ich stać. Palą badziewiem bo są biedni. Rozwiązaniem jest tylko pozwolenie ludziom się bogacić.

            • 1 3

            • (10)

              ma zasadnicze znaczenie, bo jak zaczynasz mieszkać w danym miejscu to doskonale wiesz że w około Ciebie stoi lub stoją domy od np. 70lat które mają np. piece.
              Więc nie możesz nagle przyjść i wymagać od ludzi że Tobie się nie podoba to niech wymienią piece w 3lata

              • 4 3

              • Chyba nie wiesz co to są immisje.

                Ani jakie roszczenia ci wtedy przysługują.
                I nie chodzi o zmuszania kogokolwiek do czegokolwiek. Chodzi o to, ze masz prawo używać swojej nieruchomości itp. w takim zakresie by nie powodować negatywnych skutków u sąsiadów (tak w uproszczeniu), a sąsiedzi mogą żądać, byś tego zaprzestał po prostu. Nieważne jak długo kto gdzie mieszka.

                • 3 3

              • (8)

                Tylko, że to nie jest problem "z wczoraj". Od lat właściciele domów wymieniają piece na bardziej ekologiczne z własnej woli i często za własną kasę. Bo wiedzą, że to syf, że szkodzi im i sąsiadom. Teraz są dopłaty. Jeżeli do tej pory nie pomogłeś swojej matce, zgadzasz się aby truła siebie i innych, nie chcesz skorzystać z dopłaty, to teraz w końcu będziesz miał bat nad sobą w postaci mandatu karnego. Jak nie idzie perswazją, dopłatą to trzeba karą. Niektórzy inaczej nie zrozumieją.

                • 4 4

              • To jest właśnie myślenie totalitarne/faszystowskie.

                Takie sprawy rozwiązuje się na poziomie jednostek. Państwo do czego innego ma służyć.

                • 5 2

              • (6)

                Piece są w domach które są praktycznie "zabytkowe". Z reguły mieszka tam starsze małżeństwo na emeryturze.
                Aby taką zmianę przeprowadzić profesjonalnie należałoby doinwestować samą nieruchomość, wykonać ocieplenie z reguły i uszczelnić by ciepło też nie uciekało.
                Dalej, dopiero zabierać się za doprowadzenie przyłącza gazu i całej instalacji łącznie z nowym piecem gazowym.
                Gwarantuję że 90% ludzi nie będzie na to stać.

                W innym wypadku gdy nieruchomość będzie mówiąc kolokwialnie "nieszczelna" instalowanie tam gazu spowoduje śmierć finansową tych ludzi.

                • 6 2

              • (4)

                A teraz im ciepło nie ucieka gdy palą węglem lub śmieciami? I czemu zakładasz ,ze to starsze małżeństwo na emeryturze, a nie sknery, patologia która chce tylko poszczęścić kosztem innych?

                • 2 4

              • ucieka ciepło i pewnie będzie uciekać, ponieważ tych ludzi nie stać na renowację budynku.
                Nie zakładam że 100% jest takich ludzi, lecz znam osobiście wiele takich przypadków i wpisują się w schemat wyżej.

                • 5 1

              • Nic ci do tego, czym i dlaczego ktoś inny pali w piecu! (2)

                Zajmij się swoim życiem.

                • 3 3

              • Jak wystawi koniec komina w swoim dużym pokoju, to nic mi do tego. (1)

                Jak jego dym leci w moje okna i do mojego pokoju, to już moja sprawa.

                • 2 3

              • I po to jest instytucja prawna immisji!

                Nie potrzeba uchwał.

                • 1 4

              • Nie problem jest w tym czy to się opłaca czy kogoś stać...

                Problem czy to jest sprawiedliwe i zgodne z prawem.
                Ta uchwała nie jest zgodna z prawem (nie mówię o przepisach).

                • 4 3

        • (1)

          ale to nie jej wina!!!! tylko urbanistów, którzy zamurowali całe miasto i w ten sposób zaburzyli naturalną cyrkulację.

          • 2 3

          • Nie chodzi o niczyją winę... To nie prawo karne!

            Chodzi o ponoszenie odpowiedzialności za swoje czyny.
            Kopcisz sąsiadowi - to on ma prawo żądać byś przestała. Proste.

            • 3 3

    • Są jeszcze dopłaty państwowe czystepowietrze.gov.pl, nie tylko gminne.

      • 2 2

  • W naszej strefie klimatycznej żeby przeżyć trzeba mieć możliwość zdobycia wody, jedzenia i ciepła.
    Niestety w każdej z tych spraw postępuje systemowa reglamentacja dostępu, albo poprzez fizyczne ograniczenia, albo poprzez ograniczenie sposobu pozyskiwania.

    • 5 1

  • (2)

    Chcemy się pozbyć węgla, wszystkiego co z nim związane... A co w zamian? energia odnawialna. Tylko ile czasu trzeba by postawić wiatraki, by na każdym dachu były panele itp Czy to wystarczy? Chcemy wszystko opierać na energii odnawialnej... Ale tworzymy co nóż roboty, sprzęty, maszyny, samochody elektryczne , hulajnogi itp energii potrzeba co raz więcej. Podam przykład: mamy książki z papieru które nie wymagają baterii, prądu. A ebooki, telefony, komputery tak. Kiedyś dzieci pisały w zeszytach w szkole, a niedługo będą same tablety czy komputery. W sklepach były papierowe plakaty, teraz są neony. Kiedyś były gry planszowe, dziś gry komputerowe, zabawki mają baterie. Drony itp tworzymy co nóż nowe rzeczy które mają baterie lub są na prąd. Tak więc gdzie mowa o ekologii. Panele słoneczne też mają w sobie niebezpieczne związki. Nikt nie będzie chciał mieszkać przy wiatraku.

    • 4 3

    • (1)

      Wyżej wypowiedź nie jest za węglem czy przeciw energii odnawialnej. Chodzi oto że zanim się czegoś pozbywasz musisz mieć alternatywę szybciej. A nie pozbywasz jedynego źródła energii a dopiero potem budujesz alternatywę. W dodatku nie wiesz czy ta alternatywa wystarczy by wszystko i cały przemysł pociągnąć... To tak jak np chcesz budować dom, sprzedajesz mieszkanie. Ale zanim się wybudujesz to musisz gdzieś mieszkać. Podobnie z pozbyciem się energii węglowej. Pozbywamy się energii węglowej ale przecież wszystko się opiera obecnie na węglu. To przez ten czas wszystko ma stanąć?! Czy może mamy być uzależnieni od innych. Pytanie ile to będzie kosztować ??? Ile te zmiany będą kosztować??? i kto za to zapłaci...

      • 1 1

      • Sednem problemu jest to że pozbyć się czegoś lub wymienić sposób ogrzewania domu może jego właściciel. Nie społeczeństwo.

        Społeczeństwo jak i państwo nie ma ani jednego domu, ani jednego pieca. Dlatego ta uchwała jest faszystowska.

        • 0 1

  • jo , tak samo

    jak ustawa śmieciowa

    • 2 0

  • A disle ? (2)

    Może ktoś wziąłby sięza powycinane filtry DPF z aut z silnikiem Disla !

    • 5 2

    • A może ktoś by się wziął za ciebie?!

      Odczep się od innych.

      • 2 4

    • Dokładnie

      Chcemy być tacy fifarafa pro-eko to wprowadźmy zakaz poruszania samochodem z silnikiem diesla w Trójmieście. Ale co, ale to temat nie na rękę nie? politycznie niewygodny? bo co bo VW i Mercedes musi opylić stockowe diesle na rynek PL bo na EU już się nie da.

      • 4 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane