• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Majowa Noc Muzeów

Aleksandra Kozłowska
19 maja 2007 (artykuł sprzed 17 lat) 
Dziś od godz. 19 do 1 w nocy trójmiejskie muzea zaprezentują swe zbiory w wyjątkowej i bardzo atrakcyjnej formie nie tylko ze względu na niecodzienne godziny pracy. Szkoda spać w taką noc!

To już trzecia edycja tej niezwykłej imprezy. Akcja ma wymiar europejski - w tym roku nocą z 19 na 20 maja będą czynne muzea i galerie w 30 państwach Europy.

Zasadą Nocy Muzeów jest nie tylko udostępnienie ekspozycji o innej niż zwykle porze, to przede wszystkim jedyny w swoim rodzaju zestaw atrakcji dla całej rodziny. Tylko w sobotnią noc po wystawach będą oprowadzać kustosze przebrani za wampiry, piratów albo damy dworu. Tylko tej nocy będzie możliwy bezpośredni kontakt z życiem wikingów, mieszkańców średniowiecznego grodu, a także nauka władania mieczem czy czytanie skandynawskich run.

Każdy więc znajdzie coś dla siebie: miłośnicy sztuki dawnej powinni szukać wrażeń w Muzeum Narodowym, gdzie noc upłynie wokół wystawy "Usłyszeć obraz", na amatorów zaś sztuki współczesnej czeka Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia i ekspozycja "Last News". W tym roku nie zabraknie też egzotyki - Gdańska Galeria Fotografii zaprasza m.in. na pokaz zdjęć Katarzyny Goc i Barbary Czarnek pt. "Indochiny" i publikowanych w "Gazecie" fotografii "Na drugi rzut oka". Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza na koncert do Ratusza Głównego Miasta, gdzie w Wielkiej Sali Wety, zamienionej w tybetański klasztor, Robert Usewicz grać będzie na gongu, afrykańskich bębnach i australijskim didgeridoo. Czarem Dalekiego Wschodu kusi także Muzeum Sopotu, gdzie obok oprowadzania po wystawie ceramiki "Kruche piękno. Chińska kolekcja Carla Cordsa", czekać będą przysmaki kuchni chińskiej. Jak co roku Noc Muzeów to także szansa na podróż w czasie. Możemy wylądować u ujścia Wisły wśród Prusów, Słowian i wikingów, którym poświęcona jest wystawa "Pacifica Terra" w Muzeum Archeologicznym i towarzyszący im pokaz dawnych rzemiosł.

Korsarze Zygmunta Augusta pod osłoną nocy opanują wyspę Ołowianka i mieszczącą się tam siedzibę Centralnego Muzeum Morskiego. Jeśli zaś tęsknimy za twardym żołnierskim życiem, powinniśmy pomaszerować w stronę Muzeum Bursztynu, którym tej nocy zawładną wojska napoleońskie. Tam, obok nauki dyscypliny i musztry, czeka nas m.in. prezentacja broni i mundurów oraz po dobrze spełnionej służbie - miska wojskowej grochówki. Dopełnieniem tego spotkania może być podróż do Gdyni i nocne zwiedzanie ORP "Błyskawica".

Wszyscy ci, którym mało będzie wrażeń jednej nocy, będą mogli ją sobie powtórzyć w środę 23 maja. Na ten wieczór bowiem Wolna Pracownia PGR ART w gdańskiej Kolonii Artystów przygotowała Niezależną Noc Muzeów z ambientowym koncertem Petera Jorgensena i Dawida Szczęsnego w roli głównej. Delikatne dźwiękowe pejzaże tworzone przez tych muzyków mogą być interesującym zakończeniem tegorocznej Nocy Muzeów.
Jerzy Litwin, dyrektor Centralnego Muzeum Morskiego

Poprzednie imprezy organizowane przez nas w Noc Muzeum cieszyły się dużym zainteresowaniem publiczności. Pojawiały się jednak głosy, by na tę szczególną noc udostępnić też spichlerze na Ołowiance. I w tym roku spełniamy to życzenie naszych gości. Wszystkie wydarzenia rozgrywać się będą pod hasłem Noc Piratów - na wyspę kursować więc będzie prom, który z pewnością zaatakują korsarze, oni też będą oprowadzać widzów po części ekspozycji stałej. Mamy bowiem w swoich zbiorach eksponaty związane z korsarzami zatrudnianymi przez króla Zygmunta Augusta: militaria, kopie listów kaperskich. Najmłodszym czytać będziemy "Burzliwe dzieje pirata Rabarbara". To książka, którą sam karmiłem swoje dzieci i wyrosły na porządnych obywateli.

Adam Koperkiewicz, dyrektor Muzeum Historycznego w Gdańsku

Ta noc to prawdziwe święto muzealników. Warto więc dołożyć wszelkich starań, by spełnić oczekiwania widzów. Gwoździem naszego programu Nocy Muzeów będzie inscenizacja pobytu w Gdańsku wojsk napoleońskich. W tym roku bowiem przypada dwusetna rocznica zdobycia Gdańska przez wojska Napoleona. Z tej okazji chcemy przypomnieć militarne funkcje obiektu, w którym mieści się Muzeum Bursztynu. Na placu przed Katownią rozbije się więc napoleoński obóz, będzie galeria mundurów, pokaz musztry piechoty polskiej i pruskiej z lat 1807-1813, odlewanie kul karabinowych i sporządzanie ładunków. Ale interesuje nas nie tylko gdańska specyfika. W Ratuszu Głównego Miasta polecam noc z kulturą Orientu.
Gazeta WyborczaAleksandra Kozłowska

Wydarzenia

Opinie (24) ponad 20 zablokowanych

  • dobra akcja. miasto ma swoj smak w majowym spacerze

    tylko dzis?

    • 0 0

  • TAKIE OKAZJE POWINNY BYC KILKA RAZ Y DO ROKU A NIE TYLKO RAZ?!

    :-(

    • 0 0

  • mam oryginalna Mona Lize w bagazniku w garazu, w Luvr wisi kopia!

    Ja pamietam ze do muzeum to sie chodzilo ze szkola ,z klasa a nie z rodzina.Gdzies w skali rozrywkowosci to wyjscie do muzeum stalo wyzej niz siedzenie w szkole na lekcjach.No moze dlatego ze niemozliwoscia bylo dostanie zlej oceny w muzeum,chyba ze ze sprawowania!
    Gdyby nie te wycieczki szkolne,gdzie tatus jednej z uczelnic zalatwial autobus z kierowca za male pieniadze nie zwiedzilibysmy Kaszubow z kosciolami ,Mlaborka z Krzyzackim Zamkiem,Warszawy z Palacem w Wilanowie,Muzeum Wojska Polskiego w Kolobrzegu...czy Muzeum Narodowego w Gdansku(z piekna kolekcja malarstwa).
    I chyba poczulem jakis przesyt ogladania staroci i sztuki, bo bedac pare lat temu, w Paryzu wolalem ochlodzic zmeczone stopy niz walczyc pare godzin w morderczym upale, o wejscie do Luvru.

    • 0 0

  • wycieczki szkolne w muzeum

    Jestem pracownikiem Muzeum Morskiego w Gdańsku i codziennie widzę przychodzące zwiedzać lub na lekcje wycieczki szkolne. Tak, że ten obyczaj nie zaginął.
    Jakiś czs temu na tym portalu dyskutowano o okręcie podwodnym "Orzeł", zapisanym chlubnie w walkach na morzu podczas II wojny światowej. W Centralnym Muzeum Morskim na Ołowiance w Gdańsku otwarto niedawno nową stałą wystawę dot. osiągnięć Polaków na morzach w okresie międzywojennym i znajduje się tam model w przekroju słynnego "Orła".
    Zapraszam do zwiedzania.
    Bliższe informacje na: www.cmm.pl

    • 0 0

  • a "opty" jeszcze stoi?

    • 0 0

  • pytanko, czy to jest odpłatne?

    ??

    • 0 0

  • charmonogram

    jest jakis charmonogram czy poprostu wszystkie muzea sa otwarte od 19 do 1 za free i kazde cos daje od siebie ?

    • 0 0

  • Wstydziłbyś się - tylu bezdomnych, a ty chcesz piwa? Skoro masz tylko takie potrzeby, to widać masz dość kasy, żeby wspomóc ubogich.

    • 0 0

  • A gdzie indziej..

    Pozdrawiamy trójmiejskich muzealników - MAH Elbląg! A i u nas również Noc Muzeów. Serdecznie zapraszamy na godz. 19 (do 23.30). Wstęp wolny.

    • 0 0

  • rok temu byłem na takiej imprezie w malborku
    na podzamczu odbywały sie tzw imprezy towarzyszące
    popieram idee, popieram takie imprezy

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane