• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Meleksem między grobami. Za darmo

Patryk Szczerba
28 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (95)

Meleksy kursują do 1 listopada od 9 do 17

Na cmentarzach WitomińskimMapka oraz w KosakowieMapka, którym zarządza gdyńska administracja, kursują już cztery elektryczne meleksy - po dwa na każdej nekropolii. Zawożą chętnych, głównie starszych, na groby bliskich. Pasażerowie nie płacą za przejazd. Meleksy jeżdżą do 1 listopada.Czy uruchomienie meleksów na cmentarzach to dobry pomysł?

Pojazdy wyjechały na teren cmentarzy po raz pierwszy w czwartek i od razu zyskały popularność, zwłaszcza wśród starszych osób odwiedzających w ciągu dnia nekropolie, dla których przejście w rejon grobów bywa prawdziwą wyprawą.

Przystanki nie tylko tam, gdzie tabliczkiKażdy ma swoją trasę i przystanki. Kierowcy przyznają jednak, że zatrzymują się nie tylko w wyznaczonych miejscach, ale także wtedy, gdy ktoś chce wsiąść do pojazdu na trasie meleksa.

Wszystkich Świętych w czasach kryzysu. Wszystkich Świętych w czasach kryzysu. "Będzie oszczędnie, ale godnie"

- Zabieramy ludzi, czasami pomagamy z kwiatami, zniczami i ekwipunkiem potrzebnym do konserwacji grobów. Zawsze znajdzie się czas na rozmowę - mówi nam kierowca pojazdu.
Po cmentarzu Witomińskim jeżdżą dwa meleksy. Wolnobieżne, elektryczne, przemykają alejkami swobodnie i bez problemu. Dzięki odzyskowi energii pojazdy są efektywne i podjeżdżają nawet pod najwyższe cmentarne wzniesienia.

Różne trasy, w środku kilkanaście osóbKażdy z nich ma swoją trasę, dłuższą i krótszą. Jeden kursuje od głównej bramy co pół godziny, a drugi co 15 minut, startując od bramy tzw. Małego Cmentarza. Mieszczą kolejno 17 i 14 osób.

W Kosakowie także jeżdżą dwa pojazdy. Na tych samych zasadach co na Witominie, a więc bezpłatnie, z określoną częstotliwością, od 9 do 17 - do 1 listopada.

Mapa cmentarzy w TrójmieściePrzejazdy bezpłatne, meleksy finansowane z budżetu cmentarza- W zeszłym roku pojazdy jeździły tylko na Witominie. Ze względu na rozrost cmentarza w Kosakowie postanowiliśmy uruchomić taką usługę także tam. Finansujemy ją z budżetu cmentarza - tłumaczy Anna Rydzewska, dyrektor Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Gdyni.
Na kursowanie meleksów wydano ze środków ZCK 15 tys. zł.

Znicze droższe nawet o 40 proc. Wolimy ledowe od tradycyjnych Znicze droższe nawet o 40 proc. Wolimy ledowe od tradycyjnych

Dyrekcja cmentarza przypomina jednocześnie, że w określonych godzinach wjazd na cmentarze posiadają osoby niepełnosprawne i seniorzy w wieku powyżej 75 lat.

- Mogą wjeżdżać w godz. 8-10 po raz ostatni w październiku w piątek i później po 2 listopada - dodaje dyrektor ZCK w Gdyni.
Od soboty, 29 października, do środy, 2 listopada, gdyńskie cmentarze są otwarte całą dobę.

Groby znanych z Trójmiasta. Film z 2011 roku

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (95)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane