• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Na Chełmie powstanie największy Lidl w Gdańsku?

Michał Brancewicz
10 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Odwieczny problem, czyli hałas na budowie
Tak może wyglądać obiekt, w którym na parterze znajdzie się Lidl a u góry klub "Alf", biblioteka, biura spółdzielni i firmy RWS. Tak może wyglądać obiekt, w którym na parterze znajdzie się Lidl a u góry klub "Alf", biblioteka, biura spółdzielni i firmy RWS.

Na terenie wydzierżawionym od spółdzielni prywatny inwestor chce wybudować największy w mieście market sieci Lidl. Jego powstanie wiązać się będzie ze zburzeniem siedziby klubu osiedlowego i biblioteki, które jednak nie znikną, tylko przeniosą się do nowego obiektu. Niewykluczone, że do biur nad marketem sprowadzi się także sama spółdzielnia Chełm, a w miejscu jej dzisiejszej siedziby staną nowe budynki mieszkalne.



Jak oceniasz aktywność inwestycyjną spółdzielni Chełm?

Znana z prężnej działalności inwestycyjnej spółdzielnia Chełm nie zwalnia tempa. Obecnie w budowie są nowe budynki wielorodzinne, a wkrótce ruszy realizacja 27 domów szeregowych. Równolegle z zabudową mieszkaniową spółdzielnia realizuje także kolejne budynki handlowo-usługowe.

W ostatnich dwóch latach powstało kilka nowych obiektów (przy ul. Cieszyńskiego zobacz na mapie Gdańska, Worcella zobacz na mapie GdańskaDragana zobacz na mapie Gdańska). Wszystkie bez wyjątku wybudowała, specjalizująca się w tego typy przedsięwzięciach, spółka RWS Group, która w planach ma kolejne inwestycje w tej dzielnicy.

Pierwszą jest wspomniana już budowa nowego obiektu handlowego przy ul. Dragana 25 zobacz na mapie Gdańska. Pierwotnie miał on powstać obok istniejącego tam budynku klubu osiedlowego "Alf" i filii miejskiej biblioteki zobacz na mapie Gdańska. Plany jednak uległy zmianie.

- Często słyszymy od mieszkańców pytania, dlaczego na osiedlu jest tak dużo marketów Biedronka [na Chełmie są trzy w odległości kilkuset metrów od siebie, a jedna z nich ok. 10 metrów od planowanego Lidla - red.]. Odczytujemy to jako żądanie dywersyfikacji handlu, dlatego rozmawiając z inwestorem, który wydzierżawił ten teren dwa lata temu na 30 lat, powiedzieliśmy, że życzymy sobie ulokowania obiektu sieci innej marki niż Biedronka, Tesco czy Piotr i Paweł, bo te wszystkie już mamy - tłumaczy Marek Majchrzak, zastępca prezesa zarządu SM Chełm. - Inwestor porozumiał się z Lidlem, który wprowadza nowe standardy swoich sklepów. Nie chce już lokować ich w zwykłych budynkach, ale stawia na obiekty z dużą ilością szkła, nowoczesną elewacją i powierzchnią zbliżoną do maksymalnej, jaką dopuszczają przepisy, czyli 2 tys. m kw.
Do budynku prowadzić będzie nowy zjazd z al. Sikorskiego zobacz na mapie Gdańska i rondo. Natomiast obok kompleksu zaplanowany został parking na 66 samochodów.

Postawienie tak dużego sklepu oznacza jednak, że inwestor potrzebuje terenu o powierzchni nie 3, a 5 tys. m kw. wchodząc tym samym na teren, na którym stoi budynek klubu osiedlowego z biblioteką oraz stacja cieplną. A to oznacza, że klub będzie musiał zostać wyburzony. Czy tak się stanie?

- Szukamy odpowiedniego wariantu, ale w tym momencie nie wiadomo, który wybierzemy - ucina Robert Wysłocki, współwłaściciel RWS Group.
Co ciekawe, spółdzielnia wydała niedawno 300 tys. zł na remont budynku, który wkrótce może przestać istnieć.

- Budynek klubu jest dawnym zapleczem budowy osiedla sprzed ponad 30 lat. Żeby w pełni go zmodernizować, trzeba wpompować w niego jeszcze nawet dwa, a może i trzy razy tyle środków - zauważa Marek Majchrzak i dodaje: - Inwestycja jest analizowana przez poszczególne organy spółdzielni. Konieczna będzie opinia rady osiedla oraz decyzja rady nadzorczej spółdzielni i dopiero wtedy, jeśli będzie ona pozytywna, koncepcję wraz z wyliczeniem wszystkich kosztów przedstawimy w czerwcu na Walnym Zgromadzeniu. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmą więc członkowie spółdzielni.
Sprawa ewentualnego wyburzenia budzi sporo kontrowersji, ale władze spółdzielni nie przewidują zorganizowania referendum w tej sprawie wśród mieszkańców. Natomiast wydaje się, że przeforsowanie tej koncepcji będzie wyłącznie formalnością.

Nie oznacza to jednak, że klub i biblioteka przestaną zupełnie istnieć. W planach jest powstanie pomieszczeń biurowych na piętrze znajdującym się nad sklepem. Do nich miałby za darmo przeprowadzić się "Alf" i biblioteka. Są też przymiarki, by to miejsce stało się nową siedzibą spółdzielni Chełm.

- Na obecną siedzibę spółdzielni przy ul. Worcella zobacz na mapie Gdańska adaptowano także biurowiec dawnej budowy. Dlatego jest taki pomysł, żeby zamiast kosztownego remontu, który nas prędzej czy później czeka, przeprowadzić się do nowych pomieszczeń, a w miejscu dzisiejszej siedziby postawić dwa nowe budynki mieszkalne. Szacujemy, że zysk ze sprzedaży mieszkań wyniesie ok. 3 mln zł i ta kwota pozwoli nam pokryć koszty budowy nowych biur spółdzielni. Takie są plany, trwa dyskusja, żadne decyzje jeszcze nie zapadły - wyjaśnia zastępca prezesa.
Jeśli koncepcja zostanie w czerwcu zaakceptowana to projekt i realizacja potrwa ok. dwa lata. Dopiero potem przeprowadzi się tam spółdzielnia, a na miejscu starej siedziby będą mogły zacząć powstawać mieszkania. Co też potrwa ok 1,5 roku.

W międzyczasie klub Alf ma działać w pomieszczeniach, które RWS posiada w kompleksie wybudowanym przy ul. Cieszyńskiego. Nie wiadomo natomiast co na ten czas stanie się z biblioteką.

Kolejna inwestycja firmy RWS Group na Chełmie. W budynku poza Żabką ma powstać także strzelnica. Kolejna inwestycja firmy RWS Group na Chełmie. W budynku poza Żabką ma powstać także strzelnica.
A to nie jedyna inwestycja na Chełmie, jaką w najbliższym czasie zrealizuje RWS. Spółka na swojej stronie zapowiada przebudowę budynku przy ul. Chałubińskiego 31 zobacz na mapie Gdańska, gdzie powstanie obiekt ze strzelnicą bojowo-sportową oraz sklepem spożywczym Żabka.

Czy ta współpraca między spółdzielnią, a jedną prywatną firmą przesadnie się nie zacieśniła?

- Odzyskaliśmy od GPEC-u cztery nieczynne stacje cieplne. Ogłosiliśmy konkurs na ich zagospodarowanie i na dwie z nich zgłosił się jeden jedyny oferent, firma RWS. To co mamy zrobić? Odrzucić ofertę i dalej czekać? Lepiej żeby ten obiekt stał i niszczał a spółdzielnia będzie ponosić koszty czy przyjąć taką ofertę? - pyta Marek Majchrzak.
Strzelnica wraz ze sklepem ma zostać otwarta w lipcu tego roku.

Miejsca

Opinie (381) 2 zablokowane

  • Skąd ma się wziąć polski kapitał, skoro każdy, kto się czegoś dorobił, od razu jest uważany za winnego?

    • 6 1

  • Kolejny obcy kapitał

    Z czego się cieszyć? Kolejny obcy kapitał i pracownicy, którzy po 12 latach w UE dalej zarabiają po 1360 netto. Kolejne niemieckie tanie produkty i słodycze niższej jakości. Dla zamydlenia oczu kilka produktów produkowanych w Polsce, a reszta?
    Smutnie wygląda ta NASZA GOSPODARKA...

    • 16 2

  • Precz z niemieckimi sieciami !!!

    • 14 3

  • bravo pudding

    oprocz 200 hiper super mega mini marketów,10 galerii handlowych i 200 sypialni.Brakuje mi jeszcze 1000 takich " inwestycji" dla obywateli gdańska
    to miejsce jest tak samo zasyfiałe jak 40 lat temu
    BRÓD SMRÓD I UBÓSTWO

    • 10 2

  • (1)

    W d*p..ie sie przewraca-kolejny duży sklep,pytanie po co?!Zdecydowanie za dużo ich jest.

    • 18 2

    • A gdzie na Chełmie widzisz te duże sklepy?

      Ja widzę tylko jeden- "Biedronka" w trzech odsłonach.

      • 1 1

  • Wszystko to wasza wina drodzy czytelnicy (1)

    Jest popyt jest podaż, nic w tym trudnego. Zamiast robić zakupy na rynku czy u lokalnego sprzedawcy latacie do niemców. Mam nadzieje, że zmądrzejecie w końcu, a te molochy zaczną upadać i zabierać się z Polski

    • 15 6

    • nie chodzi o popyt, musi być kultura dla ludzi. I to coraz więcej kutlury

      inaczej na Chełmie za kilkanaście lat będą totalne slamsy. Przydałby się też wielosekcyjny klub sportowy.

      • 4 0

  • na Chełmie potrzebne jest centrum kultury z prawdziwego zadażenia, a nie sklep (2)

    Alfa należy jeszcze znacznie rozbudować i unowocześnić (ale nie ze sklepem, to kpina).

    Takie centrum na Dolne Miasto, ma Zaspa (Plama, choć powinna się zreformować, oraz Żak pod bokiem), ma Orunia, miała Morena choć to chyba jego ostatnie podrygi, ma Letnica i ma Nowy Port, a historycznie pamiętam też dom kultury i na Starym Chełmie i Burdl na Suchaninie.

    Chełm to ogromna dzielnica, potrzeba dobrej kultury, biblioteki, miejsca na wystawy, a może nawet kameralnego kina. Działania spółdzielni zmarnotrawią te plany na dziesięciolecia.

    • 30 2

    • (1)

      Podpowiedz jeszcze spółdzielni skąd wziąć kasę na twoje propozycje? Ręczę, że od jutra wskakujesz do zarządu!

      • 0 2

      • można starać się o granty, można a nawet trzeba włączyć samorząd

        małą część dzierżawisz i robisz imprezy komercyjne.

        • 1 0

  • głupki (1)

    matoły z wielkiej płyty cieszą się z lidla,który z kauflandem dostał 1mld euro superpożyczki, żeby wykończyć polski handel! a pózniej dziwią sie,ze w kraju bieda i ich bachory muszą wyjeżdzać-nie widzą związku!

    • 17 3

    • wielu się nie cieszy, nie obrażaj, właśnie się organizują

      żeby im otworzyć oczy potrzeba kultury i jeszcze większego i prężniejszego miejsca niż Alf.

      • 4 0

  • A kiedy meczet? (1)

    Taka wielka dzielnica bez meczetu to wstyd!

    • 9 3

    • taaaa i jeszcze obóz dla uchodzców by feministki miały świeże ciacha

      • 1 0

  • I dobrze, gdzieś trzeba wydawać sos z 500+

    • 5 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane