Fakty i opinie

Nowa elektrownia węglowa stanie na Pomorzu

Na przełomie 2016 i 2017 z Elektrowni Północ, koło Pelplina, popłynie pierwsza energia elektryczna.
Na przełomie 2016 i 2017 z Elektrowni Północ, koło Pelplina, popłynie pierwsza energia elektryczna. mat. prasowe

Nowa elektrownia węglowa o mocy 2 tys. MW, która będzie dostarczać prąd do Trójmiasta, powstanie do 2016 roku koło Pelplina. Inwestorem jest spółka Elektrownia Północ, należąca do międzynarodowej grupy Kulczyk Investments. Koszt inwestycji szacowany jest na 12 do 15 mld zł.Widok elewacji Elektrowni Północ.
Widok elewacji Elektrowni Północ. mat. prasowe
Elektrownia Północ uzyskała właśnie decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla swojej inwestycji w miejscowości Rajkowy, niedaleko Pelplina. Spełnienie jej warunków będzie podstawą do wydania pozwolenia na budowę.

- Era dymiących i zatruwających środowisko zakładów to już odległa przeszłość. Nasza elektrownia została zaprojektowana m.in. jako tzw. "CCS ready" - mówi dr inż. Karol Pawlak, dyrektor zarządzający Elektrowni Północ. - Oznacza to, że już na tym etapie zarezerwowaliśmy odpowiednie miejsce oraz zapewniamy określone gabaryty instalacji tak, by w przyszłości umożliwić dobudowanie instalacji do wychwytywania i transportu CO2 w celu jego składowania.

Jeszcze w sierpniu 2010 przedstawiciele inwestora złożyli do prezesa Urzędu Regulacji Energetyki wniosek o udzielenie promesy koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej na okres 50 lat. W wrześniu rozpoczęto natomiast rozmowy ze spółką PSE Operator, zmierzające do podpisania umowy przyłączającej Elektrownię Północ do Krajowej Sieci Energetycznej.

Jak twierdzi Karol Pawlak rozpoczęto też procedurę wyboru wykonawcy dla elektrowni. Jednocześnie trwają rozmowy z największymi instytucjami i bankami europejskimi, dotyczące dalszego finansowania inwestycji.

Przy budowie zatrudnienie może znaleźć nawet 3 tys. osób, a do jej stałej obsługi w trybie 3‐zmianowym potrzebnych będzie nawet tysiąc osób - zatrudnionych bezpośrednio w elektrowni oraz w firmach kooperujących, których w województwie pomorskim może być nawet kilkadziesiąt. Budowa ma rozpocząć się w 2012 roku.

- W pierwszej kolejności będziemy szukali pracowników na lokalnym rynku. Już obecnie staramy się korzystać z firm lokalnych, na przykład przy badaniach środowiskowych, geologicznych czy melioracjach - zapewnia Pawlak. - Jesteśmy zadowoleni ze współpracy i tą samą zasadą chcemy kierować się przy wyborze partnerów i wykonawców na kolejnych etapach budowy i eksploatacji elektrowni. Skorzystają na tym lokalni przedsiębiorcy - od gastronomii poczynając, na budownictwie mieszkaniowym kończą.

Dlaczego Elektrownia Północ stawia na węgiel? - Nie tylko u nas buduje się elektrownie oparte na węglu. Takie same inwestycje powstają np., w Niemczech. Powstające obecnie elektrownie są oparte o niezwykle nowoczesne technologie i spełniają bardzo surowe normy europejskie - mówi Jacek Strzelecki, członek zarządu spółki Elektrownia Północ. - Polska ma bardzo duże zasoby węgla i pod względem dostaw jest całkowicie niezależna od innych państw. Z punktu widzenia bezpieczeństwa energetycznego naszej gospodarki, to korzystna sytuacja.

Elektrownia pod Pelplinem to także szansa dla trójmiejskich portów. Węgiel do elektrowni ma być transportowany nie tylko z południa Polski. Inwestor prowadzi rozmowy na temat dostarczania surowca także drogą morską.

Opinie (159) 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.