• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowe miasteczko ruchu drogowego w Gdańsku

Maciej Naskręt
11 listopada 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
W miasteczku ruchu drogowego mogą jeździć na rowerach i motorowerach rodzice z dziećmi. Pomocą będą im służyć profesjonaliści - na co dzień egzaminatorzy PORD. W miasteczku ruchu drogowego mogą jeździć na rowerach i motorowerach rodzice z dziećmi. Pomocą będą im służyć profesjonaliści - na co dzień egzaminatorzy PORD.

W gdańskim PORD-zie otwarto nowe miasteczko ruchu drogowego. Koszt powstania obiektu wyniósł ok. 1,35 mln złotych. Ma pomóc głównie dzieciom i młodzieży w poznaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa na drodze.



Czy edukacja w miasteczku ruchu drogowego zwiększy bezpieczeństwo na drodze?

W Pomorskim Ośrodku Ruchu Drogowego przy ul. Równej zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku na powierzchni 3,3 tys. m kw. w trzy miesiące powstało dla dzieci i młodzieży miasteczko ruchu drogowego. Obiekt jest przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Przedsięwzięcie pochłonęło 1,35 mln zł. Pieniądze pochodziły ze środków PORD.

Skąd pomysł na tę inwestycję? - Całe społeczeństwo ma słabą wiedzę o ruchu drogowym. Zasady, obowiązujące na ulicach, większość z nas poznaje dopiero w wieku ok. 18-20 lat, gdy przystępuje do kursu prawa jazdy. Nasze miasteczko drogowe ma pomóc w zaznajomieniu się z przepisami ruchu drogowego dzieciom już w wieku pięciu lat - wyjaśnia Antoni Szczyt, szef Pomorskiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Gdańsku

Siedziba PORD znajduje się na Oruni Dolnej z dala od dużych osiedli i niemal na przedmieściach Gdańska. Nie wiodą tam ścieżki rowerowe. Aby dojechać trzeba jechać po często wyboistych i pełnych ciężarówek drogach. Rodzicom z dziećmi trudno będzie tu dojechać - wiedzą o tym przede wszystkim osoby udające się na egzamin prawa jazy. Dojeżdża tam tylko jedna linia autobusowa - 123. Jednak władze PORD wiedzą, jak przyciągnąć dzieci i młodzież.

- Do odwiedzenia miasteczka ruchu drogowego będą zachęcały liczne konkursy z nagrodami i happeningi dla dzieci i młodzieży. Miasteczko będzie ogólnodostępne, a jeździć będzie można nieodpłatnie. Pojawią się też instruktorzy, którzy będą służyć pomocą. Będziemy też namawiać władze Gdańska, by wytyczyły do PORD-u ścieżki rowerowe - mówi Antoni Szczyt.

W miasteczku ruchu drogowego będą odbywać się m.in. szkolenia i egzaminy w zakresie karty rowerowej i motorowerowej oraz instruktarz dla nauczycieli wychowania komunikacyjnego. W planie są turnieje i pokazy bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym dla przedszkolaków i uczniów pierwszych klas szkół podstawowych.

To nie pierwsze miasteczko ruchu drogowego w Gdańsku. Już w latach 80-tych tuż przy ul. Podwale Przedmiejskie, na terenie należącym do Pałacu Młodzieży, wykonano minidrogi dla rowerów i motorowerów. Umieszczono przy nich znaki. Niestety w latach 90-tych miasteczko zostało zaniedbane.

Miejsca

Opinie (96) 2 zablokowane

  • BŁĄD ORTOGRAFICZNY w artykule

    instruktaŻ, a nie instruktaRZ, panie redaktorze :)

    • 0 0

  • nie tędy droga ! wyrzucono 1.35mln zł w błoto !!

    Pytam ile dzieci ,ile ray w roku skorzysta z edukacji w tym obiekcie????????

    Co się nie robi aby się wykazać pseudo pracą marnotrawiac przy tym wielkie sumy które mogłyby posłużyć edukacji dzieci z odległych dzielnic w równie przystępny i tanszy sposob. ORLIKI NA KÓŁKACH DLA DZIAŁACZY!!!

    PAN SZCZYT NIECH JUŻ IDZIE NA EMERYTURE JAK NIE POMAGA TO NIECH PRZYNAJMNIEJ NIE BROI I PRZESTANIE WYPINAĆ PIERŚ DO ODZNACZEŃ

    • 3 0

  • ależ dzidostwo jest dookola novotelu. 65 lat po wojnie, a tam czas sie zatrzymal.

    • 1 0

  • Miejsce tak osławione, że po latach się o nim dowiaduję... Przymorzanka .

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane