• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Nowe wizje Targu Siennego i Rakowego

Michał Stąporek
5 czerwca 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
Nagrodzona wizja stworzona przez Michała Majewskiego i Michała Olszewskiego. Droga Królewska przedłużona zostaje od Bramy Wyżynnej do rozbudowanego Urzędu Miejskiego. Nagrodzona wizja stworzona przez Michała Majewskiego i Michała Olszewskiego. Droga Królewska przedłużona zostaje od Bramy Wyżynnej do rozbudowanego Urzędu Miejskiego.

Do początku przyszłego roku Gdańsk chce wyłonić inwestora, który zagospodaruje Targ Sienny i Targ Rakowy. Rozstrzygnięty w piątek konkurs architektoniczny jedynie sugeruje, jak mogło by wyglądać to miejsce.



Po nieudanej przygodzie z holenderskim deweloperem, firmą ING Real Estate, gdańscy urzędnicy postanowili oddać los Targu Siennego i Rakowego w ręce studentów architektury. Przynajmniej w kwestii stworzenia wizji urbanistycznej dla tego terenu.

Na konkurs przysłano 33 prace, m.in. z Finlandii, Litwy, Wielkiej Brytanii i Polski. Jury przyznało siedem wyróżnień, oraz nagrody za pierwsze i drugie miejsce. Ze zwycięstwa w konkursie - i niebagatelnej jak dla studentów nagrody w wysokości 15 tys. zł - cieszyło się dwóch studentów architektury Politechniki Gdańskiej: Michał Majewski i Michał Olszewski.

- Zaprojektowaliśmy to, co tu kiedyś już było, czyli przedpole miejskie, miejsce od którego miasto się zaczyna. Targ Sienny pozostawiliśmy otwarty. Przedłużyliśmy oś "drogi królewskiej", a na jej końcu zaproponowaliśmy wyeksponowanie Nowego Ratusza - tłumaczyli autorzy na piątkowym seminarium architektonicznym w auli Politechniki, podczas którego ogłoszono ich zwycięstwo.

- Z radością przyjmuję nagrodę dla tej pracy, ponieważ kontynuuje ona myśl, jaka przyświecała nam 40 lat temu, gdy odbudowywaliśmy Gdańsk - cieszył się architekt Stanisław Michel.

Pomiędzy Okopową a kanałem Raduni mają zostać zachowane tereny zielone. Pomiędzy Okopową a kanałem Raduni mają zostać zachowane tereny zielone.
Rozwiązania zaproponowane przez młodych architektów powinny przypaść do gustu gdańszczanom - choćby ze względu na pozostawienie długiego i szerokiego pasa zieleni pomiędzy Okopową a kanałem Raduni, oraz stosunkowo niewysoką zabudowę w innych miejscach obu Targów. Niestety, wyniki konkursu nie będą miały mocy wiążącej dla inwestorów, którzy będą chcieli zagospodarować ten teren. - Cały konkurs traktujemy raczej szkoleniowo, dając młodym architektom szansę na pokazanie swoich pomysłów i wizji dla tak ciekawego, ale i trudnego obszaru, jakim są oba Targi - tłumaczył Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska i zarazem przewodniczący konkursowego jury.

Spółka, która zostanie zawiązana przez miasto oraz wyłonionego do początku przyszłego roku dewelopera nie będzie więc zobowiązana do rozwijania wizji zaprezentowanej przez dwóch studentów PG. A do czego będzie? Według Wiesława Bielawskiego zanim ruszą prace przy jakichkolwiek obiektach komercyjnych, najpierw powstanie przystanek SKM Śródmieście oraz zostaną przykryte tory kolejowe. O tym, że taki pomysł się powiedzie zapewniał prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Stwierdził, że miastu dało się wreszcie porozumieć w tej kwestii z PKP. - Koleje chcą brać aktywny udział w wyborze inwestora i w zawiązanej później spółce.

Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki przestrzennej

Choć deweloperzy chcieliby, aby sprzedać im teren na Targu Siennym i Rakowym i pozwolić na szybkie inwestowanie, na pewno nie zgodzimy się na takie rozwiązanie. Powód jest jeden: miasto straciłoby wpływ na to, jak zagospodarowany zostanie ten teren. Dlatego zawiążemy spółkę, w której udziały będą mieć: deweloper, lub ich grupa, miasto i zapewne PKP. Najpierw trzeba będzie przykryć tory kolejowe, wzmocnić nasyp tak, aby nie przenosił drgań na budynki, które nad nim powstaną oraz zbudować przystanek SKM. Samo to będzie kosztowało kilkadziesiąt milionów złotych. Jestem jednak pewien, że uda nam się znaleźć chętnych do realizacji tych pomysłów, ponieważ o możliwość inwestowania na Targu Siennym i Rakowym cały czas dopytuje się ok. 20 deweloperów.

Opinie (132) 2 zablokowane

  • can someone PLEASE tell in ENGLISH what the hell happened in this competition? (ok i figured out who won, but the rest of the awarded, please!) bear in mind that it was supposed to be "international". it kinda strenghtened the stereotype that polish are potato-eating farmers who just won't fit to the international scene.

    • 0 0

  • Hay Guy,
    please be so nice and do not offend my compatriots, brute !
    And tahat is fine that you have never eaten potatos

    • 0 0

  • TA część miasta MUSI nawiązywać do historycznej zabudowy.

    Żadnego modernizmu w tym miejscu!

    • 1 0

  • cały Gdańsk jest jedną

    wielka wizją. Tak zaniedbanego miasta nie ma w środkowej Europie. Zobaczcie Ul. Dworcową na Oruni po powodzi, zobaczcie budynki na wielu gdańskich dzielnicach, gdzie każdy ma inny kształt okna, zobaczcie ulece które mają inny satus na każdym rogu. I to nie jest wina władz to jest jakis ciek wodny pod miastem że przez 16 lat z metropolii stało sie dnem. Inwestycje slimaczą sie strasznie a jedyne co sie dzieje to trochę zachodnich inwestycji, które dodaja uroku miastu a dochodów innym. Tylko dlaczego pod www.galeriabaltycka.pl jest wszystko po niemiecku a nasze miasto się nazywa Danzig?????

    • 0 0

  • BRAWO Panie Majewski

    Naprawdę szczerze gratuluję. Pomysł naprawdę świetny, pod każdym względem. Najbardziej cenię go za zachowanie pierwotnego otoczenia (wolne przedpole, otwarty widok na najpiękniejszą panoramę maista) i za pomysł przedłużenia Drogi Królewskiej do Nowego Ratusza. Żal tylko, że nie musi być respektowany przez inwestorów. Ale od tego są władze miasta, żeby o to zadbały. Co do pomysłów modernistycznych, postmodernistycznych, nowatorskich, ambitnych itd., to przecież mamy projekt Nowego Miasta, na terenach postoczniowych. I wystarczy. Niech tam budują gdański Manhattan. NIE ZEPSUJE TO HISTORYCZNEJ PANORAMY starego Gdańska, a wniesie nową, współczesną jakość.

    • 0 0

  • Stalinowskie metody

    Podejscie typowo "Stalinowskie" (na starym budujemy nowe) Po co Gdanskowi budynki przypominajace Miasto z lat 1928 jak mozna zrobic cos ze szkla i stali na wzor Zaspy i Moreny.
    Panowie projektanci wracac do szkoly
    LINK na podpowiedz >>>> http://sabaoth.infoserve.pl/danzig-online/post/danzig/gdansk1.html

    • 0 0

  • Okropne, po prostu patrzec sie na to nie da. Paskudztwo. Tfu! Jezeli zrealizuja ten plan, to ja juz wiecej do Gdanska nie przyjade. Tfu!

    • 0 0

  • ranting competitor as the non-potato eating member of the international community you're expected to know that asking for info and mumbling about fitting into stereotypes at the same time is not a good way to obtain the info. you were not PC brainwashed enough. go and you_know_what yourself.

    • 0 0

  • Nowe wizje

    Panie Prezydencie

    Zróbcie coś z zabudową ul. Wały Jagielonskie w kierynku dworca gl.W chwili obecnej fasady budynków przypominają główna ulice SUWAŁK, z całym szacunkiem dla tego pieknie położonego miasta na rubieżach IV RP , przed wejsciem Armii Czerwonej w 44 roku.

    • 0 0

  • panie Majewski...

    Coz to za ,,graffiti" ulozone z tych klockow...moze jakies wyjasnie bo herb gdanska wydaje sie czytelny a reszta na zdjeciu lekko zatarta...
    a moze to jakis Kod Majewski&Olszewski wzorem Kodu Leonarda...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane