• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odsłonięto pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej

Katarzyna Moritz
13 listopada 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Uczcili pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej
W odsłonięciu pomnika uczestniczyły rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, m.in. Elżbieta Płażyńska. W odsłonięciu pomnika uczestniczyły rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej, m.in. Elżbieta Płażyńska.

W Bazylice Mariackiej, w sobotę uroczyście odsłonięto pomnik ku czci ofiar katastrofy smoleńskiej. Przeciwko formie pomnika kilka dni przed uroczystościami protestowała część historyków sztuki.



Epitafium stanęło przy sarkofagu Macieja Płażyńskiego. Epitafium stanęło przy sarkofagu Macieja Płażyńskiego.
Blisko sześciometrowe epitafium stanęło w Bazylice Mariackiej, w kaplicy św. Doroty, tuż obok sarkofagu Macieja Płażyńskiego. O planach jego odsłonięcia informowaliśmy pierwsi w artykule: Pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej stanie w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Jego powstanie to wspólna inicjatywa arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia i Fundacji Pomorskiej, którą w 2003 roku założył Maciej Płażyński.

- Niech ten pomnik stanie się znakiem nadziei, ludzkiej solidarności i wdzięcznej pamięci podkreślał podczas uroczystości poświęcenia epitafium abp Sławoj Leszek Głódź.

Odsłonięcia dokonali przedstawiciele rodzin ofiar katastrofy smoleńskiej, m.in. Elżbieta Płażyńska, Maria Karweta oraz Barbara Cichocka.

- Pomniki zawsze powstają z potrzeby serca. To epitafium z czarnego granitu, te nazwiska wypisane na płytach, a nad nimi Chrystus, to znak zwycięstwa nad śmiercią. Myślę, że ta czytelna chrześcijańska symbolika będzie fundamentem, który dźwignie naszą wielką tęsknotę - mówiła w imieniu rodzin Elżbieta Płażyńska.

Monument ma kształt "wachlarza" utworzonego z granitowych, czarnych płyt, na których zostały wypisane imiona i nazwiska wszystkich osób, które zginęły pod Smoleńskiem 10 kwietnia. Wieńczy go wykonana z brązu figura Chrystusa Zmartwychwstałego. W pomniku umieszczona została ziemia z miejsca katastrofy, fragment rozbitego samolotu oraz kawałek brzozy, o którą uderzył samolot.

Więcej zdjęć z uroczystości odsłonięcia pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na Kosycarz Foto Press.


Czy podoba ci się nowoczesna sztuka sakralna?

Zaprojektował go warszawski rzeźbiarz Andrzej Renes. Arcybiskup już od dawna właśnie jemu zleca wykonanie wielu prac. Ich współpraca trwa od czasów, kiedy abp Głódź był ordynariuszem diecezji warszawsko-praskiej. Prace rzeźbiarza budzą jednak kontrowersje. Tak było także teraz.

Historyk sztuki z Uniwersytetu Gdańskiego dr Jacek Friedrich nazwał projekt "estetycznym koszmarem". W efekcie kilkudziesięciu historyków sztuki i artystów z całej Polski wystosowało do abp. Sławoja Leszka Głódzia list otwarty, w którym wzywali metropolitę do zaniechania idei postawienia epitafium w takim kształcie.

Forma monumentu wzbudziła też wątpliwości Mariana Kwapińskiego, pomorskiego konserwatora zabytków, stwierdził on jednak, że brak mu prawnych narzędzi, by wpłynąć na pomysłodawców. O wydaniu przez niego zgody na ustawienie epitafium wpłynęły też względy społeczne oraz jego mało wyeksponowane usytuowanie w bazylice.

Abp. Sławoj Leszek Głódź, powiedział tuż przed uroczystością, że nie dotarł do niego list otwarty od historyków sztuki. - Sztuka ma to do siebie, że najpierw się nie podoba, a potem przetrwa. A tu chodzi przede wszystkim o pamięć - podkreślał metropolita gdański.

Miejsca

Opinie (490) ponad 20 zablokowanych

  • .. a mnie ciekawi czy ministrant postawi pomnik f-mie Grawel

    za bubel drogowy Powstanców Warszawskich i Kartuskiej.

    • 2 0

  • pomnik

    Paskudztwo w tak wspaniałym miejscu będacym własnościa niie tylko katolików .
    Własciwie po "arcybiskupie" to nie mozna sie niczego mądrego i gustownego
    spodziewać . ALE KONSERWATOR do dymiisji .

    • 10 2

  • Cały czas pomnik (2)

    Czytam te wszystkie wypowiedzi i aż ciarki po plecach przechodzą. Doszło tego, że tu na wybrzeżu zaczyna rządzić ten znienawidzony Głódż . Szkoda,że ludzie nie mają nic do powiedzenia tak jak było z pochówkiem tego nieudacznika prezydenta, którego na własną rękę nie pytając narodu umieścił ten niedawno tak uległy i niewidoczny Dziwisz. Oj CI czarni chcieliby aby wróciły czasy kiedy ciemni ludzie klękali przed nimi i całowali po rękach. A ucząc się w seminariach przysięgali skromność i pokorę. GDZIE TO WSZYSTKO JEST>!!!

    • 9 2

    • odpowiedź do stelli (1)

      Trochę mniej nienawiści i pogardy dla ludzi o innych poglądach ,Dla mnie biskup Głódź to jeden z najlepszych pasterzy kościoła i będzie kierował kościołem na pomorzu ci ci się to podoba czy nie i twoje ujadanie nic nie pomorze.Natomiast śp. mój umilowany prezydent Lech Kaczyński to prawdziwy patriota dobry i uczciwy czlowiek i tylko bezrozumne nienawistne istoty ciągle na niego plują.jeśli sie kogoś krytykuje to trzeba podawać konkrety a nie powtarzać bezmyślnie medialne bzdury.I na koniec jeszcze jedno jak czerwoni trzymali cały naród za mordę i ubeckie kanalie typu Bermana mordowali polskich patriotów to właśnie Polski Kościół pomagał i stał po stronie słabszych.

      • 2 0

      • Do bolka

        nie znam przypadku aby kosciol komukolwiek pomogl. Nie pisz bzdetow. Glodz to miernota a nie pasterz. tylko kasa sie dla was liczy.

        • 0 3

  • Czy konserwator wojewódzki może trząść portkami przed Głodziem ?

    Wychodzi na to że taki z niego odpowiedzialny konserwator jak z koziej d.....trąba.

    • 7 0

  • pomnik w kościele

    do czego to dochodzi. Polska to dziki kraj

    • 3 3

  • Wstyt

    Kto jest za tym aby odwołać wojewódzkiego konserwatora zabytków?

    • 2 0

  • Pycha i próżność

    Pomników, pomników, bo ciągle nam mało. Megalomani.

    • 4 1

  • Targowica

    Prezydent Kaczyński starał się nawiązywać do koncepcji Piłsudskiego: tworzenie buforu oddzielającego Polskę od Rosji poprzez poparcie dla niepodległej Litwy, Ukrainy, także Gruzji. Dzisiaj po wyborze nowego prezydenta już widać zmiany: odwracamy się tyłem od Gruzji, odpychamy Litwę. Republiki poradzieckie już nas nie interesują, milcząco uznajemy je za rosyjską strefę wpływów. Negocjujemy wiernopoddańczy układ gazowy z Rosją, który budzi sprzeciw nawet w Unii Europejskiej, którą przecież trudno posądzać o wojowniczego ducha wobec Rosji.
    Finlandyzacja Polski postępuje wielkimi krokami.

    A wewnątrz Unii Europejskiej? Niemcy forsują zmianę Traktatu Lizbońskiego-w wielu krajach budzi to opór. Tylko nie w Polsce: Donald już wybiegł przed szereg i pospiesznie zapewnił o poparciu dla niemieckich planów. Jakiś inny polityk pewnie by pomyślał o zastosowaniu prastarej zasady "w polityce nic za darmo" i próbował w zamian za poparcie dla Niemiec przeforsować jakieś polskie interesy-ale to przecież nie Donek. Dla niego Polska to kłopotliwy balast, którego trzeba się jakoś pozbyć-najlepiej przez roztopienie do utraty tożsamości w Jewropie.

    • 1 3

  • A budujcie sobie pomniki jakie chcecie, tylko sami za nie płaćcie i stawiajcie w swoich ogródkach,

    Więcej spokoju, mniej pomników !

    • 6 0

  • A jednak pomnik nie jest taki zły (1)

    Wygląda na to, że lament historyków sztuki okazał się przedwczesny.
    Przecież pomnik wcale nie jest monumentalny. Na fotografiach jest może dwa razy wyższy od stojącego obok marynarza. Forma granitowych płyt jest dosyć wdzięczna. Ciekawy układ brył. Niebanalna graficzna dynamika płaszczyzn. Inskrypcje dosyć spokojne. Nie ma w tym krzykliwości i taniego blichtru pozłacanych liter i prymitywnego dekoru. Jest to raczej syntetyczna, staranna i wyważona kompozycja wizualnie lekkich kamiennych klinów.
    Może figura Chrystusa jest nieco manekinowa w swej sztywności. Brak jej dynamiki i rodenowskiej swobody, ale jest to znak naszych czasów. Współcześni rzeźbiarze nie radzą sobie z przedstawieniami figuralnymi. Brak warsztatu, brak szkoły.
    Ogólnie pomnik jednak się broni. W żadnym razie nie ingeruje w przestrzeń gigantycznej świątyni. Szczególnie, że ustawiono go w zakamarku narożnika transeptu. Kryje się za filarami i przyporami. Nie można go nawet obejrzeć z dystansu na wprost. Jest niemal ukryty.
    Protest kolegów uważam za znacznie przesadzony.
    Jakoś nikt nie protestował, gdy na Zaspie jeden z wykładowców gdańskiej ASP ustawił rzeczywiście monumentalną figurę Jana Pawła II, która bardziej przypomina obłą, stożkowatą formą przemysłową, niż figurę człowieka.

    Inicjatywę krytycznej i przedwczesnej oceny uważam za falstart. Historycy sztuki ośmieszyli się unosząc się na fali medialnego zainteresowania katastrofą smoleńską. To takie nekrofilne pasożytnictwo. Ciekawe kto z sygnatariuszy protestu wycofa się teraz przesyłając biskupowi zwykłe ludzkie przepraszam.

    • 1 3

    • nekrofilne pasożytnictwo to dobre określenie, tylko wysłane akurat pod zły adres :) biskupowi przepraszam się nie należy, za to konserwatorowi należy się porządny kop w....

      • 2 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane