• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Oznakowanie Gdańska wciąż niekompletne, turyści błądzą

Krzysztof Koprowski
2 sierpnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Wrzeszcz czy Aniołki? Pierwotnie System Informacji Miejskiej nie wyróżniał oficjalnych dzielnic, takich jak Aniołki czy Strzyża. Teraz tablice mają być poprawione. Wrzeszcz czy Aniołki? Pierwotnie System Informacji Miejskiej nie wyróżniał oficjalnych dzielnic, takich jak Aniołki czy Strzyża. Teraz tablice mają być poprawione.

Co roku tysiące turystów odwiedzają Gdańsk, jednak zwiedzanie miasta bez mapy lub nawigacji satelitarnej wciąż nie jest łatwe. W wielu ważnych miejscach wciąż brakuje tablic informacyjnych, a na przystankach komunikacji miejskiej panuje chaos.



Automaty i tablica o sprzedaży biletów - tylko takie informacje ujrzymy wychodząc południowym tunelem z peronu SKM we Wrzeszczu. Automaty i tablica o sprzedaży biletów - tylko takie informacje ujrzymy wychodząc południowym tunelem z peronu SKM we Wrzeszczu.
W lewo czy w prawo do tramwaju? Turysta w Oliwie schodząc z wyremontowanego niedawno peronu SKM lub peronu dalekobieżnego musi sam podjąć decyzję. W lewo czy w prawo do tramwaju? Turysta w Oliwie schodząc z wyremontowanego niedawno peronu SKM lub peronu dalekobieżnego musi sam podjąć decyzję.
Plac przed dworcem w Oliwie - nie dość, że szpetny, to pozbawiony drogowskazu do pętli tramwajowej. Dla mieszkańca rzecz oczywista, dla turysty - nie. Plac przed dworcem w Oliwie - nie dość, że szpetny, to pozbawiony drogowskazu do pętli tramwajowej. Dla mieszkańca rzecz oczywista, dla turysty - nie.
Słupek przystankowy SIM oraz tablica na ogłoszenia to pozostałości po poprzednich pomysłach. Słupek przystankowy SIM oraz tablica na ogłoszenia to pozostałości po poprzednich pomysłach.
Pociągi dalekobieżne zatrzymują się w Gdańsku na trzech stacjach - dworcu głównym, we Wrzeszcz oraz Oliwie. O ile ten pierwszy jest w miarę dobrze oznaczony, od czasu remontu sprzed kilku lat, to pozostałe są oznakowane słabo lub wcale.

We Wrzeszczu sytuacje ratuje zejście do jednego tunelu z peronu dalekobieżnego, które prowadzi do pętli autobusowej. Jednak z tunelu wydostać się można na trzy sposoby - poprzez wyjście z tyłu dworca, wyjściem bocznym lub głównym w kierunku przystanków autobusowych. I tylko przy tym ostatnim jest tablica Systemu Informacji Miejskiej.

- Przy dworcu znajduje się tzw. "wrota" z mapą okolicy oraz zaznaczoną trasą tramwajową. Z moich obserwacji wynika, że wiele osób z niej korzysta - mówi Anna Lejmel z Zarządu Dróg i Zieleni, instytucji odpowiedzialnej za SIM.

Osoba, która skorzysta z pozostałych wyjść może jedynie dowiedzieć się o drodze dojścia do Parku Kuźniczki i kościoła przy ul. Zator Przytockiego. Tramwaj znajdzie, jeśli zdoła usłyszeć go z oddali.

Turystom, którzy przyjadą do Wrzeszcza pociągiem SKM pozostaje kierowanie się wrodzonym instynktem globtrotera. Z peronu kolejki prowadzą dwa wyjścia i oba są całkowicie nieoznakowane. Schodząc do tunelu od strony południowej ujrzymy tylko tablice z kierunkiem dojścia do... punktu zakupu biletów. Ma to się jednak zmienić.

- W ramach modernizowanych przystanków i stacji takich jak Żabianka, Wrzeszcz, Politechnika, Wzgórze Św. Maksymiliana czy Gdańsk Śródmieście w wytycznych dokumentacji projektowej dla wykonawcy zamieścimy wykaz koniecznych tablic informacyjnych - zapewnia Marcin Głuszek, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży SKM.

Do czasu remontów pozostaje więc mieć nadzieję, że SKM się "zlituje" nad turystami i podobne tablice zainstaluje również na peronach w Oliwie - gdzie w tunelu możemy jedynie podziwiać walory estetyczne nowej windy - oraz Gdańsku Głównym, gdzie zamiast tablic informacyjnych znajdują się reklamy.

W Oliwie przed dworcem również nie ma żadnych informacji jak dojść do tramwaju.

- Oznakowanie Oliwy zostało wykonane częściowo. Cały system nie jest także jeszcze ukończony. Obecnie realizowane będzie oznakowanie Jelitkowa - informuje Anna Lejmel.

ZDiZ na bieżąco uzupełnia także oznakowanie w niektórych rejonach miasta. Wkrótce pojawić się mają np. dodatkowe informacje jak dotrzeć do wystawy Europejskiego Centrum Solidarności. Mieszkańcom mogą sygnalizować urzędnikom, gdzie podobnie oznaczenia powinny się pojawić.

Zarząd Dróg i Zieleni przymierza się również do lepszego oznaczenia przystanków komunikacji miejskiej. Obecnie tablice są umieszczone na wiatach znajdujących się w głównych ciągach komunikacyjnych. Jeśli przyjezdni je przeoczą, nie będą już mieli szansy by zorientować się gdzie wysiąść.

Oznakowanie miasta z punktu widzenia turysty jest:

Informacja głosowa w tramwajach i autobusach, poza sporadycznymi wyjątkami, także nie funkcjonuje. Zapytany o to kilka miesięcy temu, podczas jednej z prezentacji "Dortmundów", prezes ZKM, Jerzy Zgliczyński, po kontakcie telefonicznym ze swoim podwładnymi, zaczął opowiadać, jak bardzo jest to skomplikowany system i ile pracy trzeba w niego włożyć. Widocznie prace trwają nadal...

Nim się jednak zakończą, warto przyjrzeć się paradoksom w istniejącym oznakowaniu przystanków. Na przykład przystanek Chodowieckiego - wg ZTM znajduje się w dzielnicy Aniołki, wg SIM - w dzielnicy Wrzeszcz. Podobnie było niedawno ze Strzyżą, która na tablicach SIM-u została "wchłonięta" przez Wrzeszcz.

- W pierwotnym podziale, zatwierdzony przez miasto, który my jedynie realizowaliśmy, nie było dzielnic w pełni zgodnych z podziałem administracyjnym. Zakończona została weryfikacja już istniejących tablic i będziemy zmieniać nazwy na poprawne - zapewnia Anna Lejmel.

Sam ZTM przyjął natomiast nieco odmienny sposób oznaczenia przystanków, informuje nie tylko o dzielnicach.

- Dla poprawy orientacji pasażerów do oficjalnej nazwy dzielnicy dodaliśmy precyzyjne określenie lokalizacji. Na przykład do oficjalnej nazwy Śródmieście dopisywana jest nazwa mniejszej jednostki (Śródmieście-Spichlerze na przystanku tramwajowym Chmielna) - tłumaczy Sebastian Zomkowski, zastępca dyrektora ZTM Gdańsk.

Jednak na przystankach nie brakuje również pozostałości po wcześniejszych koncepcjach, które choć ciekawe, niestety nie do końca się sprawdziły. Przy Dworcu Głównym i na Hucisku stoją słupki przystankowe pierwotnie zaplanowane do wieszania rozkładów.

- Okienka w tych słupkach są za małe, aby umieszczać tam komplet rozkładów jazdy. Wartość informacyjna jest największa, jeżeli rozkłady jazdy wszystkich linii odjeżdżających z danego przystanku są w jednym miejscu - przekonuje Zomkowski. - Przyjęliśmy zasadę, że rozkłady będą wieszane wyłącznie w gablotach, a jeżeli nie ma wiaty, to na słupku przystankowym - dodaje

Podobnie słupki miały pojawić się także na kolejnych przystankach, lecz na razie wstrzymano ich instalację.

Na peronach tramwajowych przy dworcu głównym przy dworcu stoją także tablice, które miały być antidotum na wandali, rozwieszających na każdej możliwej powierzchni ulotki i plakaty. Obecnie z całą pewnością nie są dobrą wizytówką miasta.

- Zostaną oczyszczone w ciągu tygodnia - zapewnia Vassilios Prombonas, kierownik działu utrzymania infrastruktury tramwajowej i autobusowej w ZDiZ.

Dlaczego nie są czyszczone częściej? ZDiZ obawia się reakcji rozwieszających. Jeśli ich ulotki następnego dnia znikną z tablic, mogą znowu zacząć nalepiać je na wiaty.

Miejsca

Opinie (95) 9 zablokowanych

  • W Paryżu, żeby się gdziekolwiek zgubić, trzeba się baaardzo postarać

    System oznaczeń w metrze i autobusowy, oznaczenia przystanków, ulic, zabytków, ważniejszych obiektow, wszystko widoczne i bardzo dobrze zorganizowane. Jakoś tam zsynchronizowali wyświetlanie nazw przystanków z jazdą autobusów, może dlatego,że tam autobusy mają przeważnie osobne pasy i nie stoja tyle w korkach.... :P

    • 6 1

  • do urzędników (2)

    proponuję jechać do Torunia i popatrzeć jak to się robi.... na każdym rogu informacja elektroniczna + oznakowania!!! a zaznaczam, że Oni pomyśleli o tym już (!) przed sezonem. a u nas jak zwykle...

    • 9 0

    • przy okazji wizyty, prosze zobaczyc jak sie kostke układa (1)

      bo to co u nas zrobiono na Pobrzeżu Rybackim o pomste woła

      • 4 0

      • dodam tylko, że Toruń też ubiega się o Europejską Stolicę Kultury 2016, może i nie wygra z innymi kandydatami, ale Gdańsk wypada na tle innych bardzo blado... na ale nasi włodarze zbudują ECS i wtedy się role odwrócą ;) hehe

        • 0 0

  • Brak słów (2)

    Idiotyzm goni idiotyzm. Dziwadło w postaci Gdańska Południe jest zarówno koło Auchan jak i na Chełmie Oruni Górnej a najśmieszniejsze w okolicy Rogaczewskiego w samym Centrum Idioptyzmy typu w Nowym Porcie jedenz przystanków jest Nowy Port, to samomo w Brzeźnie i na Siedlcach, zamiast Płoni jest Błonia Po około pół roku zdjęto 12 tablic z napisem Akademia Medyczna. Mam nadzieję, że za kolejne pół roku zdejmą słynny Gdańsk Południe. Na żadnej mapie nie ma takiej dzielnicy, żaden środek lokomocji nie jedzie do Gdańska Południa. A kilka miesięcy temu ZTM dołożyło kolejną głupotę i teraz np. pętla przy Witosa posiada nazwę Gdańsk Południe Gdańsk Poludnie Chełm. Kierownictwop ZTM albo jest niereformowalne albo osoby, które bezp[ośrednio zlecają wyklonanie tablic nie mają zielonego pojęcia o co chodzi. A tak wogóle to sami z ZTM są na Gdańsk Południe. A skoro juz tak musi byc to może np. Gdańsk Północ Wschodnia Oliwa, Żabianka, Gospodka Grunwaldzka. Pięknie prawda??? albo Gdańsk Zachód Siedlce Siedlce najważniejsze Malczewskiego. Juz ponad rok nikt nie myśli odpowiedzialnie za tak prostą sprawę a wystarczy popatrzeć na tablice śroków komunikacji i je przepisać. No może warto by na liniach do Ul. Krzemowej napisac Orunia GRN Krzemowa i już z ZTM zrozumieją, do Brzeźna napisać Brzeźno Zdrojowa. Siedlce Malczewskiego no i najdurniejszym miejscu gdzie jest Śródmieście Centrum poprostu Śródmieście Węzeł UE Czy to takie trudne??????????

    • 6 2

    • Ale z tym pretensje nie do ZTM, a do władz miasta, które utrzymują tak logiczny podział na dzielnice

      • 1 0

    • Powinny być wypisane dokładne skrzyżowania, albo punkty orientacyjne...faktycznie skoro się powstarzają nazwy przystanków, to nie jest do końca przemyślane:)

      • 1 0

  • Dwa w jednym!!!

    W jednym i tym samym miejscu na ul. Podwale Przedmiejskie znajdują się tuż obok siebie przystanki: tramwajowy i autobusowy. Z tym, że autobusowy nosi nazwę PODWALE PRZEDMIEJSKIE właśnie ale już tramwajowy ŻABI KRUK! Kilometr dalej oba przystanki noszą już tę samą nazwę AKADEMIA MUZYCZNA.
    Tak przy okazji: 111 przez cały dzień z Górek Zachodnich do Śródmieścia!!!!!!!!!!!!!!!

    • 2 1

  • Oznakowania i udogodnienia na dworcach

    Oznakowania informacyjne są słabe na dworcu we Wrzeszczu,jako rowerzystka ubolewam nad brakiem podjazdów na schodach,po torach przejść nie można ,bo grozi to mandatem ,a mało kto ma siłę dżwigać rower np.obciążony sakwami,jak radzą sobie w tej sytuacji inwalidzi na wozkach?Jestem kobietą już nie taką młodą,więc dla mnie to duży problem.

    • 2 0

  • W Gdańsku od lat

    niewiele zmienia się. Wystarczy porównać z innymi miastami - np. w Krakowie już przed kilku laty wprowadzono w tramwajach wyświetlanie nazw przystanków. U nas nikomu nie chce się. Od kilku lat "walczę" z ZTM aby rozkłady jazdy podawały nazwę przystanku ale również po jakiej ulicy będzie jechał pojazd - w Gdyni wprowadzono przed kilku laty - u nas ZTM odpowiada,że ma inne pilne prace,zmianę rozkładów itp. Sprawę zgłosiłem w 2007 roku! Podobno zarząd miasta dba o turystów ale faktycznie ma ich w ...... sprawa dworca we Wrzeszczu - proponowałem aby przy wyjściu ustawić zwykłą tablicę z informacją z którego stanowiska i dokąd odjeżdża określony autobus ZKM. W tej chwili trzeba latać po wszystkich stanowiskach i sprawdzać. Do tego nie potrzeba żadnej elektroniki ( a może dlatego ZTM nie warto tego wprowadzić?)

    • 5 0

  • w Gdańsku dobre jest tylko planowanie za pieniądze podatników....

    wielokrotnie jednej inwestycji, przez wiele lat wstecz do dzisiaj nierozpoczętej - warto tak beztroskiemu i szarmanckiemu wydawaniu pieniędzy spolecznych się przyjrzeć.
    ...w świetnej formie jest kolesiostwo , ale to niedługo ....pierdnie!

    • 5 0

  • reklamy

    Dlaczego nie można karać i żądać pokrywania kosztów sprzątania
    od tych których adresy są przecież podawane na reklamach-naklejkach ??

    • 3 0

  • nie wspomne juz o ogolnie pojetej komunikacji,
    miejska - szkoda gadać,
    drogi - dziurawe,
    swiatła na przejsciach uciążliwe powodujące korki,
    po prostu szkoda gadac,
    jednym slowem wies..

    • 1 2

  • a były kiedyś oznakowania kompletne?

    tu jest jak w dzunglii jak ktoś nie ma orientacji w terenie to zginie

    • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane