• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Park kulturowy w Gdańsku: w czwartek uchwała, realizacja w kolejnych miesiącach

Rafał Borowski
24 maja 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Powstanie parku kulturowego umożliwiłoby ograniczenie, a nawet likwidację handlu, którego estetyka pozostawia wiele do życzenia. Na zdjęciu stragany przy budynku LOT-u w 2016 r. Powstanie parku kulturowego umożliwiłoby ograniczenie, a nawet likwidację handlu, którego estetyka pozostawia wiele do życzenia. Na zdjęciu stragany przy budynku LOT-u w 2016 r.

Na czwartkowej sesji rady miasta Gdańska zostanie poddany pod głosowanie projekt uchwały, dzięki któremu powstanie Park Kulturowy Śródmieście. Jego głównym celem będzie powstrzymanie zjawiska wyludniania się wspomnianej części miasta. Czym będzie i w jaki sposób ma ułatwić życie mieszkańcom?



Aktualizacja, 27.05, godz. 13:30 Gdańscy radni niemal jednogłośnie przyjęli uchwałę ws. zamiaru utworzenia parku kulturowego na terenie Śródmieścia. Głos "za" oddało 31 radnych, nikt nie głosował przeciw. Od głosu wstrzymał się jedynie Piotr Gierszewski, radny Prawa i Sprawiedliwości.

Referujący uchwałę Łukasz Kłos, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku podkreślił, że - jak już wcześniej informowaliśmy - czwartkowa decyzja to dopiero pierwszy krok na drodze do utworzenia parku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z przewidywaniami, właściwa uchwała w tej sprawie powinna zostać poddana pod głosowanie we wrześniu przyszłego roku.

- Zaznaczam, że to uchwała intencyjna. Na ten moment nie decydujemy jeszcze o ostatecznym kształcie tego parku. Podejmując tę uchwałę wyrażamy wolę, że chcemy podjąć działania w celu poprawy jakości życia mieszkańców Śródmieścia i aby ich liczba nie malała, a rosła. Aby wypracować najlepsze rozwiązania, w najbliższych miesiącach odbędzie się cykl konsultacji ze wszystkimi interesariuszami. Będziemy także musieli uzyskać pozytywną opinię wojewódzkiego konserwatora zabytków - tłumaczy Kłos.



Co sądzisz o idei parku kulturowego w Gdańsku?

Przypomnijmy: w lutym ubiegłego roku informowaliśmy, że władze Gdańska chcą powołać Park Kulturowy Śródmieście.

Jego granice mają wyznaczać:

  • Wały Jagiellońskie,
  • Podwale Przedmiejskie,
  • Motława i Kanał na Stępce,
  • Podwale Staromiejskie.

Jak sugeruje nazwa, to jedna z form ochrony obszarów zabytkowych, mające swoje umocowanie w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 roku. Warto jednak zwrócić uwagę, że określenie "park kulturowy" może być dla laików nieco mylące. Nie chodzi bowiem o przepisy dotyczące renowacji cennych budowli.

Czytaj więcej: Koniec straganów i "naganiaczy" w centrum Gdańska? Może powstać park kulturowy

Celem utworzenia parku kulturowego jest ułatwienie życia mieszkańców obszaru, który obejmuje. W ten sposób można np. ograniczyć albo zupełnie zakazać wybrane formy handlu, opracować ściśle określone wytyczne rozmieszczania i wyglądu małej architektury czy uregulować kwestię gospodarowania odpadami.

- To rada miasta określa, które z rozwiązań przewidzianych ustawą będą miały zastosowanie w przypadku danego parku kulturowego - tłumaczyła w lutym Anna Golędzinowska, radna klubu Koalicji Obywatelskiej i przewodnicząca Komisji Zrównoważonego Rozwoju i członek Komisji Zagospodarowania Przestrzennego.

Radni podejmą decyzję w czwartek



W poniedziałkowe przedpołudnie zorganizowano konferencję prasową. Władze Gdańska poinformowały na niej o pierwszym kroku na drodze do wcielenia tej koncepcji w życie.

Na najbliższej sesji rady miasta pod głosowanie zostanie poddany projekt uchwały o powołaniu Parku Kulturowego Śródmieście.

Zapoznaj się z projektem uchwały (PDF)

Podczas spotkania z dziennikarzami zasugerowano, że pomysł cieszy się poparciem radnych klubów Koalicji Obywatelskiej oraz Wszystko dla Gdańska. Biorąc pod uwagę, że te kluby dysponując większością głosów, podjęcie uchwały wydaje się formalnością.

- Śródmieścia dużych miast europejskich, które przyciągają wielu turystów, borykają się z problemem wyludniania. Z faktem, że zanika w nich życie mieszkańców. Jednym z narzędzi, które umożliwi, by Śródmieście rozwijało się w sposób zrównoważony, aby było miejscem, gdzie mieszkańcy będą się czuli ważni i potrzebni, jest właśnie park kulturowy. Moim marzeniem jest to, by serce Gdańska rozwijało się równomiernie. Znalezienie złotego środka między potrzebami mieszkańców i turystów. Nie będzie to łatwe, ale my się trudnych zadań nie boimy - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Powstanie parku kulturowego umożliwiłoby ograniczenie, a nawet likwidację handlu, którego estetyka pozostawia wiele do życzenia. Na zdjęciu stragany przy budynku LOT-u w 2016 r. Powstanie parku kulturowego umożliwiłoby ograniczenie, a nawet likwidację handlu, którego estetyka pozostawia wiele do życzenia. Na zdjęciu stragany przy budynku LOT-u w 2016 r.

Wcielenie pomysłu w życie zajmie wiele miesięcy



Podjęcie uchwały to dopiero początek drogi na drodze do stworzenia konkretnych narzędzi prawnych. Jak wynikało z informacji zaprezentowanych na konferencji, ten proces potrwa co najmniej kilka miesięcy.

Władze Gdańska zapowiadają, że zapisy mają zostać utworzone w ścisłej współpracy z mieszkańcami. Podobnie zresztą wyglądało tworzenie takich rozwiązań w innych miastach naszego kraju: we Wrocławiu, Krakowie, Toruniu, Poznaniu czy Łodzi.

- Spotkaliśmy się dziś na skwerze Świętopełka, którego kształt został właśnie wypracowany w dialogu z okolicznymi mieszkańcami. Uprzedzam, że czeka nas długi proces. Dopiero po przeprowadzeniu dyskusji z mieszkańcami dialogu wypracujemy niezbędne narzędzia prawne - uzupełnia prezydent Dulkiewicz.
Władze miasta mają kłopot z nielegalnym handlem pod Zieloną Bramą. Działka nie należy do gminy, więc straż miejska nie ma możliwości podjęcia interwencji. Przepisy o parku kulturowym mogłyby to zmienić. Władze miasta mają kłopot z nielegalnym handlem pod Zieloną Bramą. Działka nie należy do gminy, więc straż miejska nie ma możliwości podjęcia interwencji. Przepisy o parku kulturowym mogłyby to zmienić.

Jakie bolączki wskazali mieszkańcy?



Władze Gdańska przekonywały, że na przestrzeni ostatnich miesięcy wykonano szereg analiz, które wskazały główne bolączki mieszkańców.

Z badań wynika, że największe problemy to nadmierny hałas - szczególnie w godzinach nocnych - przepełnione altany śmietnikowe, zbyt mała liczba deptaków, niewystarczające udogodnienia dla pieszych oraz większe uregulowanie kwestii parkowania w tej dzielnicy.

- Zakres i instrumenty w uchwale o parku kulturowym będziemy kształtować dopiero podczas konsultacji. Zależy nam na tym, żeby nadal postępował rozwój turystyki, dla której przecież Śródmieście jest kluczowe. Ale żeby to był zrównoważony rozwój, z poszanowaniem tutaj mieszkających osób. Wiemy, że mieszkanie w Śródmieściu może powodować różnego rodzaju problemy. My te problemy już zbadaliśmy - tłumaczy wiceprezydent Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważanego rozwoju.
Mieszkańcy Śródmieścia chcą większego uregulowania kwestii parkowania w ich dzielnicy i większych udogodnień dla pieszych. Na zdjęciu parking przy ul. Szerokiej. Warto zwrócić uwagę, że kierowcy nie mogą tu zostawiać samochodów na żadnej części chodnika. Mieszkańcy Śródmieścia chcą większego uregulowania kwestii parkowania w ich dzielnicy i większych udogodnień dla pieszych. Na zdjęciu parking przy ul. Szerokiej. Warto zwrócić uwagę, że kierowcy nie mogą tu zostawiać samochodów na żadnej części chodnika.

Wcześniej dominowało sceptyczne podejście



W kolejnych etapach konsultacji - tym razem już "o konkretach" - będą mogli wziąć udział nie tylko mieszkańcy Śródmieścia, ale także przedstawiciele organizacji pozarządowych. Krąg stron w dyskusji ma być możliwie szeroki, gdyż wyznaczy on kształt centrum Gdańska na wiele lat wprzód.

Co ciekawe, w poprzednich latach pomysł utworzenia parku kulturowego w centrum Gdańska spotkał się z dość chłodnym przyjęciem. Zmiana strategii nastąpiła w 2013 roku. Pojawił się wtedy pomysł utworzenia nie jednego, a dwóch parków kulturowych w centrum Gdańska. Oprócz parku na terenie Śródmieścia, planowano powstanie kolejnego na terenach postoczniowych.

Czytaj również: Czy parki kulturowe ograniczą reklamy w Trójmieście?

Miejsca

Opinie (227) 6 zablokowanych

  • a to ciekawe (1)

    Ciekawe skąd ta zmiana, jeszcze nie tak dawno jeden z włodarzy powiedział że jak komuś za głośno w Śródmieściu to może się wyprowadzić. Twierdził że to jest centrum i tutaj życie ma toczyć się 24 godziny na dobę. Jakoś nie ufam tej pani

    • 48 2

    • Dulkiewicz tu mieszka, ona stąd jest jak i jej rodzina, jej bym trochę wierzył, że chce by to przetrwało w formie miasta

      nie burdelu. Adamowicz też do pewnego momentu siedział cicho, dopiero jak obkupił się w mieszkania, jak przeniósł do Jelitkowa (Przymorza?), to mógł mieć na śródmieście wylane i zrobił zamtuz. (Rodzice mieszkają pod Brygidą, tam cicho i spokojnie, najwyżej jedzie dewocją i schizofrenią z zakrystii). Na pewno nie wierzę Grzelakowi.

      • 8 0

  • Galeria (1)

    Nareszcie zburzą tą betonową galerię szpecącą starówkę?

    • 29 8

    • odwrotnie

      po 4 latach opóźnienia otworzą IKM / czarny LOT zwany nie wiedząc czemu kunsztem / a dla dyrektorki domu kultury podwyżka. Zamiast 200 tysięcy netto, 300.

      • 3 0

  • (13)

    To działanie wbrew testamentowi Pawła Adamowicza! On zawsze podkreślał, że w Śródmieście trzeba ożywić. Im głośniej i więcej turystów tym lepiej. Teraz nagle chcą tam mieszkańców? Mieszkania w absurdalnych cenach, wszechobecny chlew na podwórzach i niesprzątane od 1944 r. ulice. Zieleń w stanie agonalnym poza jednym skwerem Świętopełka i wszędzie auta na chodnikach.

    • 71 18

    • Dokladnie tak jest (5)

      Te kubly wypelnione smieciami i stojace na "reprezentacyjnych ulicach"Starego Miasta , ten chlew od strony podworek , ta zniszczona nawierzchnia ulic niby pod turystow - wstyd ze lokalne wladze maja to w glebokim tyle i staraja sie nie widziec

      • 23 3

      • Zgadza się, zachęcam każdego żeby wszedł i zobaczył jak wyglądają podwórza od środka

        Trzeci świat

        • 17 0

      • (3)

        Przede wszystkim nie mówi się tu Starym Mieście - tylko o Głównym Mieście. To naprawdę takie trudne? A te kubły, te brudne podwórka - to przypadkiem nie "dzieło" także mieszkańców?
        I może warto sobie przypomnieć, jak Główne Miasto wyglądało 30 czy 20 lat temu. Trzeba być ślepym, by widzieć tylko zmiany negatywne.

        • 3 9

        • syf przy śmietnikach to "zasługa" gastronomii i krótkoterminowych wynajmujących (2)

          • 13 2

          • (1)

            To wina gastronomi, że płaci za wywóz śmieci a wiaty są malutkie i rozwalone. Pewnie też są odpowiedzialni za to że miasto nie remontuje podwórek a mieszkańcy nie chcą ich kupić bo wiedzą jakie to są koszty

            • 3 0

            • podmioty gospodarcze w tym gastronomia

              płacą od zadeklarowanej ilości, to ramach optymalizacji kosztów deklarują tyle co nic. Nie mówiąc o tym, że złożenie kartonów lub wyrzucanie butelek przed 22-gą to ich przerasta

              • 0 0

    • Ozywcie słoiki z Mazur swoje kowale,łistowice straszyny i inne podmiejskie wiochy

      • 8 5

    • A co kogo (2)

      obchodzi "testament Adamowicza"?? Właścicielem Śródmieścia był, czy co? Teraz jego żonka rozporządza kilkunastoma mieszkaniami, które zostawił - taki to jego testament.

      • 10 0

      • Mieszkania to zapewne wierzchołek góry lodowej. (1)

        Życie w Santa Monica kosztuje więcej niż wysokość zarobków w Brukseli. W miarę normalny dom od 1 mln USD w górę. Już wierzę że to za oszczędności z marnej pensji urzędnika (nawet jeżeli było to 20 tyś PLN miesięcznie).

        • 4 1

        • Milion??

          Tyle male mieszkanie kosztuje. Milion tam to pikus

          • 1 0

    • ale już nie podkreśla

      • 1 0

    • Po prostu jest dobrze a bedzie jeszcze dobrzej

      ta sama ekipa, która spowodowała wyludnienie tzw Śródmieścia teraz spowoduje jego zaludnienie - kto chce niech w to wierzy.

      • 11 0

    • Przecież Pawełek miał ponad 20 lat na ogarnięcie tego bajzlu, więc do kogo te pretensje? Głosujecie ciągle na tych samych i spodziewacie się zupełnie innych efektów.

      • 8 0

  • Mieszkanie w Śródmieściu

    Brak miejsc do parkowania, abonamenty za wjazd pod własne mieszkanie, brud, hałas, smród moczu, pijane norki, najem krótkoterminowy, jarmark dominikański, grajki. Ale co tam, będzie park kulturowy i zniknie kram z gaciami. To uszczęśliwi mieszkańców śródmieścia.

    • 53 6

  • (3)

    A przepraszam, kto pozwala na handel przy locie ?
    To wygląda jak rynek za komuny...

    • 33 5

    • nie zrozumiałeś artykułu ? (2)

      to m.in. o tym

      • 4 2

      • Tylko po co sobie gębę mieszkancami wycierac (1)

        Nie można napisać wprost, że ten "park" to zwykły chwyt, żeby się podbyc handlarzy gaciami?

        • 10 2

        • nawet jeśli tak jest, to bardzo dobry kierunek

          • 1 3

  • (10)

    No mam nadzieję że zlikwidują te ochydne parkingi i ulokują w to miejsce więcej leżaków i ławek. Więcej strefy relaksu aby można było sobie wypocząć.

    • 51 70

    • Koniecznie KOZY!!!

      Kozy the best!!!

      • 11 8

    • postaraj się lepiej akolito Kacperka, bo Sk,,, robi to lepiej

      • 0 10

    • Nie zrozumiałeś. (3)

      Parkingi zostaną. Chodzi o to, żeby pozbyć się muzyków i innych artystów, bo hałas. Potem przyjdzie kolej na zamykanie ogródków i w konsekwencji zamykanie knajp.

      • 9 7

      • Oby jak najszybciej. (2)

        • 8 7

        • jak pozamykają bo komuś sie nie podoba hałas prze kilka tyg w roku, to doprowadzi do (1)

          wymarcia miasta, proste..brak ludzi, to brak kasy w podatku do miasta...a knajpy sie wyniosą i pójda tam gdzie na nich czekają z otwartymi urzędami, miłymi urzędniczkami , parkingami i powstanie coś ala dolina Szarloty, gdzieś za miastem, w gminie Kolbudy, Kartuzy Ga dańsk obejdzie się smakiem...

          • 2 4

          • Guano prawda.

            Życie miasta to mieszkańcy, a nie turyści.

            • 1 0

    • miejsce leżaków jest na plaży, nie w historycznym centrum miasta!

      • 14 5

    • Kocyk sobie rozłóż na trawniku (1)

      i parawanik rozstaw.

      • 7 2

      • Na trawniku?? Może jeszcze napisz "pod drzewem", żebyśmy pękali ze śmiechu.

        Napisz raczej że na nagrzanym betonie, w smrodzie smogu i pyle- a wyjdzie ci do rzeczy.

        • 8 5

    • blbl

      Leżaczek sobie w domu rozłóż, a zamiast samochodu to na miotle latek

      • 6 3

  • Gdansk park kulturowy

    Tragiczny pomysl!!!

    • 29 3

  • Dulkiewicz i kultura Ona to jest cooltura

    O jej coolturze świadczy to, że przez prawie miesiąc na jej budzie widniał wulgarny napis który ona tolerowała.Jaka sztuka taka kultura chciałoby się powiedzieć

    • 26 4

  • Problem jest inny (2)

    Jak dla mnie utworzenie parku kulturowego jest trochę bez sensu. Rozumiem ideę uporządkowania tej części miasta jednak problem jest nieco inny. Otóż ludzie ze Śródmieścia się wyprowadzają ze względu na turystów. Mieszkałem przez dwa miesiące w kamienicy przy kościele Mariackim, ciągle wycieczki gdzie prowadzący krzyczeli przez megafon, tłumy turystów, zwłaszcza podczas jarmarku, wielkie problemy z parkowaniem.... Jednak teraz problem jest taki, że śródmieście odwraca się od mieszkańców. Ceny w sklepach z kosmosu, nie wspominając o pubuch i restauracjach, wiele mieszkań na najem krótkoterminowy, głośni sąsiedzi, wszechobecny syf i bałagan na podwórkach. Szczerze jakbym miał wybór mieszkać w centrum albo na przedmieściach np. w Baninie przy tym pracując np. w hotelu na Wyspie Spichrzów to bym wybrał Banino. Po prostu za dużo turystów i za dużo mieszkań pod wynajmem krótkoterminowy. Dopóki będzie z tym problem to mieszkańcy tam nie wrócą. Niestety starówka sama odwraca się od mieszkańców, a pandemia szybko pokazała że w złym kierunku to idzie.

    • 54 3

    • i dlatee

      • 0 0

    • miałem dość

      I dlatego już półtora roku temu sprzedałem mieszkanie na św. Ducha i się wyniosłem na Ujeścisko.
      Brak więzi sąsiedzkiej, ale jest cisza i wiem, że zaparkuję pod domem bez korków i szukania przez godzinę miejsca. Stare Miasto to teraz slumsy.

      • 9 0

  • Zlikwidujcie krotki najem , tak jak jest w Berlinie, Paryzu i innych cywilizowanych miastach

    Hoteli jest tyle ze dla kazdego turysty wystarczy- nic wiecej nie trzeba bo mieszkancy beda szczesliwi.

    • 50 8

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane