• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Park kulturowy w Gdańsku: w czwartek uchwała, realizacja w kolejnych miesiącach

Rafał Borowski
24 maja 2021 (artykuł sprzed 3 lat) 
Powstanie parku kulturowego umożliwiłoby ograniczenie, a nawet likwidację handlu, którego estetyka pozostawia wiele do życzenia. Na zdjęciu stragany przy budynku LOT-u w 2016 r. Powstanie parku kulturowego umożliwiłoby ograniczenie, a nawet likwidację handlu, którego estetyka pozostawia wiele do życzenia. Na zdjęciu stragany przy budynku LOT-u w 2016 r.

Na czwartkowej sesji rady miasta Gdańska zostanie poddany pod głosowanie projekt uchwały, dzięki któremu powstanie Park Kulturowy Śródmieście. Jego głównym celem będzie powstrzymanie zjawiska wyludniania się wspomnianej części miasta. Czym będzie i w jaki sposób ma ułatwić życie mieszkańcom?



Aktualizacja, 27.05, godz. 13:30 Gdańscy radni niemal jednogłośnie przyjęli uchwałę ws. zamiaru utworzenia parku kulturowego na terenie Śródmieścia. Głos "za" oddało 31 radnych, nikt nie głosował przeciw. Od głosu wstrzymał się jedynie Piotr Gierszewski, radny Prawa i Sprawiedliwości.

Referujący uchwałę Łukasz Kłos, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku podkreślił, że - jak już wcześniej informowaliśmy - czwartkowa decyzja to dopiero pierwszy krok na drodze do utworzenia parku. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z przewidywaniami, właściwa uchwała w tej sprawie powinna zostać poddana pod głosowanie we wrześniu przyszłego roku.

- Zaznaczam, że to uchwała intencyjna. Na ten moment nie decydujemy jeszcze o ostatecznym kształcie tego parku. Podejmując tę uchwałę wyrażamy wolę, że chcemy podjąć działania w celu poprawy jakości życia mieszkańców Śródmieścia i aby ich liczba nie malała, a rosła. Aby wypracować najlepsze rozwiązania, w najbliższych miesiącach odbędzie się cykl konsultacji ze wszystkimi interesariuszami. Będziemy także musieli uzyskać pozytywną opinię wojewódzkiego konserwatora zabytków - tłumaczy Kłos.



Co sądzisz o idei parku kulturowego w Gdańsku?

Przypomnijmy: w lutym ubiegłego roku informowaliśmy, że władze Gdańska chcą powołać Park Kulturowy Śródmieście.

Jego granice mają wyznaczać:

  • Wały Jagiellońskie,
  • Podwale Przedmiejskie,
  • Motława i Kanał na Stępce,
  • Podwale Staromiejskie.

Jak sugeruje nazwa, to jedna z form ochrony obszarów zabytkowych, mające swoje umocowanie w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z 2003 roku. Warto jednak zwrócić uwagę, że określenie "park kulturowy" może być dla laików nieco mylące. Nie chodzi bowiem o przepisy dotyczące renowacji cennych budowli.

Czytaj więcej: Koniec straganów i "naganiaczy" w centrum Gdańska? Może powstać park kulturowy

Celem utworzenia parku kulturowego jest ułatwienie życia mieszkańców obszaru, który obejmuje. W ten sposób można np. ograniczyć albo zupełnie zakazać wybrane formy handlu, opracować ściśle określone wytyczne rozmieszczania i wyglądu małej architektury czy uregulować kwestię gospodarowania odpadami.

- To rada miasta określa, które z rozwiązań przewidzianych ustawą będą miały zastosowanie w przypadku danego parku kulturowego - tłumaczyła w lutym Anna Golędzinowska, radna klubu Koalicji Obywatelskiej i przewodnicząca Komisji Zrównoważonego Rozwoju i członek Komisji Zagospodarowania Przestrzennego.

Radni podejmą decyzję w czwartek



W poniedziałkowe przedpołudnie zorganizowano konferencję prasową. Władze Gdańska poinformowały na niej o pierwszym kroku na drodze do wcielenia tej koncepcji w życie.

Na najbliższej sesji rady miasta pod głosowanie zostanie poddany projekt uchwały o powołaniu Parku Kulturowego Śródmieście.

Zapoznaj się z projektem uchwały (PDF)

Podczas spotkania z dziennikarzami zasugerowano, że pomysł cieszy się poparciem radnych klubów Koalicji Obywatelskiej oraz Wszystko dla Gdańska. Biorąc pod uwagę, że te kluby dysponując większością głosów, podjęcie uchwały wydaje się formalnością.

- Śródmieścia dużych miast europejskich, które przyciągają wielu turystów, borykają się z problemem wyludniania. Z faktem, że zanika w nich życie mieszkańców. Jednym z narzędzi, które umożliwi, by Śródmieście rozwijało się w sposób zrównoważony, aby było miejscem, gdzie mieszkańcy będą się czuli ważni i potrzebni, jest właśnie park kulturowy. Moim marzeniem jest to, by serce Gdańska rozwijało się równomiernie. Znalezienie złotego środka między potrzebami mieszkańców i turystów. Nie będzie to łatwe, ale my się trudnych zadań nie boimy - powiedziała prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz.
Powstanie parku kulturowego umożliwiłoby ograniczenie, a nawet likwidację handlu, którego estetyka pozostawia wiele do życzenia. Na zdjęciu stragany przy budynku LOT-u w 2016 r. Powstanie parku kulturowego umożliwiłoby ograniczenie, a nawet likwidację handlu, którego estetyka pozostawia wiele do życzenia. Na zdjęciu stragany przy budynku LOT-u w 2016 r.

Wcielenie pomysłu w życie zajmie wiele miesięcy



Podjęcie uchwały to dopiero początek drogi na drodze do stworzenia konkretnych narzędzi prawnych. Jak wynikało z informacji zaprezentowanych na konferencji, ten proces potrwa co najmniej kilka miesięcy.

Władze Gdańska zapowiadają, że zapisy mają zostać utworzone w ścisłej współpracy z mieszkańcami. Podobnie zresztą wyglądało tworzenie takich rozwiązań w innych miastach naszego kraju: we Wrocławiu, Krakowie, Toruniu, Poznaniu czy Łodzi.

- Spotkaliśmy się dziś na skwerze Świętopełka, którego kształt został właśnie wypracowany w dialogu z okolicznymi mieszkańcami. Uprzedzam, że czeka nas długi proces. Dopiero po przeprowadzeniu dyskusji z mieszkańcami dialogu wypracujemy niezbędne narzędzia prawne - uzupełnia prezydent Dulkiewicz.
Władze miasta mają kłopot z nielegalnym handlem pod Zieloną Bramą. Działka nie należy do gminy, więc straż miejska nie ma możliwości podjęcia interwencji. Przepisy o parku kulturowym mogłyby to zmienić. Władze miasta mają kłopot z nielegalnym handlem pod Zieloną Bramą. Działka nie należy do gminy, więc straż miejska nie ma możliwości podjęcia interwencji. Przepisy o parku kulturowym mogłyby to zmienić.

Jakie bolączki wskazali mieszkańcy?



Władze Gdańska przekonywały, że na przestrzeni ostatnich miesięcy wykonano szereg analiz, które wskazały główne bolączki mieszkańców.

Z badań wynika, że największe problemy to nadmierny hałas - szczególnie w godzinach nocnych - przepełnione altany śmietnikowe, zbyt mała liczba deptaków, niewystarczające udogodnienia dla pieszych oraz większe uregulowanie kwestii parkowania w tej dzielnicy.

- Zakres i instrumenty w uchwale o parku kulturowym będziemy kształtować dopiero podczas konsultacji. Zależy nam na tym, żeby nadal postępował rozwój turystyki, dla której przecież Śródmieście jest kluczowe. Ale żeby to był zrównoważony rozwój, z poszanowaniem tutaj mieszkających osób. Wiemy, że mieszkanie w Śródmieściu może powodować różnego rodzaju problemy. My te problemy już zbadaliśmy - tłumaczy wiceprezydent Piotr Grzelak, zastępca prezydent Gdańska ds. zrównoważanego rozwoju.
Mieszkańcy Śródmieścia chcą większego uregulowania kwestii parkowania w ich dzielnicy i większych udogodnień dla pieszych. Na zdjęciu parking przy ul. Szerokiej. Warto zwrócić uwagę, że kierowcy nie mogą tu zostawiać samochodów na żadnej części chodnika. Mieszkańcy Śródmieścia chcą większego uregulowania kwestii parkowania w ich dzielnicy i większych udogodnień dla pieszych. Na zdjęciu parking przy ul. Szerokiej. Warto zwrócić uwagę, że kierowcy nie mogą tu zostawiać samochodów na żadnej części chodnika.

Wcześniej dominowało sceptyczne podejście



W kolejnych etapach konsultacji - tym razem już "o konkretach" - będą mogli wziąć udział nie tylko mieszkańcy Śródmieścia, ale także przedstawiciele organizacji pozarządowych. Krąg stron w dyskusji ma być możliwie szeroki, gdyż wyznaczy on kształt centrum Gdańska na wiele lat wprzód.

Co ciekawe, w poprzednich latach pomysł utworzenia parku kulturowego w centrum Gdańska spotkał się z dość chłodnym przyjęciem. Zmiana strategii nastąpiła w 2013 roku. Pojawił się wtedy pomysł utworzenia nie jednego, a dwóch parków kulturowych w centrum Gdańska. Oprócz parku na terenie Śródmieścia, planowano powstanie kolejnego na terenach postoczniowych.

Czytaj również: Czy parki kulturowe ograniczą reklamy w Trójmieście?

Miejsca

Opinie (227) 6 zablokowanych

  • No cóż jak widać w komentarzach, duży odsetek w ogóle nie zrozumiał (3)

    Pewnie przez to niefortunne sformułowanie "park kulturowy"... brakuje już tylko komentarza o treści "kolejny park.. mogliby uregulować kwestie handlu w bramach" ;-) No ale tak internet działa..

    Ja tu pierwszy rzucałem kamieniem za te szpetne punkty ze sprzedażą balonów, smyczek innego szmelcu w bramach. I chociaż po ostatnich decyzjach jestem dużym przeciwnikiem pewnego ruchu w UMGd to jest to dobry ruch i mam nadzieję przyniesie skutki. Przychodzi mi tylko jeden negatywny aspekt.. jak można było przez 20 lat nie znaleźć takiego rozwiązania!? No ale to już czepianie sie z mojej strony

    • 4 11

    • Chciałabym taki balon. Duży i różowy :-)

      • 2 0

    • Zgadzam sie z tobą!

      • 0 0

    • A w ramach "zrozumienia, rozumienia" może jakieś obszerne wyjaśnienia

      "park kulturowy" to .....i proszę o rozwinięcie

      • 0 0

  • (1)

    Kolejny park. Mogliby uregulować kwestię handlu w bramach.

    • 10 2

    • No właśnie przez stworzenie parku będą mogli go uregulować. Przeczytaj jeszcze raz artykuł

      • 0 1

  • Orientuje się ktoś może jak po wprowadzeniu "nowego wału" będzie wyglądać naliczanie podatku zdrowotnego przy ryczałcie

    • 5 7

  • Toalet wiecej potrzeba, od tego zacznijcie.

    I więcej często opróżnianych koszy na śmieci.

    To są proste sprawy, ale najważniejsze.

    • 20 0

  • Toksyczne powietrze, nienawistne do zieleni wyrzynanie drzew, kwiatów,

    czegokolwiek co zielone urośnie.
    Tu się oddychać nie da a mielibyśmy chcieć mieszkać i dzieci wychowywać, dla przedwczesnej ich śmierci w hospicjach?

    w centrum nie da się powietrza wciągnąć do pełnych płuc. jesteśmy drastycznie niedotlenieni po przebywaniu na zewnątrz w centrum miasta.

    A miasto tnie drzewa... bo tak chce.

    • 21 0

  • Niefortunna nazwa (3)

    Jak już wskazywało na tym forum kilka osób, nazwa jest myląca, bo co to ma wspólnego z kulturą.
    I nie rozumiem, dlaczego działań związanych z istnieniem parku kultury nie można robić ... bez powoływania parku kultury. A powinno się je robić od wielu lat. Coś się tam ogłasza, ale niewiele z tego wynika. Była kiedyś np. taka idea budowy podziemnych śmietników, co byłoby bardzo wskazane - obecne fatalnie wpływają na wizerunek starówki. I co ? jest chyba tylko jeden na Powroźniczej.

    • 14 0

    • Trzeba jakis temat nadac zeby na to duza kase dostac.

      UE i tak nic z tego nie rozumie, najwyzej" kulturalny" wiec da..a co z nia dalej bedzie..no coz , wiemy.

      • 2 0

    • Park kulturowy

      Park kulturowy, a nie park kultury. Mała, ale znacząca różnica.
      Nazwa wywodzi się oczywiście wprost z prawa krajowego. To właśnie odpowiednie ustawy nadają moc Parkowi Kulturowemu, by móc na jego terenie w odpowiedni sposób egzekwować pewne działania.

      • 1 1

    • No właśnie bez powołania parku nie można.

      Po co się czepiasz? Utworzą park i będzie można

      • 0 0

  • uwaga (1)

    Niestety, Zachód przygotowuje się do wojny na dużą skalę, bo jest to praktycznie jedyny sposób, aby pozbyć się długów publicznych - w przypadku USA jest to już około 30 trylionów dolarów. No i wziąć ludzi za mordę można będzie! Rosjanie i Chińczycy doskonale wiedzą, co planuje Zachód i dlatego śmiem twierdzić, że tym razem w odpowiednim momencie zaatakują pierwsi. Morawetzky może sobie tylko pogadać; podobnie jak i cała Unia Europejska...

    Nie wiem, czy to kowidek pomieszał w głowach coraz to większej liczby osób; a może to zrobiły szczepionki, ale dochodzi do mnie, że coraz częściej ludzie mają bardzo złe przeczucia i sny związane z "nadchodzącą wojną" w Europie... Czas pokaże!

    • 9 3

    • bilionów

      • 1 1

  • Grzelak dalej wynajmuje miejskie mieszkania na airBnB? Chodzi o św. Ducha

    Bielawski dalej robi biura czy może hotel na Rycerskiej?
    Dlaczego w przychodni skórnej (doskonałej) na Długiej powstał hostel, a w zespole Kina Neptun naleśnikarnia i hotelarstwo?
    Co z plagą, nie ukrywajmy, nielegalne airBnB? Ilu partyjnych decydentów w mieście, parlamencie, rządzie i parlamencie europejskim (tak, tak pani Magdo A. ze Słupska) wreszcie porzuci swoje mieszkanie na wynajem i ciche garsoniery?

    • 30 2

  • " w ścisłej współpracy z mieszkańcami" wow. mocne słowa!

    • 18 0

  • Zjawisko wyludniania się

    Skoro tępi się dojeżdżających samochodami, likwiduje parkingi, wprowadziło strefę płatnego parkowania z horrendalnymi cenami, wprowadziło tzw.Strefę Prestiżu, w której niemile widziane są zwykłe sklepy i usługi, zmienia się Środmieście w Lunapark i Disneyland dla turystów - to nie dziwota, że stali mieszkańcy się wyprowadzają...
    Na marginesie - inwazja Żabek jest wszędzie, ale to już przez politykę rządu odnośnie podatków, których łatwiej uniknąć sieciówkom, niż małym, rodzinnym sklepom

    • 18 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane