• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Parking przy plaży w Gdyni nadal dla pieszych

Patryk Szczerba
9 listopada 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 
W ostatnich dniach postawiono na placu drzewa, w przyszłości mają pojawić się ławki. W ostatnich dniach postawiono na placu drzewa, w przyszłości mają pojawić się ławki.

Mimo krytycznych głosów ze strony wielu kierowców, prezydent Gdyni zdecydował, że parking przy ul. Zawiszy CzarnegoMapka pozostanie wyłączony z ruchu samochodowego do końca roku. Niewykluczone, że samochody już nigdy nie wrócą na plac, bo rozpoczęło się uchwalanie nowego planu miejscowego dla tej okolicy.



Gdzie zwykle parkujesz, przyjeżdżając autem do centrum Gdyni?

Przypomnijmy, że najpierw parking przy plaży miejskiej oraz Muzeum Miasta Gdyni zamknięto przy okazji Europejskiego Tygodnia Zrównoważonej Mobilności pod koniec września. Zorganizowano tam wystawę o elektromobilności, zaproszono pieszych i rowerzystów, udostępniono do testów rowery cargo.

Parking bez samochodów przez cały październik



Samochody do tej pory nie wróciły na plac. Do końca października teren pozostał nadal strefą relaksu wolną od aut. Swą decyzję władze miasta tłumaczyły wynikami badań, w których zdecydowana większość ankietowanych pozytywnie oceniała zmiany. Inaczej decyzje ocenili nasi czytelnicy, którzy w ankiecie przy artykule informującym o przedłużeniu zamknięcia parkingu, stwierdzili, że jego brak był dla nich kłopotem.

Blisko 2/3 czytelników głosujących w ankiecie pod artykułem o przedłużonych zmianach na parkingu do października twierdziło, że był to dla nich kłopot. Blisko 2/3 czytelników głosujących w ankiecie pod artykułem o przedłużonych zmianach na parkingu do października twierdziło, że był to dla nich kłopot.
Prezydent Gdyni Wojciech Szczurek podjął decyzję, że plac pozostanie dostępny jedynie dla pieszych i rowerzystów aż do końca roku.

- Decyzja o uwolnieniu tego terenu od parkujących samochodów wpisuje się też w światowe trendy kreowania przestrzeni miejskich, wg których te najważniejsze powinny być bezpieczne i przyjazne, udostępnione dla ruchu pieszego, a ich zagospodarowanie winno sprzyjać wszelkim aktywnościom integrującym mieszkańców - tłumaczy Alicja Pawłowska, kierownik Samodzielnego Referatu Projektów Unijnych i Zarządzania Moblinością UM Gdyni.

Urzędnicy: będzie powstawać infrastruktura zmieniająca nawyki



Dodaje, że Gdynia ukierunkowuje swój rozwój na neutralność klimatyczną i będzie dążyć do maksymalnego ograniczenia emisji dwutlenku węgla oraz równoważenia pozostałych zanieczyszczeń poprzez zwiększenie powierzchni terenów zielonych w mieście.

- Systematycznie powstawać będzie infrastruktura sprzyjająca zmianie nawyków transportowych. Miasto wprowadziło nowoczesną politykę mobilności, zakładającą wdrożenie założeń zrównoważonej mobilności i przestrzeni publicznych przyjaznych wszystkim użytkownikom. Każdy z nas jest pieszym, nie wszystkie osoby są kierowcami, a jedną z najmniej innowacyjnych i najbardziej pasywnych funkcji jest parkowanie. W centrum miasta przestrzeń jest ograniczona i powinna zostać wykorzystana w sposób służący wszystkim mieszkańcom - wskazuje Pawłowska.
Gdzie zatem mają parkować kierowcy przyjeżdżający wypocząć na plaży?

- W bezpośredniej okolicy są trzy duże parkingi: parking podziemny pod Gdyńskim Centrum Filmowym na 180 samochodów, parking podziemny przy Galerii Batory na ponad 200 samochodów oraz parking przy hotelu Mercure na 180 samochodów - odpowiada.
Jesienią ma zostać zagospodarowane sąsiedztwo powstałego przystanku komunikacji miejskiej oraz utworzone bezpieczne przejście z przystanku do bulwaru. Pojawiły się też drzewa, a w przestrzeni zamkniętego parkingu znajdzie się również miejsce na ławki.

Docelowy kształt terenu będzie znany, gdy planiści przygotują projekt planu miejscowego dla Parku Rady Europy i okolic. Docelowy kształt terenu będzie znany, gdy planiści przygotują projekt planu miejscowego dla Parku Rady Europy i okolic.

Niebawem decyzje, co dalej z parkingiem



Warto pamiętać, że docelowy kształt terenu będzie zależał od pomysłów planistów, którzy rozpoczęli, po decyzji radnych, prace nad zagospodarowaniem Parku Rady Europy i okolic, w tym m. in. terenu przy ul. Zawiszy Czarnego.

Czy auta jeszcze kiedykolwiek wrócą w związku z tym na plac?

- Kolejne decyzje, co do funkcji tej przestrzeni, zostaną podjęte w najbliższych miesiącach - ucina Pawłowska.

Miejsca

Opinie (334) ponad 10 zablokowanych

  • Brak parkingu naziemnego przy plaży to złe rozwiązanie. Stwarza się trudności młodym rodzicom z małymi dziecmi, osobom starszym i niedołeżńym. Nie wszystkie niby dobrej idee są dobrymi..Ci co rządzą nie zawsze myślą o wszystkich, a to niedobrze.

    • 25 3

  • Bardzo dobrze!

    Wszystko co nowe budzi obawy, musimy iść za światem!

    • 5 18

  • Mam WYBÓR!

    Panie Prezydencie, był Pan kiedyś za granicą - niech Pan spojrzy na Włochy i Rzym i zobaczy jak wygląda tam parkowanie oraz ruch uliczny :) Tam dopiero jest problem z kulturą jazdy, bezdomnymi i parkowaniem. Polityka zarządzania Gdynią przez Pana to:

    - masowa sprzedaż gruntów pod deweloperkę
    - likwidacja darmowych miejsc parkingowych
    - znaczne utrudnianie kierowcom przyjazd do Śródmieścia Gdyni
    - nakładanie cholendarnie wysokich cen za parkowanie jakby średnio mieszkaniec Gdyni był milionerem i posiadał firmę
    - brak budowania zielonych parków z prawdziwego zdarzenia do wypoczynku, zamiast betonowych klepowisk z roślinkami w doniczkach
    - oferowanie mieszkańcom Gdyni najdroższych parkingów w mieście dla 500-set pierwszych szczęśliwców
    - polityka pro bogatym mieszkańcom nowo wybudowanych apartamentowców (aby im żyło się lepiej - w dzielnicy bez samochodów)

    Osobiście dziękuje Gdyni za spacer po bulwarze - na szczęście w demokratycznej Polsce mam WYBÓR i wybiorę inne miasto, miasteczko - przyjazne kierowcom 4 kółek.

    • 25 5

  • 1 mld zadłużenia i wtopione 100 mln na lotnisko którego nie ma. Sasin to amator przy naszym Wojtku

    • 26 4

  • xyz

    czas spadać Panie Prezydencie.

    • 19 1

  • Jakoś nie widzę

    żeby Łucyk i Szczurek wraz z małżonkami korzystali z uroków tego niewątpliwie uroczego miejsca wśród "zieleni", rozwalającego się betonu i przesiadywali na tych "modernistycznych" niewygodnych i pozbawionych sensu ławkach. Może nie mają jak w pobliżu zaparkować?

    • 25 0

  • Gdynia

    Sosnowiec północy....

    • 16 3

  • To już z dalej pachnie typowym przekrętem

    Ewidentnie teren przejdzie w prywatne ręce. Cały czas poszerzają strefę płatnego parkowania a tutaj rezygnują z wpływów. Brak logiki a gadanie, że chcą aby ludzie zmienili nawyki to można między bajki włożyć. Inna sprawa, że cały ten bulwar i Skwer to wrażenia na nikim raczej nie robi. Ostatnio kuzynak pytała się co mogę w Gdyni polecić do odwiedzienia z dziećmi i miałem na prawdę ciężki orzech do zgryzienia żeby nie wyjechała całkowicie rozczarowana tym miastem z morza i marzeń.

    • 23 0

  • co za bełkot

    Miasto wprowadziło nowoczesną politykę mobilności, zakładającą wdrożenie założeń zrównoważonej mobilności i przestrzeni publicznych przyjaznych wszystkim użytkownikom.

    wszędzie samochody stoją poza wyznaczonymi miejscami chodniki i drogi rowerowe zastawione, tysiące złotych dziennie w mandatach na nowe doniczki w kształcie fali przechodzi koło nosa bo boicie się ruszyć hołotę której przez lata pozwalacie rozjeżdżać każdy płaski centymetr miasta. ale tak, jeden czy dwa parkingi mniej załatwiają sprawę. tak, ludzie przeniosą się tam gdzie strażnik miejski mandatu nie wystawi czyli na chodnik

    • 11 1

  • Tłumy turystów i mieszkańców wybiorą się na spacer po dawnym parkingu.

    Miasto wie czego ludzie chcą.

    • 16 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane