• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Plazmowa czy rusztowa - jaka będzie spalarnia w Gdańsku?

Katarzyna Moritz
21 listopada 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Spalarnia w Szadółkach, poglądowa wizualizacja.

Spalarnia w Szadółkach, poglądowa wizualizacja.

W Zakładzie Utylizacyjnym w Szadółkach zobacz na mapie Gdańska spotkali się naukowcy i eksperci, którzy udowadniali, że rusztowa, a nie plazmowa metoda spalania odpadów jest lepsza, zarówno z technologicznego, jak i finansowego punktu widzenia.



Czy obawiasz się powstania spalarni w Szadółkach?

Przygotowania do budowy spalarni odpadów w Gdańsku, która obsługiwałaby też blisko 60 gmin z naszego województwa, trwają już szósty rok. Mimo, że 1 stycznia 2016 roku, w związku z dyrektywą unijną czekają nas kary za składowanie frakcji odpadów wysokoenergetycznych, nasza spalarnia powstanie nie wcześniej niż za sześć lat, czyli w 2020 roku.

Wokół planów jej budowy od lat narastają kontrowersje. Chodzi nie tylko o gigantyczne koszty inwestycji, czyli ok. 400-500 mln zł (co najmniej połowę tej kwoty miasto chce uzyskać z unijnego dofinansowania) i lokalizację, ale także o metodę spalania.

Podczas kampanii przed wyborami samorządowymi niektórzy kandydaci (m.in. Andrzej Jaworski) ostrzegali, że spalarnia będzie wykorzystywać przestarzałą i trująca metodę rusztowego spalania. Zachwalali natomiast zalety innych metod: plazmowej i gazowej.

- Na temat metody plazmowej nie ma żadnych wiarygodnych informacji. Istnieją dwie plazmowe spalarnie odpadów w Japonii, ale dane na temat ich eksploatacji nie są publikowane. Piece plazmowe są dobre i są stosowane m.in. w USA do niszczenia amunicji, azbestu czy odpadów medycznych. Jednak w Europie 95 proc. spalarni stosuje metodę rusztową - argumentował Marcin Zembrzuski, świadczący usługi doradcze dla projektu ZTPO w Gdańsku.

Z kolei dr Tadeusz Pająk z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie zwrócił uwagę, że fińska spalarnia gazowa w Lahti przetwarza jedynie ok. 100 tys. ton odpadów rocznie.

Jednak gdańska spalarnia ma być znacznie większa. Zakłada się, że rocznie przetworzy on do 250 tys. ton odpadów.

W Polsce powstaje w tym momencie sześć spalarni odpadów: w Koninie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Bydgoszczy i Białymstoku. W tych dwóch ostatnich miastach stoją już mury i kominy. Największą wydajność - 220 tys. ton na rok - ma mieć spalarnia w Krakowie.

We wszystkich tych miastach będzie stosowana także metoda rusztowa.

- Spalanie rusztowe jest standardem na świecie, dlatego, że jest to proces dokładnie poznany, szczególnie pod względem emisji zanieczyszczeń. W latach 90. obawialiśmy się, że takie instalacje będą generowały szkodliwe substancje, m.in. dioksyny. Jednak 10 lat później udało się opanować emisję, choć do niedawna było to bardzo kosztowne. Okazało się, że usunięcie tlenku azotu powoduje ponad 95-krotne obniżenie zawartości dioksyn - tłumaczył dr Adam Grochowalski z Politechniki Krakowskiej, jeden z największych polskich autorytetów w kwestii badania szkodliwych związków chemicznych.

- Inwestycja w Gdańsku, przez to, że chce spalać jedynie frakcję wysokoenergetyczną, jest pionierska w Polsce. Dzięki temu ma szanse na dofinansowanie z Unii Europejskiej, ale musi zastosować wiarygodną technologię. A wybrana technologia rusztowa jest sprawdzona - argumentował dr Pająk.

W spotkaniu wzięli udział także mieszkańcy osiedli, które otaczają wysypisko w Szadółkach. Z ich punktu widzenia to nie wybór technologii spalania odpadów jest najistotniejszy.

- Większym problemem jest lokalizacja spalarni i wyselekcjonowanie frakcji wysokoenergetycznej z odpadów. System segregacji na mokre i suche kompletnie się nie sprawdza, nie działa też jak należy kompostownia, w której przetwarzane są zmieszane odpady resztkowe - argumentował Jarosław Paczos ze stowarzyszenia sąsiadów ZUT Szadółki, które monitoruje funkcjonowanie ZUT.

- Nasza kompostownia jest świetna, ale za mała. Proces dojrzewania w zamkniętym pomieszczeniu na pewno rozbudujemy [to m.in. z powodu składowania kompostu na otwartym placu okoliczni mieszkańcy co jakiś czas odczuwają brzydki zapach - red.] - zapowiedział Wojciech Głuszczak, prezes ZUT. - Problemy z segregacją na mokre i suche faktycznie istnieją, ale gdańszczanie stosują tę metodę dopiero od roku i muszą się jeszcze jej nauczyć.

W spotkaniu miał też uczestniczyć poseł Andrzej Jaworski ze swoimi ekspertami, którzy mieli przedstawić zalety alternatywnych metod spalania. Jednak zgromadzeni ich nie poznali, bo poseł i jego eksperci nie przyjechali.

Już po publikacji tego artykułu, poseł Jaworski wyjaśnił nam, że swoje uczestnictwo w spotkaniu uzależnił od obecności na nim także prezydenta Pawła Adamowicza. Wiedząc, że go nie będzie, a jedynie jego wiceprezydenci Andrzej BojanowskiMaciej Lisicki, zrezygnował z udziału w tej debacie, o czym był poinformowany zarząd ZUT.

Podczas spotkania nie padła informacja, że w Bydgoszczy ma powstać warta 600 mln zł pierwsza w Polsce spalarnia plazmowa. Nie będzie jednak ona spalać odpadów komunalnych, lecz wyłącznie odpady chemiczne. Obiekt w Bydgoszczy ma powstać w ciągu 2,5 roku i będzie przerabiał ok. 43 tys. ton odpadów rocznie.

Tymczasem w Szadółkach trwa postępowanie, które do końca przyszłego roku ma wyłonić jednocześnie projektanta, wykonawcę i operatora gdańskiej spalarni. Inwestycją jest zainteresowanych 13 firm, głównie spośród międzynarodowych koncernów. Ale nie brakuje też reprezentantów z Gdańska czy Poznania.

Z tego grona już w grudniu tego roku zostanie wybranych pięciu wykonawców, z którymi będzie prowadzony dialog konkurencyjny.

Opinie (319) 3 zablokowane

  • DORADCY

    Marcin Zembrzuski, świadczący usługi doradcze dla projektu ZTPO w Gdańsku - wyciąganie kasy. A potem jak coś nie tak, to ja tylko doradzałem.... Pewnie przytuli pół miliona albo milion za te doradzanie. Co za czasy. Ja mam niestety marne doświadczenie z pewnym doradcą doktorem.... ech..

    • 4 0

  • Spalarnia na szadółkach nie powinna mieć racji bytu! (1)

    Region pomorski potrzebuje czystego powietrza a szczególnie trójmiasto!
    spalarnia i jej technologia powinna być z najwyższej półki i o najlepszych parametrach , gdyż jest to inwestycja przyszłościowa i ma funkcjonować przez dziesiątek lat!
    szadółki to nie miejsce na lokalizację zakładu chemicznego , gdyż przy lokalizacji trzeba brać zawsze pod uwagę wystąpienia poważnej awari i zatrucia mieszkańców, których w trójmieście i jego okolicach jest juz ponad milion.

    jestem chemikiem , pracowłem w katedrze aparatury i maszynoznastwa chemicznego politechniki gdańskiej i wiem , że lokalizacja rafineri gdanskiej , gdańskich zakładów fosforowych została zaplanowana nie zgodnie z obowiazującym prawem a także bez logiki i ze szkodom dla mieszkańców gdańska !
    efektem tego jest wzrost zachorowań na raka i inne przewlekłe choroby mieszkańców naszego regionu!

    • 6 3

    • Masz kiepski PR. Nikt nie będzie gadał z szalonym piratem.

      Gdańszczan nawet HCB nie przeraża z por tservisu..

      • 2 0

  • Niebezpieczne Szadółki (3)

    Dosć dużo pojawia się komentarzy od Trolli, że ludzie sami są sobie winni, bi kupowali mieszkania w okolicy Szadółek. Więc niech im śmierdzi, bo tak chcieli.
    Otóż nie prawda.
    1. Szadółki jako wysypisko miały być zamknięte już 10 lat temu. Przedłuża się ich żywot kolejnymi decyzjami, bo po co szukać nowej lokalizacji? Toż to praca, a lepiej się nie napracować.
    2. Rozbudowa nowych osiedli w kierunku obwodnicy Gdańska została zaplanowana i jest prowadzona zgodnie z planami rozwoju miasta.
    A na budowę tych osiedli odpowiednie władze miasta każdorazowo wydają zezwolenia. Czyli biorą na siebie odpowiedzialność za powstawanie tych osiedli i warunki życia mieszkańców.
    3. Według prowadzonej mapy odorowości Szadółek, smród jest odczuwalny w osiedlach takich jak Ujeścisko, Morena, Chełm. Stopnia skażenia nikt nie bada.
    Wiatry wiejące od zawsze w rejonie Gdańska zapewne przesuwają to jeszcze dalej. Co w przypadku spalarni rusztowej zagrażać będzie skażeniem powietrza w dalszych dzielnicach Gdańska.
    3. Nikt nie prowadzi dokładnych badań związanych ze szkodliwością działania spalarni, bo po co. Jeszcze by trzeba było pokazać fakty.
    A o fachowości przygotowujących projekt spalarni najlepiej świadczy fakt nie ujęcia istniejącej już i budowanej liczby nowych osiedli w tym rejonie.

    Trollom życzę trochę rozumku. Niech nie działają wedle zasady moja chata z kraja. Po problem dotyczy sporej części dzielnic Gdanska.

    • 17 1

    • (2)

      Na jakiej konkretnie podstawie szadółki miały być zamknięte 10 lat temu? Gdzoe znajdę jakiś dokument to potwierdzający?

      Smród jest uciążliwy ale nie szkodliwy - co potwierdzają wyniki badań.

      ZUT monitoruje emisję gazów i zapachów. Ostatnie takie badania zakończyły się niespełna miesiąc temu.

      Założę się że wiesz i o badaniach i o monitoringu tylko celowo nie wspominasz.

      • 1 3

      • zgoda (1)

        smród jest uciążliwy jak powiedziałeś - wystarczy. to jest podstawa, żeby z nim walczyć. inne gorsze rzeczy jak szkodliwość... wiadomo, zależą kiedy robi się pomiary i kto je "interpretuje", osoba opłacona przez jedną czy drugą stronę konfliktu. nie oczekujesz chyba, że badania zlecone przez ZUT wyjdą dla niego źle?

        • 3 0

        • Wszędzie spisek

          A co ze stowarzyszeniem sąsiadów? Przecież mają pełen wgląd w przebieg i wyniki badań...

          • 1 2

  • spalarnia

    spalarnia powinna powstac jak najszybciej.a jaka technologia¿ bezpieczna dla srodowiska przyklad wziac ze spalarni w Wiedniu. najwazniejsze to przestac rwac szaty a podjac decyzje i zrealizowac na przekor niedowiarkom ku zadowoleniu ogolu.

    • 3 3

  • Gdańszczanie tacy mądrzy (4)

    Czytam te komentarze i jestem w szoku. W samym centrum miasta - przy Marynarki Polskiej jest elektrownia. Z trzech kominów codziennie od lat wydobywa się biały dym. Wokół wzoszą się gigantyczne hałdy żużla.

    PRZECIEŻ DEMONSTRACJE I PROTESTY POWINNY SIĘ TAM ODBYWAĆ NON STOP OD WIELU LAT!

    Wstyd że w domach siedzicie. Przy kaloryferze ;)

    • 10 2

    • I dlatego (3)

      Dość dymiących kominów!

      • 2 2

      • Dymiące kominy były dekadę temu (2)

        Doucz się trochę

        • 2 1

        • a teraz leci (1)

          BIALY CZYSTY DYMEK?

          • 0 0

          • zdecydowanie czystszy

            niż to, co leci nocami z kominów twoich sąsiadów. w dodatku nie gdzieś górą, tylko tuż przy ziemi, prosto przez ogródki.

            tego się nie obawiasz?

            • 0 0

  • demonstracja

    widziałem przed Urzędem Miasta demonstrację ale nieliczną fajne były banery Kto ją zorganizował?

    • 1 0

  • palony plastik jest rakotworczy

    ale nikt tego nie bierze pod uwage raczej

    • 2 0

  • można się pożygać

    • 2 0

  • Dziwi mnie ze stara technologie rusztowa w ogole bierze sie pod uwage (6)

    moim zdaniem to jest czysta arogancja w stosunku do osob mieszkajacych w poblizu. Taka technologia jest zwiazana zawsze z emisja dioksyn i funanow, szczegolnie w obrebie 5km badania fransuske, UK - szeroko dostepne bo to stara technologia). Jesli w ogole mowic to o spalarni to jedynie plazmowej (zw wzgledu na wyzsza temp. i znaczne redukcje emisji dioksyn). Jest ona drozsza ale w ogolnym rozrachunku, biorac pod uwage koszt leczenia chorob nowotworowych wyjdzie taniej.
    Dla zwolennikow technologii rusztowej proponuje poczytanie o dioksynach.

    • 5 0

    • Ale wiesz są filtry :D

      Zaraz się dowiesz że rusztowa jest tańsza i mniej szkodzi.

      • 0 1

    • gdybyś się znał na temacie (4)

      to byś wiedział, że rusztowa to nie stara technologia, tylko technologia aktualnie stosowana wszędzie na świecie, w dodatku doskonale znana. co do plazmowej - działają tylko niewielkie elektrownie eksperymentalne i nie ma żadnych konkretnych danych na jej temat (opartych o doświadczenie w długim stosowaniu).

      • 2 3

      • temat znam bardzo dobrze a to co piszesz dodatkowo to potwierdza (3)

        rusztowa technologia dziala od wielu lat jest to stara dobrze opisana technologia ktora wciaz sie jak piszesz stosuje. Niestety ze wzgledu na zbyt niska uzyskiwana tempretaure zawsze beda powstawaly dioksyny w duzych ilosciach. Czesc z tego ozna odfiltrowac czesc nie. Odfiltrowany material jest odpadem niebezpiecznym z ktorym tez cos trzeba zrobic. Plazma ma duzo wyzsza temperature - stadmnie dioksyn, spalanie jest glebsze duza czesc do samego pierwiastkowego wegla. Jak inwestowac to w nowe technologie.

        • 1 0

        • to tak jakbyś powiedział (2)

          że silnik spalinowy w samochodzie jest przestarzały, bo się go montuje w pojazdach od kilku dekad...

          • 0 1

          • bo jest przestarzały (1)

            ale nowe technologie są skutecznie blokowane przez koncerny petrochemiczne

            • 1 0

            • ciekawe, bo jak miasto ostatnio kupowało samochody elektryczne

              to w komentarzach na trójmiasto.pl czytałem że wydają kasę na fanaberie i bzdury drogie i nieopłacalne

              • 0 0

  • Ciekawa jest wizja rozwoju trojmiasta (1)

    z jednej strony atmomowka, z drugiej potezna spalarnia a z prawej rafineria a w przyszlosci petrochemia (azoty). Istny trojkat bermudzki nam szykuja.

    Proponuje dobrze przemyslec zanim zainwestujece w tym regionie w nieruchomosci.

    • 8 0

    • GDANSZCZANIE OBUDZCIE SIE!!!

      Zadac o to pytania "kandydatom" na prezydenta miasta Gdanska.
      Chyba zdrowie i bezpieczenstwo mieszkancow jest najwazniejsze a nie jakies pitoly.
      I trzeba tez wyjasnic sprawe tej PETROCHEMII w centrum miasta.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane