• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pobicie nastolatków przy Pustym Stawie. Sprawcy zatrzymani

Michał Stąporek
8 września 2023, godz. 09:25  Raport
Opinie (719)

Nagranie przedstawiające moment pobicia dwojga nastolatków przy stawie na Stogach. Do zdarzenia doszło w poniedziałek, 4 września 2023 r., po południu.

Trzy dorosłe osoby - kobietę i dwóch mężczyzn - zatrzymano po tym, jak nad stawem na StogachMapka pobili dwoje 16-latków: dziewczynę i chłopaka. Poszkodowani to młodzi Ukraińcy, ale policja nie ma pewności, czy napad był na tle narodowościowym.

Czytelnicy poinformowali nas o tym w Raporcie.
Widzisz coś ciekawego? + dodaj Raport


Pobicie przy stawie na StogachGdy dorosły atakuje nieletniego:

Na filmie ze zdarzenia, który w czwartek wieczorem pojawił się w Raporcie z Trójmiasta, widać pomost przy stawie znajdującym się przy ul. Nowotnej na StogachMapka. Na pomoście znajduje się sześć osób - dwie siedzą, cztery stoją.

Film zaczyna się w momencie, gdy stojąca kobieta szarpie za włosy siedzącą dziewczynę, następnie uderza ją mocno w twarz. Po chwili uderza ją ponownie: tym razem kolanem w twarz.

W tym samym czasie dwóch mężczyzn szarpie siedzącego tuż obok młodego chłopaka. W pewnym momencie jeden z napastników kopie siedzącego. Prawdopodobnie jest pijany, bo zaraz potem się przewraca.

Ofiarami dwoje nastolatków z UkrainyNagranie, które pierwotnie pojawiło się na twitterowym profilu Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich, jest opisane w następujący sposób:

"Dziewczynka z Ukrainy pobita w Gdańsku. "Wypier***ać do siebie na Ukrainę!" - wrzeszczeli agresorzy. Potem zaczęli bić. Za to, że młodzi ludzie byli pełni radości, że trafili do bezpiecznego kraju, gdzie czeka ich może lepsza przyszłość... za to, że mówili po ukraińsku".
Uwiecznione na filmie zdarzenie miało miejsce w poniedziałek, 4 września, po południu, przy Pustym Stawie na Stogach.

Pobici nastolatkowie lub świadkowie zdarzenia wezwali policję. Z ich zeznań wynikało, że nieznana kobieta podeszła do pokrzywdzonej i bez powodu zaczęła ją bić pięściami po głowie i twarzy oraz rzuciła w nią jej telefonem, uszkadzając go.

Gdy w obronie dziewczyny stanął jej 16-letni kolega, on również został zaatakowany. Sprawcy kilkukrotnie uderzyli go i dusili, niszcząc przy tym jego okulary korekcyjne, a także wrzucili do wody jego saszetkę z telefonem.Zatrzymanie i zarzuty dla trojga napastnikówPierwsze zatrzymanie miało miejsce jeszcze tego samego dnia. Najpierw zatrzymano 26-letnią kobietę, która pobiła dziewczynę. Agresorka była pijana, miała w organizmie ponad 0,5 promila alkoholu. Trafiła do policyjnego aresztu.

W środę rano zatrzymano kolejnego napastnika - 28-latka, a w czwartek wieczorem, na ul. Szpaki, trzeciego - 43-latka.Pierwsza dwójka już usłyszała zarzuty w tej sprawie.

Kobiecie zarzuca się spowodowanie u 16-latki średniego uszczerbku na zdrowiu, zniszczenie jej telefonu i spowodowanie strat na kwotę 1 tys. złotych. Prokurator objął ją dozorem policyjnym i wydał zakaz kontaktowania się z pokrzywdzoną i świadkami oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonej.

28-letni sprawca usłyszał zarzuty pobicia 16-latka, zniszczenie jego okularów, saszetki i telefonu i spowodowania strat na łączną kotwę ponad 3 tys. złotych. Decyzją prokuratora mężczyzna jest także pod policyjnym dozorem i ma zakaz kontaktowania się ze świadkami, pokrzywdzonym oraz zakaz zbliżania się do pokrzywdzonego.

43-latek ma usłyszeć zarzuty w piątek.

Za spowodowanie średniego uszczerbku na zdrowiu grozi do 5 lat więźnia. Taką samą karą zagrożone jest przestępstwo uszkodzenia mienia. Za udział w pobiciu grozi do 3 lat więzienia.

Zarzucane zatrzymanym przestępstwa miały charakter chuligański, co wpłynie na podwyższenie kary zasądzonej wobec podejrzanych.

Atak na tle narodowościowym? Policja to sprawdzaOpis filmu, zamieszczony na profilu Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich, jednoznacznie sugeruje, że napad miał charakter ksenofobiczny. Z samego nagrania jednak nie wynika to wprost: nie słychać, by napastnicy obrażali swoje ofiary na tle narodowościowym.

- Z materiałów sprawy nie wynika, aby do tych przestępstw doszło na tle narodowościowym. Niemniej jednak, z uwagi na informacje pojawiające się w przestrzeni medialnej, sprawdzamy to. Jeżeli są osoby, które mają inne nagrania z tego zdarzenia lub mają dodatkowe informacje w tej sprawie, apelujemy, aby kontaktowali się z policjantami z komisariatu na Śródmieściu - informuje podinsp. Magdalena Ciska z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (719)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane