• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ponad sto projektów Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Michał Sielski
18 sierpnia 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Pierwszego września poznamy zwycięski projekt siedziby muzeum. Na wizualizacji fragment projektu wystawy stałej w muzeum. Pierwszego września poznamy zwycięski projekt siedziby muzeum. Na wizualizacji fragment projektu wystawy stałej w muzeum.

129 pracowni opracowało projekt koncepcji architektonicznej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zwycięzcę konkursu poznamy 1 września, wybierze go międzynarodowe jury. Muzeum ma być gotowe za cztery lata.



Czy Muzeum II Wojny Światowej może być atrakcją turystyczną Trójmiasta?

Konkurs trwał od 26 stycznia. Chciało w nim wystartować aż 328 firm z 42 państw, ale formalne wymogi spełniło 240 pracowni z 33 krajów. Do zakończenia konkursu, czyli do 13 sierpnia, do organizatora wpłynęło 129 prac. Jest o co walczyć - oprócz sławy i zawodowej satysfakcji, na zwycięzców czeka 80 tys. euro. Pula wszystkich nagród sięga 200 tys. euro.

W konkursie wzięły udział firmy z całego świata, dlatego też prace będzie oceniać międzynarodowe jury,w skład którego wejdą m.in. architekt Daniel Libeskind, historyk sztuki Jacek Lohman czy historyk Wojciech P. Duda.

- Jurorzy będą mieli z czego wybierać. Duża ilość prac, które otrzymaliśmy, to z pewnością sukces Muzeum II Wojny Światowej. To także gwarancja, że gmach, który powstanie przy ul. Wałowej w Gdańsku, nie będzie dziełem przypadkowym, lecz wyrazistym elementem architektury Gdańska, silnie podkreślającym rangę jedynego takiego muzeum na świecie - mówi zastępca dyrektora Muzeum II Wojny Światowej dr Janusz Marszalec.

Jury wyłoni nie tylko koncepcję architektoniczną samego budynku Muzeum II Wojny Światowej, odpowie także na pytanie jak zagospodarować okoliczne tereny. Siedziba Muzeum II Wojny Światowej ma być bowiem ośrodkiem edukacji, kultury oraz nauki.

Ogłoszenie wyników konkursu i prezentacja prac 1 września na dziedzińcu Politechniki Gdańskiej. Budowa muzeum ma się rozpocząć w 2012 roku, a otwarcie jest planowane na 1 września 2014 r., czyli w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

O Muzeum II Wojny Światowej

Główne wejścia do budynku Muzeum II Wojny Światowej znajdować się będą od strony nabrzeża Motławy, nieopodal ul. Wałowej zobacz na mapie Gdańska. Nad ujściem Kanału Raduni do Motławy znajdzie się ogólnodostępny pomost dla kajaków. Ogólna powierzchnia funkcjonalno-użytkowa Muzeum II Wojny Światowej wyniesie ok. 15 tys. m kw. Niemal 6 tys. m kw. zajmą sale przeznaczone na wystawy oraz przestrzeń na wypoczynek dla zwiedzających. Będzie też restauracja, pokój zabaw dla dzieci, sala kinowa oraz biblioteka z czytelnią multimedialną.

- Pragniemy, aby oprócz funkcji ściśle muzealnych, naukowych i dokumentacyjnych, Muzeum II Wojny Światowej stało się centrum spotkań krajowych i międzynarodowych. Pamiętając o różnicach w pamięci historycznej pomiędzy naszymi sąsiednimi narodami, chcemy stworzyć miejsce, które nie niwelując tych różnic, pozwoli na zbliżenie naszych stanowisk i stanie się płaszczyzną dla wspólnych projektów na rzecz wzajemnego porozumienia i pojednania - podkreśla prof. dr hab. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Uznany za najlepszy w konkursie projekt wystawy stałej dla Muzeum II Wojny Światowej, przygotowany przez firmę Tempora.

Miejsca

Opinie (96) ponad 20 zablokowanych

  • Drogi budować a nie kolejne muzea

    Chcemy Dróg :-)))))))))))))))))))) wrrrrrrrrrrrrrrr

    • 3 4

  • Jak konkurs się roztrzygnie, nie chcę patrzeć. (1)

    Powiedzcie mi tylko tego dnia, bardzo delikatnie, jaki styl wygrał...

    • 1 0

    • Mieszanka firmowa. To jasne. Rozrzucone klocki pięciolatka

      plus kwiaty. Codzienność powojenna.

      • 0 0

  • Janka Palikota to jury...

    okaże się, że cala ta wojna to przez Kaczynskiego byla...

    • 7 0

  • i ŻYDOWSKIE JURY bedzie nam POLAKOM wybierac w POLSCE projekt muzeum (1)

    noz k... mac noz sie otwiera..

    Dla adwersarzy z gory mowie ze nie jestem zwolennikiem pisuaru.. wiec darujcie sobie idiotyczne wypowiedzi..
    zwolennicy innych partii czy to centrum czy lewicy tez maja otwarte oczy

    wracajac do muzeum to pewnie bedzie to muzeum martyrologii zydowskiej.. wielkie cierpienie, wielkie straty i 95% ekspozycji.. po 1% dla Polakow, ukraincow, rusinow, cyganow, i in. mniejszosci

    • 6 4

    • W kolejne muzeum Holocaustu wątpię

      ale zapewne będzie część, spora część prezentująca okropieństwa wojny jako takiej. Zatem także poświęcony będzie wyjazd Niemców z terenów które w wyniku swej haniebnej polityki anektowali dla własnych nazistowsko-egoistycznych, nacjonalistycznych z najniższego morale pobudek. Po to by i Oni uznani byli ofiarami wojny. To będzie podobny odjazd historyczny, jak w przypadku pomnika bolszewików w Ossowie.

      • 0 0

  • muzeum II wojny (5)

    jestem za muzeum ale nie w tym miejscu lepiej by było stworzyć muzeum na terenie np.westerplatte lub w budynku b. Poczty polskiej w Gdansku.
    muzea maja to do siebie , ze raczej mało kto do nich zaglada stworzenie atrakcyjnej wystawy jest bardzo trudne gdyż nie da sie pogodzic wielu sprzecznych interesów - patrz np. wypowiedzi internautów.moim zdaniem dziś miasto ma wiele wazniejszych potrzeb np. rozbudowa obwodnicy czy ul. Słowackiego i Swietokrzyskiej niz muzeum

    • 1 4

    • muzeum nie jest finansowane przez Gdansk

      • 1 0

    • "Ogólna powierzchnia funkcjonalno-użytkowa Muzeum II Wojny Światowej wyniesie ok. 15 tys. m kw."

      - jak to sobie wyobrażasz? W byłej Poczcie Polskiej jest już muzeum a Westerplatte to co?, zaorać? i co pobudować?

      • 1 0

    • Muzeum na terenie Poczty Polskiej

      jestem na nie.
      To specyficzny teren o wbrew p[ozorom, bardzo daleko idącej w wieki historii.
      Na tym terenie na pocz. XVI w utworzono coś w rodzaju więzienia tzw. Zuchthaus, Dom Poprawy (ostał się nawet fragment muru odgradzającego to więzienie. Później gdy Zuchthaus padł, znajdował się tu szpital Garnizonowy oczywiście Pruski. Potem w okresie międzywojennym znajdowała się tu właśnie Poczta Polska. Miejsce z Pocztą związane bardzo mocno ale jakby nie patrzeć to historycznie kontrowerysjne miejsce. Westerplatte zdecydowanie lepsze. Dawne miejsce odpoczynku ale także miejsce cumowania okrętów wojennych potem składnica wojskowa RP i rozpoczęcie II WŚ. Tu nie powinno być żadnych problemów.

      • 0 0

    • To ma być instytucja w stylu Muzeum Powstania Warszawskiego a nawet lepsza (o ile faktycznie będzie wyglądać jak na projekcie). Nie sądzę, że będzie świecić pustkami bo ile razy nie bywam w Muzeum Powstania są tam dzikie tłumy. Wystarczy je tylko dobrze rozreklamować wśród mieszkańców i turystów.

      • 0 0

    • mało kto zagląda?... byłeś w Warszawie w Muzeum Powstania???

      • 0 0

  • Do czego potrzebne nam to muzeum?

    Starsza generacja, która miała szczęście przeżyć tą wojnę, nie tęskni za takimi wspomnieniami!? Takie kosztowne budowle i instytucje, potrzebne są głównie politykom, a prawdy tam o tej wojnie i tak nie zobaczymy.
    Jeżeli koniecznie musi być takie muzeum, i to koniecznie w Gdańsku, to jedyne, właściwe miejsce jego lokalizacji, to Westerplatte, gdzie się ten koszmar rozpoczął! Tam rzeczywiście będzie to atrakcja turystyczna, ożywi ten rejon i ma tam szanse dalszej rozbudowy, pośród autentycznych obiektów bojowych, z możliwością organizacji widowisk typu "światło i dźwięk".
    Plaża i kilka eleganckich lokali, zapewnią tam ruch większy, niż w starym Gdańsku. Należy tylko wskrzesić placówkę "Prom", z conajmniej 10 minutowym odejściem promu i zorganizować ekspresowe połączenie autobusowe, z dworca głównego i portu lotniczego.
    Samo muzeum, winno w halu wejściowym, zaczynać się wielką, jasno oświetloną mapą Europy, z 1939 roku z zaznaczoną na niej III Rzeszą niemiecką, z wielkim portretem Fuhrer'a, czerwono zaznaczony obszarem ZSRR, z portretem tow. Stalina, i na zielono (kolor nadziei) namalowaną Wielką Brytanią, z portretem naszego największego przyjaciela Winstona Churchill'a.
    W delikatnym kolorze seledynowym, można namalować Francję, z portretem generała Petain'a, zwycięzcy pierwszej wojny światowej. który postawił na bocznicę potęgę militarną Francji, bo Francuzi, zmęczeni pierwszą wojną świtową, nie mieli ochoty do kolejnej wojaczki, niech się biją inni.
    Ta mapa, w pierwszej kolejności uświadomi nam Polakom, jakich to dokonaliśmy rozsądnych sojuszy, jak prosto i łatwo nasi sojusznicy mogli nam pomagać w tych ciężkich chwilach. W tabelce, obok mapy, trzeba zaznaczyć zasięg sojuszniczych bombowców i szlaki komunikacyjne dla szybkiej dostawy surowców strategicznych, paliwa, sprzętu bojowego i bezpośredniego wsparcia żywymi siłami wojsk, choćby tak jak pod Dieppe, armii francuskiej.

    Na sąsiedniej ścianie, należ zaznaczyć uściśnięte dłonie paktujących Panów, Mołotowa i Ribbentropa, oraz datę 17 września 1939, gdzie tow. Stalin wbija nóż w plecy, walczącej z Niemcami Polsce.
    Dalej komentarz naszych historyków, a teraz mamy ich wielu i to na najwyższych szczeblach, jak przez ten niecny czyn (myślę o nożu i pakcie), uniemożliwiono szybki powrót naszych władz, z Rumunii i Węgier i szybki zwrot zaczepny naszych wojsk, w pogoni za Niemcami.
    Na małej mapce ówczesnej Europy, z datą 1938, można jeszcze zaznaczyć jeden ważny pakt, "pakt monachijski", sygnowany przez panów Chamberlin'a i Hitlera, oraz okrojenie przy tej okazji, Czechosłowacji, gdzie posiadaliśmy nasz skromny udział w "odzyskaniu" Zaolzia i jeszcze kilka innych miejsc, które umożliwiły nam bezpośrednie połączenie graniczne z Węgrami i możliwość wysłania tamtędy naszych wojsk do Anglii i Francji, z sojuszniczą pomocą!?

    • 3 1

  • xxx

    super bardzo mi się to podoba wreszcie

    • 0 0

  • Raczej nie

    Mnie jakoś to muzeum nie przekonuje. Wielkie i majestatyczne, ma budzić lęk wśród zwiedzających? Może dla większego realizmu ubrać pracowników w stroje z epoki. Niech chodzą patrole żołnierzy, zaganiają ludzi do wagonów bydlęcych, a dla większego realizmu niech roznosi się zapach prochu i spalonych miast.
    Może jestem sceptykiem ale tak prezentuje się to na powyższej wizualizacji.
    Jak je wybudują na pewno pójdę i to ocenie.

    Pozdrowienia dla wszystkich którzy tylko tu się kłócą i obrzucają błotem jak politycy na których narzekacie, że tylko to potrafią robić.

    • 1 0

  • Chwała Bohaterom

    • 0 0

  • Chwała Bohaterom - wpisz na youtube, obejrzyj i myśl.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane