Fakty i opinie

Ul. Piramowicza: paraliż komunikacji miejskiej po odwróceniu ruchu

Najnowszy artukuł na ten temat

Piramowicza: liczba wypadków i kolizji maleje od 2019 roku

Po zmianach na ul. Piramowicza samochody blokują pojazdy komunikacji miejskiej.
Po zmianach na ul. Piramowicza samochody blokują pojazdy komunikacji miejskiej. fot. Trojmiasto.pl

Rosną kontrowersje wokół odwrócenia kierunku ruchu na ul. PiramowiczaMapka. Na zmianę skarżą się już nie tylko kierowcy prywatnych samochodów, ale i pracownicy gdańskiej komunikacji miejskiej, którzy wysłali w tej sprawie pismo do prezydent Gdańska, domagając się przywrócenia "starych" zasad ruchu w okolicy. Szereg zastrzeżeń wskazuje także gdańska radna Emilia Lodzińska, która zdecydowała się skierować w sprawie Piramowicza interpelację do władz miasta.Użytkownicy naszej aplikacji wiedzą o tym od dawna!

Pobierz aplikację: Android | iPhone


Czy twoim zdaniem zwiększyły się korki po zmianie organizacji ruchu na Piramowicza?

tak, są obecnie dużo większe 89%
tak, ale tylko w godzinach szczytu 5%
nie, jest podobnie jak wcześniej 6%
zakończona Łącznie głosów: 2763
Przypomnijmy: od 31 lipca na ul. Piramowicza we Wrzeszczu obowiązuje nowa organizacja ruchu. Samochody poruszają się od al. ZwycięstwaMapka w kierunku al. HalleraMapka. Do tej pory było odwrotnie.

Taka reorganizacja ruchu (wprowadzona z powodów bezpieczeństwa) spotkała się ze sprzeciwem części kierowców. Wskazują oni, że zmiany doprowadziły do tego, iż ruchliwa al. Hallera korkuje się - głównie w popołudniowym szczycie - nawet do skrzyżowania z ul. Mickiewicza.

graf. trojmiasto.pl

Do głosu krytyków dołączyli teraz kierowcy gdańskiej komunikacji miejskiej. Przedstawiciele związku zawodowego, zrzeszającego kierowców i motorniczych, skierowali do prezydent Gdańska, Aleksandry Dulkiewicz, pismo, w którym proszą o przywrócenie "starej" organizacji ruchu.

Związkowcy piszą w sprawie ruchu na Piramowicza- Zmiana obowiązkowego kierunku jazdy na ul. Piramowicza spowodowała, że nie ma już możliwości skrętu/wjazdu pojazdów samochodowych z al. Hallera w ul. Piramowicza lub w ul. Konarskiego. To z kolei spowodowało, że wszystkie pojazdy samochodowe jadące w al. Hallera w kierunku Grunwaldzkiej muszą stać w długiej kolejce na światła do skrzyżowania ul. Hallera z Grunwaldzką i al. Zwycięstwa - równocześnie blokując dojazd wszystkim tramwajom i autobusom GAiT do ww. skrzyżowania. Taka sytuacja generuje utrudnienia i opóźnienia w wykonywaniu planowanych zadań - czytamy w piśmie, które trafić ma również na biurka dyrektora ZTM, Sebastiana Zomkowskiego, oraz Macieja Lisicikiego, prezesa Gdańskich Autobusów i Tramwajów.

Radna stawia pytania w sprawie PiramowiczaTo jednak nie wszystko. W połowie września interpelację w sprawie odwróconego ruchu na Piramowicza skierowała także miejska radna, Emilia Lodzińska.

Zauważa ona w piśmie, że skutki reorganizacji zasad poruszania się w okolicy budzą niezadowolenie mieszkańców.

Podkreśla, że obecnie utrudniony został dojazd do szkoły Conradinium, a także do nieruchomości przy ul. UphagenaMapka i przy al. GrunwaldzkiejMapka.

Jej zdaniem problem można rozwiązać poprzez:
 • przywrócenie poprzedniej organizacji ruchu z jednoczesnym lepszym oznakowaniem w okolicy;
 • zmianę kierunku jazdy na ul. Konarskiego, dzięki czemu możliwy będzie wjazd w tę ulicę od al. Hallera;
 • wprowadzenie ruchu dwukierunkowego na fragmencie ul. Piramowicza - od al. Hallera do ul. Uphagena


Jak konkluduje gdańska radna - nie można pozostać głuchym na tak liczną krytykę ze strony mieszkańców.

Ankieta od radnych z AniołkówNa koniec warto wspomnieć o tym, że w sprawę zaangażowali się także radni dzielnicowi z Aniołków. Poinformowali oni, że mieszkańcy dzielnicy poinformowali o "pogorszeniu płynności i bezpieczeństwa ruchu po ostatnich zmianach na ul. Piramowicza".

- Zgłosili także inne problemy komunikacyjne w okolicach opery. W związku z powyższym zapraszamy do wypełnienia ankiety konsultacyjnej. Jej wyniki będą podstawą do podjęcia dalszych działań przez Radnych Aniołków - podkreślają radni dzielnicowi.
Ankietę można wypełnić do 25 września.

Korki po zmianie ruchu na Piramowicza.

Opinie (562) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • ...a urzędnicy swoje

  Czy nie można byłoby zainstalować świateł przy wyjeździe z Piramowicza w Grunwaldzką, żeby zabezpieczyć rowerzystów (ktorzy zapier***ją ścieżką i na nic się nie oglądają?). zamiast korkować pół wrzeszcza?!?!

  • 425 50

 • Zmienic na poprzednia organizacje

  Znaczy sie odwrocic ;-)

  • 145 23

 • To wszyscy wiemy...

  Psy szczekają, a karawana jedzie dalej.

  • 80 5

 • no i beznadziejne oznakowanie ul. klinicznej od wiaduktu do grunwaldzkiej oraz beznadziejny stan drogi i torowiska

  • 69 3

 • absurdalna decyzja, cała okolica zakorkowana, bo ktoś nie umie zapewnić bezpieczeństwa rowerzystom na skrzyżowaniu

  • 239 25

 • Bardzo dobrze, że zmienili kierunek, jest bezpieczniej. Podział drogi pomiędzy ich użytkowników jest sprawiedliwszy!

  • 53 277

 • Cóż kierowcy winni.

  Z

  • 25 11

 • I tak gdy teraz by odwrócili byłaby akcja społeczna blokowania wyjazdu przez pieszych i rowerzystów tam i z powrotem wiec tak może zostać jak jest

  • 20 101

 • rowerzystów (ktorzy zapier***ją ścieżką)

  A może po prostu: rowerzystów jadących z pierwszeństwem, na których notorycznie je wymuszano? (zwłaszcza na tych jadących z Wrzeszcza do centrum, których nie raczyło się zauważać)

  • 40 86

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.