• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rafineria Gdańska w Iraku

PiF
11 kwietnia 2003 (artykuł sprzed 21 lat) 

Planowany udział Rafinerii Gdańskiej w odbudowie Iraku zdominował spotkanie, które odbyło się na Politechnice Gdańskiej. W sali Senatu uczelni podpisano porozumienie o współpracy między rafinerią a politechniką.



- Jesteśmy bardzo zadowoleni z porozumienia, gdyż obecnie powodzenie w gospodarce zależy od innowacyjności, a tę możemy oferować rafinerii kształcąc wysoko wyspecjalizowaną kadrę inżynierską - stwierdził prof. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej.

W ramach porozumienia Rafineria Gdańska będzie zlecała uczelni wykonywanie opracowań i ekspertyz technicznych. Firma ufunduje także corocznie do 10 stypendiów dla najlepszych młodych doktorantów oraz 5 dla najlepszych studentów. Słuchacze PG będą również mogli odbywać praktyki na terenie rafinerii.

- Porozumienie to sprawia, że od tej pory będziemy robić razem co wcześniej robiliśmy oddzielnie. Pragniemy także stworzyć młodym ludziom kończącym uczelnię szansę przyszłej kariery - skomentował Paweł Olechnowicz, prezes Rafinerii Gdańskiej.

Najwięcej emocji wzbudziły jednak informacje o możliwym udziale Rafinerii Gdańskiej w odbudowie Iraku. Jedna z najbardziej znanych firm petrochemicznych na świecie, amerykański Kellogg Brown & Root, organizuje konsorcjum, które miałoby zająć się inwestycjami w branży naftowej po zakończeniu wojny. Wiceprezes firmy Bhaskar R. Patel spotkał się w Warszawie z przedstawicielami Nafty Polskiej, PGNiG, Energopolu z Krakowa oraz Rafinerii Gdańskiej, która miałaby być liderem tego konsorcjum. Nieoficjalnie mówi się, że Polacy mieliby zagospodarować złoża naftowe Rumaili, gdzie zajęliby się ich unowocześnianiem. Współpracowaliby tam z koncernami Shell i BP.

Zapłatą za udział w tej inwestycji była ropa naftowa i dzierżawa irackich pól Rumaili z wysoką jakością surowca i niskimi kosztami wydobycia.
Prezes Olechnowicz przyznał, że rozmowy takie trwają, ale o ich szczegółach nie chciał rozmawiać. Zaznaczył jednak, że mają one dla RG bardzo duże znaczenie.

- Taka propozycja jest dla nas bardzo ważna. Pokazuje, że firmy zdecydowanie większe od nas, a także od Orlenu, chcą rozmawiać właśnie z nami - stwierdził Olechnowicz.

Brak rozmów z PKN Orlen tłumaczy się względami technologicznymi. Płocki koncern nie jest przystosowany do przerobu arabskiej ropy, która jest mniej zasiarczona niż rosyjska, przerabiana tam na co dzień.
Głos WybrzeżaPiF

Opinie (180)

  • Ciaptak,

    dobrze gadasz, racja, racja.

    • 0 0

  • gallux

    myślę, że guzik byśmy usłyszeli: Niemcy i Francuzi potraktowali by to jako naturalne zachowanie państwa, które kandyduje do UE,
    ostra krytyka Chiraca, czy dowcip niemiecki o tym, że Polacy pomagali wojskom koalicji najlepiej jak mogli: kradnąc irackiej armii koła od czołgów, nie zmieni faktu, że na udziale w wojnie raczej zyskamy, niż stracimy...

    • 0 0

  • Ciaptak

    Zobacz na opinie wyżej, w których pojawiają się fakty. Owi dobroczyńczy, którzy teraz wyzwolili uciemieżony lud mieli okazję to zrobić 12 lat temu. Ale wtedy jakoś ich ten lud nie obchodził. Nie obchodzili ich też szyici, których podjudzono do powstania i zostawiono na pewną śmierć.

    Los Irakijczyków nie był też specjalnie drogi wcześniej, kiedy wspierali Saddama podczas wojny z Iranem.

    Teraz wygodnie im było rozpocząć wojnę, by odwrócić uwagę obywateli od problemów wewnętrznych (np. Enron) i wzmocnić swoją pozycję ogólnoświatowego hegemona. Ale to jest oczywiściej, jak napisał Gallux, banalne. Bo to jest polityka i nie ma nic wspólnego ze szczytnymi hasłami typu:

    "ja jestem dumny z tego faktu, że właśnie Polskę wymieniono jako jednego z 3 aktywnych sojuszników USA i PODZIĘKOWANO
    Polska wie gdzie i kiedy bronić wolności i demokracji"

    • 0 0

  • swoją drogą
    ta wojna jest naprawdę jakaś inna
    decyzje o rajdzie kilku czołgów do jednej z dzielnic bagdadu podjeto po obejrzeniu obrazów telewizyjnych z tamtej dzielnicy
    amerykanie zauważyli, ze na ulicach i placach nie ma w ogóle wojska...
    najwieksi przeciwnicy muszą przyznać, ze ta wojna miała SENS
    uradowane twarze irakijczyków to nie amerykańsko hollywódzki pic
    radośc jest autetntyczna jak rabunki i grabieże i samobójcze ataki fanatyków...
    dla mnie USA sa gwarantem pokoju w tamtej części
    USA na odbudowe iraku przeznaczą od 30-100 miliardów dolarów
    płatnych przy kasie:)

    • 0 0

  • pacyfiści: MEX wybraniec MH1

    Na forum w w/w dyskusji pojawili się pacyfiści (patrz. Kochający pokuj za wszelką cenę, oczywiście z bestialską śmiercią opozycjonistów włącznie)
    nik: MEX wybraniec MH1

    Będziemy w przyszłości uważnie śledzili wasze komentarze.

    • 0 0

  • No to może benzyna będzie tańsza ;-)) , jak w ameryce.
    Ale mam pewne obawy, że jak nasi wybrańcy będą maczać łapy w Iraku, to nie tyle że po roku ropy zabraknie , ale i także piasku na pustyni ;-)
    Dalej władzo! Do odbudowy Iraku! Zróbcie tam Czwartą Rzeczpospolitą Łapówkarską, może wtedy w Polsce zacznie się normalnie żyć.

    • 0 0

  • nemo ciołku
    to nie jest HASŁO ale moje UCZUCIE
    jestem DUMNY i mam SATYSFAKCJE
    od poczatku byłem za rozwaleniem tej dyktatury jak mówił dyzma
    w trymiga:)
    podejmując próbe dialogu ze mną czy ciaptakiem nie pisz trzeci raz o kurdach i 1990 roku
    to sa fakty powszechnie znane
    znane są powody czemu tak postąpiono
    POWODY POLITYCZNE
    amerykanie przyznali sie do błędu
    naprawili go
    mam nadzieje, że jakąś lekcję też odebrali
    bliski wschód to nie są bałkany mimo podobnej łatwości w powstawaniu konfliktów
    bedzie trudno dogodzić wszystkim

    • 0 0

  • brawo dla Polski

    dzieki temu ze Polska poparla amerykanskie stanowisko wzgledem wojny w Iraku tak sie stalo. Nie ma nic za darmo. Niermcom fige z makiem zaproponowano.
    A co do cytatu:
    Słuchacze PG będą również mogli odbywać praktyki na terenie rafinerii.

    Co to znaczy beda mogli. Studenci musza miec praktyki zgodne z wybranym kierunkiem studiow. Czy studenci nie odbywaja w firmach zadnych praktyk przed pojeciem studiow?
    To jak to, tak od razu po ogolniaku hop na studia i zadnego
    doswiadczenia od strony praktycznej? Dziwne ksztalcenie.

    • 0 0

  • nemo,

    ty plywajac po oceanach wlasnej glupoty zatraciles ostrosc widzenia.
    KAzdy kraj prowadzi polityke zagraniczna w pierwszej mierze
    wygodna dla siebie a dopiero puzniej kompromisowa dla tego usa nie uderzyla wowczas.
    Poza tym inny prezydent inne doktryny.

    Sytuacja zgola inna.
    Stany po zimnej wojnie odpoczywaly spokajnie przypatrujac sie nowemu ladowi w europie ale stale niespokajnie zerkajac na jeszcze potezna i wtedy nieobliczalna rosje.

    Ryzakowal bys konflikt swiatowy moze nawet nuklearny za irak albo nawet kilkanascie miliardow? Jezeli tak to wlasnie dla tego nie bedziesz nigdy prezydentem usa.

    Teraz rosja moze najwyzej protestowac ale pole dzialanie jest duzo bezpieczniejsze.

    Sytuacja jest inna przedewszystkim przez WTC. Widze, ze juz wielu w europie zapomnialo o tej tragedii lecz dla amerykanow to jak dla nas powstanie warszawskie albo katyn-rana ktora sie nigdy nie zablizni.

    Dlatego ich postepowanie jest bardziej zdeterminowane.

    • 0 0

  • Gallux

    Nikt nie neguje potrzeby usunięcia Saddama. Radość też była autentyczna, choć pewnie obrazki też były tendencyjnie dobrane. Ale przepraszam za analogię, Polacy też się cieszyli jak Armia Czerwona wchodziła przepędzając hitlerowców. Tez były obrazki i kwiaty na czołgach i wcale nie zfingowane. Ale potem było juz różnie. Bo radość z usunięcia Saddama to jedno a opinia na temat amerykanów to drugie. Może ktoś się przyczepi, że to durna analogia, wkońcu my niesiemy demokrację; ale tam nigdy demokracji nie było, nie ma i nie będzie, przynajmniej tak jak my to sobie wyobrazamy. Tam jest to pomysł obcy. Arabowie mogą obecnosc USA odbierac podobnie jak my krasnoarmiejcow. W koncu Rosjanie pytani niedawno w ankiecie o relacje pomiedzy ZSRR a Polska, w ogromnej wiekszosci (bodaj 70%) twierdzili, że od 45-go onie nam nieustannie pomagali i tracili na wymianie gospodarczej (widzac w tej "pomocy" zreszta jedna z przyczyn biedy w ZSRR)

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane