• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Rębiechowo mierzy w 3 mln pasażerów. W styczniu wzrost o 7,5 proc.

Michał Stąporek
6 lutego 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
W ubiegłym roku przez Rębiechowo przewinęło się 2,8 mln pasażerów. Czy w tym roku uda się przekroczyć liczbę 3 mln? To oficjalny plan zarządu portu lotniczego. W ubiegłym roku przez Rębiechowo przewinęło się 2,8 mln pasażerów. Czy w tym roku uda się przekroczyć liczbę 3 mln? To oficjalny plan zarządu portu lotniczego.

Obsłużenie prawie 200 tys. pasażerów w Rębiechowie w styczniu pozwala wierzyć, że plan odprawienia przez trójmiejskie lotnisko 3 mln pasażerów w całym roku jest realny.



Po przedłużeniu terminalu o ok. 60 metrów w kierunku zachodnim (wzdłuż lotniska), powierzchnia budynku powiększy się o ok. 30 proc. W nowej części (na wizualizacji zaznaczonej na biało) przyjmowani będą pasażerowie przylatujący do Trójmiasta. Po przedłużeniu terminalu o ok. 60 metrów w kierunku zachodnim (wzdłuż lotniska), powierzchnia budynku powiększy się o ok. 30 proc. W nowej części (na wizualizacji zaznaczonej na biało) przyjmowani będą pasażerowie przylatujący do Trójmiasta.
Dokładnie 196 tys. 240 pasażerów przewinęło się w styczniu przez oba terminale gdańskiego lotniska. To o 7,5 proc. więcej, niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

- Naszym założeniem na 2014 rok jest osiągnięcie liczby 3 milionów pasażerów. Jak widać po pierwszym miesiącu, jesteśmy na dobrej drodze, aby wykonać ten ambitny i trudny, jak na obecną sytuację rynkową, plan - cieszy się Tomasz Kloskowski, prezes Portu Lotniczego Gdańsk im. Lecha Wałęsy.

Przypomnijmy, że w 2013 roku przez trójmiejskie lotnisko przewinęło się 2 mln 842 tys. pasażerów.

Czy w tym roku skorzystasz z lotniska w Rębiechowie?

Przepustowość portu lotniczego w Gdańsku jest jednak znacznie większa. Po zakończeniu trwającej rozbudowy terminalu T2 (pochłonie 87 mln zł, prace prowadzi firma NDI), czyli w latem 2015 roku, lotnisko będzie mogło obsłużyć ok. 5 mln pasażerów rocznie.

Jednak powiększenie nowego terminalu lotniska o ok. 30 proc. powierzchni to nie jedyne prace, jakie są prowadzone w porcie lotniczym w Rębiechowie.

- W fazę realizacji wszedł kolejny etap programu inwestycyjnego. Już wiosną samoloty będą miały możliwość korzystania z rękawów pasażerskich. Kolejnym krokiem jest przystosowywanie infrastruktury do wprowadzenia drugiej kategorii lotniska, umożliwiającej lądowanie samolotów w trudniejszych warunkach pogodowych - wylicza Tomasz Kloskowski.

Chodzi o podwyższenie kategorii zainstalowanego w Rębiechowie systemu ILS (ang. Instrument Landing System) do kategorii II. Dziś na lotnisku funkcjonuje ILS I kategorii, który pozwala na lądowanie przy widzialności do 550 m. Sprawia to, że przeważnie raz-dwa razy w roku dochodzi do sytuacji, gdy z powodu małej widoczności samoloty przekierowywane są do innych portów lotniczych. Ostatnio taka sytuacja miała miejsce trzy dni temu. Zainstalowanie systemu ILS drugiej kategorii sprawi, że samoloty będą mogły lądować przy widoczności do 300 m.

Informacje o frekwencji pasażerów na lotnisku w Rębiechowie podawane są regularnie co miesiąc. Tym razem jednak zbiegły się z listem Wojciecha Szczurka, w którym prezydent Gdyni broni swojej decyzji o budowie lotniska cywilnego Gdynia-Kosakowo i krytykuje decyzję Komisji Europejskiej, która może nakazać spółce budującej port lotniczy zwrot pomocy udzielonej jej przez samorządy Gdyni i Kosakowa (ok. 90 mln zł).

Czytaj więcej: Wojciech Szczurek broni lotniska i atakuje Komisję Europejską

Do tego wystąpienia prezydenta Gdyni odniósł się w czwartek rano wojewoda pomorski Ryszard Stachurski, urodzony gdynianin. Tak o idei budowy lotniska cywilnego w Gdyni mówił w rozmowie w Radiu Gdańsk:- To jest bezsensowna decyzja, której się nie da obronić. 15 km od Gdyni jest nowoczesny i nie w pełni wykorzystywany port lotniczy.

Komentując bezpośrednio list otwarty do mediów i polityków, opublikowany przez Wojciecha Szczurka, wojewoda powiedział: - Jestem zdumiony, że tak doświadczony samorządowiec, w tak niewybredny sposób ocenia działalność Komisji Europejskiej.

Miejsca

Opinie (132) 3 zablokowane

  • to zasługa Józefa Bąka

    • 1 1

  • Podbno caly personel UM w Gdyni ma latac codziennie z Kosakowa

    Zeby podrasowac statystyki gdynskiego hubu.

    • 5 0

  • Nie ma się z czego cieszyć

    Ten wzmożony nienaturalnie wysoki ruch na lotnisku im. L. Wałęsy robią głównie młodzi ludzie, którzy wyjechali z Trójmiasta i okolic za chlebem. Ciekawy jestem, kiedy zostaną podane dane statystyczne w prasie o tej młodej grupie Polaków, którzy regularnie odwiedzają rodziny korzystając z dogodnych linii lotniczych. Jaki potencjał ludzki stracił nasz kraj to widać na tym lotnisku.

    • 0 1

  • A ja czekam na port w Gdyni!

    W Rębiechowie są mega kolejki zawsze do tego często zamiast w Rębiechowie ląduje się 300-500km dalej. Nie dziękuję
    Dziwi że tak wolno postępuje budowa lotniska w Gdyni. Tam nie ma mgieł bo wojskowi to nie głupcy i wybudowali lotnisko w sprawdzonym terenie.

    • 1 3

  • opłaty parkingowe

    Szkoda , że jakiś cwaniak zdziera z odprowadzających wysokie opłaty parkingowe

    • 0 1

  • lotnisko w gdyni

    bardzo dobrze, że Pan Prezydent chce zbudowac lotnisko w Gdyni, nie może byc tylko w Rębiechowie, a ludzie narzekali i narzekac bede Tak trzymac Panie Prezydencie!!!

    • 0 1

  • Czemu nikt nie pisze o mglach ktore paralizuja gdansk.

    Co roku w grudniu sa odwolane loty, przekierowane do warszawy, do kopenhagi.
    TYlko dlatego ze koomuchy wybudowaly lotnisko w jakism kijowym miejscu gdzie mgly sa 8 razy wieksze niz gdzie kolwiek w Gdansku

    • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane