• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Remont pod specjalnym nadzorem

ms
20 maja 2006 (artykuł sprzed 18 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Rotterdam bez jaskółek
Wojewoda zgodzi się na remont Rotterdamu jeśli armator przeprowadzi go w wyspecjalizowanej stoczni, a azbestowe odpady opuszczą Polskę.

Spotkanie pomiędzy wojewodą pomorskim a właścicielami statku Rotterdam odbyło się na wniosek armatora, który stara się odzyskać twarz po kompromitującym dla siebie odnalezieniu w chłodniach statku kilkuset worków z azbestowym gruzem. - Wszystkie worki, które w chwili obecnej znajdują się na statku, zostaną przyjęte na wysypiska w Holandii, zgodnie z wymogami prawa międzynarodowego - zapewniają pracownicy armatora i dodają, że firma nigdy nie miała zamiaru składować ich na terenie Polski.

Podczas spotkania wojewoda domagał się by z uwagi na ogromny zakres specjalistycznych prac, które mają być przeprowadzone na jednostce remont statku odbył się w wyspecjalizowanej stoczni, a nie w przy portowym pirsie.

- Remont musi się odbyć w miejscu przygotowanym do tak niebezpiecznej dla środowiska operacji, bez wątpienia przy udziale wykwalifikowanej kadry - stanowczo stwierdził Piotr Ołowski.

- Prowadzimy negocjacje z kilkoma stoczniami w Polsce, które mają techniczne możliwości przyjęcia "Rotterdamu" na czas remontu - mówił z kolei Rob Hagens, oficjalny przedstawiciel armatora. - Chcemy dokonać remontu statku w Gdańsku, ponieważ jesteśmy przekonani, że wykonawstwo i jakość tutejszych remontów jednostek morskich jest na najwyższym poziomie.

Armator zapewnił, że azbest, który zostanie usunięty z wnętrz Rotterdamu zostanie wywieziony za granicę. Odpady trafią na niemieckie wysypisko TKK Kodersdorf, znajdujące się w regionie Görlitz, czyli niedaleko polskiej granicy.

Wojewoda postawił warunek, by przed rozpoczęciem remontu armator przedstawił ekspertyzę dotyczącą zabezpieczeń w zakresie ochrony środowiska oraz warunków pracy ekip remontowych.
ms

Opinie (54) 4 zablokowane

  • śmieci trafią na wysypisko w szadółkach!!!

    Holandia i Niemcy już zdecydowały komu dać w łapę, tymbardziej że kwota 100 000 euro wydaje się wysoka dla skorumpowanego polityka. Ciekawe tylko czy ten polityk powiesił by własne dzieci w imie sprawiedliwości społecznej za tysiace ludzkich istnień. Amen!!!

    • 0 0

  • tradycyjnie, co innego deklarujemy a co innego robimy

    śmierdzi,z chwilą odkrycia worków z azbestem należało odesłać statek a nie dla paru groszy dla polskiej firmy zaazbestować /za ułamek kosztów utylizacji/,nasze środowisko.Swoją drogą dałbym nagrodę temu co odkrył i nie wziął w łapę panie wojewodo

    • 0 0

  • Zamiast u prokuratora w ramionach wojewody

    Ostatnie informacje portalu ....

    Odpady nie zostały zgłoszone podczas kontroli granicznej. Podejrzewamy, że miały zostać usunięte ze statku w naszym kraju – mówi komandor Grzegorz Goryński, rzecznik Morskiego Oddziału SG. Straż powiadomiła prokuraturę, która już sprawdza, czy doszło do przestępstwa (w grę może np. wchodzić narażenie środowiska na szkody).""..

    >>>

    • 0 0

  • Azbest trafiłby na zwykłe wysypiska, finalnie pewnie trafi!

    Azbest trafiłby na zwykłe wysypiska?
    Gazeta Wyborcza, 8 marca 2006r.

    - Nie wierzę, by azbest z "Rotterdamu" usunięto w gdańskim porcie zgodnie z przepisami - mówi Zbigniew Bąkowski, były zastępca wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.

    Parowiec "Rotterdam" cumuje w Porcie Północnym od 10 dni. Holenderski armator przyholował statek do Gdańska, by przerobić go na hotel. Wcześniej musi usunąć azbest, którym 50-letnia jednostka jest naszpikowana (szacuje się, że do jej budowy zużyto 150 ton tego rakotwórczego materiału).

    Losy remontu stanęły pod znakiem zapytania, bo na modernizację statku nie zgodził się wojewoda, a stocznie z Trójmiasta nie są zainteresowane takim zleceniem. Armator się jednak nie poddaje i dalej szuka firm gotowych do wykonania prac. We wtorek Stanisław Kotlarz, przedstawiciel armatora, rozesłał do mediów list z informacjami, że remont nie stanowi zagrożenia dla ludzi i środowiska. Napisał w nim m.in.: "Gdańsk winien być dumny z wygranego międzynarodowego przetargu na skomplikowaną renowację jednego z najlepiej zachowanych statków tego okresu, którego wnętrza są wspaniałym przykładem sztuki użytkowej lat 50.".

    - To chyba jakieś żarty - komentuje Zbigniew Bąkowski, który do września 2005 r. był zastępcą wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. - Oni traktują Polskę jak dziki kraj. Są przekonani, że zamydlą ludziom oczy, a z urzędnikami to i tak uda im się wszystko załatwić. Najgorsze, że w pewnym stopniu mają rację. Jestem przekonany, że gdyby nie media, roboty na "Rotterdamie" już by szły pełną parą.

    • 0 0

  • Czy wTrójmieście jest firma do utylizacji azbestu

    Jeżeli chodzi o utylizację materiałów po demontażu to technologia zagospodarowania włókien azbestowych polega na rozpuszczaniu ich w kwasie fluorowodorowym, a następnie neutralizacji wodorotlenkiem wapnia z wytworzeniem fluorku wapnia i krzemionki. Dla poprawy rozpuszczalności azbest rozdrabnia się na kawałki poniżej 5 mm, następnie 100 kg tak przygotowanego azbestu podaje się przenośnikiem ślimakowym do pracującego w sposób okresowy reaktora o pojemności 400l, wyposażonego w płaszcz chłodzący. Woda cyrkulująca w płaszczu utrzymuje temp. Reakcji na poziomie 60-65 st.C. W tych warunkach po upływie 30 min. stężenie kwasu maleje do 10% i reakcja jest zakończona. Roztwór ten neutralizuje się i powstały fluorek wapnia może służyć jako wypełniacz cementu budowlanego. Szacunkowe koszty procesu dla instalacji przemysłowej wynoszą 750 USD/tonę.

    • 0 0

  • Jeszcze kilka takich spraw, adoczekamy sie tu samych opinii eksperckich. Z tym, ze zaciagnietych z publikacji innych, wtedy dopiero bedzie i prawnie, i sprawiedliwie. Nastepnym razem wrzuc linka, choc szczerze mowiac, nie wiem po co mi ta wiedza:

    http://www. utylizacja.info. pl/art_ azbest.htm

    • 0 0

  • cytaty z wybiórczej (wyżej)

    zastępca wojewódzkiego inspektora wypowiada się na łamach wybiórczej od "nie wierzę"... ?!

    jego stanowisko chyba wymaga faktów i decyzji?

    • 0 0

  • acha, bo on ma nowe stanowisko - jest "byłym zastępcą inspektora..." :-D

    • 0 0

  • Mamy Eureko bis - zbierać dowody!!

    xxx

    • 0 0

  • azbest

    a kogo obchodzi azbest? jak mozna zarobic to czemu nie. wojewoda ulegl komuszym ekologom niestety

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane