• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ruszył proces Pawła Adamowicza ws. jego oświadczeń majątkowych

Rafał Borowski
29 września 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i jego obrońca Jerzy Glanc podczas rozprawy, która odbyła się w piątek przed Sądem Rejonowym w Gdańsku. Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i jego obrońca Jerzy Glanc podczas rozprawy, która odbyła się w piątek przed Sądem Rejonowym w Gdańsku.

W piątek rozpoczął się proces prezydenta Gdańska ws. nieprawidłowości w jego oświadczeniach majątkowych z lat 2010-2012. Paweł Adamowicz przyznał się do zarzucanych mu czynów, ale odmówił składania wyjaśnień i odpowiadania na pytania prokuratora i swojego obrońcy. Nie chciał też rozmawiać z przedstawicielami mediów po opuszczeniu sali sądowej.



W procesie o oświadczenia majątkowe Paweł Adamowicz zostanie:

Przypomnijmy: w marcu 2015 roku poznańska prokuratura przedstawiła Pawłowi Adamowiczowi zarzuty dotyczące nieprawidłowego wypełnienia przez niego oświadczeń majątkowych w latach 2010-2012. Adamowicz miał nie wpisać do nich dwóch mieszkań oraz podał zbyt niską sumę zgromadzonych oszczędności. W sześciu kolejnych oświadczeniach zabrakło informacji o - kolejno - 50, 160, 230, 320 i 200 tys. zł, które posiadał.

Tłumaczenia prezydenta, że nieprawidłowości są wynikiem niezamierzonej pomyłki, z początku przekonały prowadzących postępowanie prokuratorów, którzy wystąpili do sądu o warunkowe umorzenie postępowania.

Gdański Sąd Rejonowy zgodził się na to, ale po wyborach w 2015 r., gdy ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym został Zbigniew Ziobro, prokuratura zmieniła zdanie i złożyła apelację od decyzji, o którą sama wcześniej wnioskowała. W grudniu 2016 roku Sąd Okręgowy w Gdańsku uwzględnił apelację i przekazał sprawę Sądowi Rejonowemu Gdańsk-Południe do ponownego rozpatrzenia.

Proces Pawła Adamowicza rozpoczął się właśnie dziś. W niewielkiej sali Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe było niezwykle tłoczno, gdyż rozprawa spotkała się z ogromnym zainteresowaniem ze strony przedstawicieli zarówno lokalnych, jak i ogólnopolskich mediów.

Sędzia Karolina Kozłowska, wydając zezwolenie na rejestrowanie przebiegu rozprawy, wyraźnie podkreśliła, że kieruje się przy tym uzasadnionym interesem publicznym. Jednak rejestrować nie było czego, bo aktywność prezydenta Gdańska - który pojawił się w obecności mecenasa Jerzego Glanca, byłego dziekana Okręgowej Rady Adwokackiej w Gdańsku - ograniczyła się do złożenia krótkiego oświadczenia.

- Przyznaję, że nie umieściłem w oświadczeniach wszystkich informacji o składnikach majątkowych. Nie będę składał wyjaśnień i nie będę odpowiadał na pytania prokuratora i mojego obrońcy - oświadczył przed sądem prezydent Gdańska.
Prokurator Piotr Baczyński z Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Poznaniu odczytuje akt oskarżenia. Prokurator Piotr Baczyński z Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Poznaniu odczytuje akt oskarżenia.
W związku z tym pierwszy dzień procesu upłynął na odczytywaniu przez prokuratora Piotra Baczyńskiego z Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej w Poznaniu złożonych wcześniej wyjaśnień Adamowicza. Ich treść jest dobrze znana opinii publicznej. Paweł Adamowicz wielokrotnie w nich powtarzał, że błędy w oświadczeniach majątkowych są wyłącznie wynikiem niezamierzonej omyłki.

Prezydent Gdańska konsekwentnie tłumaczył, że błędu w oświadczeniach dokonała nieświadomie jego żona, a on nie zweryfikował go i bezwiednie powielał. Na niefrasobliwość Adamowicza miało złożyć się wiele czynników, które przeszkodziły mu w dołożeniu należytej staranności przy wypełnianiu oświadczenia w 2010 roku. To właśnie w tym roku Adamowicz zawarł nieprawdziwe informacje, które - jak twierdzi - powielał następnie w latach 2011 i 2012. Wśród wspomnianych czynników wymienił zarówno problemy rodzinne, tj. pobyt żony i ojca w szpitalu, jak i służbowe, tj. zajęcie się organizacją uroczystości żałobnych po katastrofie smoleńskiej.

Ponadto Adamowicz tłumaczył, że samodzielnie złożył później sprostowanie swoich oświadczeń, a także płacił podatki od nieujętych w oświadczeniu nieruchomości. Zapewniał również, że zakup obu nieruchomości odbył się w sposób jawny i transparentny.

W kwestii nieujawnionych kwot pieniężnych zapewniał, że wskazane przez prokuraturę sumy na kontach nie należały do niego. Były to wyłącznie darowizny od członków rodziny na rzecz jego żony i dzieci. W tej kwestii Adamowicz wyjaśniał np., że małoletni nie mogli mieć osobnego konta i dlatego darowizny zostały zaksięgowane na koncie ojca.

Warto jednak wspomnieć, że wówczas Adamowicz konsekwentnie nie przyznawał się przed organami ścigania do popełnienia stawianych mu zarzutów.

***


Warto również wspomnieć o incydencie, który miał miejsce tuż po otwarciu przewodu sądowego. Do barierki na sali sądowej podszedł niewywołany przez sędzię mężczyzna, który przedstawił się jako oskarżyciel posiłkowy w procesie. Zdziwiona sędzia wyraźnie wyjaśniła mężczyźnie, że w procesie nie istnieje osoba pokrzywdzona, więc po prostu nie może posiadać statusu strony w procesie.

Mimo to mężczyzna nie dawał za wygraną i wymachując plikiem dokumentów zaczął rzucać oskarżenia w stronę prezydenta Gdańska. Zarzucił mu, że "bezprawnie wybudował dom na jego nieruchomości" oraz "działał w zorganizowanej grupie przestępczej".

Policja wyprowadza mężczyznę, który zakłócał proces


Sędzia oznajmiła samozwańczemu oskarżycielowi, że jeśli ma dowody na poparcie swoich twierdzeń, powinien udać się do prokuratury albo na policję.

Kolejne ostrzeżenia i polecenia sędzi, aby mężczyzna zasiadł w miejscu dla publiczności nie robiły na mężczyźnie żadnego wrażenia. W związku z tym sędzia zarządziła wydalenie mężczyzny z sali rozpraw. Jednakże dopiero widok funkcjonariuszy policji, którzy specjalnie zostali wezwani na salę rozpraw, skłonił go do zastosowania się do tejże decyzji.

***


Kolejne cztery rozprawy procesu Pawła Adamowicza, podczas których zostanie przeprowadzone m.in. przesłuchanie świadków, w tym np. Tomasza Arabskiego, byłego szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, odbędą się już w połowie listopada i grudnia. Sędzia podkreśliła na koniec rozprawy, że zależy jej na sprawnym i niezwłocznym przeprowadzeniu postępowania sądowego.

Tuż po opuszczeniu sali sądowej prezydent Gdańska został otoczony przez dziennikarzy, którzy poprosili go o komentarz. Jednak Adamowicz zdecydowanie odmówił i opuścił gmach przy ul. Nowe Ogrody.

Kolejna rozprawa ws. błędów w oświadczeniach Adamowicza została zaplanowana na 15 listopada. Za zarzucany mu czyn grożą mu nawet trzy lata więzienia.

Miejsca

Opinie (576) ponad 20 zablokowanych

  • Nietykalni

    Nietykalna kasta... sami jego kolesie wszedzie to kto go posadzi ? Nikt... budyń i tak zostsnie uniewinniony... kolega kolegi nie bedzie wsadzac

    • 20 7

  • Adamowicz opuścił gmach przy ulicy Nowe Ogrody...

    Bravo. to sformułowanie wam się udało znakomicie.
    trzeba tylko zapytać dlaczego tak późno?

    • 20 4

  • do

    pierdla, kara która spotkała by każdego mieszkańca gdańska bo to przekręt a swoją drogą już dawno nie powinien pełnić funkcji Prezydenta

    • 21 9

  • PIS nie odpuści, to wojna polityczna. Nie ważna musi być po myśli Pis-u.

    • 11 23

  • Panie Pawle niech się pan nie boi

    W razie czego Prezydent Duda pana ułaskawi.

    • 6 15

  • złodziej

    • 16 5

  • Jest taki film z Kevinem Costnerem `Wodny Świat`.... (1)

    ...gdzieś pod koniec filmu zostaje porwana dziewczynka która ma wytatuowaną mapę która ma doprowadzić do suchego lądu.Niestety nikomu nie udaje odczytać sie tej mapy.Herszt bandy wychodzi do wyznawców swojej sekty i mówi do tłumu: ODCZYTALISMY MAPE!!! DO WIOSEŁ!!!!SUCHY LĄD PRZED NAMI !!! Tłum ludzi rzuca się do wioseł i zaczyna wiosłować,nadzorcy popędzają wiosłujących i wtedy herszt mówi do kilku swoich zaufanych :MINIE MIESIĄC ZANIM ZORIENTUJĄ SIĘ O CO CHODZI a do tego czasu wymyślimy coś nowego! Odnoszę wrażenie że tak jest z aferą Pana Adamowicza! Prokuratura prowadziła postępowanie i je umorzyła.Pan Adamowicz płacił podatki od nieruchomości których nie podał w oświadczeniu majątkowym więc niczego nie ukrywał....ale lud musi mieć temat zastępczy i nim żyć.Miną miesiące zanim Pan Adamowicz się oczyści a tymczasem pisiory bedą mówiły o tak zwanej `aferze Adamowicza`.A póżniej? A pózniej coś się wymyśli! No to do wioseł ....SUCHY LAD PRZED NAMI ....a przynajmniej dla tego motłochu który chce w to wierzyć!

    • 12 18

    • Ale twój przykład właśnie chyba działa w drugą stronę. To budyń ciągle wymyśla nowe wersje. I z czego ma się oczyścić jak się przyznał.

      • 4 3

  • Szum medialny, podłoże czysto polityczne.

    Rozumiem, żeby były oskarżenia natury kryminalnej stawiane przez prokuratora, ukradł, zmalwersował, ale dokonał pomyłki w OŚWIADCZENIU majątkowym, a nie zeznaniu podatkowym i tylko z tego powodu robić zadymę ? Co w tym dziwnego, że bogaci ludzie czasami nie orientują się lub zapominają o swoim stanie posiadania, jeśli jego dobrami zarządza ktoś inny ? Ludzie którzy nie przepijają swoich pieniędzy, nie przegrywają ich w kasynach, a oszczędzają i inwestują z korzyścią, zawsze będą budzić nienawiść tych, nie udałych i bezmyślnych, łącznie z agresją, która ogarnęła jedynie słuszne media i tworzy odpowiedni nastrój w społeczeństwie. Dlaczego jest tak, ze jak KTOŚ jest dobry, ponad przeciętny zawsze musi być atakowany przez miernoty ? Bo, zwyczajnie ich jest więcej wśród nas i za wszelka cenę chcą zrównać do swojego poziomu. Tym bardziej politycy, miernoty społeczne stwarzający pozory demokracji i uczciwości mające ukryć ich marność i fałsz w postępowaniu.

    • 11 25

  • Mozna nie wiedziec ile ma się majtek lub par skarpet ale nie mieszkan

    • 25 7

  • Zamach na demokrację

    Powstań ten to ma dość tych zamachów na demokrację i niezawisłe sądy.

    • 6 7

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane