• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sąd: budowa Teatru Szekspirowskiego może ruszać

Małgorzata Kaliszewska
22 maja 2009 (artykuł sprzed 15 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Kłopotliwa elewacja Teatru Szekspirowskiego
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że decyzje w sprawie budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku były wydawane zgodnie z prawem. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że decyzje w sprawie budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku były wydawane zgodnie z prawem.

Nie ma już przeszkód dla budowy Teatru Szekspirowskiego w Gdańsku. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił w piątek skargę gdańskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami. Miłośnicy Szekspira się cieszą, ale wciąż nie mogą być pewni zwycięstwa w tym sporze.



Widok GTS od ul. Bogusławskiego. Widok GTS od ul. Bogusławskiego.
Dyrektor Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego prof. Jerzy Limon odetchnął z  ulgą. Z powodu przeciągających się sporów administracyjnych budowa Teatru Szekspirowskiego spóźnia się już co najmniej o pół roku. Ale dziś dla szefa GTS-u sprawa jest już zakończona. - To faktyczne i moralne zwycięstwo nad maruderami i szkodnikami - mówi profesor i liczy na to, że teraz prace nad budową teatru wreszcie ruszą.

Druga strona sporu, czyli Tomasz Korzeniowski z Towarzystwa Opieki nad Zabytkami w Gdańsku, twierdzi, że jeszcze nie wszystko stracone. Jego zdaniem WSA nie wnikał w szczegóły sprawy, a jak podkreśla - to w nich diabeł tkwi.- Obecny pomorski konserwator zabytków pozwolił na budowę teatru według zasad sprzecznych z tymi, które zostały wytyczone na początku przez jego poprzednika. Złamał wiec prawo - przekonuje Korzeniowski.

Spór o to, w jakim kształcie powinien zostać wybudowany gmach Teatru Szekspirowskiego ma już swoją bogatą historię. Zgodę na budowę teatru przy ul. Bogusławskiego zobacz na mapie Gdańska w Gdańsku wydał kilka lat temu wojewódzki konserwator zabytków Grzegorz Budnik. Wówczas określono warunki, jakie projekt nowej instytucji ma spełniać. Pomysł na siedzibę szekspirologów ewoluował, aż przybrał formę zaproponowaną przez włoskiego architekta Renato Rizziego. I to właśnie ta wizja wzbudziła kontrowersje.

Projekt oprotestowało Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Gdańsku. - Popieram budowę Teatru Szekspirowskiego, ale nie do przyjęcia jest zasłonięcie Głównego Miasta przez ten budynek. Zwłaszcza gdyby odbyło się to kosztem ewentualnej utraty szansy na wpisanie miasta na listę UNESCO - tłumaczył swój protest Tomasz Korzeniowski.

Ale po stronie teatru stanął następca Budnika, wojewódzki konserwator zabytków Marian Kwapiński. Gdy wydawało się, że droga dla budowniczych jest otwarta, TOnZ odwołało się od jego decyzji do Ministra Kultury. Jednak także on wydał decyzję korzystną dla zwolenników projektu Rizziego.

Korzeniowski nie wie jeszcze co zrobi, na razie czeka na pisemne uzasadnienie decyzji sądu. - Jeżeli będzie ono merytoryczne, to trudno. Jeżeli nie, to następną instancją będzie dla nas Naczelny Sąd Administracyjny - zapowiada Tomasz Korzeniowski.

14 września ma się odbyć wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego. Wydarzeniu ma towarzyszyć plenerowe widowisko w reżyserii Andrzeja Wajdy oparte na dramatach Williama Szekspira. W inscenizacji udział weźmie ok. 100 polskich aktorów, m.in. Stanisława Celińska, Magdalena Cielecka, Grażyna Szapołowska, Jerzy i Maciej Stuhrowie, Krzysztof Kolberger, Andrzej Seweryn, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Globisz.

Miejsca

Opinie (87) 10 zablokowanych

  • zatęchła dziura

    -takie jest moje zdanie o Gdańsku.Każda inicjatywa ginie w tym mieście w zarodku.O budowie Teatr.Szeksp. w tym mieście usłyszałem wiele lat temu.Przez ten czas zdążyłem wyjechać na kilka lat,wrócić i dalej nic.Gdańsk-kolebką Solidarności?Bzdura!!! Zagłębie komuny!!!

    • 2 1

  • Skandal (1)

    Gdańsk słynie już od setek lat z wyjątkowej panoramy, a ten projekt to ewidentny zamach na charakter dawnego Gdańska i jego zabudowy. Niech budują teatr, ale nie chcemy Tu egipskich prostokątnych świątyń z wielkimi pylonami. Zasłonięty zostanie cały, unikatowy kompleks zabudowań obronnych średniowiecznego Gdańska. Ten projekt jest czystą ingorancją dla historii i otoczenia, w jakim się znajdzie.

    • 2 0

    • Zamachem na charakter dawnego Gdańska to były wielkie inwestycje PRL-u. Bryła teatru bardziej mi przypomina bastion niż egipską świątynię. Ale każdy ma prawo do własnych skojarzeń.
      >>Zasłonięty zostanie cały, unikatowy kompleks zabudowań obronnych średniowiecznego Gdańska
      ?? mówimy na pewno o tym samym mieście? Oświeć mnie jaki to unikatowy kompleks masz na myśli? Chyba nie Dom Harcerza?

      • 0 0

  • a brama na olszynce (1)

    TOZ zajmuje się spektakularnymi sprawami, a co robi w sprawie pramy prowadzącej na Olszynkę , która niszczeje w oczach? Brama ma orginalne wrota które kruszeją, tego już Państwo z Towarzystwa nie widzą?

    • 2 0

    • Tak, Rama Nizinna się sypie, podobnie jak Brama Wyżynna...

      A urzednicy mają to gdzieś..

      • 0 0

  • Zdjęcie źle podpisane

    Bogusławskiego jest w głębi . a widok jest od ul Zbytki .

    • 0 0

  • Teatr Anglika jest zupełnie zbyteczny w Gdańsku

    Przydał by się raczej teatr Wyspiańkiego A OKALIZACJA TO SPRAWA DLA PROKURATORA!!!

    Jeśli już to wybudujmy Szekspirowi teatr w Anglii jako dar Gdańska.

    Myślę że w Gdańsku winniśmy promować Polskość a nie obcość.

    Polsko! lecz ciebie błyskotkami łudzą;
    Pawiem narodów jesteś i papugą;
    A zaraz będziesz służebnicą cudzą. -

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane