• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Sekundniki na przejściach: czy powinno ich być więcej?

Maciej Korolczuk
28 marca 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 

Nie tylko duże inwestycje, ale także niewielkie zmiany mogą ułatwić mieszkańcom poruszanie się po mieście. Szkoda, że drogowcy sięgają po nie tak rzadko.



Czy sekundniki na przejściach dla pieszych to dobry pomysł?

Nowe przejścia dla pieszych przy Akademii Medycznej, Olivia Business Centre, Bramie Wyżynnej i dworcu głównym PKP, plany likwidacji trudno dostępnych tuneli na Podwalu Przedmiejskim, wyburzenie przeskalowanej i generującej niepotrzebne koszty kładki na Zaspie to najbardziej spektakularne przykłady pomysłów na ułatwienie poruszania się po mieście mieszkańcom Gdańska.

Ale są też mniejsze i pozornie mniej spektakularne rozwiązania, które ułatwiają życie pieszym mieszkańcom.

Jednym z przykładów są zainstalowane w ubiegłym roku sygnalizatory świetlno-dźwiękowe, informujące o zbliżającym się do przejścia tramwaju.

Z kolei od kilku przy szpitalu na Zaspie funkcjonuje sekundnik odmierzający czas do zapalenia się zielonego światła na przejściu przy al. Jana Pawła II zobacz na mapie Gdańska.

Cztery wyświetlacze pomagają tam pieszym w przedostaniu się na drugą stronę ruchliwej alei. Zostały zainstalowane po tym, jak po demontażu fotoradaru w 2014 r. doszło tam do śmiertelnego potrącenia.

Warto pamiętać, że sekundniki mogą stanowić ułatwienie dla pieszych, ale nie zapobiegną wszystkim wypadkom. Przykładem może być tragiczne zdarzenie z września 2017 r., gdy auto potrąciło w tym miejscu przebiegającą na czerwonym świetle 21-letnią kobietę. Poszkodowana zmarła w szpitalu.

Sekundniki zainstalowane na przejściu dla pieszych przy szpitalu na Zaspie. Sekundniki zainstalowane na przejściu dla pieszych przy szpitalu na Zaspie.
W praktyce działanie urządzenia jest bardzo proste i może funkcjonować w dwóch trybach:
  1. odmierzając czas pozostały do końca czerwonego światła dla pieszych
  2. wyświetlając upływające sekundy już wyświetlanego zielonego światła.


- Urządzenie ma przede wszystkim zmniejszyć niecierpliwość pieszych oczekujących na zmianę światła z czerwonego na zielone - wyjaśnia Tomasz Wawrzonek, miejski inżynier ruchu.
Urządzenia na Zaspie pracują w tym pierwszym trybie, by piesi po wciśnięciu guzika mającego wywołać zmianę świateł, nie wbiegali na przejście przy zapalonym czerwonym świetle. Widząc, że nie będą czekali więcej niż 10 sekund, przechodnie nie wbiegają na jezdnię lecz cierpliwie czekają na zmianę świateł.

Rozwiązanie to, nie dość że jest łatwe w obsłudze, ale też praktyczne i niedrogie. Montaż dodatkowych sygnalizatorów to koszt kilku tys. zł.

System - jak każdy element drogowej infrastruktury - nie jest jednak pozbawiony wad.

- Można go stosować tylko w określonych warunkach, tzn. przy sygnalizacjach o stałym cyklu, a tych w Gdańsku jest coraz mniej. Innym minusem jest fakt, że taki sygnalizator potrzebuje np. 15 sekund w danym cyklu, by w ogóle mógł zadziałać. W praktyce to oznacza, że jeśli pieszy wciśnie guzik np. w 50 sekundzie jednominutowego cyklu, to na drugą stronę przejdzie dopiero w kolejnym cyklu - tłumaczy Wawrzonek.
Przejść przez szerokie i ruchliwe arterie, gdzie piesi przebiegają po szerokich pasach, w Gdańsku nie brakuje. Tylko w Gdańsku podobne urządzenia przydałyby się szczególnie na Hucisku, skrzyżowaniu przy Galerii Bałtyckiej, a na samej al. Grunwaldzkiej takich miejsc jest co najmniej kilka: przy Wojska Polskiego, przy Kołobrzeskiej czy przy pętli tramwajowej w Oliwie.

- Z tego rozwiązania zadowoleni są mieszkańcy Zaspy, ale tak jak wspomniałem wcześniej, nie można go stosować tam, gdzie długość światła zielonego jest zmienna, a więc raz krótsza, raz dłuższa. Jakąś alternatywą mogą być za to prototypowe rozwiązania prezentowane ostatnio na targach w Amsterdamie. Holendrzy wymyślili system, w którym to aplikacja w naszym smartfonie będzie łączyć się ze sterownikiem w sygnalizacji i informować użytkownika drogi, ile czasu zielonego światła mu zostało na najbliższym skrzyżowaniu. Ale to dopiero melodia przyszłości - dodaje Wawrzonek.

Opinie (215) 5 zablokowanych

  • Takie sekundniki na światłach w Szczecinie.

    Znakomicie ułatwiają kierowcom życie: wiem, kiedy mogę już wrzucić bieg, czy zdążę na zielonym przejechać...

    • 2 0

  • Polski debilizm, kolejny

    Kiedy pare lat temu zakładano te urządzenia to urzędasy z warszaffki podnieśli wrzask, ze nie wolno, cześć gmin zdemontowała te ustrojstwa ( na szczęście np. Toruń się temu oparł) , a teraz to już wolno. Moje pytanie: kto kurka drugi !!! raz zapłaci za montaż i demontaz?, jakie konsekwencje poniesie teki durny urzedas ? A może czytelnicy przypomną sobie zadymę z likwidacja zielonych strzałek i montażem mrugajacych lamp ostrzegających kierowców. A może pan redaktor przyłoży się, pogrzebie w archiwum i poda nazwiska i przynależności partyjne tych urzędniczych ci*li.

    • 2 1

  • Tego typu rozwiązanie

    funkcjonuje już dobre parę lat w większych miastach na Białorusi, więc to żadna nowość nie jest.

    • 4 0

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Jak działa sekundnik na przejściu dla pieszych?

    jedź północną

    szlaban znacznie częściej otwarty z uwagi na mniejszą częstotliwość składów skm

    • 1 0

  • Pie***lenie o szopenie...

    Wszystko się da tylko trzeba chcieć. Na spokojnie można sprzędz Tristar i sekundniki. Wystarczy napisać odpowiedni skrypt, dobry programista zrobi to w 1-2 wieczory...

    • 1 1

  • sekundniki to raczej dla kierowców !

    • 3 0

  • Sekundniki dla pieszych powinny byc miedzy przejsciami.

    Powinny pokazywac za ile sekund nadjedzie samochod - moze imbecyle tacy jak ten z Gdanska zastanowiliby sie zanim wtargna na jezdnie.

    • 2 0

  • torun

    jakos tam sie to sprawdza bo kazdy kierowca wie za ile bedzie zielone albo tez czerwone i napewno nikt nie wjedzie na skrzyzowanie na pomaranczowym kiedys w gdansku na kartuskiej cos takiego bylo i to jest madre tym badziej ze w autach siedza tacy co sobie grzebia w teefonie a potem zdziwiony ze jest zielone to naprawde dobry system popieram w 100 %

    • 2 0

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Jak działa sekundnik na przejściu dla pieszych?

    Sekundnik dla kierowców

    Sekundnik dla pieszych to odjechany pomysł, powinien być dla kierowców. Ten kto to wymyślił pewnie widzi gdańskie drogi zza biurka i ponadto nie ma szacunku do publicznych pieniędzy...

    • 0 3

  • Kierowca

    Powinno być więcej, a szczególnie dla kierowców by się przydały

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane