• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Poszukiwania skarbu Forstera bezskuteczne

km
18 października 2008 (artykuł sprzed 15 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Tajemnica ostatnich chwil Alberta Forstera
Poszukiwanie skarbu prowadzone były w okolicy góry Gradowej Poszukiwanie skarbu prowadzone były w okolicy góry Gradowej

Na gdańskich Fortach w sobotę nie udało się odnaleźć archiwum miejscowego gauleitera z czasów II wojny światowej, Alberta Forstera - człowieka odpowiedzialnego m.in. za powstanie obozu koncentracyjnego Stutthof

.

Jak informuje PAP, poszukiwacze związani z pismem "Odkrywca", twierdzą, że archiwum Forstera, mogło zostać ukryte w niedostępnym dziś, podziemnym korytarzu na terenie gdańskich Fortów. To XIX-wieczny liczący 27 hektarów kompleks murowanych, częściowo ukrytych w ziemi schronów, strzelnic i umocnień.

- Cały korytarz jest zasypany, a wpuszczona tam kamera nie wskazała, że w środku coś jest. Niewykluczone, że w przyszłym roku podejmiemy kolejną próbę znalezienia archiwum w innym miejscu - powiedział Łukasz Orlicki, jeden z uczestników poszukiwań

Poszukiwacze oparli swoje przypuszczenia na opowieści gdańszczanina, który się do nich zgłosił. Człowiek ten usłyszał od swojego znajomego z Niemiec - syna któregoś z członków służby Forstera, o ukryciu w jednym z podziemnych tuneli w obrębie Fortów, kilkunastu skrzyń z archiwaliami i osobistym depozytem nazisty.

Opierając się na szczegółach z relacji świadka, przed dwoma laty ta sama ekipa poszukiwawcza, sprawdziła już jedno z miejsc na Fortach. Wówczas na skrzynie nie natrafiono. W sobotę eksplorerzy sprawdzili kolejne miejsce.

- Przebadamy skarpę, która może kryć podziemne przejście tzw. poternę. O istnieniu tego korytarza wiemy z dawnych planów fortyfikacji. Możliwe, że tunel ten zaplanowano, ale nie wybudowano. Jeśli jednak powstał, to najwyraźniej wejście do niego zostało ukryte - mówił przed operacją poszukiwania Orlicki.

Już w piątek ze skarpy zdjęto część ziemi. W sobotę eksplorerzy wykonali odwierty i badania georadarem, który wykorzystując fale elektromagnetyczne pozwala określić, co znajduje się pod ziemią.

Albert Maria Forster urodził się w 1902 w Bawarii. W wieku 28 lat został gauleiterem gdańskiego NSDAP. Gdy wybuchła II wojna światowa, otrzymał stanowisko namiestnika okręgu Gdańsk-Prusy Zachodnie. Forster był odpowiedzialny za powstanie obozu koncentracyjnego Stutthof i masowe egzekucje Polaków. W 1945 roku Forster uciekł do Niemiec. Po zatrzymaniu go i wydaniu Polsce, został uznany przez Najwyższy Trybunał Narodowy za zbrodniarza wojennego i skazany na śmierć. Wyrok wykonano w 1952 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie
km

Miejsca

Opinie (47) 7 zablokowanych

  • zapewne tam nic nie ma a jak bylo to rozkradli, ale historia sie dobrze sprzedaje

    no i mozna bylo by te tunele udostepnic do zwiedzania , napewno by to turystow przyciagnelo

    • 1 0

  • Ruscy dawno wywieżli

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane