• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Śmigłowce dla Marynarki Wojennej zagrożone?

Jakub Gilewicz
8 października 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 
  • Francuski śmigłowiec H225M Caracal.
  • Kabina pilotów H225M Caracal.
  • Francuski śmigłowiec H225M Caracal.

- Ministerstwo Obrony Narodowej rozważa rezygnację z zakupu śmigłowców do zwalczania okrętów podwodnych dla Marynarki Wojennej. Pozyskane w ten sposób pieniądze miałyby zasilić program "Kruk", czyli zakup śmigłowców szturmowych - twierdzi nasz rozmówca. MON jak dotąd nie skomentowało tej informacji. Jednak kilka dni temu Polska wycofała się z zakupu francuskich śmigłowców H225M Caracal, które rok temu wygrały w przetargu na śmigłowce wielozadaniowe - w tym dla Marynarki Wojennej.



Czy Marynarce Wojennej potrzebne są nowe śmigłowce do zwalczania okrętów podwodnych?

Nowe maszyny przeznaczone do zwalczania okrętów podwodnych (ZOP) były jednym z elementów przetargu, który zakładał zakup 50 śmigłowców wielozadaniowych w kilku wersjach.

Wiosną ubiegłego roku, kiedy MON-em kierował Tomasz Siemoniak, do końcowego etapu zakwalifikowano francuski Airbus Helicopters ze śmigłowcem H225M Caracal. Ze względów formalnych odrzucono natomiast dwie inne oferty:


Kontrakt o wartości ponad 13 mld złotych nie został jednak podpisany. Po tym jak szefem MON został Antoni Macierewicz, zarządził przegląd postępowań dotyczących zakupów. W tym także przetargu na śmigłowce wielozadaniowe.

Polska zrywa rozmowy z francuskim Airbus Helicopters

  • Francuski śmigłowiec wielozadaniowy H225M Caracal.
  • Francuski śmigłowiec H225M Caracal.
  • Francuski śmigłowiec H225M Caracal.
- Dokumenty, które poznałem jako poseł, wskazywały, że to postępowanie trzeba unieważnić i rozpocząć je od nowa - mówił Antoni Macierewicz jesienią ubiegłego roku Polskiej Agencji Prasowej.
Pojawiły się też doniesienia prasowe, że Polska miałaby kupić tylko kilka Caracali, a pozostałe śmigłowce zamówić w Mielcu. Polsko-francuskie rozmowy w sprawie umowy offsetowej toczyły się jednak do pierwszych dni października br. Po czym Ministerstwo Rozwoju uznało, że rozbieżności w stanowiskach negocjacyjnych obu stron uniemożliwiają osiągnięcie kompromisu.

- Polska uznaje za zakończone negocjacje umowy offsetowej z Airbus Helicopters związanej z kontraktem na zakup śmigłowców wielozadaniowych Caracal dla polskiej armii. Kontrahent nie przedstawił oferty offsetowej zabezpieczającej w należyty sposób interes ekonomiczny i bezpieczeństwo państwa polskiego - podało w oświadczeniu Ministerstwo Rozwoju.
Marynarka Wojenna nie otrzyma kluczowych śmigłowców?

Najszybsze w zwalczaniu okrętów podwodnych, biorąc pod uwagę rejon Morza Bałtyckiego, są śmigłowce ZOP. A w miejsce wysłużonych Mi-14PŁ nie ma nic.
Wśród 50 maszyn, które miały zostać kupione w ramach przetargu na śmigłowce wielozadaniowe, 14 miało trafić do Marynarki Wojennej - sześć z nich w wersji CSAR (opancerzona i uzbrojona wersja poszukiwawczo-ratownicza) i osiem w wersji ZOP, czyli przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych.

Po fiasku poprzedniego przetargu, prawdopodobnie zostanie rozpisany nowy. Tyle że może nie zawierać zapisu o zakupie części maszyn dla MW.

- Ministerstwo Obrony Narodowej rozważa rezygnację z zakupu śmigłowców ZOP dla Marynarki Wojennej. Pozyskane w ten sposób pieniądze miałyby zasilić program "Kruk", czyli zakup śmigłowców szturmowych - informuje nasz rozmówca, od lat związany z lotnictwem.
Jeśli scenariusz sprawdziłby się, Marynarka Wojenna miałaby poważny problem. Nie mogłaby skutecznie wykonywać jednego ze swoich głównych zadań: dbać, aby Bałtykiem można było bezpiecznie transportować surowce, towary czy pomoc humanitarną do polskich portów.

Wysłużone Mi-14PŁ to jedne z dwóch typów śmigłowców, którymi Marynarka Wojenna może zwalczać okręty podwodne. Wysłużone Mi-14PŁ to jedne z dwóch typów śmigłowców, którymi Marynarka Wojenna może zwalczać okręty podwodne.
- Jednym z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa transportu morskiego są okręty podwodne, które są trudne do wykrycia, a jednocześnie przenoszą dużą ilość uzbrojenia. W sytuacjach kryzysowych oraz podczas działań bojowych, jednostki transportowe muszą się zatem poruszać pod osłoną okrętów i lotnictwa, które dysponują systemami i uzbrojeniem pozwalającym efektywnie przeciwdziałać atakom okrętu podwodnego - tłumaczy kmdr ppor. Czesław Cichy, oficer prasowy Gdyńskiej Brygady Lotnictwa MW.
Tymczasem zdolności Marynarki Wojennej do poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych maleją. Jedynymi maszynami latającymi, które są w stanie realizować oba zadania są dwa typy śmigłowców ZOP. Pierwsze to wysłużone Mi-14PŁ (uzbrojenie: torpeda MU-90 Impact i bomby głębinowe). Drugie to śmigłowce pokładowe Kaman SH-2G (uzbrojenie: torpeda tego samego typu) na fregatach rakietowych ORP "Generał Tadeusz Kościuszko" i ORP "Generał Kazimierz Pułaski".

Obecnie Gdyńska Brygada Lotnictwa MW posiada na stanie osiem śmigłowców Mi-14PŁ. Tyle że cztery z nich zostały wycofane z eksploatacji ze względu na wyczerpanie resursów.

- W stosunku do trzech z wycofanych maszyn trwa wdrażanie procedury, która pozwoli na przedłużenie resursu o kolejne cztery lata. Pozostałe cztery maszyny mają zapas resursu do przełomu 2021 i 2022 roku. Po tym terminie mogą być poddane podobnej procedurze - wyjaśnia kmdr ppor. Cichy.
Z kolei cztery śmigłowce SH-2G mają zostać wycofane ze służby wraz z zakończeniem eksploatacji ostatniej z dwóch poamerykańskich fregat rakietowych. Ma to nastąpić ok. 2024 roku.

Jak twierdzi nasz rozmówca, Polska nie może sobie jednak pozwolić na zwlekanie z zakupem nowych maszyn dla Marynarki Wojennej.

Zakupy na ostatnią chwilę zagrożeniem dla Polski

Śmigłowce pokładowe ZOP typu Caman SH-2G, trafiły do Polski w związku z pozyskaniem przez Marynarkę Wojenną amerykańskich fregat rakietowych. Maszyny mają zostać wycofane ze służby ok. 2024 r. wraz z zakończeniem eksploatacji ostatniego z dwóch tego typu okrętów. Śmigłowce pokładowe ZOP typu Caman SH-2G, trafiły do Polski w związku z pozyskaniem przez Marynarkę Wojenną amerykańskich fregat rakietowych. Maszyny mają zostać wycofane ze służby ok. 2024 r. wraz z zakończeniem eksploatacji ostatniego z dwóch tego typu okrętów.
- Najszybsze w zwalczaniu okrętów podwodnych, biorąc pod uwagę rejon Morza Bałtyckiego, są śmigłowce ZOP. A w miejsce wysłużonych Mi-14PŁ nie ma nic. Jeśli dojdzie do sytuacji, w której zakupy odłożone zostaną na ostatnią chwilę, może się okazać, że w pewnym momencie starym śmigłowcom skończą się resursy, a nowe nie będą miały jeszcze osiągniętej zdolności operacyjnej.
- Trzeba także pamiętać, że przypadku śmigłowców ZOP, które są wysoce wyspecjalizowanym sprzętem, dochodzenie do zdolności operacyjnej zajmuje niemało czasu. Może się więc zdarzyć, że okręty podwodne będą sobie pływać po Bałtyku jak chcą - dodaje anonimowo nasz rozmówca.
- ZOP to jedna z bardziej skomplikowanych operacji na morskim teatrze działań. Na Bałtyku dodatkowo utrudniona ze względu na nietypową charakterystykę hydrologiczną tego akwenu, stosunkowo niewielkie głębokości z dużą ilością warstw wody o zmiennej temperaturze i zasoleniu. To wręcz idealne warunki dla prowadzenia skrytych działań okrętów podwodnych - tłumaczy z kolei kmdr ppor. Cichy.
Dlatego jak wyjaśnia, skuteczne prowadzenie działań lotniczych w tym rejonie zależy od wyszkolenia personelu latającego. A zdobywanie potrzebnej wiedzy i doświadczeń w trakcie specjalistycznych kursów i ćwiczeń na morzu, zajmuje wiele lat.

- Pełne wykorzystanie możliwości śmigłowców zależy też od umiejętności operatorów systemów poszukiwawczo-uderzeniowych, którzy pełnią rolę oficerów taktycznych. Ich zadaniem jest nie tylko obsługa skomplikowanych systemów ale również zaplanowanie misji i dowodzenie. Realizacja zadań ZOP wymaga między innymi opanowania wybranych zagadnień z zakresu oceanografii, hydrologii czy hydroakustyki.

Opinie (351) 5 zablokowanych

  • Zołnierz (3)

    Czytając Wasze posty,to naprawdę się zastanawiam,czy warto a takich "obywateli" tracić życie w razie konfliktu.Całe szczęście,że mając 40 lat mam już full emeryturkę...5100 netto

    • 5 1

    • ta

      i zryty umysl jak to trep:D

      • 1 2

    • Też bym się zastanawiał nad sensem. W 100% Cię popieram i dziękuję za poświęcony czas w naszej armii.
      Najgorsze jest to, że większość tych krzykaczy tutaj, w momencie konfliktu po prostu ucieknie. .....banda krzykaczy, populistow i bezmozgow. Pożyjemy, zobaczymy.

      • 2 1

    • dzięki takim postom jak twój jestem zwolennikiem likwidacji tych waszych ciepłych stołków i ton przywileju
      całe życie walczył kserokopiarką i 40 lat i emerytura

      • 1 0

  • (5)

    Od kogo kupują śmigłowce i myśliwce w USA?
    Od siebie.
    Od kogo kupują śmigłowce i myśliwce w Rosji?
    Od siebie.
    Od kogo kupują śmigłowce i myśliwce we Francji?
    Od siebie.
    Od kogo chce Plantforma Obywatelska i Nowoczesna kupować śmigłowce i myśliwce dla Polski?
    Od Francji i USA.
    Czy to USA, Rosja, Francja i inne kraje są głupie, czy tylko PO, Nowoczesna i wielu ich POpleczników?

    Jeśli odpowiecie sobie na to pytanie poprawnie, to zgasicie TVN24, wrócicie z parad KODu i zaczniecie być patriotami głosując na tych co dbają o przemysł, obywateli i dobro Polski.

    • 11 11

    • (2)

      Bzdura patykiem pisana. Zastanów się człowieku o czym mówisz. Rosja, Usa, Francja jak wymieniłeś nie byli tyle czasu pod zaborami i nie mieli komunizmu co właśnie wszystko co polskie rozwalił. A Ty teraz mi mówisz, że Kaczor i Maciar agenci GRU są super? Mając po bokach Prlowskich prokuratorów, kacykow i działaczy partyjnych z wyższych stołkow.

      • 4 4

      • leming ty sie nieprodukuj bo lemingi rozumu niemają wiec mnie to niedziwi (1)

        • 3 3

        • Nie ublizaj PiSoLizowcu. Nie masz merytorycznych odpowiedzi to siedź cicho, bo i tak nic nie rozumiesz. I zacznij się uczyć rosyjskiego bo ja nie będę takich bronił na wojnie. Aaaaaaa. . . . . Ty to uciekniesz za gramanice do prawdziwych polaków w GB lub USA

          • 1 3

    • dokladnie tak niech sie nauczą ze jak chca nam cos sprzedac to ma natym Polska zyskac anie tracic!!

      Offset tu jest obowiązkowy !!!

      • 1 1

    • buahahah

      Jaki przemysl?? Chcesz kupic śmiglowce i mysliwce w polsce ?? gratuluje....dlugo poczekach bo nie produkujemy żadnych. Ale jakiej wiedzy sie spodziewac po PiSowcu

      • 0 4

  • po co (1)

    ale po co te smiglowce nam? na parady itp? obecnie wojna dlugo by nie trwala i chyba by sie nie przydaly

    • 2 2

    • no tak taki ch...j lewandowski najlepszy kumpel ryzego folkdojcza sie postaral by tych fabryk nie było

      • 1 0

  • Marynarce Wojennej śmigłowce są potrzebne jak Kawaleria w czasie II wojny

    Zwyczajnie taki obiekt jak śmigłowiec można zniszczyć namierzając go z kilkuset kilometrów, na otwartej przestrzeni jaką jest morze nie maja szans nawet
    dolecieć do rejonu działania okrętu podwodnego

    • 1 3

  • Za ten kontrakt z żabojadami kolesie PO powinni trafic za kratki!!Kolejny raz udowodnili ze działali na niekorzyść Kraju!! (4)

    Każdy Kontrakt wojskowy ma obowiązkowy offset ale w tym kontrakcie Kolesie z PO dostali tyle kasy w łape ze gotowi byli zapłacić ogromne pieniądze z kasy podatnika bez żadnych korzyści dla kraju to jeszcze ze szkodą dla kraju wykluczając z kontraktu polski przemysł!!Bo jak wiadomo Kolesie z PO jako główny cel mieli zlikwidować Polski przemysł bo jest zbyt konkurencyjny do zachodniego I od początku dążą tylko do tego byśmy byli rynkiem zbytu!! Żabojady po prostu liczyli ze znaleźli frajerów ,teraz są zawiedzeni bo wpakowali kupę szmalu na łapówki dla PO a teraz musieli by jeszcze inwestować w przemysł w Polsce!!
    Wiec łaski nie robią to oni stracą więcej bo nikt od nich nie kupi tego latającego złomu!! A chętnych na produkcje dla nas helikopterów nie brakuje.

    • 8 5

    • Ty bo żyłka Ci peknie

      • 1 1

    • Ty bo żyłka Ci peknie

      • 1 0

    • a Ty stałeś obok i widziałeś jak dawali łapówkę....

      Was PiSiory intersuje nie własne żałosne zycie tylko ekscytuję Was wszystko co innych..

      • 0 2

    • k.... jaki Polski przemysł

      Mówisz o tych montowniach amerykańskich czy niemieckich helikopterów, które są własnością tych firm.
      Od razu widać jak wyprany mózg masz.

      • 1 1

  • 50 Caracali za 1 Tuska (1)

    Jak można wyczytać w sieci domniemywa się, że Ryży za francuskie poparcie na "króla europy" bierze w ciemno francuski szmelc, cena nie gra roli. Dlatego też wycięli konkurencję w przedbiegach z przyczyn formalnych, a cena z 12 mld za 70 Caracali urosła do ponad 13 ale za to, za 50 szt. /Przypomina mi się dowcip z PRL o handlu z CCCP - my im sprzedajemy statki, a oni biorą od nas za to węgiel/. Ten facet byłby w stanie zdjęć ostatnią koszulę z Polaka (wiadomo polskość to nienormalność) aby uzyskać coś dla siebie albo np. Józefa Bąka. Mam nadzieję, ze cała ta sprawa zakończy się tak jak zakupy masek p.gaz./ w II RP/ także od Francuzów/ przez Marszałka Rolę Żymierskiego. W tej sytuacji, po wycofaniu się MON z tego szemranego interesu, nie może nas dziwić irytacja filuta Hollanda, który wyszedł na głupka.

    • 7 0

    • żabojady razem z Merkel sa wciekłe bo inwestowali cały czas wkolesiów z PO

      Liczyli ze maja całą władze w Polsce w reku i mogą robić co chcą z krajem z niszczyć konkurencje dla siebie ,dlatego w nagrodę Tusk tez dostał stanowisko na którym sie wsławił ze kompletnie nic nie robił by za jego kadencji Unia nie zaczęła sie rozpadać! a teraz sie okazuje ze władza sie zmieniła i po kolei wszystkie stanowiska kolesiów POlityków przez nich obsadzone tracą a z tym traca wpływy Merkel i jej klika!!

      • 2 1

  • psy szczekają a karawana....

    • 1 0

  • Tych

    trzech może czterech producentów śmigłowców na świecie powinno na klęczkach prosić aby ktokolwiek je kupił, oferując jeszcze w cenie każdą wymaganą przez kupującego opcję. Ten nieszczęsny offset , który jest niczym innym jak oficjalną łapówką , psuje normalne zasady wolnego rynku .

    • 1 1

  • a gdzie miliardy na helikoptery...juz poszly na 500+....

    • 4 5

  • (1)

    Francuzi są w szoku, że w Polsce mamy rząd, który kieruje się Polską a nie francuską racją stanu

    • 7 3

    • nie wiem tylko czemu amerykańskie interesy ich rację stanu nazywasz polską...

      • 3 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane