• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Społeczna wizja Śródmieścia Gdańska

Krzysztof Koprowski
27 stycznia 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Wiele z ulic Śródmieścia Gdańska pięknie prezentuje się na zdjęciach, w przeciwieństwie do faktycznych problemów społecznych oraz przestrzennych. Wiele z ulic Śródmieścia Gdańska pięknie prezentuje się na zdjęciach, w przeciwieństwie do faktycznych problemów społecznych oraz przestrzennych.

Przez osiem miesięcy mieszkańcy Śródmieścia Gdańska opowiadali o tym, co trzeba i warto zmienić w ich dzielnicy.



Uczestnicy warsztatów uznali, że Śródmieście powinno być zabudowane tradycyjnymi kwartałami, a skrzyżowania w formie wysp centralnych nie pasują do tej części miasta. Uczestnicy warsztatów uznali, że Śródmieście powinno być zabudowane tradycyjnymi kwartałami, a skrzyżowania w formie wysp centralnych nie pasują do tej części miasta.
Projekt o nazwie Centrum Reaktywacja realizowany był od kwietnia do grudnia 2012 r. Podczas dziesięciu spotkań-warsztatów, udział w nim wzięło łącznie ok. dwustu osób. Wśród nich byli mieszkańcy dzielnicy, przedstawiciele instytucji działających w Śródmieściu oraz osoby związanych z tą częścią miasta.

- Projekt miał na celu wypracowanie przez lokalną społeczność zasad kształtowania przestrzeni publicznej Śródmieścia. Najpierw określiliśmy problemy tej dzielnicy, potem próbowaliśmy znaleźć dla nich rozwiązania a na koniec określiliśmy kierunku rozwoju tej części miasta - mówi Karol Spieglanin, prezes Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej.

Czy Gdańsk potrzebuje społecznego "masterplanu" dla Śródmieścia, który stanowiłby analizę obecnego stanu i kierunki jego rozwoju?

Choć podczas piątkowego spotkania przedstawiono jedynie częściowe wyniki badań, można śmiało powiedzieć, że dużego zaskoczenia nie było.

- Uczestnicy warsztatów zwrócili uwagę na kilka konfliktów, które mają miejsce na terenie historycznego śródmieścia Gdańska. Chodzi m.in. o konflikt funkcji mieszkaniowej i usługowej, konflikt między pieszymi i zmotoryzowanymi oraz konflikt między "nowymi" i "starymi" mieszkańcami Śródmieścia - wylicza dr hab. Piotr Lorens, kierownik katedry urbanistyki i planowania regionalnego na wydziale architektury Politechniki Gdańskiej, który nadzorował realizację programu.

Wśród pomysłów, które miałyby się przyczynić do poprawy wizerunku centrum miasta, pojawiły się: opracowanie planu zagospodarowania dla rejonu ul. Rajskiej zobacz na mapie Gdańska, wydzielenie w zapisach planów przestrzeni publicznych oraz ujednolicenie barw, które mogą być wykorzystywane na elewacjach budynków w tej części miasta.

Okazało się też, że uczestnicy warsztatów chcieliby utrzymania śródmiejskiego charakteru dzielnicy, bez nowych skrzyżowań z wyspami centralnymi oraz bez tworzenia trawników wzdłuż ulic, o które nikt później nie dba. Postulują natomiast zwężenie Podwala Przedmiejskiego zobacz na mapie Gdańska oraz budowę ciekawych obiektów inżynierskich.

- Przykład obiektów mostowych zrealizowanych na obwodnicy południowej pokazuje, że mogą one też stanowić atrakcyjne urozmaicenie przestrzeni - przyznaje dr Piotr Lorens.

Krytyczne głosy pojawiły się także w odniesieniu do zabudowy Młodego Miasta. Oberwało się koncepcji budowy dużego centrum handlowego, zamiast którego uczestnicy warsztatów widzieliby np. Muzeum Sztuki Współczesnej. Ich zdaniem ten teren powinien zostać pokryty tradycyjnymi kwartałami zabudowy.

- Ilość formułowanych wniosków oraz ich odniesienie do konkretnych miejsc pokazuje, jak wiele problemów do rozwiązania mamy na terenie Śródmieścia. Warto zwrócić uwagę, że znaczna ich część dotyczy spraw kluczowych z punktu widzenia planowania przestrzennego. Nie są to więc problemy, które mieszkańcy mogą rozwiązać sami, bez pomocy urzędników i urbanistów - zwraca uwagę Spieglanin.

Przedstawiciele FRAG-u zapowiadają, że na opublikowaniu raportu nie zakończy się praca nad projektem Centrum Reaktywacja. - Chcemy nie tylko lobbować za ich wprowadzeniem, ale również skupić się w dalszych pracach nad mniejszymi obszarami, takimi jak mocno zaniedbana ul. Ogarna zobacz na mapie Gdańska - kończy prezes stowarzyszenia.

Miejsca

  • FRAG Gdańsk, Ogarna 118

Opinie (75) 2 zablokowane

  • A turyści, gdy dojdzie ich wiedza, (3)

    że Gdańsk z powodu hałdy fosforów, zabójczej działalności Port Servisu oraz Szadółek stanowi matecznik chorób nowotworowych. Kiedy jeszcze utwierdzą się, że spacerowanie po Długiej i Długim Pobrzeżu grozi wypadkiem z powodu połamanych kafli, zaś zamiast zabytków stoją szklane akwaria, które równie dobrze mogą oglądać w każdym innym prowincjonalnym mieście - zrezygnują z ryzykownej podróży

    • 5 0

    • (1)

      hałda fosforów jest mniej rakotwórcza od każdej jednej dwujezdniowej ulicy w Gdańsku. bez bajek proszę

      • 1 1

      • Oho! Rzeczoznawca się znalazł

        albo urzędasik przydu..sik albo oferent usług pogrzebowych

        • 2 0

    • A PONOĆ MIELIŚMY ŻYĆ Z TURYSTYKI

      Tak przynajmniej deklarowały władze wojewódzkie i miejskie, gdy likwidowano polską flotę rybacką i handlową oraz stocznie.
      A tu połamany kafel na połamanym kaflu, kamieniczki tynkowane jeszcze za czasów PRL-u, szare brudne, obok niegyś chluby miasta - niepowtarzalnych przedproży - dzisiaj ich rozpadających się szczątków.
      Gdybym był przedstawicielem władz miasta spaliłbym się ze wstydu

      • 1 0

  • Podwale przedmiejskie - odcięcie dolnego miasta :(

    W Warszawie to dobrze rozpracowali a u nas mysleli ze tunele wszystko załatwią. Jestem za większą ilością świateł i przejściami dla pieszych. Rozwalcie w końcu ten socjalistyczny mur.

    • 4 0

  • fajne zdjęcie,przyznac trzeba.

    tylko filmy kręcić,fajnie to wygląda,klimat jak z filmu.

    • 1 0

  • I TAK W TYM BUDYNIOWYM WYPIERDKOWIE JAKIM JEST GDANSK NIE MA JUŻ ZIELENI TYLKO JEST BETON I KOSTKA A'LA BUDYŃ

    A CI IDIOCI ZAUSZNICY PEŁO Z JAKIEGOS FORUM ROZWOJU AGLOMERACJI JESZCZE CHCA OGRANICZAC ILOSC TERENOW ZIELONYCH W TYM ZAPYZIAŁYM MIESCIE

    • 3 2

  • Młode miasto.

    Tradycyjna zabudowa w młodym mieście??? Tam mają stanąć wieżowce tak jak było planowane, mieszkańcy śródmieścia niech zostaną w swoich zabytkach i odczepią się od nowej dzielnicy która ma powstać.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane