• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Szekspir i karaibskie bóstwa

Beata Czechowska-Derkacz
25 lipca 2003 (artykuł sprzed 20 lat) 
Tegroczny Festiwal Szekspirowski powienien zadowolić gusta najwybredniejszych. Będzie można m.in. zobaczyć egzotyczny Teatro Buendia z Hawany, spektakl awangardowego reżysera ukraińskiego Andrieja Żołdaka oraz teatry - rosyjski, niemiecki, łotewski. Atrakcją będą pokazy tańców renesanasowych i koncert muzyki kubańskiej.

Festiwal rozpoczyna się 2 sierpnia spektaklem "Wieczór Trzech Króli" Teatru Ludowego z Nowej Huty w reż. Katarzyny Deszcz - to jedyna polska grupa teatralna tego festwialu. Kolejne spektakle to jak zapewnia Andrzej Żurowski, doradca artystyczny festiwalu - prezentacja najciekawszych światowych realizacji Williama Szekspira. W ramach oczywiście fetiwalowego budżetu, który waha się od 700 do 900 tys.

"Inna Burza" Teatro Buendia z Hawany na Kubie zebrała znakomite recenzje krytyków od Madrytu po Melbourne, a także w zrekonstruowanym Teatrze Globe w Londynie. Spektakl opowiada historie tajemniczych spotkań pomiędzy postaciami z 6 różnych sztuk Szekspira a bóstwami mitologii afrokaraibskiej. Intrygująco zapowiada się spektakl "Hamlet. Sny" Państwowego Akademickiego Teatru Dramatycznego z Charkowa. Reżyser - Andriej Żołdak - zdobył sobie sławę jako wybitny twórca teatru eksperymentalnego. "Hamlet. Sny" to dzieło na pograniczu teatru dramatycznego i baletu. Znany w świecie Rosyjski Teatr Dramatyczny z Rygi pokaże "Stracone zachody miłości" - spektakl przygotowany przez absolwentów MHAT-u. Pamiętając realizacje absolwentów rosyjskich szkół teatralnych z ubiegłych lat - na pewno jest na co czekać. Natomiast w wykonaniu Teatru Bałtycki Dom z Sankt Petersburga będzie można zobaczyć lubiany przez publiczność dramat Szekspira "Sen nocy letniej". Niemiecki Shakespeare und Partner z Bremy przywiezie do Gdańska "Tymona Ateńczyka". Na scenie off natomiast - "Ryszard III i "Sen nocy letniej" w wykonaniu Szkockiej Królewskiej Akademii Muzyki i Dramatu z Glasgow.

Atrakcją tegorocznego festiwalu są imprezy towarzyszące. Przede wszystkim koncert tradycyjnej muzyki kubańskiej (3.08. o godz. 21.00 przed sopockim SPATiF-em) w wykonaniu zespołu Buendia Habana. Nie zabraknie bolero, son, rumby i guaguanc. Aktorzy przedstawią także taniec Orishas - bóstw z panteonu Yoruba na Kubie. Zespół Tańca Dawnego "Chastelana" zaprezentuje 3, 4 i 6.08. w Gdańsku przy Zielonej Bramie pokazy tańców renesansowych (nie tylko tańce dworskie, ale także te z zabaw w miejskich karczmach i szynkach). Będą i parady uliczne, a także wystawa w foyer Teatru "Wybrzeże" - Szekspir - obrazy sceniczne" oraz Romeo i Julia" "Wybrzeżaka" w... klubie Parlament.

- Program został ułożony tak, że na pewno każdy znajdzie coś dla siebie - przekonuje prof. Jerzy Limon, prezes Fundacji Theatrum Gedanense, organizatora festiwalu.

Warto pamiętać, że odbywający się od siedmiu lat festiwal ma służyć także propagowaniu idei zrekonstruowania XVII-wiecznego budynku teatru elżbietańskiego, który istniał w Gdańsku przez niemal 200 lat.
Głos WybrzeżaBeata Czechowska-Derkacz

Miejsca

Opinie (12)

  • Droga mamo!

    nie oburzaj sie tak!! Na pewno jeszcze nie byłaś na żadnej ze sztuk Szekspira i dlatego, moja opinia tak Cie ruszyła:) Polecam oderwanie się raz na jakiś czas od monitora komutera, naprawdę nie wszystko można odczuć i zobaczyć siedząc ciągle tylko na stronach trojmiasto.pl
    Niemniej pozdrawiam

    • 0 0

  • za to moja siostra była na wszystkich
    a ja wolę opere od teatru i to moje prawo
    Szekspira znam dobrze z literatury bo pochodze z pokolenia wychowanego na słowie pisanym a nie w kulturze obrazkowym
    zwruciłam ci tylko uwagę ze wypowiadanie się w napastliwy sposób o osobach które nie podzielają twoich upodobań jest zdecydowanie w złym guście

    • 0 0

2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane