• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdzie jest obraz z pierwszego ołtarza oruńskiego kościoła?

Aleksandra Nietopiel
26 grudnia 2023, godz. 09:00 
Opinie (93)
Kościół na Oruni został konsekrowany 200 lat temu 5 października 1823 roku. Powstał jako świątynia ewangelicka. Kościół na Oruni został konsekrowany 200 lat temu 5 października 1823 roku. Powstał jako świątynia ewangelicka.

Proboszcz kościoła na Oruni próbuje odnaleźć obraz z oryginalnego ołtarza świątyni przy ul. GościnnejMapka. Obraz wraz z ołtarzem zniknął po postanowieniach Soboru II Watykańskiego, który zezwolił m.in. na zmiany we wnętrzach świątyń. Dziś w parafii znajduje się m.in. jeden obraz z dawnego wystroju przedstawiający św. Jana Bosko. Stary ołtarz zastąpiono nowym, wykonanym w innym stylu i z innych materiałów przez Wawrzyńca Sampa na początku lat 80. XX w.



Czy byłe(a)ś kiedyś w kościele na Oruni?

Kościół pw. Najświętszego Serca Jezusowego na Oruni (który jest też parafią pw. św. Jana Bosko) w tym roku skończył 200 lat. 5 października 1823 r. świątynia otworzyła się po raz pierwszy na wiernych. Msza św. konsekracyjna - jak pisze Jerzy Samp w książce Orunia, Starsze Szkoty i Lipce rozpoczęła się już o 6 rano, wówczas to puzoniści odegrali z wieży kościelnej pieśń "Chwal duszo moja Pana" jako rodzaj pobudki.

Kościół na początku pod wezwaniem św. Jerzego powstał i działał do końca wojny jako protestancki. W 1945 r. przejęli go salezjanie, którzy posługują w nim do dzisiaj.

Nowy proboszcz, który przyjechał na Orunię rok temu, chciałby odnaleźć obraz z oryginalnego ołtarza. To zadanie jest jednak sporym wyzwaniem.

Historia kościoła salezjanów na Oruni

Na filmie z 2013 r. ówczesny proboszcz i pasjonat historii Oruni opowiadają o historii kościoła.



Zmiany w wystroju wnętrza



W pierwotnej wersji kościół miał wystrój neogotycki. W roku 1975, po ustaleniach posoborowych, jego wnętrze zostało przebudowane. Zniknęły: bogato zdobiona ambona, ołtarz neogotycki i dwa ołtarze boczne. Zbudowano nowy ołtarz. Autorem płaskorzeźb jest lokalny artysta Wawrzyniec Samp.

  • Ołtarz w wersji współczesnej wykonał na początku lat 80. XX w. Wawrzyniec Samp.
  • Oryginalny żyrandol - dziś jeden i organy.
  • Wcześniejszy wygląd świątyni - widok na organy.

Ponadto skrócono balkony, zniknęły też żyrandole. Pierwotnie ołtarz był drewniany i nie przetrwał, natomiast nie wiadomo, co się stało z obrazami. Ten największy przedstawiał Jezusa wśród dzieci. Obraz prezentujący św. Jana Bosko - który widać na archiwalnej fotografii po prawej stronie ołtarza znajduje się dzisiaj w oratorium.

Obraz przedstawiający św. Jana Bosko był na wcześniejszym wyposażeniu świątyni i znajdował się po prawej stronie ołtarza. Dziś prezentowany jest w oratorium. Obraz przedstawiający św. Jana Bosko był na wcześniejszym wyposażeniu świątyni i znajdował się po prawej stronie ołtarza. Dziś prezentowany jest w oratorium.

Nie ma też fresku zdobiącego ścianę za pierwotnym ołtarzem.

Zachowały się oryginalne sklepienia, balkony, organy oraz żyrandol. Ten ostatni został odnaleziony na strychu kościoła w 2013 r. i był darem ufundowanym w 1851 roku przez Annę Dorotheę Wetzke, z domu Mittman.

Jezus wśród dzieci



W miejscu poszukiwanego dzieła, ołtarz główny zdobił wcześniej obraz namalowany przez malborskiego artystę nazwiskiem Hecker.

Obraz wykonano farbami woskowymi na podłożu gipsowym. Niestety w 1855 r. trzeba je było zastąpić z powodu kruszenia się podkładu trwalszym obrazem olejnym. Przedstawiał on Chrystusa w otoczeniu dzieci - pisze Jerzy Samp.  

Zdjęcia dawnego wyposażenia kościoła w tym ołtarza głównego. Za ołtarzem widać fresk, który również nie przetrwał. Po prawej stronie znajduje się obraz św. Jana Bosko - dziś prezentowany jest w oratorium. Zdjęcia dawnego wyposażenia kościoła w tym ołtarza głównego. Za ołtarzem widać fresk, który również nie przetrwał. Po prawej stronie znajduje się obraz św. Jana Bosko - dziś prezentowany jest w oratorium.

Właśnie ten obraz Chrystusa w otoczeniu dzieci chciałby odnaleźć proboszcz parafii.

- Warto to dziedzictwo zachować. Obraz raczej nie został zniszczony, był duży i ładny. Z relacji starszych osób wynika, że zniknął z dnia na dzień. Jednego dnia był, a drugiego po przejściu do kościoła już nie. Dziś nie wiemy, gdzie on jest - mówi proboszcz ks. Przemysław Cholewa. - Po prawej stronie wcześniejszego ołtarza znajdował się też obraz św. Jana Bosko - i ten obraz mamy. Mamy też obrazy czterech ewangelistów, które zdobiły ambonę - jej też już nie ma, i obraz Jezusa dobrego pasterza też się zachował - dodaje proboszcz.
Jest też sprawa fresku zdobiącego wcześniej ścianę za ołtarzem, której warto bliżej się przyjrzeć.

- Za ołtarzem na ścianie był wymalowany anioł z monstrancją. Zastanawiamy się, czy anioł był namalowany przez katolików już po wojnie, czy może wcześniej. W ogóle ciekawe są tutaj działania protestantów żyjących blisko katolików, którzy przecież nie czcili świętych, a był kościół pod wezwaniem św. Jerzego i cmentarz pod wezwaniem św. Jerzego - dodaje ks. Cholewa.
Nikt do tej pory tego nie badał.

Kościół w stylu neogotyckim powstał w miejscu dawnej świątyni spalonej w 1813 r. według projektu pruskiego architekta Karla Friedricha Schinkla (choć pojawiają się w ostatnich latach wątpliwości co do tego czy Schlinkel był autorem projektu, czy tylko naniósł na projekt poprawki). Budowa została wsparta finansowo przez Fryderyka Wilhelma III i trwała trzy lata - do 1823 r. Wojna oszczędziła świątynię, choć nie obyło się bez zniszczeń. Ucierpiał dach, wieża i 10 okien kościoła. Działania wojenne wpłynęły też na znajdujące się w kuli czasu u podstawy krzyża na dachu kościoła monety, gazety i dokumenty. Była też tam kartka z kalendarza z datą 26 lipca 1883 r. Wydobyto je podczas remontu w sierpniu 1993 r. Po zakończonych pracach dołożono tam współczesne pamiątki i z powrotem umieszczono w kuli. Na jednej ze ścian dostrzec można charakterystyczne metalowe rozety - jako pozostałości po funkcjonujących na Oruni tramwajach.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (93)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane