• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Targ Węglowy do poprawki?

Anna Maria Czarzasta
10 lipca 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Plażowe leżaki i meble z płyty wiórowej zdaniem gdańskiej artystki nie pasują do zabytkowego otoczenia Targu Węglowego. Proponuje więc inne rozwiązanie. Plażowe leżaki i meble z płyty wiórowej zdaniem gdańskiej artystki nie pasują do zabytkowego otoczenia Targu Węglowego. Proponuje więc inne rozwiązanie.

Zaledwie kilka dni temu na Targu Węglowym pojawiły się miejskie meble - głównie leżaki i siedziska. Choć dają na chwilę wytchnienie strudzonym turystom i mieszkańcom, kłują w oczy. O tym, dlaczego nie pasują do zabytkowej architektury Głównego Miasta i jak można to zmienić pisze Anna Maria Czarzasta, artysta plastyk z Gdańska.



Czy podobają ci się meble miejskie, które stanęły na Targu Węglowym?

Z zaniepokojeniem, obserwuję tegoroczną aranżację letnią Targu Węglowego. Drugi rok miejsce to stara się być bardziej przyjazne dla mieszkańców, turystów. I jak rok temu można by wybaczyć jeszcze tę prowizorkę z uwagi na inaugurację projektu, to już tegoroczna powtórka umieszczenia w tym historycznym i reprezentacyjnym miejscu mebli z płyt wiórowych - jest dla mnie niezbyt trafionym pomysłem. Nie jestem przeciwna meblom miejskim w takim wykonaniu ani aranżacji przestrzeni w taki sposób, ale nie w tym miejscu.

Targ Węglowy zasługuje na zdecydowanie lepszą jakość z uwagi na swoją wartość historyczną oraz jako promocyjną miasta. Założeniem udostępnienia Targu Węglowego jest otwarcie się przestrzeni miejskiej na mieszkańców i turystów oraz zachęcanie do wspólnego spędzenia czasu w tym miejscu. Ale czy po likwidacji parkingu to miejsce w takim wydaniu służy na pewno większej ilości społeczeństwa? Czy więcej osób z niego korzysta niżby korzystało z parkingu? Czy na pewno w tej formie, jaką widzimy jest ono wykorzystane lepiej niż poprzednio? Czy obecnie jest to miejsce estetyczne i harmonizuje z otoczeniem? Czy Targ Węglowy jest w tym wydaniu naprawdę dobrze zaaranżowany?

Meble miejskie wykonane z płyty wiórowej, jakie widzimy na Targu Węglowym nie współgrają z otoczeniem i są dla mnie w tym miejscu nieporozumieniem, samotną wyspą oderwaną od otaczającej ją rzeczywistości. To miejsce, mające służyć wypoczynkowi, moim zdaniem nawet do niego nie zachęca. Nie ma w nim intymności, nie ma harmonii. Bruk nie sprzyja chęci gry w lotki, bo samo miejsce na gry rekreacyjne jest niefortunne. Choć organizatorzy zapewniają stworzenie boiska do gier i zabaw z miękkiego tworzywa, to usytuowanie go w tym reprezentacyjnym miejscu i przykrywanie bruku jest dla mnie błędem.

Nie wszystko pasuje wszędzie - leżaki nie są w tym miejscu estetycznym elementem i wywołują wrażenie prowizorycznej aranżacji. Moim zdaniem to miejsce jest w obecnym wydaniu nie do przyjęcia. Jednakże krytyka tu nic nie zmieni, jeśli nie zaczniemy pracować nad kolejnymi rozwiązaniami tego problemu, jaki w moim odczuciu się tu pojawił.

Rozumiem chęć zaaranżowania tej przestrzeni dla wypoczynku, lecz bez pomocy odpowiednich środków nie uzyska się zadowalającego efektu. Czyż nie warto przeznaczyć większych środków na materiały, z jakich wykonano by meble, aby aż tak nie szpeciły tego otoczenia? Zainwestować w tę przestrzeń? Postawić mebli mniej, ale lepszej jakości i mobilnych? Z materiałów, które byłyby bardziej przyjazne dla zabudowy? I co roku zwiększać ich ilość w miarę środków finansowych?

Targ Węglowy ma wiele zadań do spełnienia i nie da się zrobić tu albo parkingu, albo miejsca na imprezy miejskie albo letniego wypoczynku. To wszystko należy pogodzić. I jeśli już musi na nim być letni wypoczynek, to nie w takim wydaniu. Nie lotki, leżaki, meble z płyt - co kojarzy się z plażą, ale stoliki do gry w szachy, ładne ławki, pergole aranżujące i uporządkowujące przestrzeń do wypoczynku i to wszystko z dobrych materiałów.

Nie możemy przenieść plaży na Targ Węglowy, bo to nie jest dobry pomysł. On razi. On się tutaj nie sprawdza. Potrzebujemy innych rozwiązań - stworzenia z indywidualnym charakterem miejsca miejskiego, a nie przeniesienia plaży na miejski bruk. A jeśli nie mamy na chwile obecną na to odpowiednich środków - nie niszczmy tej przestrzeni nieprzemyślaną prowizorką. Bo to tylko nam, gdańszczanom, szkodzi w tym jak jesteśmy postrzegani.

Targ Węglowy jest dla mnie niezwykle ważnym miejscem. Tutaj mieści się moja Alma Mater - Akademia Sztuk Pięknych. Jestem magistrem sztuki, artystą plastykiem i trudno mi patrzeć na tę aranżację ze spokojem. Zadziwia mnie pewne kuriozum - w akademii działa bardzo prężnie Wydział Architektury Wnętrz oraz Wzornictwa, a obok niego znajduje się ta oto aranżacja miejska. Mamy też po sąsiedzku studentów i profesorów z Katedry projektowania mebla, Architektury Wnętrz. Interesuję się dokonaniami studentów w dziedzinie projektowania i uczestniczę w wystawach ich prac. Zdobywają nagrody w konkursach branżowych, są dobrzy w tym, co robią, kreatywni, nieszablonowi. Czy nie można by nawiązać z nimi współpracy w zakresie aranżacji tej przestrzeni? Wystarczy określić zasady projektu i pozwolić artystom działać. Przeznaczyć środki na konkurs, zorganizować go i zrealizować. Czy to jest trudne? Czy taka współpraca nie przyczyniłaby się do lepszych rozwiązań w miejskiej przestrzeni? Czego trzeba więcej? Woli? Chęci? Pomysłu? Wyjścia poza ramy? A może odpowiedniej osoby, która mogłaby się tym zająć?

Mam nadzieję, że w kierunku aranżacji przestrzeni Targu Węglowego to nie jest już wszystko, co powiedziano. Że ta przestrzeń uzyska nowy charakter i nie będziemy musieli się wstydzić tego, co jest tam obecnie. Bo ja się, niestety, wstydzę. A chciałabym być dumna ze swojego miasta.

Już w piątek opublikujemy odpowiedź Instytutu Kultury Miejskiej, który jest organizatorem strefy relaksu na Targu Węglowym.
Anna Maria Czarzasta

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Miejsca

Opinie (167) 2 zablokowane

  • Coraz większy syf na tym

    Targu Węglowym. Wystrój tego placu dorównuje jakością paletom z PG. Idiotyczne pomysły spędzania czasu wolnego na kamieniach.

    • 1 0

  • asp

    Szczerze mówiąc, tym, co MNIE razi, jest właśnie rzeczony budynek ASP - szpecący sąsiedztwo i dziwię się, że pracownicy w tej kwestii nic nie mówią.

    Nie widziałam obecnego zagospodarowania Targu, ale koncepcja sprzed roku bardzo mi się podobała. Fakt, jest to zbyt duża otwarta przestrzeń, przydałyby się jakieś 'odgradzacze', żeby można nie czuć się jak na scenie. Ale trawniczki, leżaki, mobilne kawiarnie i cicha muzyka to świetny pomysł.

    • 0 0

  • moje trzy grosze do tematu

    Wszystko super...jestem za postawą obywatelską, to już wiecie wszyscy...ale, no właśnie ale, takie małe...jest to aranżacja tymczasowa, to po pierwsze, aspekty dalszego rozwoju, to również rozmowy-dialog na terenie ASP..."Instytut Kultury Miejskiej pod koniec lata zrealizował z grupą architektów Gdyby i Gazetą jako partnerem nową, zieloną tymczasową aranżację Targu: leżaki, trawniki, książki, gry...

    I to m.in. o takich właśnie tymczasowych akcjach designerów mówili we wtorek zaproszeni do ASP goście. Agnieszka Wołodźko oprócz Jana-Erika Anderssona wspomniała też Vita Acconci, autora 'Murinsel' - szklanej wyspy łączącej kładkami oba brzegi rzeki Mur w Grazu, a także Anę Rewakowicz, projektantkę intrygujących 'ubrań do zamieszkania', zmyślnego połączenia sukni, śpiwora i namiotu - do wykorzystania w każdym miejscu na świecie."
    Inicjatywa zagospodarowania tego terenu trwa od 24.06.2013.Skąd nagle to larum o to w 2014???Po drugie, tak jak ja to zrozumiałem, stąd taki materiał by ludzie sami sobie wszystkie elementy przestawiali i tyle...samodzielna aranżacja...to jest tymczasowe...a czy się podoba produkt wstępny to już insza historia...ważne że jest inicjatywa...Wszystko na stronie podaje: Instytut Kultury Miejskiej. niestety link musicie sami wyszukać, nie przechodzi nawet po edycji tekstu. pzdr serdecznie.

    • 0 0

  • 3 grosze (1)

    Pomysły na rozwiązania tymczasowe, powstawały na terenie ASP :) w roku 2013....tyle i kropka... autor artykułu Krzysztof Koprowski data artykułu 2013.16 października fragment "
    Dyskusja w siedzibie ASP, nota bene budynku stojącym przy Targu Węglowymzobacz na mapie Gdańska, przyciągnęła setkę osób zainteresowanych przyszłością tego pięknego, choć niezagospodarowanego placu.

    Agnieszka Wołodźko, artystka i kuratorka CSW Łaźnia, proponowała, by na Targu Węglowym powstały takie instalacje artystyczne, które wymusiłyby na mieszkańcach interakcję. - Jest w Europie kilka przykładów takich obiektów, jak np. ażurowa kawiarnia o nazwie "Ptasie gniazdo" Jana-Erika Anderssona, w której śpiew ptaków rozbrzmiewa dopiero wtedy, gdy ktoś do niej wejdzie.

    Ponieważ nie do końca wiemy, jakiego rodzaju funkcje powinny być dostępne na Targu Węglowym, padł pomysł ich "testowania" poprzez ustawienie tymczasowych obiektów, o konstrukcji podobnych do rusztowań. To pomysł Katarzyny Zawistowskiej, artystki z ASP Gdańsk.

    - Na jednej z paryskich wysp, na terenie poprzemysłowym, powstała restauracja właśnie o takiej konstrukcji. Funkcjonuje dość prężnie i być może zostanie na dłużej. Wydaje się, że to dobry sposób na sprawdzenie przydatności danej funkcji w konkretnym miejscu.

    Do takiego rozwiązania sceptycznie jednak podchodzi Antoni Taraszkiewicz, architekt z pracowni Fort i dziekan Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej. - Przestrzegam przed zabudową tej przestrzeni w oparciu o konstrukcje tymczasowe. To nie da oczekiwanego efektu. Targ Węglowy czeka już na tyle długo na brakującą pierzeję, że nie ma już czasu na elementy tymczasowe."

    coś mi się wydaje że ktoś na tym temacie chce zabłysnąć....a wam jak???

    • 0 0

    • Ale też październik 2013 to było po, dość udanej zresztą, zeszłorocznej tymczasowej aranżacji.

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane